Konečně dlouho slibovaný souborný článek o našívání aplikací pro ty, kdo mají dost trpělivosti a času.
V článku si představíme základní používané výztuhy a techniky. Klasické aplikace, aplikace na softshell a také ty “na ruby”.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Videa

Materiály

   – Úplet

   – Tkaná bavlna

   – Flís

   – Softshell

Výztuhy

Postup tvorby

Aplikace “naruby”

Prostřihávaná aplikace

Další zdobení

 

Videa:

Aplikace našívám v těchto videích (videa obsahují tipy a triky, jak na to):

Materiály:

Aplikace můžete vyrobit z mnoha druhů látek.

Úplet

Pro mne nejoblíbenější je jednolíc. Dobře se s ním pracuje a po našití se netřepí. Před použitím je třeba podžehlit.

1
2

Výborným materiálem na aplikace je také výplněk Hilco. Je to pevná látka, se kterou se výborně pracuje. V krajní nouzi není třeba ani podžehlit.

567

Tkaná bavlna

Aplikace lze vyrobit i z tkané bavlny, ale po okrajích se po praní mírně vytřepí. Pokud aplikaci prošijeme krátkým stehem, tak se nevytřepí a neodpadnou, udělá se kolem jen takový “kanýrek” z vytřepených vláken – viz. foto. Před našitím je opět třeba podžehlit.

3
4

Flís

Perfektně se tvoří aplikace i z flísu. Ideální na dotvoření výrobků právě z flísu nebo obdob flísu jako je třeba wellsoft.
Aplikace se nepodžehlují, stačí před šitím přilepit lepidlem.
8

Aplikace z flísu.

Obdoba flísu je wellsoft a aplikace z něj jsou krásné a dají se přišít i rukou (v chlupech není steh vůbec vidět). Po vyprání a vymáchání dále chlupy nepouští.
10
Aplikace z wellsoftu.

Softshell

Velmi jednoduché je šití aplikací ze softshellu, je vhodné i pro začátečníky. Softshell je pevný, netřepí se, nekroutí se, skvěle se našívá. Není třeba podžehlovat, stačí nalepit na podklad a přišít. Na lepení aplikací na podklad používám klasické obyčejné lepidlo Kores, které seženete v každém papírnictví. Vypere se a aplikace jím pěkně drží.

11
12
13
14

Výztuhy:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Aplikace z jednolíce, oboulíce, i tkané bavlny je třeba podžehlit – vyztužit. Důvodem je jejich větší pevnost při manipulaci. Nebudou se kroutit a půjdou našít. Pokud byste nepodžehlili tenké látky, tak by se vám při našívání “žvejkaly”. Dalším důvodem je zpevnění látky kvůli třepení.

Aplikaci přižehlenou k podkladu je třeba dobře přišít, lepidlo se praním vypere a aplikace by upadla.

Perfektní vychytávkou je výztuha zvaná Vliesofix. Něco jako oboustranná lepící páska mezi výztuhami. Je to v podstatě “pečicí” papír, na kterém je tenká vrstva lepidla. Na lepivou stranu Vliesofixu nažehlíte látku na aplikace, pak z ní vystřihnete požadovaný tvar, sloupnete papír a nažehlíte na podklad. Aplikace tak drží.

Výhoda je, že je vrstvička tenoučká a hodí se všude tam, kde potřebujete dělat vícevrstvé aplikace a každá další moc silná výztuha navíc se vám nehodí.
Další výhodou je snadná manipulace díky tomu, že druhá lepící strana je opatřena ochranným papírem.

Nehodí se tam, kde potřebujete látku hodně zpevnit (tenoučké látky a nebo látky, co se dosti třepí). Takže třeba na tkanou bavlnu bych tuto výztuhu nedoporučila.

15
16

Vliesofix

Další perfektní pomůckou je oboustranný vlizelin. Hodí se všude tam, kde chcete aplikaci přižehlit k podkladu, aby se dobře prošívala a zároveň potřebujete více zpevnit a Vliesofix je pro vás už moc tenký. Perfektní např. na tkanou bavlnu nebo jemné látky.
Nevýhodou je, že není opatřen ochranným papírem jako Vliesofix, takže musíte při nažehlování látky na tento vlizelin použít pečicí papír.
17
18
Oboustranný vlizelin.

Poslední výztuhou, kterou na aplikace lze použít je klasický vlizelin, který je zažehlovací pouze z jedné strany. Výhodou je, že jej lze sehnat v každé galanterii nebo obchodě s metrovým textilem. Látku na něj přižehlíte, vystřihnete a přilepíte na podklad lepidlem.

Silnější vlizelin je perfektní třeba na vyztužení tašek. Ale to už nepatří do tématu aplikací:)

19

Postup tvorby:

20

Nejprve nažehlíme látku, ze které zamýšlíme aplikaci, na výztuhu. Postup je nafocen z vliesofixem, který používám nejčastěji (u oboustranného vlizelinu by pod vlizelinem byl klasický pečící papír, aby se nepřižehlila k žehlícímu prknu, u jednostranného vlizelinu nic:).

Nejprve přežehlíme po straně látky.
21
Odstřihneme přebytečné okraje vliesofixu.
22
Přežehlíme pořádně až do krajů ze strany, co je papír.
23
Na papír si nakreslíme tvar, který chceme vystřihnout (zrcadlově obráceně než zamýšlená aplikace).
24
Tvary vystřihneme.
25
Odlepíme papír.
26
Aranžujeme na látku – menší a náročnější aplikace je třeba připevnit špendlíky. Opatrně přižehlíme na látku. Zde jsem molekulu přižehlovala postupně, vždy kousek odšpendlila, přižehlila a atp.
27
Nažehlená aplikace krásně drží, nikam se nesune, nehýbe a nemusíte řešit špendlíky…
30
31
Nyní přišijeme – ideální je použít průhlednou patku na aplikace – vidíte, kam přesně šijete! Prodávají se různé typy. Já mám klasickou průhlednou a pak otevřenou (to je jen taková vidlička – na fotce úplně vlevo) – s tou ale šiji nerada, protože se do ní neposouvá správně látka a přijde mi horší přítlak patky. Nejraději mám obyčejnou patku v průhledném vydání.
Na látku přišívám rovným stehem – krátkým (2 – 2,5 mm) – cca 1 – 2 mm od kraj aplikace, jak se trefím:)
32
Našitá aplikace…
33
Lze použít i speciální steh na aplikace (ohrádka). Někteří přišívají cikcakem.

Návod č. 2:-)

Na papírovou, nelepící, stranu nakreslíte obrázek, nahrubo obstřihnete, lepící stranou přižehlíte na rub látky a pak jednoduše obrázek vystřihnete (doporučuji kvalitní nůžtičky :-)) a nažehlíte:-)

Pokud byste chtěli inspiraci na aplikace, zde si můžete pro soukromé účely stáhnout dinosaury.

Aplikace “naruby”:

Originální řešení aplikací – vespod je barevná látka a kouká dírami v oděvu:)

34

Aplikace naruby na flísové mikině.

35
Začneme tím, že si připravíme barevný podklad. Designovanou látku podžehlíme vlizelinem nebo vliesofixem a začistíme, aby se nepárala. Při použití na sukni jsem podšila flísem, aby do sukně nefoukalo:)
“Kousky” si připravte podle toho, jaké “díry” v látce budete podšívat (tzn. předem si zamýšlený vzor nakreslete na látku).
36
37
 Otvory ve flísu vyřízneme malým řezacím kolečkem nebo vystřihneme nůžkami.
38
Vyříznutou díru podložíme připravenou látku a našpendlíme.
39
Prošijeme dokola přes špendlíky.
40
Špendlíky vyndáme až po ušití:)

Prostřihávaná aplikace:

Podobně se dělá i “prostříhávaná” aplikace. Stručný popis, jak jí docílit, najdete zde:

Další zdobení:

Našité aplikace lze dozdobit dalšími drobnostmi. Skvělé jsou knoflíčky, hot-fixy, výšivky, stuhy…

41
Tkané stuhy jsou krásným doplňkem aplikací. Před jejich jakýmkoliv použitím je nezapomeňte na krajích “opálit”.
42
Ze stuh lze dělat třeba kytičky. Lze našpendlit pod kousek látky a prošít dokola. Zde jsem použila jako ozdobu ještě hadovku.
43
44
45
Výsledné dílo.
50
51
53

Stuhy lze použít ale i do švů, na rukávy, na zip… Nebo třeba na dudlík:)

55

56
57

Na roztodivné aplikace lze použít i hadovku. Na různé šneky, zákruty, stonky u květinek, ale i na obšívání… Není hadovka jako hadovka. Nejkvalitnější hadovku vyrábí firma Pega. Hadovku stačí prošít uprostřed rovným stehem.

58
Atraktivní aplikace z nařasené stuhy. Doplněno hadovkou.
59
Šifonovou stuhu nebo proužek tylu nejprve nařasíme na rovnostehu. Stuha se mi řasila sama, když jsem hodně utáhla horní nit, tak už nebylo třeba ani následně stahovat.
60
61
Následně tříkrokým cikcakem našijeme na podklad – kolem dokola. Tentokrát jsem použila patku s volným středem pro našívání aplikací, abych přesně věděla, kde šiji.
62
63

Mnou oblíbené jsou také knoflíčky. Přišívám na stroji patkou na přišívání knoflíků. Mám na to přímo steh se zapošitím, takže jen odstřihnu nitky a je to. Obyčejnější stroje si s knoflíkem poradí cikcakem.

64

Knoflíky lze přišít také bavlnkou a doplnit aplikaci ještě i výšivkou

Neodolatelné je také doplnění reflexními prvky. Lze koupit folii, ze které se jen vystřihnou příslušné tvary a nažehlí.

65
66
67

Z reflexní folie lze tvary také “vytlačit” ozdobným děrovátkem / raznicí.

Drobnou eleganci dodají aplikacím malé lesklé kamínky zvané hotfixy. Lze připevnit obyčejnou žehličkou. Já používám aplikátor, ale to už je celkem investice a připravte se, že na každou velikost kamínku musíte odšroubovat a našroubovat nástavec, který je horký. Nicméně i tak je to dobrá pomůcka.

68

Hotfixy drží i na softshellu, ale aplikace je náročnější, protože kamínek na sobě má vespod lepidlo, které se roztaví vysokou teplotou, přičemž softshell sám o sobě vysokou teplotu rád nemá. Proto je třeba nažehlovat buď přes pečící papír nebo použít aplikátor a s ním pracovat opatrně, aby se softshell neponičil.

69

Jako aplikaci lze s nadsázkou pojmenovat i tkané etikety, které každému oblečení dodají šmrnc:)

70
71