Softshell je relativně nový materiál a názory na to, jak jej šít, se liší. V článku si shrneme možnosti a doporučení, jak tento materiál šít.

Softshell je trochu chameleon, svrchní část může mít totiž strukturu úpletu, plátna nebo keprovou vazbu. Spodní část může být úplet, flís nebo síťovina. A teď “babo raď”! Mám ho šít jako pleteninu a nebo jako tkaninu?

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Jakými stehy šít softshell?

Mohu šít softshell na overlocku?

   – Doporučení pro šití softshellu na overlocku

   – Pro majitele overlocku, kteří se rozhodnou na něm softshell šít

Prošití softshellu z lícní strany

Rozešívat softshell?

Přítlak patky

Jaké použít nitě?

Jaké použít jehly?

Co dělat, když stroj neprovazuje? – Jak prošít více vrstev.

Jak na pružný softshell?

Žehlení

Párání / špendlení

Aplikace

Ozdobné vyšívání

Reflexní prvky / paspulka

Jakými stehy šít softshell?

Softshell můžete šít i na overlocku, ale vždy je potřeba švy ošetřit ještě i rovným běžným stehem. Softshell, i když mírně pruží, není třeba šít pružnými stehy. Resp. softshell se šije běžnými stehy.

Postup si můžete zvolit dle sebe.

  1. Můžete nejdříve začistit všechny díly overlockovým stehem nebo cikcakem, a pak sešít běžným rovným stehem k sobě.
  2.  Můžete sešít díly běžným rovným stehem, a pak začistit oba přídavky švu společně.
  3. Můžete šít oba díly k sobě na overlocku, a pak pojistit rovným švem na běžném šicím stroji.

Prošití softshellu rovným stehem. Softshell se víceméně netřepí, proto je možné nechat šev takto nezačištěný. 

Softshell šijeme běžným rovným stehem, lepší je šít kratším stehem (2,5 – 3,5), aby ve švu byly co nejmenší mezírky – jak kvůli pevnosti stehu, tak kvůli funkčnosti (softshell je určen do vlhka). Když se pokusíte šev od sebe “roztáhnout”, neměli byste téměř vidět mezery.

Přídavky švu lze začistit cikcakem (na fotografii oba přídavky švu společně).

Začistit můžeme též overlockovým stehem. (Omluvte bílou nit, nebyl čas převlékat kvůli jedné fotce celý overlock na černou:-)

Mohu šít softshell na overlocku?

Časté doporučení je, aby se nešil softshell na overlocku, protože stroj ničí. Ano, je to pravda, softshell je silnější materiál, který dává stroji zabrat. Stejně tak stroji dává zabrat jakýkoliv silnější materiál (silnější riflovina, prošev, silnější látky na plenky…) a jakýkoliv umělý materiál (flís, svetrovina, wellsoft, warmkeeper). Proč? Protože umělý materiál obecně tupí nože overlocku. Ty je třeba jednou za čas nabrousit, případně vyměnit.

Silné materiály a nebo více vrstev zase dává zabrat motoru stroje.

Z Caramilly praxe: Softshell (spolu s látkami na plenky, flísem, svetrovinou, …) jsem šila na běžném hobby overlocku 4 roky v zápřahu šití na prodej (tj. 4 – 10 hodin každý den) a ano, po 4 letech toho stroj měl plné zuby. Nechávala jsem brousit nože a též vyměnit (nejvíce mi vždy ale nože ztupila svetrovina). A po 4 letech jsem si pořídila průmyslový šicí stroj. Softshell na něm šiji běžně, nůž jsem za 4 roky provozu ještě nemusela vyměnit. A i kdyby, stojí 30 Kč.

Odpověď si musí najít každý sám. Kdo chce overlock zachovávat v naprosté kondici a mít jej celý život bez potřeby většího servisu nebo obměny strojového parku, šetří si jej na lehké, tenké materiály, tak ten by softshell opravdu na overlocku šít neměl. Stroj šití opotřebovává.

Kdo bere šicí stroj jako prostředek k nějakému rychlému výsledku, že pracuje rychle a zapravuje hezky švy, ten počítá s opotřebením. Počítá, že bude muset stroj sem tam servisovat, nabrousit nože, vyměnit, za pár let třeba pořídit nový, a pak může na svém stroji softshell šít.

Je to asi jako s botami. Pokud chci, aby mi boty vydržely celý život a byly na parádu, nosím je jen do divadla, pokud chci boty používat, protože se mi v nich dobře chodí i do lesa a po kamenech a po skalách, počítám s tím, že je za čas budu muset obměnit.

Já jsem druhý případ. Ale nejsou takoví všichni!

