Střih na bundu s běžnými rukávy nyní v novém zpracování, od velikosti 74 do velikosti 164, barevně i černobíle, ve vrstvách. Střih obsahuje jak kulatou kapuci s kšiltem, tak špičatou kapuci pro skřítky. Nově jsou kapuce kompatibilní s bundami s raglánovým rukávem, můžete směle mixovat!

10. 10. 2020 byla na server nahrána u staré varianty tohoto střihu verze zpracovaná v PC. Ke stažení z účtu v mejlu jsou nyní střihy černobíle – odkaz první je A4, odkaz druhý (jmenuje se kapuce se stojáčkem) je A0 černobíle, varianty vč. barevné a ve vrstvách a také polohování stáhnete pouze z uživatelských účtů – návod na stažení zdePřibyla zdarma vel. 74/80 a 146/152 a 158/164. Jako odměna za předchozí nepěkné zpracování:-)

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu na dva způsoby polohování – pro špičatou a kulatou kapuci

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A0 (2 strany A0 – jedna obsahuje tělo bundy, jedna kapuce + A1 je špičatá kapuce), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné. 

Varianty střihu a upgrady:

Podle střihu můžete šít variantu bez přestřižení a bez kapes a nebo s přestřižením a s kapsami. Střih obsahuje mnoho variant kapucí – střední kapuci s kšiltem a zvýšením na krk, střední kapuci bez kšiltu a se zvýšením na krk, střední kapuci bez kšiltu a bez zvýšení a špičatou skřítkovskou kapuci.

Kapuce lze kombinovat s kapucemi z bundy s raglánovým rukávem, průkrčník je u nové verze zpracované v PC stejný. Můžete si tedy formou upgradu dokoupit také kapuci menší a větší:

 

Stejným způsobem můžete ke kterékoli kapucce obsažené ve střihu na bundu s běžným rukávem připojit užší nebo širší tělo bundy s raglánem:

Rozměry a spotřeba:

– Kapuce

– Zvýšení na krk

Bunda je delší a ve střihu mírně projmutá, pro chlapečky stačí, když nebudete přední a zadní díl v pase stříhat do obloučku, ale rovně. Značit to ve střihu už by bylo mnoho čar navíc a nepřehlednost maximální, myslím, že tuto úpravu maminky chlapečků určitě zvládnou – ostatně je to váš vlastní návrh:)

Vždy před šitím si střih změřte a porovnejte s velikostí aktuálně padnoucího oblečení!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Střih je v pase mírně projmut (míry jsou v tabulce). Kdo má radši bundu rovně a nebo má dítě s bříškem, tak si může střih upravit spojením průramků. Výsledná bunda tak bude mít šířku v pase stejnou jako je šířka uvedená v průramcích.

Popis úpravy: 

1. Spojíte rovnou čarou průramek a konec bundy.

2. Posunete výkroj kapsy.

3. U kapsového váčku spojíte opět oba konce rovně.

Další úpravy bundy můžete provést stejně jako se upravuje střih na tričko, návody najdete zde:

Kapuce:

V základu střihu na bundu je střední varianta kapuce, která je vhodná pro menší hlavičky se zimní čepicí, pro větší hlavičky s tenčí čepicí.

Dokoupit však můžete upgrade na malou a na velkou kapuci, viz výše.

Více o velikosti kapucí a možných úpravách najde zde:

Zvýšení na krk u kapuce:

Protože zipy jsou vyráběny ve standardních délkách 30 – 35 – 40 – … a střih je variantní, tak jsou stojáčky vždy přesně 5 cm nad průkrčník, aby u kapuce bez zvýšení a se zvýšením zip vždy vycházel.

Moje zkušenost je, že stojáčky sedí dětem od 4 let (cca od 104 nebo 110 velikosti, dle toho, jak je dítě vysoké). Do té doby šiji dětem bundy bez zvýšení na krk, protože mají krátké krky a stojáček jim překáží. Pokud přesto chcete dítěti do vel. 98/104 ušít vyšší verzi kapucky, tak bych doporučila střih mírně upravit.

Stojáček snížíte na 3 cm jako je v nákresu výše. Protože by vám nevyšel zip, je třeba naopak 2 cm přidat na předním a zadním díle.

Takto přidáte dole na délku bundu – na předním i zadním díle o 2 cm více.

