Střih na bundu s běžnými rukávy nyní v novém zpracování, od velikosti 74 do velikosti 164, barevně i černobíle, ve vrstvách. Střih obsahuje jak kulatou kapuci s kšiltem, tak špičatou kapuci pro skřítky. Nově jsou kapuce kompatibilní s bundami s raglánovým rukávem, můžete směle mixovat!

10. 10. 2020 byla na server nahrána u staré varianty tohoto střihu verze zpracovaná v PC. Ke stažení z účtu v mejlu jsou nyní střihy černobíle – odkaz první je A4, odkaz druhý (jmenuje se kapuce se stojáčkem) je A0 černobíle, varianty vč. barevné a ve vrstvách a také polohování stáhnete pouze z uživatelských účtů – návod na stažení zdePřibyla zdarma vel. 74/80 a 146/152 a 158/164. Jako odměna za předchozí nepěkné zpracování:-)

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu na dva způsoby polohování – pro špičatou a kulatou kapuci

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A0 (2 strany A0 – jedna obsahuje tělo bundy, jedna kapuce + A1 je špičatá kapuce), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné. 

Varianty střihu a upgrady:

Podle střihu můžete šít variantu bez přestřižení a bez kapes a nebo s přestřižením a s kapsami. Střih obsahuje mnoho variant kapucí – střední kapuci s kšiltem a zvýšením na krk, střední kapuci bez kšiltu a se zvýšením na krk, střední kapuci bez kšiltu a bez zvýšení a špičatou skřítkovskou kapuci.

Kapuce lze kombinovat s kapucemi z bundy s raglánovým rukávem, průkrčník je u nové verze zpracované v PC stejný. Můžete si tedy formou upgradu dokoupit také kapuci menší a větší:

Stejným způsobem můžete ke kterékoli kapucce obsažené ve střihu na bundu s běžným rukávem připojit užší nebo širší tělo bundy s raglánem nebo tělo NORMAL bundy s běžným rukávem:

Rozměry a spotřeba:

– Kapuce

– Zvýšení na krk

Bunda je delší a ve střihu mírně projmutá, pro chlapečky stačí, když nebudete přední a zadní díl v pase stříhat do obloučku, ale rovně. Značit to ve střihu už by bylo mnoho čar navíc a nepřehlednost maximální, myslím, že tuto úpravu maminky chlapečků určitě zvládnou – ostatně je to váš vlastní návrh:)

Vždy před šitím si střih změřte a porovnejte s velikostí aktuálně padnoucího oblečení!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Střih je v pase mírně projmut (míry jsou v tabulce). Kdo má radši bundu rovně a nebo má dítě s bříškem, tak si může střih upravit spojením průramků. Výsledná bunda tak bude mít šířku v pase stejnou jako je šířka uvedená v průramcích.

Popis úpravy: 

1. Spojíte rovnou čarou průramek a konec bundy.

2. Posunete výkroj kapsy.

3. U kapsového váčku spojíte opět oba konce rovně.

Další úpravy bundy můžete provést stejně jako se upravuje střih na tričko, návody najdete zde:

Kapuce:

V základu střihu na bundu je střední varianta kapuce, která je vhodná pro menší hlavičky se zimní čepicí, pro větší hlavičky s tenčí čepicí.

Dokoupit však můžete upgrade na malou a na velkou kapuci, viz výše.

Více o velikosti kapucí a možných úpravách najde zde:

Zvýšení na krk u kapuce:

Protože zipy jsou vyráběny ve standardních délkách 30 – 35 – 40 – … a střih je variantní, tak jsou stojáčky vždy přesně 5 cm nad průkrčník, aby u kapuce bez zvýšení a se zvýšením zip vždy vycházel.

Moje zkušenost je, že stojáčky sedí dětem od 4 let (cca od 104 nebo 110 velikosti, dle toho, jak je dítě vysoké). Do té doby šiji dětem bundy bez zvýšení na krk, protože mají krátké krky a stojáček jim překáží. Pokud přesto chcete dítěti do vel. 98/104 ušít vyšší verzi kapucky, tak bych doporučila střih mírně upravit.

