Reflexní prvky na oblečení slouží pro zvýšení bezpečnosti v silničním provozu. (V únoru 2016 vláda schválila novelu zákona o silničním provozu 361/2000 Sb. s cílem zvýšit bezpečnost na silnicích. Chodci nyní mají povinnost nosit za snížené viditelnosti mimo obec reflexní prvky. Počet nehod způsobených špatnou viditelností chodců je totiž velmi vysoký a vhodný reflexní prvek může zachránit mnoho životů.)
Za běžného denního světa mají reflexní prvky většinou nenápadnou šedou barvu, ale když na ně zasvítí reflektory, „rozsvítí se“ a chodec (nebo cyklista) je vidět i ve tmě. Hodí se tedy použít je především na svrchní oblečení (bundy, kalhoty), a to nejen dětí, ale i dospělých. Existují různé způsoby, jak oblečení opatřit reflexním prvkem. Nejrychlejší jsou asi kupované reflexní náramky, které si můžeme nasadit k čemukoliv, ale my si samozřejmě představíme způsoby, kterými opatříme doma šité oblečení reflexním prvkem trvale 🙂 .
Reflexní prvky nažehlovací
Nažehlovat můžeme na jakýkoliv materiál, který snese žehlení. Pozor, u některých je ale potřeba zvýšené opatrnosti, žehličku nastavit na nižší teplotu a zažehlovat přes pečicí papír (např. softshell, viz návod níže). Pokud si nejste jisti, jestli vybraný materiál snese žehličku a jestli na něm bude nažehlovačka držet, doporučuji vyzkoušet nejprve na odstřižku.
Nažehlovací reflexní obrázky
Zejména na oblečení ze softshellu často vidíme nažehlený reflexní obrázek. Obrázky se dají koupit v mnoha motivech, od jednoduchých symbolů až po složitější obrázky, obrázky pro holky, obrázky pro kluky, neutrální motivy, nápisy…
Samotný reflexní obrázek tvoří reflexní fólie, přes kterou je nanesena nosná průhledná fólie. Dnes se už většinou prodávají obrázky tzv. separované, kdy na nosné fólii je skutečně jen obrázek a nic navíc. Můžete tedy rovnou nažehlovat.
Dříve se daly koupit i obrázky neseparované (např. na Unuodesign), kdy z nosné fólie bylo potřeba nejprve odloupnout přebytečnou reflexní fólii (z těchto zbytečků pak lze případně vystříhat další motivy, já tak vystřihuju třeba dešťové kapky 🙂 ). Pokud je reflexní nažehlovačka kvalitně vyrobená, odloupne se skutečně jen to, co se odloupnout má, a obrázek zůstane na fólii. K oddělení obou fólií od sebe pomůže třeba špendlík.
Dají se koupit jak samostatné motivy (hlavně u větších obrázků), tak vícekusové archy (konkrétní tipy na obchody najdete na konci článku).
Postup nažehlování reflexních obrázků na softshell
- Žehličku nastavíme mezi stupeň 2 a 3 (na bavlnu) a pokud je to parní žehlička, vypneme napařování.
- Z nažehlovacích obrázků odstřihneme přebytečnou fólii a rozmístíme je na softshell, průhlednou fólií nahoru!
- Na obrázek položíme pečicí papír. (Pokud bychom v předchozím kroku dali obrázek fólií dolů, tak se přižehlí na pečicí papír.)
- Žehličku jemně přitlačíme, lehce jí pootáčíme. Nažehlujeme 10 vteřin, ne méně a ne více! Při zažehlení na kratší čas se reflexní barva z nažehlovačky nevpije do látky a o obrázek tak přijdeme, bude jen ošklivě šedý a nebude reflektovat. Při zažehlení na výrazně delší čas (do 15 vteřin to ještě většinou vyjde dobře) si koledujeme například o otisk žehličky…
- Nažehlený obrázek i s fólií necháme vychladnout.
- Po vychladnutí fólii sloupneme. Pokud se s fólií odlupuje i část obrázku, zopakujeme znovu zažehlení, zřejmě nebylo dostatečné.
