Softshell je relativně nový materiál a názory na to, jak jej šít, se liší. V článku si shrneme možnosti a doporučení, jak tento materiál šít.
Softshell je trochu chameleon, svrchní část může mít totiž strukturu úpletu, plátna nebo keprovou vazbu. Spodní část může být úplet, flís nebo síťovina. A teď “babo raď”! Mám ho šít jako pleteninu a nebo jako tkaninu?
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Mohu šít softshell na overlocku?
– Doporučení pro šití softshellu na overlocku
– Pro majitele overlocku, kteří se rozhodnou na něm softshell šít
Prošití softshellu z lícní strany
Jakými stehy šít softshell?
Softshell můžete šít i na overlocku, ale vždy je potřeba švy ošetřit ještě i rovným běžným stehem. Softshell, i když mírně pruží, není třeba šít pružnými stehy. Resp. softshell se šije běžnými stehy.
Postup si můžete zvolit dle sebe.
- Můžete nejdříve začistit všechny díly overlockovým stehem nebo cikcakem, a pak sešít běžným rovným stehem k sobě.
- Můžete sešít díly běžným rovným stehem, a pak začistit oba přídavky švu společně.
- Můžete šít oba díly k sobě na overlocku, a pak pojistit rovným švem na běžném šicím stroji.
Prošití softshellu rovným stehem. Softshell se víceméně netřepí, proto je možné nechat šev takto nezačištěný.
Softshell šijeme běžným rovným stehem, lepší je šít kratším stehem (2,5 – 3,5), aby ve švu byly co nejmenší mezírky – jak kvůli pevnosti stehu, tak kvůli funkčnosti (softshell je určen do vlhka). Když se pokusíte šev od sebe “roztáhnout”, neměli byste téměř vidět mezery.
Přídavky švu lze začistit cikcakem (na fotografii oba přídavky švu společně).
Začistit můžeme též overlockovým stehem. (Omluvte bílou nit, nebyl čas převlékat kvůli jedné fotce celý overlock na černou:-)
Mohu šít softshell na overlocku?
Časté doporučení je, aby se nešil softshell na overlocku, protože stroj ničí. Ano, je to pravda, softshell je silnější materiál, který dává stroji zabrat. Stejně tak stroji dává zabrat jakýkoliv silnější materiál (silnější riflovina, prošev, silnější látky na plenky…) a jakýkoliv umělý materiál (flís, svetrovina, wellsoft, warmkeeper). Proč? Protože umělý materiál obecně tupí nože overlocku. Ty je třeba jednou za čas nabrousit, případně vyměnit.
Silné materiály a nebo více vrstev zase dává zabrat motoru stroje.
Z Caramilly praxe: Softshell (spolu s látkami na plenky, flísem, svetrovinou, …) jsem šila na běžném hobby overlocku 4 roky v zápřahu šití na prodej (tj. 4 – 10 hodin každý den) a ano, po 4 letech toho stroj měl plné zuby. Nechávala jsem brousit nože a též vyměnit (nejvíce mi vždy ale nože ztupila svetrovina). A po 4 letech jsem si pořídila průmyslový šicí stroj. Softshell na něm šiji běžně, nůž jsem za 4 roky provozu ještě nemusela vyměnit. A i kdyby, stojí 30 Kč.
Odpověď si musí najít každý sám. Kdo chce overlock zachovávat v naprosté kondici a mít jej celý život bez potřeby většího servisu nebo obměny strojového parku, šetří si jej na lehké, tenké materiály, tak ten by softshell opravdu na overlocku šít neměl. Stroj šití opotřebovává.
Kdo bere šicí stroj jako prostředek k nějakému rychlému výsledku, že pracuje rychle a zapravuje hezky švy, ten počítá s opotřebením. Počítá, že bude muset stroj sem tam servisovat, nabrousit nože, vyměnit, za pár let třeba pořídit nový, a pak může na svém stroji softshell šít.
Je to asi jako s botami. Pokud chci, aby mi boty vydržely celý život a byly na parádu, nosím je jen do divadla, pokud chci boty používat, protože se mi v nich dobře chodí i do lesa a po kamenech a po skalách, počítám s tím, že je za čas budu muset obměnit.