Stojáček snížíte na 3 cm jako je v nákresu výše. Protože by vám nevyšel zip, je třeba naopak 2 cm přidat na předním a zadním díle.

Takto přidáte dole na délku bundu – na předním i zadním díle o 2 cm více.

Pak budete mít bundu s nižším stojáčkem, ale o 2 cm delší. Případně můžete bundu o 3 cm zkrátit – pak použijete délku zipu z verze bez zvýšené kapuce a bunda bude o 3 cm kratší než je v tabulce.

Materiál:

   – Zipy

   – Další pomůcky

   – Stahování na olivky

Softshell, šusťák, micropeach a další látky vhodné na bundy. Střih je volný a prostorný, určený pro podvlékání, lze jej tedy šít i ze silnějších látek než je softshell nebo podšívat. Pokud budete podšívat, střihněte podšívku o maličko menší.

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Softshell v ročních obdobích

Zipy

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.

Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Batani.cz , Biaska.cz nebo Nejlepší zipy.

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Další pomůcky

Kousek nápletu do rukávů – v případě, že zvolíte zakončení rukávů do nápletu / kousek suchého zipu, pokud zvolíte zakončení rukávů na suchý zip.

Lemovací gumičku na začištění okrajů bundy zevnitř, popř. i na začištění rukávů atp. Na začištění bude stačit u menších velikostí 3 m gumičky, pokud gumičku použijete i na spodek bundy, tak 4-6 m. U větších velikostí i více. Na stažení kapuce na pevno se bude hodit klasická prádlová guma, na stažení regulovatelné pak cca 2 m kulaté gumy nebo šňůrky (guma je určitě praktičtější při používání a dá se sehnat v běžné galanterii). Dále pak 4 brzdičky popř. také koncovky na tyto šňůrky.

Pruženky – druhy, použití

Kousíček decovilu na vyztužení kšiltíku (lze nahradit např. kusem popruhoviny nebo silné gumy – běžně k dostání v galanterii, decovil v galanterii asi neseženete, dá se koupit ale třeba na Fleru nebo v e-shopech zaměřených na patchwork).

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Jehly – budete potřebovat č. 80 na prošívání švů z líce a popř. našívání aplikací a pak č. 90 – jeansovou jehlu na šití bundy jako takové (když budete prošívat už více vrstev, tak mi 80 nevydrží). Jehlu 90 a jeansovou nepoužívejte ale na prošívání švů např. na ramenou nebo na našívání aplikací – dělá moc velké díry, tak abyste neměli místo softshellky cedníkovku:) Já na softshell občas používám u prošívání mnoha vrstev třeba u krku (kde je zip a ještě léga a to vše ve švu zdvojnásobeno) jehly Jeans 100 od firmy Akra. Některé stroje lépe softshell šijí jehlami stretch.

Článek o šití softshellu zde:

Jak šít softshell

Polyesterové nitě – začátečníkům doporučuji co nejbližší odstín nitě barvě softshellu, aby nebyly znát případné nepřesnosti v šití, pokročilí nechť zvolí kontrastní nit, vypadá to bombasticky! Ale každá chybka leze na světlo:) Nitě můžete použít i nitě žíhané (jsou bavlněné, ale při správném nastavení napětí nití a když spodní nit použijete polyesterovou, to není při šití problému příliš velký problém, sama občas používám, žíhaná nit má vyšší sílu, takže doporučuji jehlu 90, ale jde šít někdy i s 80, záleží na stroji).

Zpevňovače otvorů (průchodky) (používám většinou 4 ks) + kladivo a prkýnko, nebo kleště na aplikaci průchodek (softshell se netřepí, takže možno provléct jen tak dírkou udělanou v softshellu, ale zpevňovače dodají bundě profesionální vzhled.