Odpověď tedy není jednoznačná. Ano, softshell se dá šít na overlocku. A ano, softshell (stejně jako flís, svetrovina a další silnější materiály a umělé materiály) stroj opotřebovávají a nože tupí.

Doporučení pro šití softshellu na overlocku

Pokud patříte jako já do druhé skupiny, tak zde jsou přeci jen doporučení, jak stroj při šití softshellu maličko ušetřit.

Nůž – největší zápřah při šití softshellu dostává nůž. Pokud musí oříznout dvě a více vrstev, je to pro něj opravdu zápřah. Lepší je tedy stříhat přesně a do ořezu “posílat” jen nerovnosti přídavku na švy. Čím méně ořezáváte, tím méně dostává nůž zabrat… Pokud šijete přes švy, tak se doporučuje se noži úplně vyhnout. “Žvýkání” 4 – 8 vrstev softshellu opravdu není dobrý nápad!

Softshell nůž tupí, navíc víc jak 1 – 2 vrstvy je pro něj problém oříznout. Lepší je tedy nůž ze šití softshellu použít jen na zarovnání přídavků švů o drobné nerovnosti.

Přídavky švu si střihneme pěkně rovně (případně před sešitím ještě zarovnáme) a snažíme se ořezávat minimálně. 

Látku podáváme do stroje tak, aby byl nůž co nejméně namáhán.

Pro majitele overlocku, kteří se rozhodnou na overlocku softshell šít

Správně by se měl softshell šít na rovnostehu, pak na overlocku začistit a pak ještě prošít z lícní strany “na plocho”, kvůli estetice švu.

Osobně často šiji tak, že sešívám na overlocku a pak prošívám na rovnostehu až z lícní strany. Švy jsou tak mnohem měkčí, přídavky švů jsou tenčí a ve funkčnosti jsem problém nenašla. V místech, která nejsou namáhaná, problém nenastává vůbec (třeba švy bundy, která není na tělo, spodek nohavic…), v místech, kde jde tlak látky do boku tak, že se od sebe oddalují švy,  jsem problém “rozjetého švu” také nikdy nezaznamenala.

Na rovnostehu se šije vedle začištění proto, aby se látka nevytřepila a aby se šev nerozjel. Softshell se netřepí a rovný steh z lícní strany na zafixování švů před rozjetím podle mě stačí.

Osobně problém ve funkčnosti nevidím a ušetření jedné “rundy” šití, že švy šiji každý jen 2x, je pro mě opravdu velká cennost. Takže většinou švy nešiji 3x (rovnosteh – overlock – rovnosteh), ale jen 2x (rub overlock, líc rovnosteh). Jen moje zkušenost.

Šev ušitý na overlocku  a prošitý z lícní strany rovným stehem (pohled z rubu).

Pohled z lícní strany v místě, kde jsou kalhoty nejvíce namáhané, kalhoty jsou nošené 3 sezony a dceři jsou už i celkem natěsno, sedový šev rozhodně dostává “záhul”. A nerozjíždí se, nevytřepí se. 

Vždy je třeba kromě overlocku šít i běžným rovným stehem! Ideálně 2x. Mně stačí 1x. Tedy, pokud šiji i z lícní strany po líci, z rubu již na rovnostehu ne vždy sešívám.

Zde názorná fotka, co se stane, kdybyste softshell šili jen na overlocku. Šev se v místě námahy rozjede. Stejný problém může nastat i u nedobře seřízeného rovného stehu.

Pozor na diferenciální podávání

Pokud budete zkoušet šít nejprve na overlocku, tak dávejte pozor na správné nastavení diferenciálního podávání. To zajišťuje, jak je látka vespod podávána do stroje. Níže uvidíte malý test.

Proužky jsem ustřihla stejně dlouhé.

Na stroji jsem nastavila diferenciální podávání na číslo 2. Ač byly díly stejně dlouhé, na konci po došití byla spodní látka jakoby kratší.

Způsobilo to diferenciální podávání, které látku moc navolňovalo. Výsledkem jsou varhánky na spodní vrstvě. 

Zde vidíte, jak je spodní vrstva navolněná oproti horní.

Zde je diferenciální podávání u Brotheru na číslo 1. (Tedy střední, některé stroje to mají jako nulu). Softshell je krásně z obou stran stejně ušitý a konce se přesně potkaly.

Střední diferenciální podávání.

Konce vyšly úplně přesně.

Ani jedna vrstva není navolněná.

Prošití softshellu z lícní strany:

Softshell je celkem tuhý materiál, který se bohužel nedá ve švu rozžehlit. Pokud byste jej sešili a dále neřešili, tak zůstane takto – jako kniha. Stahuje se ve švu k sobě. 