Já jsem druhý případ. Ale nejsou takoví všichni!
Odpověď tedy není jednoznačná. Ano, softshell se dá šít na overlocku. A ano, softshell (stejně jako flís, svetrovina a další silnější materiály a umělé materiály) stroj opotřebovávají a nože tupí.
Doporučení pro šití softshellu na overlocku
Pokud patříte jako já do druhé skupiny, tak zde jsou přeci jen doporučení, jak stroj při šití softshellu maličko ušetřit.
Nůž – největší zápřah při šití softshellu dostává nůž. Pokud musí oříznout dvě a více vrstev, je to pro něj opravdu zápřah. Lepší je tedy stříhat přesně a do ořezu “posílat” jen nerovnosti přídavku na švy. Čím méně ořezáváte, tím méně dostává nůž zabrat… Pokud šijete přes švy, tak se doporučuje se noži úplně vyhnout. “Žvýkání” 4 – 8 vrstev softshellu opravdu není dobrý nápad!
Softshell nůž tupí, navíc víc jak 1 – 2 vrstvy je pro něj problém oříznout. Lepší je tedy nůž ze šití softshellu použít jen na zarovnání přídavků švů o drobné nerovnosti.
Přídavky švu si střihneme pěkně rovně (případně před sešitím ještě zarovnáme) a snažíme se ořezávat minimálně.
Látku podáváme do stroje tak, aby byl nůž co nejméně namáhán.
Pro majitele overlocku, kteří se rozhodnou na overlocku softshell šít
Správně by se měl softshell šít na rovnostehu, pak na overlocku začistit a pak ještě prošít z lícní strany “na plocho”, kvůli estetice švu.
Osobně často šiji tak, že sešívám na overlocku a pak prošívám na rovnostehu až z lícní strany. Švy jsou tak mnohem měkčí, přídavky švů jsou tenčí a ve funkčnosti jsem problém nenašla. V místech, která nejsou namáhaná, problém nenastává vůbec (třeba švy bundy, která není na tělo, spodek nohavic…), v místech, kde jde tlak látky do boku tak, že se od sebe oddalují švy, jsem problém “rozjetého švu” také nikdy nezaznamenala.
Na rovnostehu se šije vedle začištění proto, aby se látka nevytřepila a aby se šev nerozjel. Softshell se netřepí a rovný steh z lícní strany na zafixování švů před rozjetím podle mě stačí.
Osobně problém ve funkčnosti nevidím a ušetření jedné “rundy” šití, že švy šiji každý jen 2x, je pro mě opravdu velká cennost. Takže většinou švy nešiji 3x (rovnosteh – overlock – rovnosteh), ale jen 2x (rub overlock, líc rovnosteh). Jen moje zkušenost.
Šev ušitý na overlocku a prošitý z lícní strany rovným stehem (pohled z rubu).
Pohled z lícní strany v místě, kde jsou kalhoty nejvíce namáhané, kalhoty jsou nošené 3 sezony a dceři jsou už i celkem natěsno, sedový šev rozhodně dostává “záhul”. A nerozjíždí se, nevytřepí se.
Vždy je třeba kromě overlocku šít i běžným rovným stehem! Ideálně 2x. Mně stačí 1x. Tedy, pokud šiji i z lícní strany po líci, z rubu již na rovnostehu ne vždy sešívám.
Zde názorná fotka, co se stane, kdybyste softshell šili jen na overlocku. Šev se v místě námahy rozjede. Stejný problém může nastat i u nedobře seřízeného rovného stehu.
Pozor na diferenciální podávání
Pokud budete zkoušet šít nejprve na overlocku, tak dávejte pozor na správné nastavení diferenciálního podávání. To zajišťuje, jak je látka vespod podávána do stroje. Níže uvidíte malý test.
Proužky jsem ustřihla stejně dlouhé.
Na stroji jsem nastavila diferenciální podávání na číslo 2. Ač byly díly stejně dlouhé, na konci po došití byla spodní látka jakoby kratší.
Způsobilo to diferenciální podávání, které látku moc navolňovalo. Výsledkem jsou varhánky na spodní vrstvě.
Zde vidíte, jak je spodní vrstva navolněná oproti horní.