Hlavolam jménem průchodky

Plastové druky na zapínání na bundě (třeba z www.sijemdetem.cz – je třeba k nim mít kleště na patentky!). Na 1 – 2 vrstvy softshellu stačí patentky obyčejné standartní, na více vrstev doporučuji ty s dlouhým bodcem. Nahradit je lze suchým zipem – v tom případě doporučuji černý suchý zip ze Šijem dětem, je hodně kvalitní a nevysuchá se:-)

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Stahování na olivky

Fotonávod na bundu s kšiltem a podsádkou obsahuje téže návod, jak ušít stahování na olivky. U olivek pozor na jejich bezpečnost. U krku malých dětí mohou způsobit opravdu nepříjemné úrazy (ohroženy jsou oči, krk, hrozí udušení, švihnutí do obličeje…), proto kupované bundy pro děti nesmí mít šňůrky a stahování. Já pro své děti (ty větší) šiji tak, jak je v návodu na bundu s kšiltíkem. Tedy schované dovnitř, žádné konce ven, ven jen očko. Takto se nám žádný úraz nepřihodil, tkaničky jsou vždy schované uvnitř bundy (dole) a v tunýlku (u krku). Další způsob je šít stahování napevno, tedy prádlovou gumičku do tunýlku (najdete ve videonávodu na jednoduchou bundu).

Nikdy nešijte tkaničky, které koukají koncem z bundy ven! 

Další materiál (na stahování bundy): Prádlová guma / kulatá guma 3 mm + 8 průchodek 5 mm a 4 olivky na dvě dírky nebo s větší dírkou, kam se vejdu dvě tkaničky (tam a zpět).

Užitečné odkazy:

Jak přidávat na švy a záložky:

Mám přidat na švy? A jak?

Jak šít zip:

Návod, jak šít krytku na zip (postup najdete i v návodu na kombinézu):

Zakončení podsádky:

Jak šít náplet:

Zakončení rukávů na stahování na suchý zip:

Zakončení rukávu podhrnutím:

Začištění rukávů lemovací pruženkou:

Náplet s dírou na palec:

Díra na palec

Nejčastější chyby při šití a jejich řešení:

Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku

Výběr jehel:

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

Jak vybírat, šít a nosit softshell:

Jak šít softshell

Aplikace:

Malá škola aplikací

Videonávod:

Bunda s běžným rukávem prozatím svůj videonávod nemá.

Videonávod na bundu s raglánovým rukávem:

Videonávod na kombinézu (šití je velmi podobné bundě):

Také můžete shlédnout návod na mikinu s běžným rukávem:

Příprava dílů

6

Přidáme na švy a záložky dle schématu výše. Záleží na vás, jakou verzi rukávů zvolíte, pokud budete šít skryté náplety, tak musíte asi 5 – 7 cm přidat na podhrnutí rukávů + ještě na švy. Rukávy lze zakončit též lemovací gumičkou, jen založením rovně klasicky a nebo stahováním na suchý zip.

Mám přidat na švy? A jak?

VŽDY PŘIDÁVÁME NA ŠVY, NIKDY NEŠIJEME VĚTŠÍ VELIKOST BEZ PŘIDÁVÁNÍ NA ŠVY! 

Nejčastější chyby: (Ne)přidávaní na švy

Aplikace

7

Chcete-li našít na bundu nějakou aplikace, tak to udělejte teď. Šablony si tvořte buď dle fantazie a svého kreslířského nadání nebo zkuste vyhledat nějakou předlohu na internetu. Vystřihejte ze softshellu a nalepte lepidlem Kores na softshell. Nechte zaschnout.

Na softshell se kreslí dobře křídami Tomy nebo mizícím fixem.

8

Aplikace přišívejte rovným stehem, jehlu max. č. 80 s ostrým hrotem (ne úpletovou), Délku stehu nastavte tak na 2 – 2,5 cm. Nitě používejte zásadně polyesterové. Pro našívání použijte průsvitnou patku nebo otevřenou patku, abyste viděli, co šijete.

Hotové ptačí aplikace pro mladou zanícenou ornitoložku:-)

Kapsy

Přinechané kapsy

Kapesní váčky nemusíte stříhat zvlášť, ale můžete je nechat “přinechané” přímo předním dílům.

