Střih na bundu s kšiltíkem a podsádkou.
Raglánový rukáv má výhodu, že švy nejsou na rameni, a tak při dešti déle odolá protečení. Navíc hezky sedí.
Rukávy jsou u tohoto střihu širší a vejde se pod ně pohodlně i silný svetr.
Nový střih 74 – 164
Rozměry, spotřeba:
Střih na jednoduchou bundu například ze softshellu. Střih je ve dvojvelikostech: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116, 122/128, 134/140, 146/152, 158/164.
Bunda obsahuje několik verzí šití od začátečníků pro pokročilé.
Střih je prostorný, vhodný pro zimní podvlékání a je na těle volný, pokud vaše dítě nosí velikost 80, nešijte bundu 86/92, byla by mu moc velká. Případně se řiďte mírami v tabulce.
Bunda obsahuje několik verzí šití od začátečníků pro pokročilé.
Podle střihu ušijete tyto verze bundy (odstupňováno podle složitosti šití):
- Bunda bez kapes, zahnutá dole, s kapucí bez zvýšení na krk a bez kšiltu. Lze šít též bez podsádky.
- Bunda s kapsami, zahnutá dole, s kapucí se zvýšením na krk, bez kšiltíku. Je třeba šít s podsádkou.
- Bunda s kapsami, dole zadní díl delší dokulata (s podsádkou), s kapucí s kšiltem a zvýšením na krk.
+ další variace těchto 3 základních levelů.
Obsahuje tedy střih:
- Bez kapes / s kapsami (Kapsy jsou však jednoduché, kdo zvládl kapsy u kalhot, nemusí se bát.)
- Dole rovně (stačí založit nebo olemovat…) /dole zadní díl dokulata (ve střihu je i podsádka bundy dole)
- Kapuce s kšiltem a zvýšením na krk / bez kšiltu se zvýšením na krk / bez kšiltu a bez zvýšení na krk.
Střih bunda na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, přílohy obsahují 10 stran tělo bundy, 8 stran rukáv a 6 – 8 stran verze kapucí). Střih obdržíte též ve formátu A0/A1, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné. Pro všechny verze kapucí je třeba nechat vytisknout A0 (bunda vč. kapuce s kšiltem a zvýšením na krk) a A1 (druhé dvě verze kapuce bez kšiltu).
Střih:
Softshellová jednoduchá bunda s raglánovým rukávem a třemi druhy kapuc 74 -164
Rozměry a spotřeba:
Součástí střihu je příloha s přesným polohováním na dva typy bundy – z jedné látky a ze dvou látek. Spotřeba je do šíře látky 140 cm jednosměrně (tedy i pro látky, kde je vzor tak, že díly nejde stříhat cik/cak).
Materiál:
Softshell, šusťák, micropeach a další látky vhodné na bundy. Střih je volný a prostorný, určený pro podvlékání, lze jej tedy šít i ze silnějších látek než je softshell nebo podšívat. Pokud budete podšívat, střihněte podšívku o maličko menší.
Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.
Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Batani.cz.
Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.
Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit
S přišíváním zipu vám může pomoci toto video:
Lemovací pruženka cca 4 m.
Stahování na olivky:
Fotonávod na bundu s kšiltem a podsádkou obsahuje téže návod, jak ušít stahování na olivky. U olivek pozor na jejich bezpečnost. U krku malých dětí mohou způsobit opravdu nepříjemné úrazy (ohroženy jsou oči, krk, hrozí udušení, švihnutí do obličeje…), proto kupované bundy pro děti nesmí mít šňůrky a stahování. Já pro své děti (ty větší) šiji tak, jak je v návodu na bundu s kšiltíkem. Tedy schované dovnitř, žádné konce ven, ven jen očko. Takto se nám žádný úraz nepřihodil, tkaničky jsou vždy schované uvnitř bundy (dole) a v tunýlku (u krku). Další způsob je šít stahování napevno, tedy prádlovou gumičku do tunýlku (najdete ve videonávodu na jednoduchou bundu).
Nikdy nešijte tkaničky, které koukají koncem z bundy ven!
Tkaničky na oblečení pro děti
Další materiál (na stahování bundy): Prádlová guma / kulatá guma 3 mm + průchodky a olivky na dvě dírky nebo s větší dírkou, kam se vejdu dvě tkaničky (tam a zpět), výztuha kšiltíku.
Pruženky – druhy, použití
Hlavolam jménem průchodky
Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?
Fotonávod:
Stará verze střihu (kdo zakoupil do 10. 8. 2018 bundu s raglánem do vel. 116). Od 10. 8. je k dispozici jiná verze střihu do vel. 164 a stará je stažena z prodeje.