Zde je diferenciální podávání u Brotheru na číslo 1. (Tedy střední, některé stroje to mají jako nulu). Softshell je krásně z obou stran stejně ušitý a konce se přesně potkaly.
Střední diferenciální podávání.
Konce vyšly úplně přesně.
Ani jedna vrstva není navolněná.
Prošití softshellu z lícní strany:
Softshell je celkem tuhý materiál, který se bohužel nedá ve švu rozžehlit. Pokud byste jej sešili a dále neřešili, tak zůstane takto – jako kniha. Stahuje se ve švu k sobě.
Proto softshell doporučuji po lícní straně ještě prošít / proštepovat po složeném přídavku švu. Přídavky švu složím k jedné straně a prošiji všechny vrstvy z lícní strany. Pomůže to i funkčnosti softshellu, protože v místě “dírek” švu je najednou více vrstev přes sebe. Šev je tak pěkně plochý.
Ještě názorná ilustrační fotka paní Mirky, sešití a prošití po lícové straně.
Rozešívat softshell?
Rozešít přídavky švu každý na jednu stranu je možnost oblíbená pro svůj vzhled, vypadá to z lícní strany krásně a navíc je šev krásně plochý a měkký.
Úskalí této metody je však ve funkčnosti. Ve švu se mohou objevit při zátěži takovéto “mezírky”. Je třeba volit hodně hustý steh, maximálně 2,5. Osobně tak softshell nešiji. Na fotografii je teplákovina:-)
Ještě názorná fotka paní Mirky – rozešití softshellu, které vypadá z lícní i rubové strany krásně, ale…
Přítlak patky:
Pokud váš stroj má regulaci přítlaku patky, pak softshell šijeme na střední nastavení, ale ve chvíli, kdy prošíváme místa s větším počtem vrstev na sobě nebo “švy na švy” a stroj nám špatně provazuje, tak přítlak patky zvýšíme.
Pokud všíváme zip a softshell se nám před patkou “hrne” a dělá “faldíky”, pak přítlak patky snížíme.
Jaké použít nitě?
Na softshell použijte běžné polyesterové nitě. Bavlněné se nehodí, protože nasákají vlhkost. Nitě síly 120 jsou dostatečné, ale pevnější jsou síly 80.
Softshell šijeme polyesterovou nití, která nenasáká vlhkost.
Nit síly 120 je tenčí, nit síly 80 je silnější, pevnější a ozdobnější, ale je třeba volit pak silnější jehlu.
Jaké použít jehly?
U jehel je třeba si uvědomit jedno základní pravidlo “čím silnější jehla – tím větší díra”. Vzhledem k funkčnosti a k porušitelnosti membrány šijte nejslabší jehlou, kterou vám stroj bere.
S jehlou se pojí výběr nití. Do tenké jehly budete potřebovat tenkou nit. Do silnější můžete použít silnější nit, a naopak. Více se dozvíte v tomto videu:
Softshell lze šít běžnou standardní jehlou. Velmi často se ale stává, že běžná standardní jehla ve stroji “neprovazuje”, vynechává stehy. Pak je na čase zkusit jehlu stretch. Více o tom, proč je jehla stretch kouzelná tam, kde stroj s běžnou jehlou softshell neprovazuje, se dozvíte v tomto článku:
Jsou místa, která jsou na šití už silnější a jehla může začít praskat a vynechávat stehy, nepomůže ani zvýšit přítlak patky. Pak je na čase zkusit jehlu silnější – 90 – 100. Případně jehlu Jeans.
Shrnuto podtrženo:
Softshell lze šít jehlami Standard / Stretch síly 75 – 80 (někdo šije i sílou 70) a nitěmi síly 120 do chvíle, kdy vám stroj šije tak, jak má. Pokud začne stávkovat a jehla praská, steh se neprovazuje, nitě se cuchají, použijete jehly 90 (Standard / Stretch / Jeans) – 100.
Nit na ozdobné prošití z lícní strany síly 80 – 40 musíte dávat do silnějších jehel. Ale pak hrozí větší dírky:-)
Co dělat, když stroj nechce provazovat?
Jak už bylo naťuknuto výše, prošít více vrstev softshellu může některým strojům činit obtíže. Typicky jde o prošití zipu a podsádky z líce, ale třeba také o spoj více švů dohromady – v bočním švu u kapes, v sedle,… Co tedy s tím?