Proto softshell doporučuji po lícní straně ještě prošít / proštepovat po složeném přídavku švu. Přídavky švu složím k jedné straně a prošiji všechny vrstvy z lícní strany. Pomůže to i funkčnosti softshellu, protože v místě “dírek” švu je najednou více vrstev přes sebe. Šev je tak pěkně plochý.

Ještě názorná ilustrační fotka paní Mirky, sešití a prošití po lícové straně.

Rozešívat softshell?

Rozešít přídavky švu každý na jednu stranu je možnost oblíbená pro svůj vzhled, vypadá to z lícní strany krásně a navíc je šev krásně plochý a měkký. 

Úskalí této metody je však ve funkčnosti. Ve švu se mohou objevit při zátěži takovéto “mezírky”. Je třeba volit hodně hustý steh, maximálně 2,5. Osobně tak softshell nešiji. Na fotografii je teplákovina:-)

Ještě názorná fotka paní Mirky – rozešití softshellu, které vypadá z lícní i rubové strany krásně, ale…

Přítlak patky:

Pokud váš stroj má regulaci přítlaku patky, pak softshell šijeme na střední nastavení, ale ve chvíli, kdy prošíváme místa s větším počtem vrstev na sobě nebo “švy na švy” a stroj nám špatně provazuje, tak přítlak patky zvýšíme.

Pokud všíváme zip a softshell se nám před patkou “hrne” a dělá “faldíky”, pak přítlak patky snížíme.

Jaké použít nitě?

Na softshell použijte běžné polyesterové nitě. Bavlněné se nehodí, protože nasákají vlhkost. Nitě síly 120 jsou dostatečné, ale pevnější jsou síly 80.

Softshell šijeme polyesterovou nití, která nenasáká vlhkost. 

Nit síly 120 je tenčí, nit síly 80 je silnější, pevnější a ozdobnější, ale je třeba volit pak silnější jehlu.

Jaké použít jehly?

U jehel je třeba si uvědomit jedno základní pravidlo “čím silnější jehla – tím větší díra”. Vzhledem k funkčnosti a k porušitelnosti membrány šijte nejslabší jehlou, kterou vám stroj bere.

S jehlou se pojí výběr nití. Do tenké jehly budete potřebovat tenkou nit. Do silnější můžete použít silnější nit, a naopak. Více se dozvíte v tomto videu:

Softshell lze šít běžnou standardní jehlou. Velmi často se ale stává, že běžná standardní jehla ve stroji “neprovazuje”, vynechává stehy. Pak je na čase zkusit jehlu stretch. Více o tom, proč je jehla stretch kouzelná tam, kde stroj s běžnou jehlou softshell neprovazuje, se dozvíte v tomto článku:

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

Jsou místa, která jsou na šití už silnější a jehla může začít praskat a vynechávat stehy, nepomůže ani zvýšit přítlak patky. Pak je na čase zkusit jehlu silnější – 90 – 100. Případně jehlu Jeans.

Shrnuto podtrženo:

Softshell lze šít jehlami Standard / Stretch síly 75 – 80 (někdo šije i sílou 70) a nitěmi síly 120 do chvíle, kdy vám stroj šije tak, jak má. Pokud začne stávkovat a jehla praská, steh se neprovazuje, nitě se cuchají, použijete jehly 90 (Standard / Stretch / Jeans) – 100.

Nit na ozdobné prošití z lícní strany síly 80 – 40 musíte dávat do silnějších jehel. Ale pak hrozí větší dírky:-)

Co dělat, když stroj nechce provazovat?

Jak už bylo naťuknuto výše, prošít více vrstev softshellu může některým strojům činit obtíže. Typicky jde o prošití zipu a podsádky z líce, ale třeba také o spoj více švů dohromady – v bočním švu u kapes, v sedle,… Co tedy s tím?

Věcí, co se dají vyzkoušet, je několik, vlastně je to takový pokus omyl, co zrovna u Vás a Vašeho stroje zabere. A někdy nepomůže ani svěcená voda, z vlastní zkušenosti:-D

Přítlak patky – rozhodně pokud máte možnost, v případě stávkujícího stroje ho zvyšte.

Už o kousek výš jste se tedy dočetli, že hodně dělá jehla. Základní poučka je: Pokud začne stávkovat a jehla praská, steh se neprovazuje, nitě se cuchají, použijete (nové, ostré!) jehly 90 (Standard / Stretch / Jeans) – 100. Není to ale zdaleka tak jednoduché, to je patrné už z toho doporučeného rozptylu:-D Další věc ohledně jehly, která některým švadlenkám zabírá, je spustit jehlu o milimetr níž v uchycení. Zvláštní? Toto je zkrátka mezi nebem a zemí!:-D

Volte delší steh a přes problematická místa si můžete pomoci také ručně kolečkem.