Fotonávod je zpracován na verzi bez zvýšení na krk.
1. Střih si vytiskněte a zkontrolujte, zda 1 cm2 odpovídá měřítku. Přiložte puntíky na puntíky a slepte. Pak můžete buď obkreslit na střihový papír (to dělám já:) nebo vystřihnout. Na fotce stará verze střihu.
2. Střihové díly naneseme na látku. Všechny díly musíme stříhat dvakrát zrcadlově až na středový díl kapuce, ten se stříhá pouze jeden. Zadní díl uprostřed musíte položit na sklad látky, uprostřed zad není šev.
3. Vystřihneme díly a přidáme na švy – tolik, kolik budeme potřebovat na šití. Musí to být ale všude stejně.
4. Kapsičky – ve střihu jsou kapsičky spíš menší vhodné pro bundy do deště. Pokud budete chtít šít bundu spíš designovanou a s barevnými kapsičkami, tak kapsy zvětšete, prohlubte podle chuti:) (Pozor na linii podsádky a zipu. Značky na vsazení kapes jsou značky LINIE švu! Pokud se kdekoliv přidává na šev, platí značky pro linii švu, takže je třeba si je na kapsy i přední díl zanést a pak sesadit značku na značku.) Vnitřní část kapes obnitkujte a začistěte (softshell není třeba, netřepí se, ale vypadá to lépe). Na kapsičky můžete našít nějakou barevnou látku na ozdobu. Pokud použijete ale bavlnu, nebude bunda do velkého deště, ale drobný déšť vydrží, protože kapsy jsou na takovém místě, kam moc kapky deště nedopadají (máme vyzkoušeno:).
u oválných kapsiček věnujte zvláštní pozornost jejich směrování:-)
5. Na předním díle vstup do kapsičky olemujte lemovací gumičkou. Pak kapsu z líce našijte. Já si kapsu jen našpendlím a pak šiji po hmatu, ale začátečníkům doporučuji nastehovat, prošít po stehování a pak stehovku vytáhnout.
6. Takto vypadá našitá kapsa z rubu.
7. Konce rukávů olemujte lemovací gumičkou.
8. Našijeme rukávy jako je tomu na obrázku. Kratší část rukávu k přednímu dílu a delší část rukávu k zadnímu dílu.
9. Aby bunda vypadala hezky, rozešijeme švy ještě z líce.
10. Sešijeme rukávy od konce, přes podpaží až dolů na bok bundičky. V podpaží si pohlídáme, aby kolmé švy navazovaly.
11. Boční švy bundy rozešijeme z líce.
12. Sešijeme kapuci. Důležité pro to, aby vám seděla na obou stranách stejně je, že sešíváme vždy kulatou část nahoru (vyzkoušeno praxí mnoha páráními:). Pruh máme dole a kulatou část kapuce zvolna přikládáme a sešíváme. Jednu část šijeme od kšiltíku a druhou stranu odzadu.
13. Podle vnitřní krycí části kapuce upravíte výztuhu kšiltíku, aby to pěkně sedělo.
14. Sešijeme k sobě vnitřní krycí části bundy.
15. Pokud budete chtít podšít kapucku barevnou látkou, tak vystřihněte jen ze dvou dílů, stačí obyčejně hotovou kapuci splácnout a položit na látku a vystřihnout okolo s tím, že směrem k obličejové části ustřihněte kratší, bude tam vnitřní krytí kapuce.
Na barevné podšití doporučuji použít látky, které se nemačkají (nejradši mám úplet s elastanem). Tkaná bavlna se po praní zmuchlá a těžko to vyžehlíte.
16. Kapucku sešijeme k sobě po kulaté části.
17. Přišijeme vnitřní kryté kapuce ke kapucce. U konce ale nechejte pár cm volných, aby se dobře dal všít zip.
18. Kšilt vyztužíme připraveným decovilem, vypneme a zašpendlíme.
19. Prošijeme kapuci dokola – opět si necháme volno na koncích.
20. Kšilt prošijeme ještě z druhé strany.
21. Olemujeme vnitřní krytí bundy dokola lemovací gumičkou (nebo stačí jinak začistit, ale lemovací gumička je nejhezčí).
22. Takto vypadá kapucka před přišitím.
23. Můžeme ušít poutko.
24. Přišijeme ho k bundě rovnostehem.
25. Přišpendlíme kapucku k bundě a případně i vnitřní podšití kapucky a přišijeme k sobě.
Druhá fotka je kapucka po převrácení barevné látky do kapucky.