Věcí, co se dají vyzkoušet, je několik, vlastně je to takový pokus omyl, co zrovna u Vás a Vašeho stroje zabere. A někdy nepomůže ani svěcená voda, z vlastní zkušenosti:-D
Přítlak patky – rozhodně pokud máte možnost, v případě stávkujícího stroje ho zvyšte.
Už o kousek výš jste se tedy dočetli, že hodně dělá jehla. Základní poučka je: Pokud začne stávkovat a jehla praská, steh se neprovazuje, nitě se cuchají, použijete (nové, ostré!) jehly 90 (Standard / Stretch / Jeans) – 100. Není to ale zdaleka tak jednoduché, to je patrné už z toho doporučeného rozptylu:-D Další věc ohledně jehly, která některým švadlenkám zabírá, je spustit jehlu o milimetr níž v uchycení. Zvláštní? Toto je zkrátka mezi nebem a zemí!:-D
Volte delší steh a přes problematická místa si můžete pomoci také ručně kolečkem.
No a konečně se můžete dát na nějaké zaříkávání…
Jak na pružný softshell?
Některý softshell s pleteninou v líci má tendence pouštět v místě šití oka. Je třeba s ním pracovat opatrně. Je důležité jej začistit a dávat větší přídavky na švy (1 cm a výše) a šít ideálně rovným stehem a obnitkovacím stehem z rubu a pak teprve proštepovat. U šití se nesmí natahovat!
Zásadní je už samotné stříhání. Často oka vzniknou stříháním a taháním za látku.
U samotného šití je dobrou prevencí jehla ball point s kulatou špičkou.
Žehlení:
Pokud se vám softshell pomačká třeba skladováním a nebo přijde pomačkaný z e-shopu, můžete jej “vyžehlit”. Pozor ale na správnou teplotu. Softshell se žehlí na dva puntíky, maximálně 2,5, přes pečící papír. Osobně bych vždy softshell nejprve vyprala, vypráním se pomačkání ztratí a není třeba žehlit. Žehličku na softshell používám jen na nažehlení reflexních nažehlovaček.
Softshell se dá krásně opatřit reflexními prvky, jak na to se dozvíte v tomto článku:
Párání / špendlení:
Softshell obsahuje membránu. Čím méně ji propícháme špendlíky, tím lépe. Proto se může hodit na softshell používat skřipečky. Softshell se navíc celkem špatně propichuje. Skřipečky nemám v oblibě, takže já osobně softshell špendlím. A snažím se špendlit naprosto minimálně.
Skřipečky zabezpečí, že softshell nebudete muset propichovat.
Špendlit můžete po přídavku švu, tam propíchnutí nevadí. Můžete špendlit kolmo v přídavku švu a nebo podél, v přídavku švu, co pro vás je praktičtější.
Pokud se vám něco nepodaří a potřebujete vypárat, tak se smiřte předem s tím, že po švu zůstanou v softshellu viditelné dírky. Zbavit se jich na většině softshellů lze přežehlením přes pečící papír na 2,5 stupně (je třeba ale předem vyzkoušet na odstřižku – konkrétní softshell a žehličku, liší se to!). Membrána se už nezacelí, ale na pohled se šev trochu zatáhne. Záleží na druhu softshellu, některý vrátit do původního stavu na lícní straně už nejde.
Aplikace:
Když jsem v roce 2011 poprvé našila aplikaci na softshell, tak se strhla lavina “nevyžádaných rad”, že jsem úplně vedle jak ta jedle, že ničím softshell a dělám z membrány cedník.
Moje první práce se softshellem a kytičky, které vzbudily rozruch. Blahé paměti roční Jasmínka.
