Jak na úpravu střihu jakýchkoliv kalhot, legín, tepláků? Jak je zvýšit, snížit, prodloužit, tvarovat na postavu? Pokusím se vám poradit v tomto článku.
Dámské kalhoty jsou podle mého názoru nejnáročnější oblečení v tom ohledu, jak sedí konkrétní postavě. Udělat střih tak, aby padl přesně dané postavě, je umění. Prodávat střih, který bude padnout každé postavě bez úprav, je nemožné. Ač ve svých střihových přílohách k dámským kalhotám nabízím 3 typy “vršku” a u dětských 2 šíře, je to stále málo. Protože jsme jinak tvarovaní, vysocí a také máme jiné požadavky na oblečení. Někdo rád volné, někdo rád na tělo. Někdo rád až nad pupík, někdo rád pod pas. Nejde toto vše promítnout do střihu. Bylo by 100 verzí a bylo by to málo.
Proto se zkusíme spolu naučit, jak vyzrát na úpravy střihu sám ze střihu základního. Důležité je, že vždy musíme dbát na symetričnost – abychom stejně upravili zadní a přední díl, aby seděla délka dílů, které k sobě patří sešít. Velmi častá chyba začátečníků je také to, že nehýbou s kapsou. Pak se střihy deformují, průhmatníky kapes jsou jak na slona a nebo se naopak nevejde ruka.
Zkoumejte na postavě
Nejlépe dokážete střih vyladit přímo na postavě. Je velmi těžké mít svou postavu a možné vhodné úpravy hned v malíku. Proto by si každá žena měla doma ze základního střihu kalhot vytvořit ten svůj “ulitý”. Ten vytvoříte tak, že si ušijete zkušební model. Přidáte si dost na “přídavky švu”, abyste mohly testovat.
Nejlepší je použít nepružný běžný materiál typu plátno (někdo používá perlan). Naznačíte střihové linie (třeba fixem dětí z Ikea), nastehujete (na stroji velmi dlouhé stehy a nebo v ruce), vyzkoušíte, špendlíky upravíte, případně zaznačíte fixou. Když máte doladěno, zaznačíte fixou správnou linii “ulitého” střihu, rozpářete, přenesete na střihový papír a PEČLIVĚ SCHOVÁTE. Dokud nezměníte postavu (u nás se 4 dětmi je to pomalu, co měsíc, jiná postava:), máte ideální střih….
Pozor na materiál
Jak již varuji opakovaně, každý materiál má trochu jiné vlasti, jak “sedí” na postavě a u každého materiálu budete potřebovat trochu “jiný” střih. Neměla by se ale lišit úplně konstrukce, spíš “šíře”. Pružnější materiál musí být více na tělo, jinak dělá boule. Plátno by mělo být na těle asi o 3 cm volnější. Materiály, které vůbec nepruží, třeba micropeach, by měly mít volnosti klidně 6 cm.
Co znamená 3 cm? Přes zadek máte 100 cm, střih v oblasti přes zadek dokola musí mít 103 cm, abyste jej oblékly. Někdy máte za to, že 3 cm znamená přidat všude 3 cm na švy. Ne! 3 cm je nad obvod přes zadek a upravujete střih, ne přídavky na švy:)
Pokud máte střih, který skvěle sedí z plátna a šijete z micropeach, tak použijte zde úpravu č. 1. Pokud máte střih, který sedí skvěle na pružné materiály a chcete šít třeba softshell, použijte úpravu č. 2.
Tyto úpravy jsou také využitelné, pokud váháte mezi velikostmi dámských kalhot, jste někde mezi dvěma.
Obsah:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
A) Rozšíření / zúžení
- Celkové rozšíření kalhot. Nejlépe se provádí na bočním díle, stejně na předním a zadním díle. Provádí se v případě, že kalhoty skvěle sedí v sedu i na délku, ale chceme je trochu volnější. Úprava velmi jednoduchá, přeneseme linii střihu o kousek dál od středu střihového dílu. Pozor! S tímto musí “pochodovat” též kapsa!!!