No a konečně se můžete dát na nějaké zaříkávání…

Jak na pružný softshell?

Některý softshell s pleteninou v líci má tendence pouštět v místě šití oka. Je třeba s ním pracovat opatrně. Je důležité jej začistit a dávat větší přídavky na švy (1 cm a výše) a šít ideálně rovným stehem a obnitkovacím stehem z rubu a pak teprve proštepovat. U šití se nesmí natahovat!

Zásadní je už samotné stříhání. Často oka vzniknou stříháním a taháním za látku.

U samotného šití je dobrou prevencí jehla ball point s kulatou špičkou.

Žehlení:

Pokud se vám softshell pomačká třeba skladováním a nebo přijde pomačkaný z e-shopu, můžete jej “vyžehlit”. Pozor ale na správnou teplotu. Softshell se žehlí na dva puntíky, maximálně 2,5, přes pečící papír. Osobně bych vždy softshell nejprve vyprala, vypráním se pomačkání ztratí a není třeba žehlit. Žehličku na softshell používám jen na nažehlení reflexních nažehlovaček.

Softshell se dá krásně opatřit reflexními prvky, jak na to se dozvíte v tomto článku:

Reflexní prvky

Párání / špendlení:

Softshell obsahuje membránu. Čím méně ji propícháme špendlíky, tím lépe. Proto se může hodit na softshell používat skřipečky. Softshell se navíc celkem špatně propichuje. Skřipečky nemám v oblibě, takže já osobně softshell špendlím. A snažím se špendlit naprosto minimálně.

Skřipečky zabezpečí, že softshell nebudete muset propichovat.

Špendlit můžete po přídavku švu, tam propíchnutí nevadí. Můžete špendlit kolmo v přídavku švu a nebo podél, v přídavku švu, co pro vás je praktičtější.

Pokud se vám něco nepodaří a potřebujete vypárat, tak se smiřte předem s tím, že po švu zůstanou v softshellu viditelné dírky. Zbavit se jich na většině softshellů lze přežehlením přes pečící papír na 2,5 stupně (je třeba ale předem vyzkoušet na odstřižku – konkrétní softshell a žehličku, liší se to!). Membrána se už nezacelí, ale na pohled se šev trochu zatáhne. Záleží na druhu softshellu, některý vrátit do původního stavu na lícní straně už nejde.

Aplikace:

Když jsem v roce 2011 poprvé našila aplikaci na softshell, tak se strhla lavina “nevyžádaných rad”, že jsem úplně vedle jak ta jedle, že ničím softshell a dělám z membrány cedník.

Moje první práce se softshellem a kytičky, které vzbudily rozruch. Blahé paměti roční Jasmínka. 

Realita je taková, že pokud doma šijete softshell, tak to stejně nikdy nebude pláštěnka, vždycky do toho někde budete muset píchnout jehlou a švy nemůžete podlepit páskou. Resp. lze se o to pokusit, pásku prodává například ŠijemDětem. Osobně jsem se k tomu martyriu nikdy neodhodlala, abych centimetr po centimetru nažehlovala pásku a bála se, že si zničím celou bundu… V softshellu jsme prožili už pěkných 9 let intenzivního života v každém ročním období. V místech, kde jsou švy na bocích nohavic, sedech, tak kalhoty louži (sezení, intenzivním skákání) a velmi mokrý sníh pustí. Ve švech. Aplikace nejsou v místech, která by byla v přímém kontaktu s mokrem. Takže z mé praxe, pokud člověk šije softshell doma, tak nějaká aplikace na spodku nohavice je co do funkčnosti již zanedbatelná. Navíc v tom místě máte přes sebe najednou dvě vrstvy softshellu, čímž se zase odolnost mírně zvyšuje.

Aplikace lze na softshell před šitím nalepit lepidlem v tyčince.

Na šití se hodí patka na aplikace (průhledná, poloprůhledná nebo otevřená).

Ozdobné vyšívání:

Vyšívací stehy se na softshell z technického hlediska vlastně nehodí. Protože popírají vše, čeho byste měli softshell ušetřit 😀 . Nicméně pokud je to na kapsičkách, tak se mi nikdy nestalo, že by to byl kámen úrazu kalhot, v tomto místě nemají zátěž deště ani kaluže. Na stroji se vyšívá na softshell vážně dobře:-)

Reflexní prvky / paspulka:

Informace k reflexním prvkům naleznete zde:

Videonávod: Jak pracovat s reflexní paspulkou

Reflexní prvky