- Přes pečicí papír obrázek ještě cca 5 – 10 vteřin zafixujeme. Stejně tak ho můžeme “opravit” v budoucnu, pokud se začne odlepovat.
Pokud používáme kousky samotné reflexní fólie (bez průhledné krycí fólie), je nutné je na látku přiložit správnou stranou. Jedna je hladká lesklá, druhá lehce třpytivá.
Na látku patří ta hladká. Dobře je to vidět na následujících fotkách – čtvereček byl přiložený správně, trojúhelníček opačně. Srdíčko je vystřižené z fólie, která na sobě ještě měla krycí fólii.
A kdy při šití nažehlovat, zda před šitím nebo po ušití? Nažehlit obrázek můžete i dodatečně na hotový oděv (ale může být těžší se žehličkou pohodlně dostat na potřebné místo), mnohem lepší je však nažehlovat na připravené střihové díly. Když se nažehlení nepovede, tak se to lépe zachraňuje 🙂 (např. překrytím větší aplikací nebo střižením nového dílu). Jen před šitím dávejte pozor, kudy pak povedou švy, aby třeba nažehlovačka nebyla moc blízko u kraje nebo aby ji neprotínala linie prošití kapsy…
Na postup nažehlování se můžete podívat i na videu.
Rychlý návod:
Podrobnější návod:
Nažehlovací reflexní pásky
Kromě obrázků můžeme koupit i reflexní pásky, hodí se na jednouchý pruh třeba na nohavici nebo rukáv. Prodává se takto jednoduchá (na fotografii) nebo třeba se vzorem „šipek“ nebo s jednoduchým motivem (nabízí např. Tkadexa). Postup nažehlování je stejný jako u obrázků.
Nažehlovací reflexní fólie
Pokud se vám žádný z dostupných hotových obrázků nelíbí nebo nehodí, lze zakoupit i přímo nažehlovací reflexní fólii a obrázky si vystříhat nebo na domácím plotteru vyřezat. Prodává se buď jako jeden arch (vhodné na vystřihování menšího množství obrázků) nebo jako role vhodná do plotterů.
Podobně můžete využít odstřižky z neseparovaných obrázků, ale z těch se dá vystřihnout jen něco malého.
Reflexní prvky našívací/všívací
Reflexní paspulka
Mezi švy můžete všít reflexní paspulku. Jedná se vlastně o tenký provázek obalený reflexní látkou. Hodí se např. do bočních švů kalhot, do švů kolen, do raglánových švů u bundy…
Postup všívání reflexní paspulky
- Paspulku si položíme na líc látky a v kraji přišijeme rovným stehem.
- Poté přiložíme lícem dolů druhý díl látky. Lze samozřejmě šít i najednou, ale takto je jistější, že to nikde neujede.
- Prošijeme co nejblíže kulaté části paspulky tak, aby pak po rozložení látky nebyl vidět šev, kterým je šitá samotná paspulka. Šijeme po hmatu, dobře se bude šít zipovou patkou, která umožní dostat se těsně k paspulce (ale jde to i normální patkou, která je na fotografii).
- Po rozložení látky by ve švu měla být vidět jen samotná „šňůrka“.
- Aby si šev hezky lehnul, ještě ho z lícu prošijeme.
Reflexní látka
Pokud si chceme vytvořit vlastní motiv, lze kromě nažehlovací fólie použít i reflexní látku. Tu je potřeba našít. Stačí obyčejný rovný steh, třepí se jen zanedbatelně. Kytička na fotografii je na bundě nošené již druhým dítětem, několikrát prané.
Reflexní látku seženete u Gábinky.
Reflexní páska
Tuto pásku seženete ve většině galanterií. Hodí se například na našití na pracovní oděvy. Nebo z ní můžete ušít pásku na stažení nohavic, aby se nepletly do řetězu kola 🙂 (na suchý zip).
Reflexní nášivky
Pokud nechcete nažehlovat, dají se hotové reflexní obrázky pořídit i ve formě nášivek. Výběr motivů však není příliš velký. Hodí se především v případě, že chcete reflexní obrázek dostat na materiál, na který se nažehlovat nedá, například na něco chlupatého.