Realita je taková, že pokud doma šijete softshell, tak to stejně nikdy nebude pláštěnka, vždycky do toho někde budete muset píchnout jehlou a švy nemůžete podlepit páskou. Resp. lze se o to pokusit, pásku prodává například ŠijemDětem. Osobně jsem se k tomu martyriu nikdy neodhodlala, abych centimetr po centimetru nažehlovala pásku a bála se, že si zničím celou bundu… V softshellu jsme prožili už pěkných 9 let intenzivního života v každém ročním období. V místech, kde jsou švy na bocích nohavic, sedech, tak kalhoty louži (sezení, intenzivním skákání) a velmi mokrý sníh pustí. Ve švech. Aplikace nejsou v místech, která by byla v přímém kontaktu s mokrem. Takže z mé praxe, pokud člověk šije softshell doma, tak nějaká aplikace na spodku nohavice je co do funkčnosti již zanedbatelná. Navíc v tom místě máte přes sebe najednou dvě vrstvy softshellu, čímž se zase odolnost mírně zvyšuje.
Aplikace lze na softshell před šitím nalepit lepidlem v tyčince.
Na šití se hodí patka na aplikace (průhledná, poloprůhledná nebo otevřená).
Ozdobné vyšívání:
Vyšívací stehy se na softshell z technického hlediska vlastně nehodí. Protože popírají vše, čeho byste měli softshell ušetřit 😀 . Nicméně pokud je to na kapsičkách, tak se mi nikdy nestalo, že by to byl kámen úrazu kalhot, v tomto místě nemají zátěž deště ani kaluže. Na stroji se vyšívá na softshell vážně dobře:-)
Reflexní prvky / paspulka:
Informace k reflexním prvkům naleznete zde:
tereza.lundakova
Mám prosbičku – zde v článku k šití softshellu ani v “Přišít prošít všít” jsem se nedočetla na jakou stranu sežehlit a pak prošít/proštepovat. U horizontálních švů patrně nahoru – zde vycházím z logiky, že voda teče dolů a šev by jí měl bránit co nejméně. Ale jak je to správně u těch vertikálních švů? Sešití PD a ZD na bocích a zadní díly dohromady a přední dohromady? A prošívá se i šev přišitého nápletu k softshellu? Je to dost vrstev materiálu, ale u starších kalhot mi náplet v tomto švu dělá oka. Děkuji
Caramilla
Prošívá se tak, aby se přídavek švu dobře rozložil do druhého dílu. Je tam mnoho faktorů. Například švy, které v tom švu jsou. Když máte zdvojená kolena a kapsy, velmi špatně byste šev prošívala s přídavkem složeným do předního dílu, proto jej skládám do zadního dílu. Logika je, aby na sebe bylo co nejméně švů je možno – co nejméně materiálu. Další faktor je, když máte našitý třeba oblouk vnější a vnitřní a nebo třeba rovný pruh a kapuce kulatá část. To vše je v návodu na bundu:-) Musí se šít tak, aby se přídavek švu správně ideálně rozložil do druhého dílu, měl tam prostor a bylo co nejméně vrstev přes sebe. Náplet já osobně neprošívám k softshellu, ale někdo to dělá.
Markéta
Děkuji za vyčerpávající informace. Nikde jsem nenašla nikdy tolik ucelených rad a zkušeností jako tady u Caramilly.
Chtěla bych přidat jednu svou aktuální zkušenost. Koupila jsem si zimní softshell na Tkadexa.cz a dala se do šití dámské těhotenské/nosící bundy.
Mám overlock brother 2104D a šicí stroj brother innov 35. Jenže oba moji “miláčci nechtěli žrát” 2 vrstvy softshellu – neprovazovali stehy. Zjistila jsem, že zimní softshell z tkadexy je trochu tlustší než z unuodesign.cz. Ten z unuodesign jsem šila před rokem a žádný problém jsem neměla. Šlo to jako po másle. Ani si přesně nepamatuji jaké jsem použila jehly, nejspíš univerzální 90.
Nyní jsem s tím tkadexovým softshellem zkoušela šít různými jehlami schmetz o síle 100 – 120. Konkrétně univerzální 100-120, jeans 100 a 110, microtex 90-110, jersey 100 a nakonec leather 100 – 120. Jehly akra standart o síle 100 jsem vyzkoušela také, bohužel neúspěšně.
Můj overlock šije pouze s jehlami leather 120 a přítlakem patky na stupni 3 – tedy nejvyšší. A rovnosteh dopadl o něco lépe. Jehla microtex 110 prošije 3 vrstvy na rozešití švů. Přítlak patky na mém rovnostehu nastavovat manuálně nelze.