2. Celkové zúžení je opak bodu 1. Postupujeme opačně, a opět, musíme zohlednit úpravy též u kapsy. Dávejte pozor na délku boční nohavice, protože sed není rovně a bude možná potřeba o pár mm upravit i bok do výšky.
3. Zúžení nohavic – Zužujeme zhruba od oblasti kolen, ve střihu máte většinou kolenní značky a nebo přímo značky pro rozšíření nebo zúžení nohavice. Jemné zúžení lze provést jen na vnitřní nohavici, větší symetricky na obou stranách střihového dílu (4.).
4. Zúžení nohavic – Zužujeme zhruba od oblasti kolen, ve střihu máte většinou kolenní značky a nebo přímo značky pro rozšíření nebo zúžení nohavice. Jemné zúžení lze provést jen na vnitřní nohavici (3.), větší symetricky na obou stranách střihového dílu.
5. Rozšíření nohavic – Rozšiřujeme zhruba od oblasti kolen, ve střihu máte většinou kolenní značky a nebo přímo značky pro rozšíření nebo zúžení nohavice. Jemné rozšíření lze provést jen na vnitřní nohavici, větší symetricky na obou stranách střihového dílu.
6. Rozšíření přes boky – v případě, že vám kalhoty dobře jsou na nohavice a v rozkroku, ale jsou vám na těsno přes boky, můžete si rozšířit boky. Toto se nejlépe dělá rovnoměrně, tedy na každém střihovém díle z obou stran přidat stejné množství. Tzn. že rozměr, který musíte přidat na kalhoty celkem dokola “v pase” a na bocích rozpočítáte do všech částí, kde se přidává. V tomto případě vydělíte centimetry, které potřebujete přidat číslem 8. Pokud máte více “tvarované” boky postavy, můžete více přidat v části přes zadek atp. Tato úprava je vhodná pro dámy, které z boků nemají pas a nebo spíše naopak. Typicky po dětech:-)
Pozor, je třeba opět mírně posunout kapsu.
Tip: Tato úprava je lepší než využití verze “širší” u kalhot dámských v setu na 3 typy postav, protože tam je přidání na “madla lásky” jen v zadním díle, aby nebyla neuchopitelné množství verzí předního i zadního dílu, už by to byl zmatek.
Zúžení / rozšíření středem dílu
Toto je úprava vhodná pro díly, kde je přední a zadní díl spojen (některé druhy tepláků – například instantní Caramillí, legíny). Střih si v oblasti středu rozstřihneme a část buď přidáme a nebo ubereme a zase spojíme. Po sestavení nového střihu musíme mírně upravit linii nahoře.
Pokud vám například jsou dobře nohavice a máte jen moc volný sed, je také možné odebrat jen část nahoře. Uberete tedy jen “trojúhelník”, pracujete s tím vlastně jako se záševkem. Já si v takovém případě střih složím jakoby do záševku a znovu obkreslím.
7. Zúžení přes boky – Tato úprava je vhodná pro ty, které nemají “žádný zadek”. Mají spíše plošší typ postavy. Někdo říká “chlapská postava”. A opět by se měla posunout mírně i kapsa.
8. Zúžení v pase – Toto je úprava pro ty, které mají větší rozdíl mezi zadkem / boky a pasem. Je třeba kalhoty ještě více zúžit nahoře do pasu, aby neodstávaly a nedělaly bouli. Nejlépe se zužuje, když uberete rovnoměrně na všech dílech a záševku. Tzn. že obvod, který chcete nahoře v pase ubrat rozdělíte rovnoměrně na všechna místa, kde ubíráte. Většinou zabíráme střihové díly po obou stranách a dělíme centimetry tedy 8. Pokud někdo má vystouplejší zadek a potřebuje více stáhnout ze zadku na zadním díle do štíhlého pasu na zádech, tak může více zabrat i záševek.
Tip: Tato úprava je lepší jak verze střih na dámské kalhoty “užší”, protože tvaruje rovnoměrně i přední i zadní díl (ve střihu je jen verze pro zadní díl, aby nebylo neuchopitelné množství verzí předního i zadního dílu, už by to byl zmatek).