Reflexní lemovací pruženky
Existují i lemovací pruženky, které můžete využít např. na olemování kapsiček, nohavic, bundy, rukávů… prostě tak, jak byste použili normální lemovací pruženku :-). Buď mají na sobě klasicky stříbrné reflexní puntíky (nabízí např. Moje šití) nebo jsou v reflexních neonových barvách (nabízí Unuodesign, v několika barvách).
Zipy a taháčky na zip
Reflexní můžete mít na bundě i zip, nebo alespoň taháček na zip. Reflexní zipy nabízí galanterie Mixsa, taháčky nabízí více obchodů.
reflexní taháčky na zip, zdroj fotografie: reflexninazehlovacky.cz
Kde reflexní prvky koupit?
V běžných kamenných galanteriích se mnoho reflexních prvků sehnat nedá. Většinou mají nějakou tu reflexní pásku (v kombinaci neonové barvy a reflexního proužku), někdy reflexní paspulku nebo nášivku. Ale po nažehlovacích obrázcích, fóliích a dalších vychytávkách je lepší pátrat na internetu. Často je najdete v oddělení galanterie u e-shopů, které kromě jiného prodávají i softshell. Pojďme si představit alespoň několik obchodů, o tipy na další se můžete podělit v komentářích.
Caramillou (a celým Caramilla týmem) prověřené a oblíbené:
Velký výběr reflexních prvků všeho druhu nabízí firma Engross. Nažehlovací obrázky, číslice, písmena, pásky, fólie, nápisy, dále reflexní taháčky na zip, lemovací pruženky, nášivky atd.. Nažehlovačky zde seženete nejen ty reflexní, ale např. i třpytivé, svíticí, sametové… Můžete si zde nechat i vyrobit nažehlovačky s vlastním motivem, třeba jednoduché logo (odtud pochází reflexní nažehlovací logo Caramilla 🙂 ).
Široký sortiment reflexních prvků najdete také na Tkadexe. Nažehlovací obrázky, písmena a číslice, nažehlovací pásky (jednoduché plné i s různými motivy), tkaný popruh s reflexem, paspulky (nabízí pod názvem výpustek), různé textilní reflexní pásky, taháčky na zip, ripsové stuhy s reflexním proužkem…
Další tipy na obchody pochází hlavně od vás, zákaznic.
Hodně reflexních prvků najdete v galanterii Mixsa. Obrázky, lemovací pruženky, nažehlovací fólie a pásky, našívací obrázky, nechybí ani reflexní paspulka.
U Gábinky koupíte reflexní nažehlovací obrázky a reflexní látku.
Moje šití nabízí reflexní lemovací pruženky a reflexní nažehlovací obrázky.
Na Unuodesign najdete kromě výše zmíněných neonových lemovacích gumiček sice menší výběr motivů nažehlovacích obrázků, zato jsou velmi propracované a originální.
V galanterii Galantex můžete koupit nažehlovací obrázky (jednotlivé i vícekusové archy), fólie, paspulka, nášivky, pro pletařky nabízí i reflexní připlétací nit.
Pokud chcete mít na oblečení vlastní reflexní nažehlovací logo nebo třeba jméno dítěte, můžete se kromě firmy Engross obrátit také na Nažehlujeme. Kromě hotových nažehlovacích obrázků (nejen reflexních) si můžete nechat vyrobit nažehlovačky (různé barvy, třpytivé, svíticí i reflexní) podle vlastního návrhu. (Pozn.: tento obchod zatím nemá Caramilla tým prověřený.)
radka.buresova
Díky za skvělý článek!!! Jen tip, kupuji nažehlovací reflexní pásku (provaznictví Praha Florenc) a tvary vyštípávám takovým tím plastovým “razidlem” na papír
whitehorse.2005
Já si vypomaham formickami na vykrajovani cukroví, kdy tvar obkreslim a vystrihnu. Naposledy traktory a motýlka.