26. Nyní přichází chvíle, kdy budeme všívat zip, což není moc oblíbená činnost, ale velmi nám ji usnadní pomůcka jménem
StyleFix. Je to výrobek úžasné německé firmy
Farbenmix. Koupit se dá ale i v ČR v
galanterii Čendulka.
Na okraje předního dílu nalepíme kousek od kraje pásku a odloupneme voskový papír. Na něj přilepíme zip.
27. Takto vypadá přilepený zip před ušitím. Je přilepen jakoby od sebe – budeme šít prve z rubu! Dávejte si pozor, aby byl zip rovnoměrný – druhou část zipu špendlete od krku – aby u krku byl zip přesně proti sobě a nebyl nakřivo. Dole se to zarovnává lépe. Pokud budete stříhat a šít přesně, tak by vám to mělo vyjít přesně z obou stran:)
28. Z rubu přišpendlíme vnitřní krytí zipu – postupujeme od kapuce dolů. A prošijeme – zhruba uprostřed tkalounu zipu (nesmíte si ušít moc u zoubků). Ideálně použijte zipovou patku.
29. Takto vypadá zašití zipu nahoře u krku. Zip za zahnutý. Můžete sem zašít i nějakou ochranu proti škrábání, zipy YKK, které používám, tak neškrábou, tak ochranu ani nešiji. Ale u těch obyčejných z galanterie doporučuji. Stačí třeba překrýt vršek kusem lemovací gumičky nebo softshellu.
30. Nyní otočíme na líc a prošijeme z líce vedle zipu, opět zipovou patkou. Musíte dávat pozor, aby byla dobře prošita vnitřní krycí část zipu a nebránila v zapínání! Ideálně si to našpendlete.
31. Nyní olemujte gumičkou spodek. Lemuji tak, že začátek nechám kus gumičky volný a zakončím u zipu dodatečně. Je třeba podhrnout, zašpendlit a opatrně přišít. Začátečníci mohou spíš použít jehlu a nit a zašít v ruce.
32. Nyní dokončíte kapuci. Stažení kapucky je nejbezpečnější napevno všitou gumou. Všívám na vnitřní krytí kapuce z rubu. Gumu dávám dlouhou u největší velikosti střihu 110/116 8 cm, u menších velikostí dejte kratší. Všívám nad krk u zipu jeden konec a u konce kšiltíku druhý konec. Přišiji rovně na obou koncích.
33. Nyní začistíte kapuci, našpendlíte si důkladně krytí kapuce z rubu a z rubu prošijete (v této chvíli dávám do spodní nitě stejnou barvu, kterou jsem prošívala bundu).
34. Poslední část je začištění rukávů. Já prošívám cikcakem na místě na koncích a mezi tím kus rovně.
35. Spodní lem na stahování můžete ušít bezpečně tak, že ustřihnete podle dolní části střihu bundy asi 4 cm pruh a všijeme k bundě dole tak, že přesně kopíruje bundu dole, ale z rubu. Na bocích uděláme díry a nabijeme průchodky. Provlečeme tím kulatou gumu, na koncích uděláme 2 uzle a prošijeme rovně za uzlem, pak pokračujeme k průchodce a vložíme dvoušňůrkovou brzdičku. Očko nad brzdičkou zafixujeme k očku na bundě.
Druhý způsob začištění podsádek zipu a spodního okraje, kde je přes sebe míně vrstev látky (vhodně především na silnější varianty softshellu), je popsán v tomto článku:
36. Takto vypadá začištění zipu z rubu. Nahoře vidíte, kde je všitá guma do kapuce.
Zuzana Šmétková
Milá Peťo,moc díky za tento úžasný návod včetně videí. Díky tomu jsem jako naprostý začátečník ušila slušivou bundičku a chystám se na další. Jste skvělá.
k_lara
Dobrý den,
při formulování svého dotazu jsem si už odpověděla v podstatě sama, takže pro ty, kdo by se také chtěli ptát dřív, než se podívají na míry – ženy vysoké 164 cm a méně by si teoreticky raglánovou bundu mohly podle dětského střihu ušít, ale málokteré by asi stačil výše uvedený obvod bundy přes zadek, některým ani přes prsa. Tak asi tak. Odvážnější si mohou asi mohly zkusit v dolních partiích rozšířit, v horních partiích už asi ne, to by ovlivnilo průramek a celé by se to více zesložitilo. My méně odvážné raději budeme šít podle dámského střihu s obyčejnými rukávy.
Caramilla
ANo, je to tak, pokud má žena dívčí postavu a je drobná, tak může klidně šít největší dětskou velikost, ony tyto dámy i nakoupují v dětských odděleních, tak to ví. Ale pokud je žena spíše žena, pak je třeba šít dámskou bundu:-)