Občas se někde objeví zoufalá reklamace, že sedlo “nevychází”. Že je delší než hlavní střihový díl a po přišití se krabatí. Že nejde sesadit hrany tak, aby pak celý zadní díl v bočním švu plynule navazoval. Pojďme se tedy podívat, jak správně sedlo s hlavním dílem sesadit, abychom se těchto chyb vyvarovali.

Když přenášíme střihové díly na látku, přidáváme si na švy. V místech, kde ale linie šití není kolmo (nebo cca kolmo) k sousedící boční linii šití, vznikají u přídavků na švy nepřesnosti, které musíme vzít v potaz.

Zásada, kterou nemůžeme nic pokazit, ať si přidáme na švy jakkoliv, zní: SESAZUJEME K SOBĚ LINIE ŠITÍ, NIKOLIV LINIE, V NICHŽ STŘÍHÁME.

Více o tomto problému zde:

Nejčastější chyby: přídavky na švy a na lemy pod úhlem

Podívejme se na model jednoho takového boku s okrajem sedla a co se stane, když k sobě sesadíme zobáčky švových přídavků:

  Zdá se, že to na sebe hezky navazuje.

Jenže ouha, po sešití nám sice k sobě krásně sedí zobáčky švových přídavků, ale boční linie sedla nám odskočila několik centimetrů od okraje.

Druhá nemilá věc, která se tímto způsobí, je ta, že jsme na sedlo po obou stranách několik centimetrů přidali a tím pádem, když ho chceme všít celé, bude do hlavního dílu navolněné a bude se divně krabatit.

 

Správně je to tedy takto: srovnat k sobě zobáčky švové linie a vůbec se nenechat zmást švovým přídavkem, který vypadá, že se tam ocitl navíc:

Druhá zásada, jejímž dodržením si ušetříme mnoho nervů, zní: KDYŽ JE JEDEN Z DÍLŮ DO OBLOUKU A DRUHÝ ROVNĚ NEBO DO OPAČNÉHO OBLOUKU, DÍLY NA SEBE PŘED ŠITÍM PEČLIVĚ NAŠPENDLÍME (NEBO I NASTEHUJEME). Říkat si, že to nějak na sebe budeme pokládat až během šití, to jde u stejně tvarovaných dílů, které se pod patkou tím pádem chovají stejně. Oblouky se chovají zlotřile a je třeba je usměrnit! 🙂

Více o tomto problému zde:

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

Po sešití bude sedlo krásně sedět, boční šev bude v jedné linii a sedlo všité ve správné délce.

Poslední záludnost, která na vás při všívání sedla může číhat, je prošívání. Pokud váš stroj nedisponuje regulací přítlaku patky, nebo kráčející patkou, raději si zkuste na nějakém vzorku, co zvolený steh s látkou po prošití udělá. Aby se vám nestalo, že sedlo vypadá pěkně a po prošití je to celé jak vlnobití.