Střih a návod na jednoduchou čepičku s růžky od milé čtenářky Hany, která se o něj ráda s námi podělila. Čepička na fotografiích byla ušita na úplně obyčejném šicím stroji a z lícu by to na ní nikdo nepoznal. Nechť je to motivací pro všechny začínající švadlenky:-) Za zaslání návodu a střihu moc děkujeme!

Autorkou textu, střihu a fotografií je čtenářka Hanka

Když naše dvouačtvrtletá dcera vyrostla z čepičky s růžky, která byla její velmi oblíbená, koukla jsem tady na blog paní Macháčkové a chtěla ušít jednoduchou čepičku. Dcera měla ale vlastní představu o čepičce a trvala na tom, že pořádná čepička má mít růžky. A tak jsem inspirována jednoduchou čepičkou od paní Macháčkové a naší oblíbenou čepičkou s růžky vytvořila svůj vlastní střih. Názvosloví a detaily berte s rezervou, mám obyčejný stroj SINGER za něco přes dva tisíce a tohle bylo mé druhé dílo z úpletu. Už mám za sebou i díla další, ale čepička je prostě můj fenomenální úspěch a dcera od té doby nechodí v žádné jiné čepičce než tučňákové (tedy přes zimu pod ni nosí tenkou bambusovou kukličku Bamboolik).

Velikost? Řekněme obvod hlavy 50cm. Ale v nouzi ji navlékne i drobná matka 🙂 Materiál – úplet.

Postup:

  1. Střih vytiskneme a slepíme podle puntíků a křížků. Vystřihneme ve dvojnásobné délce (ve smyslu kolem hlavy), příp. stříháme z látky dvojmo.

2. Šití začneme tím, že k sobě po rubu přišijeme konce hlavní části – vznikne nám plášť válce. Co špendlit? Já špendlím z tohoto postupu všecko, zkušené asi nemusí.

3. Poutka prošijeme po rubu a otočíme na líc.

  1. Poutka vložíme dovnitř čepičky (kterou máme stále naruby), střed ať mají tak 4,5cm od kraje dle obrázku a prošijeme horní část čepičky – dle fotky.

 

5. Užší pruh látky určený na zesílení kolem uší taktéž sešijeme na koncích po rubu, aby nám vznikl plášť válce.

6. Užší pruh látky určený na zesílení kolem uší dítěte přeložím napůl lícem ven a přiložíme k dolní části čepice zvenku – dle fotky. Je potřeba si dávat pozor, aby šev sedl na šev a dopadlo to lépe než mně 🙂 A je hotovo!

Dodatek:

Později jsem našla ještě jednodušší způsob, jak udělat růžky. Nevšívat žádná poutka, udělat prostě čtveratou čepku, vyzkoušet ji na dítěti a to, co tam zbude, prošít a stáhnout. Udělala jsem to na čepičce na fotce, kde je čepička s růžky, kterou jsem během chvilky ušila pro dceřinu panenku. Roh čepice jsem zešikma dlouhými stehy prošila (každou stranu zvlášť) a pak pořádně stáhla, svázala na uzel a hned za uzlíkem ustřihla. Je to podstatně jednodušší řešení a hlavně se dá snadněji nastavit, kolik chceme v rohu zabrat.

Máte i vy nějaký zajímavý střih, o který byste se chtěli podělit s ostatními? Pošlete fotonávod, popis a střih a odměnou vám bude nějaký můj střih/y zdarma;-)