Pak budete mít bundu s nižším stojáčkem, ale o 2 cm delší. Případně můžete bundu o 3 cm zkrátit – pak použijete délku zipu z verze bez zvýšené kapuce a bunda bude o 3 cm kratší než je v tabulce.

Materiál:

   – Zipy

   – Další pomůcky

   – Stahování na olivky

Softshell, šusťák, micropeach a další látky vhodné na bundy. Střih je volný a prostorný, určený pro podvlékání, lze jej tedy šít i ze silnějších látek než je softshell nebo podšívat. Pokud budete podšívat, střihněte podšívku o maličko menší.

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Softshell v ročních obdobích

Zipy

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.

Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Batani.cz , Biaska.cz nebo Nejlepší zipy.

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Další pomůcky

Kousek nápletu do rukávů – v případě, že zvolíte zakončení rukávů do nápletu / kousek suchého zipu, pokud zvolíte zakončení rukávů na suchý zip.

Lemovací gumičku na začištění okrajů bundy zevnitř, popř. i na začištění rukávů atp. Na začištění bude stačit u menších velikostí 3 m gumičky, pokud gumičku použijete i na spodek bundy, tak 4-6 m. U větších velikostí i více. Na stažení kapuce na pevno se bude hodit klasická prádlová guma, na stažení regulovatelné pak cca 2 m kulaté gumy nebo šňůrky (guma je určitě praktičtější při používání a dá se sehnat v běžné galanterii). Dále pak 4 brzdičky popř. také koncovky na tyto šňůrky.

Pruženky – druhy, použití

Kousíček decovilu na vyztužení kšiltíku (lze nahradit např. kusem popruhoviny nebo silné gumy – běžně k dostání v galanterii, decovil v galanterii asi neseženete, dá se koupit ale třeba na Fleru nebo v e-shopech zaměřených na patchwork).

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Jehly – budete potřebovat č. 80 na prošívání švů z líce a popř. našívání aplikací a pak č. 90 – jeansovou jehlu na šití bundy jako takové (když budete prošívat už více vrstev, tak mi 80 nevydrží). Jehlu 90 a jeansovou nepoužívejte ale na prošívání švů např. na ramenou nebo na našívání aplikací – dělá moc velké díry, tak abyste neměli místo softshellky cedníkovku:) Já na softshell občas používám u prošívání mnoha vrstev třeba u krku (kde je zip a ještě léga a to vše ve švu zdvojnásobeno) jehly Jeans 100 od firmy Akra. Některé stroje lépe softshell šijí jehlami stretch.

Článek o šití softshellu zde:

Jak šít softshell

Polyesterové nitě – začátečníkům doporučuji co nejbližší odstín nitě barvě softshellu, aby nebyly znát případné nepřesnosti v šití, pokročilí nechť zvolí kontrastní nit, vypadá to bombasticky! Ale každá chybka leze na světlo:) Nitě můžete použít i nitě žíhané (jsou bavlněné, ale při správném nastavení napětí nití a když spodní nit použijete polyesterovou, to není při šití problému příliš velký problém, sama občas používám, žíhaná nit má vyšší sílu, takže doporučuji jehlu 90, ale jde šít někdy i s 80, záleží na stroji).

Zpevňovače otvorů (průchodky) (používám většinou 4 ks) + kladivo a prkýnko, nebo kleště na aplikaci průchodek (softshell se netřepí, takže možno provléct jen tak dírkou udělanou v softshellu, ale zpevňovače dodají bundě profesionální vzhled.

Hlavolam jménem průchodky

Plastové druky na zapínání na bundě (třeba z www.sijemdetem.cz – je třeba k nim mít kleště na patentky!). Na 1 – 2 vrstvy softshellu stačí patentky obyčejné standartní, na více vrstev doporučuji ty s dlouhým bodcem. Nahradit je lze suchým zipem – v tom případě doporučuji černý suchý zip ze Šijem dětem, je hodně kvalitní a nevysuchá se:-)

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Stahování na olivky

Fotonávod na bundu s kšiltem a podsádkou obsahuje téže návod, jak ušít stahování na olivky. U olivek pozor na jejich bezpečnost. U krku malých dětí mohou způsobit opravdu nepříjemné úrazy (ohroženy jsou oči, krk, hrozí udušení, švihnutí do obličeje…), proto kupované bundy pro děti nesmí mít šňůrky a stahování. Já pro své děti (ty větší) šiji tak, jak je v návodu na bundu s kšiltíkem. Tedy schované dovnitř, žádné konce ven, ven jen očko. Takto se nám žádný úraz nepřihodil, tkaničky jsou vždy schované uvnitř bundy (dole) a v tunýlku (u krku). Další způsob je šít stahování napevno, tedy prádlovou gumičku do tunýlku (najdete ve videonávodu na jednoduchou bundu).

