Střih na dámské kalhoty v mnoha verzích a variantách, pro 3 typy postav.

POZOR: Od 27. 6. 2018 je v prodeji již nová verze střihu, která má o 2 velikosti víc, mírně upravené číslování a upgrade na nabíraná kolena. Tisk verze černobílá nebo barevná A4 nebo A0.

Stávající soubory jsou vyměněny a z objednávky si tak můžete stáhnout novou verzi a nové upgrady, kombinovatelné bude jen nové s novým a staré se starým:)

Snažila jsem se co nejvíce přiblížit potřebám vás, které budete šít, začátečnicím, které ušily jedny kalhoty pro své dítě i pokročilejším, které chtějí zvládat velké výzvy typu poklopec a zip.

Ke všem typům kalhot najdete níže videonávody.

Součástí každé verze střihu je i návod, jak kalhoty upravit podle svých představ. Všechny tři verze kalhot obsahují tři verze konstrukce kalhot v horní části – verzi pro širší obvod podbřišku, pro konfekční a pro užší pas. Součástí střihu je podrobný návod, jak a kde a co změřit, tabulka, kam si zapíšete vámi naměřené míry a kterou srovnáte s tabulkou kalhot Caramilla. V návodu vám popíši, jak střih upravit v místech, která vaší postavě nesedí (každý bude potřebovat něco jiného).

Ke každému střihu můžete pořídit mnoho “upgrade” stránek. Tímto vás můj střih na kalhoty nikdy nebude nudit! Pro ty, které víte, že budete šít všechny verze, je připraven velký set všech verzích, ve kterém vám nic neunikne.

Ušijete podle něj sportovní softshellky, outdoorové šusťáky, plátěné kalhoty na pohodu, riflové kalhoty na lepší. Cokoliv si budete přát. Rozšíření je formou výměny stránek v základním střihu. Opravdu se mi příčilo prodávat verze odděleně za plnou cenu, jelikož základní stři na kalhoty je prostě stejný. Na tom se nikdy nic nemění, jen ty okolnosti.

Mým cílem je to, abyste se jako maminky odměnily a ušily si také něco pro sebe. Aby vás šití bavilo a se střihem jste vyrostly. Takto můžete začít od verze Easy a postupně se zlepšovat a dojít do verze rifle na poklopec. A nemusíte kupovat vždy střih nový.

Střihy jsou ve velikostech 34 – 56. S dopomocí tabulky s mírami kalhot i obvodem přes zadek a s dopomocí instrukcí, které dostanete v PDF po zakoupení střihu, si ověříte, jaká velikost pro vás je ta nejlepší. I tak počítejte s tím, že dokonale padnoucí kalhoty přesně na vaši postavu, budete muset maličko ve střihu upravit.

Kromě velikostních verzí obsahuje střih ještě 3 verze typu postavy – verzi normální (ta je v základním střihu), verzi užší (pro ženy, které mají užší pas v poměru k obvodu přes zadek) a verzi širší pro ženy, které mají větší břicho a pupík.

Nicméně i přes tyto tři verze střih nebude na první dobrou sedět určitě všem. Je třeba si v oblasti přes zadek a břicho střih sama vychytat. Buď měřením ještě před šitím, anebo na testovacích kalhotech. Toto platí hlavně u nekonfekčních postav. U VERZE DO NÁPLETU: Je třeba dát pozor, aby horní obvod nebyl užší než váš obvod přes nejširší místo postavy, abyste kalhoty oblékly (týká se především žen, co mají úzký pas a širší boky).

Upozorním, že pokud budete šít z nepružného materiálu, budete muset volit větší velikost, než když budete šít z mírně pružného softshellu, a opět trochu jinou velikost pokud budete šít kalhoty úplně na tělo z pružné rifloviny.

V návodu i střihu jsem se snažila zúročit léta praxe šití kalhot na zakázku. Nicméně i já se stále učím a zejména nekonfekční postavy nemám v malíku.

Verze “Nabíraná kolena”

Střih můžete koupit ve verzi již s nabíranými koleny a nebo je můžete samostatně dokoupit formou upgrade.

Postup přípravy střihu předního dílu: U předního dílu ve střihu jsou vyznačeny tečkovaně linie, kde přijde střih ve verzi „nabíraná kolena”
přerušit. Mezi horní část a spodní část předního dílu přijde vsadit tento díl s nabíranými koleny.
Přední díl po tomto zásahu bude mít tedy 3 části – horní, střední /tu vyhodíte/ a spodní. Střední
část stávajícího střihu nahradíte tímto střihovým dílem. Postup šití je v návodu k nabíraným
kolenům (odkazy zde dole v článku mezi návody).

 

TĚHOTENSKÝ VYSOKÝ PAS

Ke všem verzím všech kalhot můžete použít vysoký těhotenský pas, pokud není součástí vašeho střihu (je součástí pouze verze těhotenské sportovní a jednoduché), můžete si jej dokoupit zde:

Upgrade: Vysoký těhotenský náplet – k dámských kalhotám

Videonávod na pas najdete na konci mezi videonávody.

Střihy najdete zde:

https://www.caramilla.cz/kategorie-produktu/strihy-v-pdf/damske-strihy/kalhoty-damske-strihy/

Velikostní tabulka (rozměry a spotřeba)

Upozornění: U nové verze do 13. 7. 2018 řádil šotek v tabulce a byly špatně uvedeny míry obvodů nahoře v podbřišku. Děkuji bystré zákaznici, tyto míry jsou správně a opraveny jsou i soubory u střihů, můžete si znovu stáhnout.

Jak vybrat správně velikost?

Najdete v samostatné příloze.

Z čeho šít?

Za sebe doporučuji softshell 30/15 z Tkadexa. Má velmi dobrou paropropustnost a je ověřený mnou po dvě sezony. Nosím jej jak na podzim, tak v zimě i v mrazu na sjezdovku. Nosím jej i na procházku, která chodí návštěvou na 3 hodiny v teple a nikdy v životě jsem se nezpotila, ani v zimě při sportu, ani na návštěvě. Samozřejmě jsem ale na návštěvě neběhala, to bych se určitě zpotila, ale to i v leginách:)

Na léto doporučuji funkční šusťák nebo micropeach. Osobně bych u dospělých kalhot nešla pod paropropustnost 10 000. Pokud bych takový materiál nesehnala, vzala bych raději šusťák bez membrány.

Spotřeba:

A) Stejnosměrná látka (je možné střihové díly položit po délce oběma směry – typicky riflovina, softshell)

Pro jednosměrnou látku najdete spotřebu v tabulce – výše a nebo v samostatné příloze “rozměry, polohování a spotřeba” (u nové verze střihu).

B) Látka s chlupem nebo vzorem (střihové díly se musí pokládat jedním směrem – typicky manžestr, prací kord, velur, plátno s jednosměrným vzorem)

Dvě délky u všech velikostí

Tuto stránku s informacemi budu průběžně doplňovat o informace a také návody, které budou přibývat. 

Návody, které mohou pomoci:

Jak ušít poklopec a pevný pas (fotonávod)

Fotonávod: Jak ušít riflové kalhoty (kapsy a sedlo)

Softshellové kalhoty s kapsama i bez + nažehlovací obrázky (fotonávod + střih)

Softshellové kalhoty s nabíranými / tvarovanými koleny (střih a návod)

 

Fotonávod na jednoduché dětské kalhoty najdete zde.