V tomto případě si střih na kapsu přidejte k přednímu bočníku i přednímu střednímu dílu (musí být na obou stranách). Řiďte se značkami pro sesazení kapsy. Přední díl a kapsu budete stříhat v celku. (Mezi kapsou a předním dílem tedy není šev).

Zde jsou připravené oba přední díly.

Nyní sešijete oba přední díly v tomto místě. Šijeme rovným stehem a začistíme cikcakem nebo na overlocku. V “laloku” vznikne v rubu kapsa.

Sešitý a začištěný kapesní váček.

Když si díly rozložíte od sebe, bude to vypadat takto.

Místo v kapse, kde bude průhmatník (kudy půjde ruka do kapsy – nebude to celý otvor, který nám nyní vznikl, ale jen část), je třeba prošít po líci, aby si hezky sedl. Softshell nejde v tomto ohledu dobře zažehlit. Můžete si prošít nyní a nebo i před sešíváním předních dílů k sobě – prošijeme kousek od rantlu přední díl, který bude u zipu v místě kudy půjde ruka do kapsy (pozor, musí to být tak, aby rantl byl přesně v linii střihu).

Část otvoru kapsy zůstává zatím nesešitá.

Nyní si sešijeme spodní část laloku kapsy (aby z kapsy nic nevypadávalo). Nejprve si kapsu prošijeme z rubu – opět v linii střihu.

Proštepujeme z líce celý šev, který spojuje obě části předního dílu až k průhmatníku. Důležité je si konec průhmatníku z obou stran začistit ještě tak, aby se namáhané místo neponičilo při používání (můžete použít třeba cikcak bez posunu a nebo existuje přímo zpevňovací steh na konce kapes – mají lepší stroje s mnoha stehy).

Ušitý otvor kapsy.

Kapesní váčky stříhané zvlášť

Vezměte si díl látky, který bude tvořit kapsu, přiložte k předním dílům a označte si, kde má kapsa začínat a končit – je to třeba označit na oba přestřižené přední díly – při jejich sešívání se to velmi rádo šoupe a toto vás bude držet v představě, které místo patří k sobě.

Takže položte si oba díly přesně k sobě a označte místo, kde bude kapsa. Na oba dva díly (Fotku dodám)

10

Začistěte kapsičky overlockem nebo podobným stehem. Nyní “kapsičky” (na fotce zelené) k boční části předního dílu tak, aby po “vyklopení” tvořila jakoby pokračování. První sešijte z rubu a pak z líce. Prošívejte z líce tak, že rubový šev bude složen směrem dovnitř do budoucí kapsy – tzn. směrem k zipu. Pozor na správné směrování kapsiček🙂

11

12

Vezměte vnitřní část předního dílu (tu u zipu) a v místech, kde je naznačená kapsička, založte rantl a prošijte rovně. Tímto provedeme začištění vstupu do budoucí kapsy.

13

14

Nyní sešijte k sobě obě části předního dílu – začínáme od průramku. Dobře si to našpendlete, aby pasovala “kapsa ke kapse”. Je tam oblouček, tak bez dobrého našpendlení vám na menším díle kapsa ujede nahoru, tak pozor!

15
16

Nyní prošijeme z líce. Stačí obyčejný rovný steh nebo použijeme nějaký steh okrasný. V místě, kde začíná pod látkou kapsička, obšijeme dokola po jejím okraji do obloučku.

Místa, kde bude končit a začínat vstup do kapsy zafixujte ještě kolmým stehem. Pár cm odspodu ještě kapsičku sešijte k sobě, aby vznikla “komůrka” směrem dolů a z kapsy nevypadávaly předměty. Viz foto.

17

Kapsy se také dají vyřešit jinak – např. stejně jako u střihu na mou skřítkovskou mikinu. A můžeme si hrát s barvami do vnitřního prostoru kapes:)

Sešití těla

Sešijeme též zadní část. Všechny tři díly k sobě našpendlíme, aby dobře seděly, jak mají, sešijeme a pak z líce proštepujeme rovným stehem.