Nikdy nešijte tkaničky, které koukají koncem z bundy ven! 

Další materiál (na stahování bundy): Prádlová guma / kulatá guma 3 mm + 8 průchodek 5 mm a 4 olivky na dvě dírky nebo s větší dírkou, kam se vejdu dvě tkaničky (tam a zpět).

Užitečné odkazy:

Jak přidávat na švy a záložky:

Mám přidat na švy? A jak?

Jak šít zip:

Návod, jak šít krytku na zip (postup najdete i v návodu na kombinézu):

Zakončení podsádky:

Jak šít náplet:

Zakončení rukávů na stahování na suchý zip:

Zakončení rukávu podhrnutím:

Začištění rukávů lemovací pruženkou:

Náplet s dírou na palec:

Díra na palec

Nejčastější chyby při šití a jejich řešení:

Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku

Výběr jehel:

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

Jak vybírat, šít a nosit softshell:

Jak šít softshell

Aplikace:

Malá škola aplikací

Videonávod:

Bunda s běžným rukávem prozatím svůj videonávod nemá.

Videonávod na bundu s raglánovým rukávem:

Videonávod na kombinézu (šití je velmi podobné bundě):

Příprava dílů

Ve střihu nejsou žádné přídavky na švy – tzn. ani na rukávy. Záleží na vás, jakou verzi rukávů zvolíte, pokud budete šít skryté náplety, tak musíte asi 5 – 7 cm přidat na podhrnutí rukávů + ještě na švy. Rukávy lze zakončit též lemovací gumičkou, jen založením rovně klasicky a nebo stahováním na suchý zip.

Fotonávod je kompilací mých předešlých fotonávodů.

1

2
3
4

Střih si vytiskneme tak, aby měřítko v CM odpovídalo. Je to vložené do PDF, cca by to mělo odpovídat po vytištění bez úprav (original size, nepřizpůsobovat stránce atp.). Sestavíme si jej – tečky v okrajích přijdou přesně na tečky.

Hotový slepený střih, jsou to 3 velké plochy A, B a C. A má 8 listů, B má 6 listů a C má 3 listy (na listu C3 je ještě kapsa, tu jsem tam dodělala až pak, zapomněla jsem na ni a měla jsem vyfoceno bez kapsy).

5

Střih můžeme přenést na střihový papír. Pokud chcete stříhat přímo slepený střih, musíte ho vytisknou a slepit vícekrát – díl A 2x a díl B a C 3x.

6

Naneseme na látku – je třeba všude přidat na švy, pokud volíte zakončení rukávů do nápletu, tak musíte přidat 5 – 7 cm na podhrnutí rukávu + přídavky na švy.

Aplikace

7

Chcete-li našít na bundu nějakou aplikace, tak to udělejte teď. Šablony si tvořte buď dle fantazie a svého kreslířského nadání nebo zkuste vyhledat nějakou předlohu na internetu. Vystřihejte ze softshellu a nalepte lepidlem Kores na softshell. Nechte zaschnout.

Na softshell se kreslí dobře křídami Tomy nebo mizícím fixem.

8

Aplikace přišívejte rovným stehem, jehlu max. č. 80 s ostrým hrotem (ne úpletovou), Délku stehu nastavte tak na 2 – 2,5 cm. Nitě používejte zásadně polyesterové. Pro našívání použijte průsvitnou patku nebo otevřenou patku, abyste viděli, co šijete.