Mé švy na bundě budou holt děravé 🤗
Třeba má nynější zkušenost někomu pomůže a nebude kupovat zbytečně tolik druhů jehel jako já tento týden 🤣
Caramilla
Brother by měl zimní soft. z tkadexy ve 2 vrstvách prošít. Máte ostré nože? Případně zvýšit přítlak u toho overlocku. A zkusit jehly strech 75, někdy vzácně zafungují. nebo overlockové jehly, přímo do overlocku, taky by mohly pomoci. 110 je fakt už hodně, to bude protékat. Jinak ten tištěný soft (často je z rubu bílý) je tenčí, protože je “zažehlený” kvůli tisku, možná je tam i nižší gramáž flízu. Je to tak, někde ve videu testu softshellů to zmiňuji:-)
Markéta
Děkuji Vám za odpověď. Našla jsem další volnou chvilku na zkoušení tenších jehel. Tentokrát jsem byla mnohem úspěšnější. S jehlami 70 jeans oba dva stroje přímo “vrní”. Zpočátku mě vůbec nenapadlo sáhnout po tenších jehlách. Když jsem neuspěla s jehlami 80, automaticky jsem vzala 90, 100, … Materiál byl celkem silný. S Jehlami leather 120 overlock sice provazoval, ale ten kravál se nehodil poslouchat. Ani nevíte, jak se mi nyní zlepšila nálada. Ještě jednou díky za vše.
Lenka Tůmová
Dobrý den,
Děkuji za suoer článek.
Jakým stehem mám přišívat náplety do rukávů softshellove bundy? Stačí normální rovný steh nebo musí být nějaký pružný, když je to náplet? A stejné pro lemovací pruženku?
Děkuji Lenka
Caramilla
Já je šiji rovným stehem, lemovací pruženku, pokud lemujete softshell, který nepruží, tak taky šiji běžným stehem.
Eva Chasáková
Dobrý den, chci se zeptat, koupila jsem softshell s beránkem, jak začistit okraje? také podsádkou třeba z jiného jarního softshellu? a jak podsádku začistit jinak když nechci lemovat pruženkou? bude to moje první šití softshellu
Caramilla
Podsádka mi přijde moc silná, asi bych volila spíš nějaký lem proužkem.
Ifča rážková
Dobrý den, prosím, ještě info o práci se softem s beránkem. sype se mi z něj beránek šíleným způsobem, přestane to? děkuji
Caramilla
Myslíte v místě, kde byl “střižen”? To ano, pokud myslíte v ploše, tak s tím zkušenost nemám.
Katarína Hanáková
Dobrý deň, ja mám problém pri šití softshellu iba s orezom pri šití na overlocku. Stroj (Lada 700D) látku krásne zošije, aj viac vrstiev, ale nože začnú látku “žuť” a nie strihať , často uprostred šitia, aj keď zo začiatku strihali. Menila som ich, lebo som myslela, že sú tupé, ale problém to nevyriešilo. Chcela som sa teda opýtať, či nerobím chybu v nejakom nastavení, alebo je to jednoducho problém so softshellom. Ďakujem
Katarína
Caramilla
Softshell je třeba na overlocku šít bez ořezu. Tedy přesněji řečeno, že si přídavky švů začistíte před šitím a nasouváte do stroje látku tak, aby šla přesně před nůž a nořem necháte ořezávat jen drobné nepřesnosti. Nejde ořezem šít softshell “na plno”, on je moc hutný a stroj se může zničit. Na jemné nepřesnosti sem tam je to OK. POkud byste chtěla soft na stroji i řezat, doporučím průmyslový overlock speciálně nastavený na tento materiál, je silnější a ořez zvládne.
Katarína Hanáková
Ďakujem. Mimochodom, výborne som sa pobavila na Vašom videu s rozbaľovaním rovnostehu Lada. Sama ho mám a zbožňujem ho. Manžel ho volá “Žigulák” 😀.
mecirovakristyna
Dobrý den, mám takový možná špatný dotaz, ale jde softshell šít i na obyčejném stroji ?
Mám Carina SNM 33 C1 (můj první). Se šitím teprve začínám a tak brouzdám po Vašich stránkách a rady na nich jsou úžasné.