Upozornění: Pokud šijete kalhoty do nápletu a jste majitelkou postavy “velký zadek – úzký pas”, není možné mít kalhoty, které jsou u pasu “na tělo” a jsou do nápletu, protože byste je neoblékla přes zadek. Musíte je mít nahoře pod nápletem v pevném stavu tak široké, aby šly dobře přes zadek.
B) Úprava výšky sedu
9. Snížení sedu. Velmi často se tato úprava používá, když chceme střih, který je do pevného pasu použít na kalhoty do nápletu. Zde v některých případech střihu musíte upravit též kapsu. Důležité je udělat boční úpravu stejnou u předního a zadního dílu, aby k sobě po boku díly přesně pasovaly délkou vnější nohavice.
10. Zvýšení sedu – Úprava střihu pro postavy s “delším pozadím” a hlavně pro ty, kteří mají rádi záda přikrytá až do pasu i při hlubokém úklonu. Toto řešíte velmi často u dětského střihu, kdy chcete, aby náplet začínal až nad pasem, ale střih je koncipován tak, že náplet je do pasu, softshell je níž. Kapsu posuneme nahoru, aby nebyl deformován průhmatník.
Zde ale velký pozor: Pokud zvyšujete po linii střihu, tak se nahoře kalhoty zužují, musíte dávat dobrý pozor, aby šly obléknout. Toto spíše bude platit ale u žen. Nahoře vidíte vykřičník v kritickém místě. Tato úprava počítá s ideální postavou, kdy se od boků do pasu postava zužuje. Jak si počínat, pokud to není náš případ se dočtete v úpravě č. 11.
Tip: “Vyšpulený” / tvarovaný zadeček – Výše je úprava zadního dílu vhodná pro postavy se zřetelným “zadečkem” a úzkým pasem. Pokud je postava ‘”prdelatá” bez vosího pasu, bývá často potřeba přidat i na výšku sedu. A pozor, když zvyšujeme sed po linii střihu, tak jej zužujeme!
11. Zvýšení sedu se zachováním šíře “pasu” – Úprava střihu pro postavy s “delším pozadím” a hlavně pro ty, kteří mají rádi záda přikrytá až do pasu i při hlubokém úklonu. Toto řešíte velmi často u dětského střihu, kdy chcete, aby náplet začínal až nad pasem, ale střih je koncipován tak, že náplet je do pasu, softshell je níž. Toto je úprava, která střih do výše k pasu nezužuje. Střihovou linii předního a zadního dílu nahoře přenesete o požadované centimetry výše a “dotáhnete” tak, aby střih ladil. Je možné jinak zvyšovat. Pozor na kapsu, je třeba ji vždy posunout nahoru a případně do boku. Aby nebyl průhmatník deformován úpravou.
C) Úprava šíře stehna / vykrojení sedů
12. Rozšíření stehna – Pro postavy, které mají velmi široká stehna a potřebují ve střihu více prostoru, aby neměly od stehen tah kalhot v sedu (občas to dělá totiž takové nepěkné boule / vousy v rozkroku) se hodí tato úprava. Kalhoty sedí dobře, jen táhne nohavice přes stehno v rozkroku. V této verzi úpravy je sed vykrojen více “než má být”
13. Rozšíření stehna i spodní části sedu – Tato úprava je pro ty, které potřebují rozšířit kromě stehna i část sedu. V této úpravě je sed vykrojen tak. jak je v základním střihu.
14. Drobné zúžení zadní nohavice ve stehnu – zde je úprava, kterou dělám, když mi kalhoty visí v zadní části v zadním díle pod zadkem a “plandají”, ale přední díl sedí dobře. Někdy někomu je “zobáček” zadního dílu moc vykrojený a je tam moc látky, stačí takto zabrat. Tato úprava je vhodná pro postavy s normálními nebo hubenými stehny, které nemají rády moc volnosti v kroku, ale radši kalhoty více “na tělo”.
15. Celkové zúžení v kroku – v této úpravě zúžíme nohavici a zachováme výkroje sedů – přeneseme je společně s křivkou zúžení).
16. Zúžení nohavice a zmenšení vykrojení sedů – toto zúžení zužuje nohavici a zmenšuje vykrojení v sedech. Více o této úpravě si můžete přečíst zde.
17. Některým postavám je potřeba upravit výkroj sedů, někomu vyhovuje větší a někomu menší, nejlepší je zkusit na postavě. Může to být důvod krabatění / boulí / vousů v oblasti rozkroku.
Pozor, pokud se vám “vousatí” / “boulí” přední díl u rozkroku, může být na vině zadní sed (táhne postavu a nebo naopak odstává), stehno a nebo špatný poměr mezi boky a pasem. Pokud máte v pase kalhoty moc stažené oproti bokům, vyboulí se v místě rozkroku jako “na chlapa”.
D) Délka kalhot
Nejčastější úprava všech střihů na kalhoty. Pro někoho triviální, pro někoho krok odvahy. Opravdu není třeba kupovat střih na dlouhé kalhoty a pak ještě na kraťasy. Tak, jak kalhoty prodřené na koleni ustřihneme na krátké, uděláme to i se střihem. Ale řekněme si, jak na to…
Též neseženete nikdy střih přesně na výšku vaší postavy. Protože nehraje roli jen naše výška, ale také délka nohou, navíc někdo nosí kalhoty ke kotníku, někdo nakasané. Délku kalhot si jednoduše upravíte podle své preference a výšky.
18. Zkrácení kalhot. Zde je úprava na kraťasy, ale stejně můžete zkrátit kalhoty i jen o pár cm. Jediné pravidlo je, že musíte zkracovat odspoda a všude stejně! Rovnoběžně se spodní hranou střihových dílů.
19. Zkrácení kalhot s úpravou šířky dole. Toto je úprava vhodná ze střihů, které se dolů zužují a kalhoty by byly dole “moc na tělo” a my požadujeme třeba volnější.
Zkrácení legín – zde je většinou potřeba při úpravě na délku končící na lýtku, aby šev netáhl přes lýtko, maličko přidat na šířku.
20. Prodloužení kalhot – Toto je úprava na žirafy. Postavy vysoké. Důležité je u střihů, kterým se zužuje nohavice směrem dolů nepokračovat po linii střihu (pokud tedy nechceme dále zužovat), ale přenést šířku střihového dílu dolů a spojit zhruba od kolenních značek dolů, někdy stačí jen od lýtek, záleží, kolik přidáváme nebo jak se střih zužuje.
Tip: Pokud máte velmi hubené dítě a chcete pro něj úzké kalhoty, ale dlouhé, tak můžete upravit délku u menší velikosti než dítě má. Vezmete například střih 98 a upravíte délku podle velikosti 116. Důležité je nejen prodloužit, ale také upravit na výšku sedu! Úpravu výšky sedu najdete výše.
Prodloužení legín – u legín je třeba přenést spodní šířku nohavice o požadovanou délku a od kolenních značek prodloužit směrem dolů.
Další zajímavé úpravy legín a kalhot můžete najít zde:
Nápravy:
Máte již ušito a nevíte, co s tím? Zde jsou jednoduché úpravy, které vás mohou zachránit:
Sed je moc nízký
Pokud máte již ušito a kalhoty jsou nízké, můžete vršek kalhot opravit přidáním sedla – a to tam, kde potřebujete kalhotám přidat. Většinou v zadním sedu, ale můžete přidat i vpředu. Nemusíte přidávat rovnoměrně. A důležité je opět zachovat výšku úprav na bočních dílech na předním i zadním stejně.
Vysoký sed jednoduše zkrátíte, tam není problém.
Kalhoty jsou na šířku těsné
Lze vyřešit všitím pruhu do boku.
Široké kalhoty jednoduše zúžíte.
Patentka 1
Dobrý den jste skvělá vaše návody i střihy jsou úžasné a hlavně pro samouky díky vám jsem se naučila’ ušít funkční a hezké oblečení moc vám děkuji a těším se na další vaše skvělé nápady.
kpokorna
Dobrý den, návody na úpravu jsou super a moc pomohly. Jen jsem se chtěla zeptat, jak zvětšit výšku sedu u střihu na dámské rifle se sedlem na zadním díle? Děkuji Katka