Kapsy

První fází šití samotné bundy jsou kapsy. Vezměte si díl látky, který bude tvořit kapsu, přiložte k předním dílům a označte si, kde má kapsa začínat a končit – je to třeba označit na oba přestřižené přední díly – při jejich sešívání se to velmi rádo šoupe a toto vás bude držet v představě, které místo patří k sobě.
Takže položte si oba díly přesně k sobě a označte místo, kde bude kapsa. Na oba dva díly (Fotku dodám)
10

Začistěte kapsičky overlockem nebo podobným stehem. Nyní “kapsičky” (na fotce zelené) k boční části předního dílu tak, aby po “vyklopení” tvořila jakoby pokračování. První sešijte z rubu a pak z líce. Prošívejte z líce tak, že rubový šev bude složen směrem dovnitř do budoucí kapsy – tzn. směrem k zipu. Pozor na správné směrování kapsiček🙂

11
12

Vezměte vnitřní část předního dílu (tu u zipu) a v místech, kde je naznačená kapsička, založte rantl a prošijte rovně. Tímto provedeme začištění vstupu do budoucí kapsy.

13
14

Sešití dílů

Nyní sešijte k sobě obě části předního dílu – začínáme od průramku. Dobře si to našpendlete, aby pasovala “kapsa ke kapse”. Je tam oblouček, tak bez dobrého našpendlení vám na menším díle kapsa ujede nahoru, tak pozor!

15
16

Nyní prošijeme z líce. Stačí obyčejný rovný steh nebo použijeme nějaký steh okrasný. V místě, kde začíná pod látkou kapsička, obšijeme dokola po jejím okraji do obloučku.

Místa, kde bude končit a začínat vstup do kapsy zafixujte ještě kolmým stehem. Pár cm odspodu ještě kapsičku sešijte k sobě, aby vznikla “komůrka” směrem dolů a z kapsy nevypadávaly předměty. Viz foto.

17

Kapsy se také dají vyřešit jinak – např. stejně jako u střihu na mou skřítkovskou mikinu. A můžeme si hrát s barvami do vnitřního prostoru kapes:)

18

Sešijeme též zadní část. Všechny tři díly k sobě našpendlíme, aby dobře seděly, jak mají, prošijeme z rubu a pak z líce rovným stehem.

Nyní postupujete podle volby zakončení rukávů, pokud volíte verzi do nápletu, šijte dále podle návodu, pokud zakončujete lemovací gumičkou nebo na suchý zip, upravte nejprve konce rukávů (olemujte gumičkou nebo připravte zapínání na suché zipy, a pak teprve všijte zip do průramku) – čtěte krok 15.

19

Ač se to tak nemá, tak pro začátečníky je to jednodušší přišít nyní rukáv – tzn. první prošít z rubu a pak z líce šev na rameni a všít rukáv a ten pak opět prošít z líce. Správně se rukáv přišívá do kruhu po sešití boků, ale hůř se pak šev kolem rukávu prošívá.

20

Takto vypadá prošívání líce rukávu, pokud se postupuje “správně” a rukáv se všívá jakoby do vesty.

21

Prošijeme rukáv od konce přes průramek – dáme pozor, aby šev seděl ke švu – až po konec na boku.

Takto prošíváme ve 14. kroku, pokud volíme rukávy do nápletu, u rukávů na suchý zip nebo zakončených lemovací gumičkou nejprve upravíme konce rukávu (upravuji ještě před všitím rukávu, před krokem 12. ale kvůli logice fotonávodu to vkládám zde):

Zakončení rukávů

a) lemovací gumičkou

22

23

Nyní vyřešíme zakončení rukávů. Buď použijeme lemovací gumičku a olemujeme nesešitý spodek rukávu lemovací gumičkou (je dobré si předem zkontrolovat, zda je rukáv ustřižen přesně a lícují oba konce rukávu dobře).

b) na suchý zip

Doporučuji zapínání nešít až na konec rukávu jako je to na fotkách, neosvědčilo se mi to, protože se “zapínací proužek svléká”:-) Při oblékání pak musím vždy rozepnout a pak utáhnout znovu, Jasmí je celkem na proužek spadlý z rukávu alergická stejně jako já u své bundy, takže budu muset přešívat. Ideální je tak 5 cm udělat na konci prostor.

24

Zapínání je možné udělat také rozšířené – lépe to sedí i vypadá. Určitě doporučuji.

Na fotce je naopak zapínání moc vysoko, to taky není ideální:) Prostě je to kumšt!:-)

25

Stažení lze udělat i na patentky, lépe to drží, hůře se to zapíná:)

26
27

Zapínací proužky dělám jen z jednoho kusu, ve finále přeloženého.

V prvním kroku našiji suchý zip na jednu polovinu proužku, ze kterého bude zapínání.

Reflexní kytička bude v mém případě na vrchní straně zapínání:)

28

Zipy našité zrcadlově.

29Poté sešiji proužky k sobě… Jsem lempl líný a sešívám rovnou z líce, podhrnu a prošiji po líce.

30

Suchý zip očka našijeme na konec rukávu – u rukávu je třeba počítat s podhrnutím dovnitř, cca 4 cm, pak 5 cm od kraje výsledného rukávu našijeme očka. Zapínání lépe vypadá tak, že se proužek zapne zezadu rukávu – nakrabacení u rukávu je tedy vzadu a zepředu bunda vypadá hezky…

31

Proužek si našpendlíme na očka a rovně ke konci rukávu, který přeložíme a sešijeme.

32

Konec rukávu začistíme, buď obnitkou a nebo (já radši:) lemovací gumičkou, nejlepší je ta široká 25 mm.

33

Začištěný konec rukávu podhrneme dovnitř a prošijeme po líce. Ideální je využít volné rameno na šicím stroji. Začátečníci nastehují a nebo dobře našpendlí, my lemplové si to chytneme na dvou místech a zbytek dáme po hmatu:-)

Ve verzi na fotce je našit suchý zip na konec rukávu, což se mi neosvědčilo, vy budete našívat suchý zip 5 cm od konce, podhrnutý rukáv budete mít cca 4 cm, tzn. budete prošívat pod suchým zipem, jako je to na fotce v úvodu článku (kde je zase zapínání moc vysoko), no jo, učíme se chybami všichni, že:-)

c) do nápletů

34

Na rukáv si ustřihneme kousky patentu nebo lze použít i finerib. Cca 11 cm x 12 cm (u větších velikostí více). sešijeme z rubu k sobě, zdvojíme a našijeme do rukávu – patent přeložený na líce vložíme dovnitř do rukávu, který máme otočený na rub. Patent rovnoměrně natahujeme a všíváme.

35

Všitý rukáv.

36

Na rukávu si naznačíme od místa, kde přechází soft v patent 5 cm a ohneme, zašpendlíme rukáv dovnitř, patent přehrneme úplně dovnitř, aby nepřekážel.

37
Opatrně prošíváme k sobě s použitím zipové patky – kousek po kousku, posouváme látkou, když máme jehlu zabořenou v látce.

Tento krok je vyšší level, začátečníkům doporučuji neničit si nervy:)

38

Rukáv z líce po prošití.

Kulatá kapuce

39

Středový pruh dobře našpendlíme, aby byl rovně. Prošijeme opět z rubu a z líce.

40

Nyní si připravíme začištění zipu a kapuce zevnitř – díly k sobě sešijeme.

41

Přišijeme vnitřní krytí kapuce ke kapucce. U konce ale nechejte pár cm volných, aby se dobře dal všít zip.

42

Ke kapuci z rubu našijeme část, která do ní patří. Do ní vložíme z decovilu vystřihlý kšiltík.

43

Prošijeme okraj kapuce kolem kšiltíku rovným stehem. Je třeba zvolit silnou jehlu, která vydrží hodně vrstev softu a ještě výztuhu.

44

Kšilt prošijeme ještě z druhé strany.

45

Olemujeme vnitřní krytí bundy dokola lemovací gumičkou (nebo stačí jinak začistit, ale lemovací gumička je nejhezčí).

46

Takto vypadá připravená kapucka.

Špičatá kapuce

Zde bohužel nemám nafocený fotonávod, ale šití je naprosto jednoduché.

47

Stříhám ji v jednom kuse, viz výsledná bunda.

48
49
50

U kapuce si prošijeme z rubu a pak z líce záševky. Jeden je nahoře na kapuce, aby hezky držela tvar do čela a druhý by měl přesně sednout do švu bundy na rameni.

V dalším kroku sešijeme spodek kapucky k sobě a převrátíme (špičku převracíme pomocí špičatých nůžek).

Stahování kapucky

a) gumou napevno

Ilustrační foto:
51
52
53

Nyní dokončíte kapuci. Stažení kapucky je nejbezpečnější napevno všitou gumou. Všívám na vnitřní krytí kapuce z rubu. Gumu dávám dlouhou u největší velikosti střihu 110/116 8 cm, u menších velikostí dejte kratší. Všívám nad krk u zipu jeden konec a u konce kšiltíku druhý konec. Gumu přišiji rovně na obou koncích. Guma není po celém obvodu kapucky, ale jen po stranách.

54

Nyní začistíte kapuci, našpendlíte si důkladně krytí kapuce z rubu a z rubu prošijete (v této chvíli dávám do spodní nitě stejnou barvu, kterou jsem prošívala bundu).

b) kulatou gumou na brzdičky

55
Všijeme gumu po celém obvodu kapucky do tunýlku.
56

Nyní si naznačíme místo, kde chceme mít konce šňůrek u kapuce a nabijeme zpevňovače otvorů – průchodky.

Lze mít buď jednu dírku a z toho koukající šňůrky nebo dírky dvě a konec šňůrky schovávat. V první případě na konec doporučuji použít koncovky. V druhém případě se zafixuje šňůrka uzlem. Dobré jsou v tom případě brzdičky se dvěma dírkami, ale mě moc nefungují, takže používám klasickou velkou, do té dám oběma směry šňůrku a zafixuji, aby se nevyvlékla uzlem a korálkem:)

57

Výsledek na bundě, neměla jsem korálek, udělala jsem 2 uzlíky.

58
59
60
61

Výsledek z rubu.

62

Nyní všijeme zip. Máme připraveny části na začištění zipu z rubové strany bundy.

Zip

 

Fotonávod beru z raglánové bundy, je lépe popsaný a nafocený:

63

Nyní přichází chvíle, kdy budeme všívat zip, což není moc oblíbená činnost, ale velmi nám ji usnadní pomůcka jménem StyleFix. Je to výrobek úžasné německé firmy Farbenmix. Koupit se dá ale například i v galanterii Čendulka.

Na okraje předního dílu nalepíme kousek od kraje pásku a odloupneme voskový papír. Na něj přilepíme zip.

64

Takto vypadá přilepený zip před ušitím. Je přilepen jakoby od sebe – budeme šít prve z rubu! Dávejte si pozor, aby byl zip rovnoměrný – druhou část zipu špendlete od krku – aby u krku byl zip přesně proti sobě a nebyl nakřivo. Dole se to zarovnává lépe. Pokud budete stříhat a šít přesně, tak by vám to mělo vyjít přesně z obou stran:)

65
66

Z rubu přišpendlíme vnitřní krytí zipu – postupujeme od kapuce dolů. A prošijeme – zhruba uprostřed tkalounu zipu (nesmíte si ušít moc u zoubků). Ideálně použijte zipovou patku.

67
68

Takto vypadá zašití zipu nahoře u krku. Zip za zahnutý. Můžete sem zašít i nějakou ochranu proti škrábání, zipy YKK, které používám, tak neškrábou, tak ochranu ani nešiji. Ale u těch obyčejných z galanterky, doporučuji. Stačí třeba překrýt vršek kusem lemovací gumičky nebo softshellu.

69

Nyní otočíme na líc a prošijeme z líce vedle zipu, opět zipovou patkou. Musíte dávat pozor, aby byla dobře prošita vnitřní krycí část zipu a nebránila v zapínání! Ideálně si to našpendlete.

70

Zde je foto záčistky u bundy na konci zipu. Našití je popsáno třeba také ve fotonávodu na mikinu – kopíruji níže:

71
72

Všijeme zip a konce zipů můžeme ještě začistit lemovací gumičkou proti škrábání. Konce gumičky můžeme podhrnout pod zip a prošít a nebo začistit cikcakem. Dneska jsem konce u bundy opalovala zapalovačem, aby se netřepily, a taky mi to nepřišlo špatné:)

73

Připravíme si zpevňovače otvorů i dole u bundy.

74

Dokončíme bundu ve spodní části. Nahoře je fotografie klasického zakončení s koukajícíma šňůrkami na brzdičku, to však z bezpečnostních důvodů pro děti nedoporučuji.

75

Přišívám gumu v tunýlku napevno u zipu a brzdičky dávám skrytě dovnitř bundy – viz foto.

76
77

Takto vypadá zakončení u zipu z rubu. Boulička uprostřed je uzlík na kulaté gumě, která je vpravo prošita modrou nití aby držela.

78
79

Poslední část je začištění rukávů. Já prošívám cikcakem na místě na koncích a mezi tím kus rovně.

Bunda se špičatou kapucí 86/92

Bunda s běžnou kapucí s kšiltem vel. 86/92