Střih na jednoduchou dětskou sukni do A a do nápletu. Ve velikostech 86 – 164.

Sukni v menších velikostech lze šít z dětského panelu na sukni z Unuodesign. Větší velikosti z panelu na dospělou sukni a nebo též z jiné látky.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Střih:

Střih na jednoduchou dětskou sukni do A a do nápletu. Ve velikostech 86 – 164.

Podle střihu lze šít i sukni ze softshellu (viz fotografie v galerii), jedna zákaznice sukni navíc obohatila o kapsičky (např. podobné jako mají softshellové kalhoty Caramilla), kapsičky nejsou součástí střihu.

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih má barevné čáry, ale zároveň různé typy čar, které na černobílém tisku od sebe poznáte, po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A2: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotteru.

Rozměry a spotřeba:

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Nejlepší materiál je bavlněné tkané plátno vhodné na oděvy, sukni lze šít z micropeach (panely na sukni Unuodesign), použít lze i další materiály: tenčí teplákovinu, úplet, flíz, …

Budete potřebovat: kromě látky (spotřeba je v tabulce) budete potřebovat též náplet do pasu (ideálně hladký patent, použít lze i žebrovaný – rib, úplet s elastanem, funkční prémiový úplet, merino…), min. 2 cm širokou gumu do pasu (dětskou plochou, ne galonovou).

Pruženky – druhy, použití

Videonávod:

Fotonávod:

Připravíme si střih podle instrukcí – zvolíte si verzi tisku pro A1 nebo pro A4, barevně nebo černobíle, podle možnosti vaší tiskárny. Více v nápovědě v odkazu.

Střih přeneseme na látku – vždy stříháme tak, že po šířce látky je šířka sukně a po délce látky je délka sukně a necháme asi 1,5 cm přídavky na švy. Vyznačíme si záševky ve své velikosti. A střih vystřihneme. Dole na založení si necháme asi 5 – 6 cm. Jak stříhat na lem dole máte na obrázku výše. Já volím dvojí podhrnutí. Takto střihnete, aby vám lem hezky vyšel zpět do střihu po dvojím založení. Pomáhám si otáčením střihu  při nanášení přídavků na lem.

Ušijeme si záševky. Šijeme hustým stehem. Na konci záševky jen “vyšijeme” a odstřihneme asi 2 – 3 cm od konce záševku.

Krok za krokem si to ukážeme v tomto videu:

Více o šití záševků se dočtete v tomto článku:

Záševky

 

Ušitý záševek.

Sešijeme boky – nejprve rovným stehem – hustším a dobře seřízeným, aby se nám šev nerozjížděl a obnitkujeme a nebo začistíme cikcakem.

 

Spodní díl si zarovnáme a podhrneme. Našpendlíme, můžeme nastehovat a ještě zažehlit sklad žehličkou přes stehování, takto se to nejlépe šije, začátečníkům doporučuji.

 

Šít začínáme na boku v bočním švu, aby nebyl vidět začátek a konec šití uprostřed sukně.

 

Připravíme si náplet do pasu a sešijeme si ho k sobě rovně. Též gumu. Odměřuji podle postavy. Partie břicha se velmi liší podle konkrétní ženy, zda je v pase štíhlá a nebo si nese s sebou vzpomínku třeba na děti:)

Návod, jak odměřit náplet do pasu a jakou gumu použít:

Návod, jak všít náplet do pasu:

Přídavky švu si od sebe rozložíme, aby byl šev měkký a dovnitř nápletu dáme gumu navolno.

Rovnoměrně vešpendlíme do sukně.

Prošijeme rovným stehem. Náplet rovnoměrně natahujeme, aby hezky vyšel do sukně.

Přídavek švu si před začištěním srovnáme – odstřihneme a zarovnáme. Pak obšijeme buď cikcakem a nebo obnitkou.

A máme hotovo:-)

 

Inspirace?

Čtenářka Jindřiška se s námi podělila o krásné sukýnky pro děti, které ušila ze softshellu a vypodšila je fleecem. Poslední suknička není podšívaná a spodní lem je začištěný lemovací gumičkou.

Ke střihu na sukýnku do mírného A přidala kapsičky (například ze střihu na softshellové kalhoty).