Typů a druhů jehel máme na trhu opravdu nepřeberné množství, ale věděli jste, v čem konkrétně se přesně jednotlivé typy jehel liší?

Jehly. Upřímně, je to docela věda. Někdy nemají přehled ani prodávající v galanteriích. A přitom se správnou jehlou často stojí a padá úspěch celého šití. Nesprávně vybraná jehla dělá neplechy od vynechávání stehů, trhaní nitě, až po nepříjemné prasknutí a v nejhorším posunutí celé jehelní tyče, což znamená servis stroje.

A aby toho nebylo málo, značka Singer je kapitola sama pro sebe. Jehly Singer jsou jinak broušené než klasické jehly. Je to něco mezi, většina strojů značky Singer šije s klasickou jehlou Schmetz, Beissel, Organ atd., ovšem jsou modely strojů Singer, které neberou jiné jehly než originál Singer.

V drobných, okem téměř nepostřehnutelných detailech se liší jehly do běžných šicích strojů, do overlocků a do coverlocků. Vždy je potřeba se řídit návodem, kde jsou uvedeny jehly, které váš stroj “vezme”. Někdy fungují i jiné, ale řídit se doporučením je vždycky sázka na jistotu.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Popis jehly

Běžný stroj/overlock/coverlock

Druh jehly

Síla jehly

Značky

Volba nitě

Možné problémy při šití

Další informace

 

Popis jehly:

Jehel máme celkem dost typů a druhů. Abychom pochopili, jak se od sebe jehly liší, je třeba je dokonale prozkoumat. Já vzala Rozárky lupu a zkoumala jsem…

 

Výše vidíte části jehly, které se mohou lišit, pojďme si je probrat detailně.

Konec jehly – tvar, aby dobře sedl do jehelní tyče.

Dřík – je zesílená část jehly, která se upíná do jehelní tyče. Může mít různý tvar. Válcovitý tvar bývá u průmyslových šicích strojů. U domácích bývá ploška, válec je seříznutý z jedné nebo z obou stran.

Výše vidíte vlevo jehlu do průmyslového šicího stroje, vpravo jehlu Schmetz s jednostranně seříznutou ploškou.

Přechodový kužel – může být různě dlouhý (pozvolný přechod, prudší přechod), je důležitý pro odvod tepla a také stabilitu, jeho tvar zabraňuje vibracím. Na kuželi u jehel Schmetz jsou barevné značky. Horní barvy vám bez lupy prozradí, jaký je to typ jehly. Spodní značení vám prozradí sílu jehly.

Barevné značení jehel Schmetz.

Tělo jehly – může mít různou sílu.

Drážka – Velmi důležitá část jehly. Je v jehle proto, aby se do ní při vpichu schovala nit. Proto je tak důležité volit vhodnou sílu nitě a sílu jehly. Do tenké drážky jehly se neschová příliš silná nit. Dlouhá drážka je u všech jehel vpředu. U overlockových jehel je ještě navíc krátká drážka vzadu. O tom níže.

Dlouhá drážka v přední části jehly.

Drážka v zadní části jehly (typ jehly overlock).

Oko – má nejen různou sílu podle síly jehly, ale zejména různý tvar. Některá očka jsou protáhlejší, jiná jsou spíš kratší. Větší očka mívají jehly na quiltování, aby mohly pojmout silnější nitě.

Srovnání jehly Stretch a Topstitch (jehla vhodná např. na quiltování).

 

Různé typy oček.

Špice – Špice začíná v úrovni horní části oka a končí hrotem. Může mít různou délku, tvar, hrot. Hrot může mít různou ostrost (tvar, vrcholový úhel).

Špice ovlivňuje to, jak bude jehla vnikat do šitého materiálu, zároveň usměrňuje položení stehu. Špice může mít různý tvar, zkosení, délku. Špice mohou mít tvar kužele, některé jsou “rozpláclé”, některé zkosené, jiné dokonce “do vrtule”. Hroty mohou být ostré, velmi ostré, tupější, tupé… Špice mohou být třeba také extra dlouhé. To se hodí například pro pleteniny. Velmi ostré jsou hroty jehel na kůži a koženku, protože šitý materiál musí proříznout. Běžné jehly materiál propichují. Jehly s tupou špičkou tak, že od sebe oddálí vlákna pleteniny a projdou mezi. Jehly na kůži musí otvor proříznout, jehly na pleteniny naopak nesmí cestou nic proříznout!

 

Detail hrotů jednotlivých typů jehel.

Chapačové vybrání – Velmi důležitá část jehly, která je v zadní části, vidíme ji, když si jehlu ukážeme z boku. Vybrání je také různé – liší se délka i tvar (jakoby zkosení). Za zmínku stojí jehla stretch, která díky svému vybrání lépe ve strojích provazuje. Nit díky vybrání vytvoří větší očko a má tak lepší šanci se provázat s druhou nití.

Chapačové vybrání.

Chapačové vybrání.

Abychom toto pochopili, je třeba vědět, jak funguje chapač:

Proto pokud vám neprovazují dobře nitě (typické třeba u softshellu a látek, které mají vysoký podíl elastanu), zkuste jehlu stretch.

Jehla s kulatou špičkou (ball point) projde mezi vlákny.

Běžný stroj/overlock/coverlock:

Běžný šicí stroj

Začneme zaklínadlem 130/705H. Vypadá to jako strašně moc údajů, které by k identifikaci typu jehel mohly stačit. Chyba lávky. Celý tenhle kód znamená jediné – “jehla s ploškou určená do domácího šicího stroje”. To jsme se toho dozvěděli, že…

Overlock

Do některých domácích overlocků jde použít běžné universal jehly jako do běžných domácích šicích strojů. Běžně do overlocků patří jehly s označením ELx705. Některé overlocky si potrpí na jehly označení HAx1SP. Tyto jehly mají speciální design očka zabraňující vynechávání stehů při šití.

Coverlock

Do coverlocků jsou snad u všech značek psané jehly ELx705. To je speciální jehla s větším probráním, na jedné straně je drážka na nit  a na druhé straně jehly je prohlubeň, kde se tvoří očko z nitě a tam chapač zachycuje nit. Tyto jehly lze použít i do některých overlocků. Určitě je ale nepoužívejte do běžných strojů.

Srovnání běžné jehly a jehly “overlock”. Nahoře je běžná jehla, která má mezi očkem a ploškou, která je ve stroji jen hladkou část. Dole je jehla Schmetz overlock, která má mezi ploškou a očkem drážku. 

Druh jehly:

Každý druh materiálu vyžaduje trochu jiné vlastnosti jehly – jiný tvar a délku hrotu, ostrost, špičku, zkosení, chapačové vybrání….

Například “tupá” špička je nepostradatelná pro šití pletenin. Díky své “tuposti” projde totiž mezi oky pleteniny tak, že od sebe vlákna oddálí a projde v otvoru mezi nimi. Tím se zabrání proseknutí vláken a následnému párání. Díky tomu vám u stehů nebudou úplety “pouštět oka”.

Tupější špičku mají jehly stretch, nejtupější špičku mají tzv. jehly s kulatou špičkou. Jsou značeny jako ball point, jersey nebo SUK (to je typ špičky firmy Schmetz).

Na co kterou jehlu použít?

 

Jehly standard

Jehly jeans

 

Jehly na úplety (jersey / stretch)

Síla jehly:

Sílu udávají zase dvě čísla (např. 90/14), z čehož by se mohlo zdát, že síla jehly má dva parametry. Není tomu tak. My se orientujeme podle čísla před lomítkem, kdy síla 100 odpovídá 1 mm. Ta 14 za lomítkem je staré značení, které je dodnes používáno ještě v Asii (takže nás vůbec nemusí zajímat).

Jehly se vyrábějí v tloušťkách:

70, 75, 80, 90, 100, 110. 70 je na velmi tenké materiály (a musíme použít velmi tenké nitě!), 80 např. na běžný jednolícní úplet, 90 na silnější materiály jako je např. oboulíc nebo teplákovina, 100 a 110 už jsou na silné materiály, například jeansovinu.

Standard jehly v různých tloušťkách vedle sebe.

Značky:

Velmi spolehlivou značkou jsou značky Schmetz a Organ. Dále jsou na trhu známé značky Galant, Organ, Biessel. Sem tam měl někdo špatnou zkušenost s jehlami značky Akra (byly také bezkonkurenčně nejlevnější), ovšem tato značka se přestala vyrábět, takže už vás trápit nemusí.

Čemu se ale zcela určitě vyhněte, jsou levné jehly z Aliexpressu. Opravdu se ta finanční úspora nevyplatí. Jehly jsou nekvalitní a za ty nervy u stroje to nestojí!

Vhodnost volby nitě:

S jehlami úzce souvisí výběr nití. Více v tomto článku:

Nitě (druhy, kvalita, použití)

Možné problémy při šití:

Nit se trhá? Neprovazuje se? Vynechávají vám stehy? Cuchá se vám?

Pokud vám z nějakého důvodu “zlobí stroj”, bývá nejčastější příčina právě v jehlách. Může být i v nitích (buď jsou nekvalitní a trhají se a nebo nejsou dobře zvolené – například moc silné do tenké jehly s malým očkem, nebo špatně navlečené).
<>

Nit může být nekvalitní nebo nevhodně zvolená.

Jehly mohou být nevhodně zvolené a nebo pro váš stroj prostě nedostatečné.

Stroj vynechává stehy? Občas neprováže?

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že stroj vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch. Má totiž jiné chapačové vybrání vzadu nad očkem.

Vynechaný steh vlivem příliš tenké jehly v silnějším místě.

Pouští vám úplet ve švech očka? 

Zvolte jehlu s kulatou špičkou a podle materiálu také tenčí.

Puštěné očko ve švu úpletu vlivem špatně zvolené jehly.

Máte moc velké “díry” v šitém materiálu?

Zvolte tenčí ostrou jehlu.

Jehla praskla?

Toto může být způsobené také tím, že při šití moc taháte za materiál. Zatáhnete ve chvíli, kdy je jehla v poloze v látce, tahem jehlu ohnete ve směru tahání za látku a když pak šije dál, narazí v šicím procesu tam, kam nemá.

Také to může být způsobeno tím, že je jehla příliš slabá na určité místo (více vrstev) a nebo materiál.

Pozor, jehla může být často “cinklá” a nebo ztupená. Nemusí to být pouhým okem ani vidět. Proto pokud vám “zlobí stroj” a víte, že tam máte bezpečné nitě a správně navlečeno, vždy vyměňte jehlu.

Zdroj (materiál Groz-Beckert)

Další informace:

Tímto taje jehel nekončí! U jehel záleží na materiálu, leštění, různých úhlech zkosení, vybrání, tvaru kuželu, drážek. Je to velká věda…

Další zajímavé informace: