Střih na dámské kalhoty v mnoha verzích a variantách, pro 3 typy postav.

V lednu 2023 byly nahrazeny soubory všech tří verzí kalhot novými – s vrstvami, v podobě odpovídající standardu nových střihů:-)

POZOR: Od 27. 6. 2018 je v prodeji již nová verze střihu, která má o 2 velikosti víc, mírně upravené číslování a upgrade na nabíraná kolena. Tisk verze černobílá nebo barevná A4 nebo A0.

2. 4. 2019 Byl střih na jednoduché nahrazen novou verzí (střih je ve vrstvách), střih sám o sobě zůstal beze změn, jen vrstvy a hezčí grafika přibyla:-)

22. 7. 2020  se změnil soubor PDF “Návod, jak měřit, vybrat velikost a případně upravit střih na míru vaší postavy”. Doporučujeme znovu stáhnout a prostudovat:-)

Stávající soubory jsou vyměněny a z objednávky si tak můžete stáhnout novou verzi a nové upgrady, kombinovatelné bude jen nové s novým a staré se starým:)

Snažila jsem se co nejvíce přiblížit potřebám vás, které budete šít, začátečnicím, které ušily jedny kalhoty pro své dítě, i pokročilejším, které chtějí zvládat velké výzvy typu poklopec a zip.

Ke všem typům kalhot najdete níže videonávody.

Součástí každé verze střihu je i návod, jak kalhoty upravit podle svých představ. Všechny tři verze kalhot obsahují tři verze konstrukce kalhot v horní části zadního dílu – verzi pro širší obvod podbřišku, pro konfekční a pro užší pas. Součástí střihu je podrobný návod, jak a kde a co změřit, tabulka, kam si zapíšete vámi naměřené míry a kterou srovnáte s tabulkou kalhot Caramilla. V návodu vám popíši, jak střih upravit v místech, která vaší postavě nesedí (každý bude potřebovat něco jiného).

Ke každému střihu můžete pořídit mnoho “upgradů”. Tímto vás můj střih na kalhoty nikdy nebude nudit! Pro ty, které víte, že budete šít všechny verze, je připraven velký set všech verzích, ve kterém vám nic neunikne.

Ušijete podle něj sportovní softshellky, outdoorové šusťáky, plátěné kalhoty na pohodu, riflové kalhoty na lepší. Cokoliv si budete přát. Rozšíření je formou výměny stránek v základním střihu. Opravdu se mi příčilo prodávat verze odděleně za plnou cenu, jelikož základní střih na kalhoty je prostě stejný. Na tom se nikdy nic nemění, jen ty okolnosti.

Mým cílem je to, abyste se jako maminky odměnily a ušily si také něco pro sebe. Aby vás šití bavilo a se střihem jste vyrostly. Takto můžete začít od verze Easy a postupně se zlepšovat a dojít do verze rifle na poklopec. A nemusíte kupovat vždy střih nový.

 

Set všech verzí mých kalhot (všechny verze předních i zadních řešení) .  Ke střihu je možné dokoupit vysoký těhotenský náplet. SET obsahuje i rozšíření o nabíraná kolena, která můžete použít ke všem střihovým verzím. Informace k jednotlivým typům najdete v produktových popisech.

Střih obsahuje provedení těhotenské (snížený sed), běžné do náplet a řešení na pevný pas s poklopcem a zipem.

Součástí setu jsou:

Sportovní kalhoty s hranatými kapsami

Riflové kalhoty

Jednoduché kalhoty

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih dostanete ve dvou verzích – pro barevný tisk a pro černobílý tisk).

Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru (střih dostanete ve dvou verzích – pro barevný tisk a pro černobílý tisk).

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

 

Upgrady na rozdíl od celých střihů minimálně prozatím neobsahují vrstvy!

Výběr varianty střihu:

Každá žena má jiné proporce a i přes to, že má střih 3 varianty “šířky” kalhot v pase, budete muset střih pravděpodobně dále mírně upravit. Lišíme se tedy zejména v tvaru “sedu”. Také v poměru stehen k postavě. Nejčastěji nás všechny trápí kalhoty “v rozkroku”. V článku “jak upravit střih na kalhoty” najdete různá doporučení dalších úprav kalhot. 

Ve střihové příloze máte tři varianty střihu horní části zadního dílu. Verzi normal, užší a širší. Většině dnešních žen sedí verze “normal”, ženám s užším pasem v poměru k zadku sedí verze užší, jen naprosté minimum žen potřebuje verzi “širší” v zadním díle. Často sedí těhotným. Pozor, označení “širší” a “užší” příliš nesouvisí s tím, kolik vážíte a jaký máte BMI! Ani to, zda máte břicho nebo ne. I žena s 90 kg může mít verzi užší, když má vystouplý zadek vůči pasu.

Tato varianta je vhodná pro všechny ženy, které mají vystouplejší zadeček vůči pasu. Zejména se podívejte na svou postavu v zrcadle z boku. Vidíte zadek, který jasně a zřetelně vystupuje oproti zádům, které dělají naopak oblouček zpět k pasu? Nevadí, že nenosíte vel. 36, ale právě pro vás je vhodná verze “užší”, protože ta tvaruje zadní díl ze zadečku do pasu “šikmo”. Tak, aby se přizpůsobila tomu, že zadeček a pas dělá krásnou ženskou křivku.

Tato varianta je vhodná pro všechny ženy, které mají normální zadek a mírné zúžení do pasu. Vejde se sem poporodní “bůček” i běžná “madla lásky”. Podívejte se na svou postavu v zrcadle z boku – vidíte zadek, který se směrem k zádům “zužuje”? Pak pro vás je vhodná verze “normal”. Je úplně jedno, co máte “na břiše”, verze “normal” řeší jen zadní díl.

Varianta “širší” je vhodná pro ženy, kde zadeček není vystupující vůči zbytku postavy. Podívejte se do zrcadla, pokud vaše postava nemá nad zadkem zřetelné a výrazné zúžení do pasu, může pro vás být vhodná verze “širší”. Hodí se pro ženy, co mají také “madla lásky” nad zadečkem” a mají celkově “nadzadek” širší než zadek. Někdy tato verze může sedět až po mírném zúžení předního dílu. Při stehování a zkoušení hlídejte, aby švy boku byly na boku.

Vždy doporučuji ušít zkušební model (z perlanu nebo prostěradla) a vždy při šití zkoušet. Nikdy nešijte kalhoty na jeden zátah se zkouškou až po ušití. A to ani když šijete už padesáté. Každý materiál se totiž chová na postavě trochu jinak. Zkoušet můžete buď ušité kalhoty ve fázi, kdy se snadno páře nebo přešívá, a nebo nejlépe kalhoty nastehovat a zkoušet nastehované. Při stříhání si můžete přidat o 1 cm více na přídavky na švy, abyste měly volnost pro povolení kalhot, kdyby velikost neseděla.

Vždy před šitím měřte postavu a ideálně kalhoty z obdobně pružícího materiálu, jako je ten, ze kterého budete šít. Vybraná velikost se může lišit podle pružnosti materiálu – u pružícího můžete šít menší velikost než konfekční a u nepružícího naopak větší (typicky zrádný je micropeach). 

Doporučuji též metodu, že si vezmete látku, ze které budete šít, obtáhnete si ji kolem boků tak, jak si myslíte, že by měly kalhoty na postavě sedět, a podřepujete. Až dosáhnete optimálního komfortu, vyznačte si na látce “obvod”, jaký vám vyhovoval. Látku narovnejte, aby nebyla natažená ani navolněná a změřte si svůj obvod. Takto většinou lze celkem dobře určit požadovaný obvod přes zadek u kalhot z daného materiálu. Vždy ale platí, že musíte při šití zkoušet ještě v průběhu.

Poslechnout si to můžete také ve videu zde:

Další úpravy střihu:

Střihy jsou ve velikostech 34 – 56. S dopomocí tabulky s mírami kalhot i obvodem přes zadek a s dopomocí instrukcí, které dostanete v PDF po zakoupení střihu, si ověříte, jaká velikost pro vás je ta nejlepší. I tak počítejte s tím, že dokonale padnoucí kalhoty přesně na vaši postavu, budete muset maličko ve střihu upravit.

Je třeba si v oblasti přes zadek a břicho střih sama vychytat. Buď měřením ještě před šitím, anebo na testovacích kalhotách. Toto platí hlavně u nekonfekčních postav. U VERZE DO NÁPLETU: Je třeba dát pozor, aby horní obvod nebyl užší než váš obvod přes nejširší místo postavy, abyste kalhoty oblékly (týká se především žen, co mají úzký pas a širší boky).

Aby střih sedl ještě lépe, můžete si upravit i přední díl. Pro verzi “širší” doporučuji vyjít z verze “normal” a upravit si případně rovnoměrně přední i zadní díl. U verze užší můžete použít zadní díl a ještě i zúžit přední díl dle návodu. Musíte ale dávat pozor, aby kalhoty v pase nebyly už moc úzké.

Podrobné nákresy a doporučení, jak upravit střih na kalhoty tak, aby padl jako ulitý, najdete zde v tomto článku:

Úpravy střihů: kalhoty

Verze “nabíraná kolena”

Střih můžete koupit ve verzi již s nabíranými koleny a nebo je můžete samostatně dokoupit formou upgrade.

Postup přípravy střihu předního dílu: U předního dílu ve střihu jsou vyznačeny tečkovaně linie, kde přijde střih ve verzi „nabíraná kolena”
přerušit. Mezi horní část a spodní část předního dílu přijde vsadit tento díl s nabíranými koleny.
Přední díl po tomto zásahu bude mít tedy 3 části – horní, střední /tu vyhodíte/ a spodní. Střední
část stávajícího střihu nahradíte tímto střihovým dílem. Postup šití je v návodu k nabíraným
kolenům (odkazy zde dole v článku mezi návody).

Je vhodné se podívat i na článek ze série nejčastějších chyb, věnovaný právě nabíraným kolenům.

Nejčastější chyby: Úprava střihu na softshellové kalhoty s nabíranými koleny

Těhotenský vysoký pas

Dámské (nejen) softshellové kalhoty sportovní těhotenské

Těhotenské (nejen) softshellové kalhoty na 3 typy postav do vysokého nápletu 34-56

Ke všem verzím všech kalhot můžete použít vysoký těhotenský pas. Pokud není součástí vašeho střihu (je součástí pouze verze těhotenské sportovní a jednoduché), můžete si jej dokoupit zde:

Upgrade: Vysoký těhotenský náplet – k dámských kalhotám

Videonávod na pas najdete na konci mezi videonávody.

Varianta pevný pas a pásek

Ve střihové příloze máte část střihového dílu na pásek (není tam celý střihový díl). Níže je schéma, jak se střihovou částí máte pracovat.

Pokud budete šít z materiálu, která není silný, tuhý a má tažnost, lze šít pásek z pruhu látky. Pak budete postupovat takto:

Změříte si obvod ušitých kalhot a k obvodu přidáte kousek ze střihového dílu, který je navíc na poklopec. Na druhém obrázku je cca jak patří schéma části střihu na hotový váš střihový díl. Pásek bude v jednom kuse a na jedné části budete mít navíc na poklopec. Výšku pásku si můžete i přizpůsobit, není nutné se přesně držet střihu.

Pokud šijete z tužšího silnějšího materiálu jako je softshell nebo silná teplákovina atp., tak je lepší šít pásek ze dvou dílů a v zadní části k pasu zúžit. Pak budete používat střihový díl takto:

Změříte si polovinu obvodu ušitých kalhot (od švu v předním sedu ke švu v zadním sedu). Střihový díl proužku “zkosíte” podle střihové přílohy. Na jednu část přidáte na poklopec, na druhou část nepřidáte na poklopec.

Aby pásek dobře sedl, je ještě možné jej stříhat “do obloučku”, ale mě se to při šití neosvědčilo, velmi špatně se to šije a ne vždy to na postavě dobře sedí.

Rozměry a spotřeba:

ZIP: nedělitelný vhodný do riflí (nejlépe kovový kvalitní): 10 – 11 cm pokud nebudete upravovat výšku sedu.

A) Stejnosměrná látka (je možné střihové díly položit po délce oběma směry – typicky riflovina, softshell)

Pro jednosměrnou látku najdete spotřebu v tabulce – výše a nebo v samostatné příloze “rozměry, polohování a spotřeba” (u nové verze střihu).

B) Látka s chlupem nebo vzorem (střihové díly se musí pokládat jedním směrem – typicky manšestr, prací kord, velur, plátno s jednosměrným vzorem)

Dvě délky u všech velikostí.

Jak správně vybrat velikost?

Jak vybrat vhodnou velikost?

Přídavek na komfort nošení 3 cm

Velmi častý dotaz a špatné pochopení je, že máte k vybrané velikosti střihu přidat 3 cm na švy! NE! Nikdy nepřidávejte 3 cm na švy, když budete šít švy třeba jen 1 cm. Na švy přidáváme vždy jen tolik, kolik na švy potřebujeme. Vždy šijeme po linii šití.

Proč tomu tak je, se dozvíte v tomto článku:

Nejčastější chyby: (Ne)přidávaní na švy

3 cm se vztahuje ke komfortu nošení a tedy volbě velikosti střihu!

Příklad: Mám obvod přes zadek 103 cm, podle tabulky se podívám, že vel. M má obvod kalhot přes zadek 104 a řeknu si “hurá, to je moje velikost”. Pokud šijete z pružného materiálu, který se natáhne a chcete kalhoty na tělo, ano, to je vaše velikost. Pokud ale šijete z nepružného materiálu, tak byste se do kalhot nevešla. Je třeba minimálně 3 cm na obvod přes zadek (tedy o 3 cm větší obvod kalhot přes zadek jak obvod vaší postavy), a to u materiálů, které trochu při nošení pracují (plátno, zimní softshell, který trochu pruží do šířky, …), pokud šijete z materiálů, které jsou pevné a nehnou se ani při nošení, ani o milimetr, musíte přidat dokonce i třeba 6 cm. Typicky je to micropeach, ale i letní softshell, šusťák, … Chce si toto vyzkoušet. Takže vybrat velikost záleží hodně právě na materiálu, ze kterého šijete. Tepláky vám můžou být skvěle S, micropeach kalhoty třeba L. Bohužel to tak je.

Takže poměřte materiál, který máte, svou postavu a podle toho přidejte na obvod postavy (3 cm je průměr) a vyberte velikost. Velikosti samozřejmě jsou celkem dost od sebe, takže někdy budete muset střih na šířku třeba poupravit, zvětšit, nebo zmenšit, ale to není přidávání na švy, ale úprava střihu!:-)

Materiál:

Za sebe doporučuji softshell 30/15 z Tkadexa. Má velmi dobrou paropropustnost a je ověřený mnou po dvě sezony. Nosím jej jak na podzim, tak v zimě i v mrazu na sjezdovku. Nosím jej i na procházku, která chodí návštěvou na 3 hodiny v teple a nikdy v životě jsem se nezpotila, ani v zimě při sportu, ani na návštěvě. Samozřejmě jsem ale na návštěvě neběhala, to bych se určitě zpotila, ale to i v legínách:)

Na léto doporučuji funkční šusťák nebo micropeach. Osobně bych u dospělých kalhot nešla pod paropropustnost 10 000. Pokud bych takový materiál nesehnala, vzala bych raději šusťák bez membrány.

Více o sportovních materiálech najdete zde:

Z čeho šít sportovní oblečení aneb Funkční materiály

Jak šít softshell

Užitečné odkazy:

Videonávody: