Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Videa:
Aplikace našívám v těchto videích (videa obsahují tipy a triky, jak na to):
Materiály:
Úplet
Pro mne nejoblíbenější je jednolíc. Dobře se s ním pracuje a po našití se netřepí. Před použitím je třeba podžehlit.
Výborným materiálem na aplikace je také výplněk Hilco. Je to pevná látka, se kterou se výborně pracuje. V krajní nouzi není třeba ani podžehlit.
Tkaná bavlna
Aplikace lze vyrobit i z tkané bavlny, ale po okrajích se po praní mírně vytřepí. Pokud aplikaci prošijeme krátkým stehem, tak se nevytřepí a neodpadnou, udělá se kolem jen takový “kanýrek” z vytřepených vláken – viz. foto. Před našitím je opět třeba podžehlit.
Flís
Aplikace z flísu.
Softshell
Velmi jednoduché je šití aplikací ze softshellu, je vhodné i pro začátečníky. Softshell je pevný, netřepí se, nekroutí se, skvěle se našívá. Není třeba podžehlovat, stačí nalepit na podklad a přišít. Na lepení aplikací na podklad používám klasické obyčejné lepidlo Kores, které seženete v každém papírnictví. Vypere se a aplikace jím pěkně drží.
Výztuhy:
Aplikace z jednolíce, oboulíce, i tkané bavlny je třeba podžehlit – vyztužit. Důvodem je jejich větší pevnost při manipulaci. Nebudou se kroutit a půjdou našít. Pokud byste nepodžehlili tenké látky, tak by se vám při našívání “žvejkaly”. Dalším důvodem je zpevnění látky kvůli třepení.
Aplikaci přižehlenou k podkladu je třeba dobře přišít, lepidlo se praním vypere a aplikace by upadla.
Perfektní vychytávkou je výztuha zvaná Vliesofix. Něco jako oboustranná lepící páska mezi výztuhami. Je to v podstatě “pečicí” papír, na kterém je tenká vrstva lepidla. Na lepivou stranu Vliesofixu nažehlíte látku na aplikace, pak z ní vystřihnete požadovaný tvar, sloupnete papír a nažehlíte na podklad. Aplikace tak drží.
Nehodí se tam, kde potřebujete látku hodně zpevnit (tenoučké látky a nebo látky, co se dosti třepí). Takže třeba na tkanou bavlnu bych tuto výztuhu nedoporučila.
Vliesofix
Poslední výztuhou, kterou na aplikace lze použít je klasický vlizelin, který je zažehlovací pouze z jedné strany. Výhodou je, že jej lze sehnat v každé galanterii nebo obchodě s metrovým textilem. Látku na něj přižehlíte, vystřihnete a přilepíte na podklad lepidlem.
Silnější vlizelin je perfektní třeba na vyztužení tašek. Ale to už nepatří do tématu aplikací:)
Postup tvorby:
Nejprve nažehlíme látku, ze které zamýšlíme aplikaci, na výztuhu. Postup je nafocen z vliesofixem, který používám nejčastěji (u oboustranného vlizelinu by pod vlizelinem byl klasický pečící papír, aby se nepřižehlila k žehlícímu prknu, u jednostranného vlizelinu nic:).
Návod č. 2:-)
Na papírovou, nelepící, stranu nakreslíte obrázek, nahrubo obstřihnete, lepící stranou přižehlíte na rub látky a pak jednoduše obrázek vystřihnete (doporučuji kvalitní nůžtičky :-)) a nažehlíte:-)
Aplikace “naruby”:
Originální řešení aplikací – vespod je barevná látka a kouká dírami v oděvu:)
Aplikace naruby na flísové mikině.
Prostřihávaná aplikace:
Podobně se dělá i “prostříhávaná” aplikace. Stručný popis, jak jí docílit, najdete zde:
Další zdobení:
Našité aplikace lze dozdobit dalšími drobnostmi. Skvělé jsou knoflíčky, hot-fixy, výšivky, stuhy…
Stuhy lze použít ale i do švů, na rukávy, na zip… Nebo třeba na dudlík:)
Na roztodivné aplikace lze použít i hadovku. Na různé šneky, zákruty, stonky u květinek, ale i na obšívání… Není hadovka jako hadovka. Nejkvalitnější hadovku vyrábí firma Pega. Hadovku stačí prošít uprostřed rovným stehem.
Mnou oblíbené jsou také knoflíčky. Přišívám na stroji patkou na přišívání knoflíků. Mám na to přímo steh se zapošitím, takže jen odstřihnu nitky a je to. Obyčejnější stroje si s knoflíkem poradí cikcakem.
Knoflíky lze přišít také bavlnkou a doplnit aplikaci ještě i výšivkou…
Neodolatelné je také doplnění reflexními prvky. Lze koupit folii, ze které se jen vystřihnou příslušné tvary a nažehlí.
Z reflexní folie lze tvary také “vytlačit” ozdobným děrovátkem / raznicí.
Drobnou eleganci dodají aplikacím malé lesklé kamínky zvané hotfixy. Lze připevnit obyčejnou žehličkou. Já používám aplikátor, ale to už je celkem investice a připravte se, že na každou velikost kamínku musíte odšroubovat a našroubovat nástavec, který je horký. Nicméně i tak je to dobrá pomůcka.
Hotfixy drží i na softshellu, ale aplikace je náročnější, protože kamínek na sobě má vespod lepidlo, které se roztaví vysokou teplotou, přičemž softshell sám o sobě vysokou teplotu rád nemá. Proto je třeba nažehlovat buď přes pečící papír nebo použít aplikátor a s ním pracovat opatrně, aby se softshell neponičil.
Jako aplikaci lze s nadsázkou pojmenovat i tkané etikety, které každému oblečení dodají šmrnc:)