Nyní sešijeme obě náramenice a opět z líce proštepujeme.

Dále postupujete podle volby zakončení rukávů, pokud volíte verzi do nápletu, šijte dále podle návodu, pokud zakončujete lemovací gumičkou nebo na suchý zip, upravte nejprve konce rukávů (olemujte gumičkou nebo připravte zapínání na suché zipy, a pak teprve všijte zip do průramku).

V dalším kroku pečlivě dle značek vsaďte rukávy do průramků a následně přišijte. Doporučuji vždy šít po kulaté straně rukávové hlavice!

I tento šev můžete z líce proštepovat. Šev rukávu skládám do těla bundy, šiji tedy po těle bundy a ne po rukávu, šev se hezky rozloží.

Zbývá sešít boky rukávů a těla a korpus bundy máme hotový. Dobrý pozor si dejte na sesazení švu v průramku. Můžeme postupovat od průramku na konec rukávu a od průramku na konec bundy. Opět si švy prošijeme po přídavku švu složeném na jednu stranu po lícní straně.

“Správný” postup šití běžného rukávu je sešít si nejprve náramenice a boky a sešitý rukáv pak všívat jakoby do vesty. Obzvlášť u malých obvodů dětských kousků je to však poměrně náročné…”

Pokud budete chtít šít naspod bundy stahování na olivky (skryté v bundě!), tak si na přídavek švu (před štepováním z líce!) našijete maličké poutko. Tím pak provléknete gumičku určenou k regulaci stažení dole. (Viz konec návodu.)

Poutko takto našijete na přídavek švu.

Takto vypadá poutko po následném proštepování z líce – schová se pod přídavek švu.

Zakončení rukávů

a) lemovací gumičkou

22

23

Nyní vyřešíme zakončení rukávů. Buď použijeme lemovací gumičku a olemujeme nesešitý spodek rukávu lemovací gumičkou (je dobré si předem zkontrolovat, zda je rukáv ustřižen přesně a lícují oba konce rukávu dobře).

78
79

Poslední část je začištění rukávů. Já prošívám cikcakem na místě na koncích a mezi tím kus rovně.

b) na suchý zip

Doporučuji zapínání nešít až na konec rukávu jako je to na fotkách, neosvědčilo se mi to, protože se “zapínací proužek svléká”:-) Při oblékání pak musím vždy rozepnout a pak utáhnout znovu, Jasmí je celkem na proužek spadlý z rukávu alergická stejně jako já u své bundy, takže budu muset přešívat. Ideální je tak 5 cm udělat na konci prostor.

24

Zapínání je možné udělat také rozšířené – lépe to sedí i vypadá. Určitě doporučuji.

Na fotce je naopak zapínání moc vysoko, to taky není ideální:) Prostě je to kumšt!:-)

25

Stažení lze udělat i na patentky, lépe to drží, hůře se to zapíná:)

26
27

Zapínací proužky dělám jen z jednoho kusu, ve finále přeloženého.

V prvním kroku našiji suchý zip na jednu polovinu proužku, ze kterého bude zapínání.

Reflexní kytička bude v mém případě na vrchní straně zapínání:)

28

Zipy našité zrcadlově.

29Poté sešiji proužky k sobě… Jsem lempl líný a sešívám rovnou z líce, podhrnu a prošiji po líce.

30

Suchý zip očka našijeme na konec rukávu – u rukávu je třeba počítat s podhrnutím dovnitř, cca 4 cm, pak 5 cm od kraje výsledného rukávu našijeme očka. Zapínání lépe vypadá tak, že se proužek zapne zezadu rukávu – nakrabacení u rukávu je tedy vzadu a zepředu bunda vypadá hezky…

31

Proužek si našpendlíme na očka a rovně ke konci rukávu, který přeložíme a sešijeme.

32

Konec rukávu začistíme, buď obnitkou a nebo (já radši:) lemovací gumičkou, nejlepší je ta široká 25 mm.

33

Začištěný konec rukávu podhrneme dovnitř a prošijeme po líce. Ideální je využít volné rameno na šicím stroji. Začátečníci nastehují a nebo dobře našpendlí, my lemplové si to chytneme na dvou místech a zbytek dáme po hmatu:-)

Ve verzi na fotce je našit suchý zip na konec rukávu, což se mi neosvědčilo, vy budete našívat suchý zip 5 cm od konce, podhrnutý rukáv budete mít cca 4 cm, tzn. budete prošívat pod suchým zipem, jako je to na fotce v úvodu článku (kde je zase zapínání moc vysoko), no jo, učíme se chybami všichni, že:-)

c) do nápletů

Na rukáv si ustřihneme kousky patentu nebo fineribu. Sešijeme z rubu k sobě, zdvojíme a našijeme do rukávu – patent přeložený na líc vložíme dovnitř do rukávu, který máme otočený na rub. Patent rovnoměrně natahujeme a všíváme.

35

Všitý rukáv.

36

Na rukávu si naznačíme od místa, kde přechází soft v patent 5 cm a ohneme, zašpendlíme rukáv dovnitř, patent přehrneme úplně dovnitř, aby nepřekážel.

37

Opatrně prošíváme k sobě s použitím zipové patky – kousek po kousku, posouváme látkou, když máme jehlu zabořenou v látce.

Tento krok je vyšší level, začátečníkům doporučuji neničit si nervy:)

38

Rukáv z líce po prošití.

Obměna: Náplety s otvorem na palec:

Pokud chceme šít náplety s otvorem na prostrčení palce, připravíme si obdélník požadovaných rozměrů. U materiálů, které se třepí, je třeba kraje začistit předem obnitkovacím stehem! Vyznačíme si místo, kde chceme mít díru na palec – je třeba ji udělat dost širokou, aby netlačila, ideálně třeba zkuste připevnit špendlíky a zkusit si to.

Zarážky pro díru si vyznačíme symetricky na obou stranách přeloženého obdélníku.

Nyní sešijeme na rovnostehu (overlock nedoporučuji, musíme zde šít hodně přesně a na rovnostehu je šití přesnější a citlivější – okraje máme právě proto případně už začištěné z prvního kroku;-) – a to od kraje k první zarážce, kde bude začínat díra na palec, zapošijeme a vynecháme celou díru na palec, od druhé zarážce ušijeme ke třetí zarážce (zachycuje fotografie), opět zapošijeme, vynecháme celou díru na palec (jedna díra je pro rub a druhá po přetočení líc) a opět došijeme od poslední zarážky do konce.

Oba otvory následně obšijeme v rozloženém přídavku kolem dokola a složíme náplet do konečné podoby.

Již všitý náplet s otvorem pro palec:-)

Špičatá kapuce

Zde bohužel nemám nafocený fotonávod, ale šití je naprosto jednoduché.

47

Stříhám ji v jednom kuse, viz výsledná bunda.

48
49
50

U kapuce si prošijeme z rubu a pak z líce záševky. Jeden je nahoře na kapuce, aby hezky držela tvar do čela a druhý by měl přesně sednout do švu bundy na rameni.

V dalším kroku sešijeme spodek kapucky k sobě a převrátíme (špičku převracíme pomocí špičatých nůžek).

Kulatá kapuce

Připravíme si kapuci. Vždy špendlíme / stehujeme a šijeme po kulaté části. Díly přikládáme na sebe a musí nám přesně vyjít.

Pokud se tak nestane, pročteme si tento článek:

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

U kapuce prošíváme po lícní straně tak, že přídavek švu složíme do kapuce do středového pruhu. Jen tak se dobře rozloží kulatá část a kapuce netrčí.

Sešitá a prošitá kapuce, ve středové bublinkové části vidíte kulatý tvar pro budoucí kšiltík. To je tak správně! Pokud nemáte kapuci s kšiltem, máte toto místo rovné.

Přiložíme k sobě kapuci a tělo bundy. Naznačíme si u obou částí středové značky.

Velmi pečlivě přikládáme jednu část k druhé. Přikládáme nestejné oblouky a proto je špendlení těžší. Vždy přikládáme linii střihu na linii střihu. Pokud jsme šili přesně podle linie střihu všechny díly, musí nám tyto dvě části do sebe přesně vyjít.

Pokud ne, pročtěte si tento článek:

Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku

Když přišijeme kapuci k tělu bundy, můžeme ještě zapravit průkrčník, například lemovací pruženkou. Je to však pouze estetická záležitost.

Všitá kapuce.

Na přídavek švu můžeme opět přišít poutko. Na fotografii je rypsová stuha z Nejlepsizipy.cz, kterou jsem si oblíbila a používám všude, kde to jde (mají v mnoha barvičkách). Před našitím zapravím konce raději zapalovačem, maličko se třepí.

Průkrčník poté z líce proštepujeme.

Sešijeme si podsádku kapuce a předního dílu tak, jak k sobě patří, a složíme přídavek švu na opačnou stranu než máme složený přídavek po sešití kapuce k tělu (ten by měl být směrem dolů, takže tento skládáte směrem nahoru do kapuce).

Nyní vešpendlíme nebo svorkami připevníme podsádku do bundy tak, aby přesně sedla švem na šev v průkrčníku.

Podsádku přišijeme ke kapuci v oblasti obličeje. Na fotce kšiltík.

Zbytek podsádky předního dílu je zatím volný. Podsádku začistíme, zde lemovací pruženka (pokud jsme to neudělali již po jejím sešití).

Zde vidíte, že podsádka je již přišitá ke kapucce, ale rovná část patřící k přednímu dílu je zatím volná, pouze svorkou přichycená šev na šev průkrčníku.

Zip

Teď nás čeká zip. Pro někoho nejobávanější část celé bundy:-)

Do softshellu by se měl špendlit jen opatrně po přídavku. Jak šít zip se dozvíte v tomto videu. Softshell lze též stehovat (po přídavku švu) a nebo použít Stylefix či Wonder Tape.

V tomto kroku si prošijeme zip jen po rubu! Po líci až dále v návodu!!!

U zipu se někdy hodí našít krytí zipu. Moje zkušenost je, že kvalitní zipy neškrábou a není to vlastně potřeba.

Jak našít krytku se můžete podívat i v tomto článku:

Jak na krytku zipu u bundy či mikiny

V návodu jsem použila výše zmíněnou pásku Wonder Tape od Prym. Pásku si nalepím od švu mezi kapucí a její podsádkou až dolů (nebo si od spodního okraje odměřím, kde bude zip končit a co už bude zahnuté).

Odlepím svrchní vrstvu pásky a pečlivě nalepím zip (viz video výše). Obzvlášť horní část zipu, kde bude koneček zahnutý do švu, je vhodné si pojistit svorkou.

Zip přišiji – zde v detailu vidíte onen přešitý koneček.

Stejný postup zopakujeme i na druhé straně. Dávejte si pozor, aby byl zip rovnoměrný – druhou část zipu špendlete od krku – aby u krku byl zip přesně proti sobě a nebyl nakřivo. Dole se to zarovnává lépe. Pokud budete stříhat a šít přesně, tak by vám to mělo vyjít přesně z obou stran:)

Podsádka zipu, průchodky, kšiltík

Nyní si překlopím přes zip zbytek podsádky, který doteď byl volný. Pečlivě sesaďte šev podsádky šev podsádky se švem průkrčníku!

Samozřejmě je možné přišívat zip a podsádku v jednom kroku, obzvlášť začátečníkům bych však doporučila rozdělit si to na kroky dva:-)

Přišitá podsádka.

Švy perfektně navazují.

Před štepováním zipu a podsádky z líce si olemujeme gumičkou spodní okraj bundy…

…a založíme jej přes zip.

Přes toto založení teprve přijde podsádka…

Podsádka předního dílu nemusí být až dolů, může končit (zejména z důvodu počtu vrstev) tak, aby se tak akorát schovala do podsádky. Prošijeme.