Moc děkuji, Týna
Caramilla
DObrý den, ano, samozřejmě, myslela jsem si, že to je z článku jasné:-) Softshell se šije na běžném šicím stroji a jsou otázky, zda a jak jej šít na overlocku, ale na běžném šicím stroji samozřejmě šít lze a nahoře v článku jsou i různé stehy, jak na to a jsou tam i fotky:-) A pak ve videu zde https://youtu.be/gsVVGzuq3l8 je to ukázané i prakticky.
petrakov
Dobry den, máte prosím zkusenost z kombinovani pruzneho a nepruzneho softshellu? Chystám se na cyklobundu ze zimniho softshellu, kde budu kombinovat jednu – pruznou barvu na bocich a rukavu a nepruznou vepredu a vzadu. Myslite, ze je to nesmysl? 🙂 Diky
Caramilla
Zkušenost nemám, takže bohužel neporadím. Důvod, proč jsem to nikdy nezkoušela je ten, že to nekombinuju, vždy kombinuji jen obdobné softy. Ale jelikož jsem to nikdy nezkusila, nemohu k tomu napsat ani tak, ani tak. Zkoušet se to nechystám.
l.pratova
Dobrý večer, asi mi někde utekla informace: při rozešívání softshellu z lícu, jaký použít steh? Šiji na šicím stroji Brother BN27. Občas válčím čím co šít (jsem začátečník, mám za sebou jen pár tepláčků a elasťáků pro děti…). Děkuji za odpověď Lucka
Caramilla
Běžný rovný steh, 3,5 délky
Petra Sýkorová
Dobry den,
a jak je mozne sesit naplet do pasu k softshellovym kalhotum na overlocku? je lepsi dat nuz uplne stranou a radeji sit bez? dekuji za info 😉 Petra
Caramilla
Hezký den, já šijim, šiji s nožem, ale šiji tak, aby “nekousal” všechny vrstvy, max. drobné nepřesnosti – aby byly přídavky zarovnány.
Miluska1986
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, sila jsem bundu ze softshellu s beránkem a rukavy jsem ohrnula, že je beránek hezky vidět, je potřeba konce rukávu zacistit? Předem děkuji za odpověď, M.M.
Kristýna
Dobrý večer, softshell se netřepí, a to pokud vím ani ten s beránkem, takže pokud Vás na tom esteticky nic neruší, asi není problém to tak nechat.
romka.aromka
Dobrý den,
Chtěla bych si koupit šicí stroj na domácí šití tak do 15 ti tisíc. Když jsem prodejci řekla, že budu šít softshell, řekl, ať to ani nevyslovuji a koupím si průmyslový stroj. Mám starou veritasku, poslední dobou je více v opravně než doma. Softshellu se vzdát nechci, ale průmyslový stroj mě zaskočil. Ráda bych znala Váš názor. Děkuji Romana
Caramilla
Například Lada stroj zvládl i šití teepee 🙂 Softshell zvládne i ve více vrstvách. Ale některé stroje nemají moc rády silní látky, např. Pfaff některé modely… Doporučuji, aby stroj měl regulaci přítlaku patky – což Lada třeba má. Přitlačením látky patkou se softshell šije pak lépe. Dále pak použijte silnější jehlu – jeans 90 většinou. Některé stroje lépe šijí strech jehlou.
Veronika Janšová
Děkuji za krásný a obsáhlý článek, pomohla jste mi skoro se všemi overlockovými problémy. Krom jednoho.
Téma zní: Overlock a letní/jarní softshell. Na našem domácím stroji Janome jsem zkoušela různé materiály s úspěchem, dokud jsem nevytáhla letní soft. Výsledek hrůza – nitě byly náhodně povolené (dokonce v průběhu jednoho švu se různě střídaly). Šev NĚKDY z líce vypadal pěkně a z rubu nehezky. Řeč je celou dobu o nepružné verzi softu. S nastavováním jsem si samozřejmě hrála bez úspěchu. Ještě chci podotknout, že na overlocku Toyota od kamarádky řeším úplně stejný problém. Dovolím si tvrdit, že mám už něco odšito, ale s tímto si nevím rady.
Máte, prosím, podobnou zkušenost a řešení?