Rožek je dobré zastřihnout, aby se dal pěkně otočit na líc a srovnat…

Přetočíme na líc a srovnáme.

Stejně srovnáme i horní rožek ve zvýšení kapucky.

Stahovací kapucka

Fotky z návodu na raglánovou bundu:

Pokud chcete kapucku pohyblivě stahovací, můžete nyní aplikovat průchodky – kousíček od kraje kapucky.

Více o aplikaci průchodek najdete ZDE nebo přímo v tomto časovaném videu:

Též aplikujte průchodky dolů na podsádku nebo do založení spodní části bundy – vždy k bočnímu švu.

Kšiltík je nejlepší stříhat z výztuhy Decovil. Použít můžete ale třeba i Ronar a další. Kšilt celkem dobře drží i bez výztuhy, případně se dovnitř našije ještě další vrstva softshellu. Více v článku o výztuhách.

Kšiltík musíte hezky “napasovat” až ke kraji (nad čelem). Někdy je potřeba tvar sestřihnout, aby přesně seděl (vlivem šití se může tvar kšiltíku trochu hnout).

Kšilt vložený v kapucce uvnitř.

Kapucku i celou bundu kolem dokola kolem zipu nyní proštepujeme z líce.

Nyní si prošijete též kšiltík takto rovně, aby hezky držel tvar – výztuha je uvnitř.

Průchodkami provlékáme tkaničku, zde je kulatá pružná. Na konci dělám dva uzlíky a zapravím zapalovačem, aby se netřepila. Průchodkami nejde provlékat gumičku dodatečně, protože s nimi neprovléknete zavírací špendlík.

Gumičku s uzlíkem vložíme ke konci kšiltu mezi podsádku a kapucku.

Já si ji zajistím špendlíčkem.

Místo pak prošijeme několikrát tam a zpět rovně, pod uzlíkem. Za gumičku zatáhneme, zda pevně drží a půjde stahovat.

Nyní mám gumičku na jedné straně našitou uvnitř mezi podsádkou a kapucí.

Jednou průchodkou si vytáhnu gumičku.

Umístíme brzdičku, uděláme dva uzlíky (lze navléci i korálek) a provlékneme zpět.

Zpět do průchodky a opět dvojí až trojí uzlík.

Spodní uzlík též několikrát prošijeme – pod průchodkou. Nejlépe se prošívá zipovou patkou.

Stažení kapucky však můžete provést třeba také gumou napevno jako je tomu na následujících fotkách:

51
52
53

Stažení kapucky je nejbezpečnější napevno všitou gumou. Všívám na vnitřní krytí kapuce z rubu. Gumu dávám dlouhou u největší velikosti střihu 110/116 8 cm, u menších velikostí dejte kratší. Všívám nad krk u zipu jeden konec a u konce kšiltíku druhý konec. Gumu přišiji rovně na obou koncích. Guma není po celém obvodu kapucky, ale jen po stranách.

54

Nyní začistíte kapuci, našpendlíte si důkladně krytí kapuce z rubu a z rubu prošijete (v této chvíli dávám do spodní nitě stejnou barvu, kterou jsem prošívala bundu).

Stahování spodního lemu bundy

Ten samý postup dole u zipu v podsádce spodní části bundy. Zde je uzlík zajištěný špendlíčkem. Prošiji před uzlíkem a zatáhnu pro kontrolu…

Takto se navléká gumička do spodního okraje – průchodka, brzdička tak, aby pak nebylo tlačítko uvnitř bundy ale vně, pak očkem, které jsme si zašili do švu bundy, a zpět… do podsádky…

75

Přišívám gumu v tunýlku napevno u zipu a brzdičky dávám skrytě dovnitř bundy – viz foto.

76
77

Takto vypadá zakončení u zipu z rubu. Boulička uprostřed je uzlík na kulaté gumě, která je vpravo prošita modrou nití aby držela.

Bunda se špičatou kapucí 86/92

Bunda s běžnou kapucí s kšiltem vel. 86/92