1. 7. 2023 střih nahrazen novou verzí s vrstvami, také přibyla velikost 170.
Střih na dětské kalhoty vhodné na šití různých druhů kalhot: z jemné džínoviny, manšestru / pracího kordu, plátna, silveru, prémiového funkčního úpletu, teplákoviny, micropeach, šusťáku,…
Střih je vhodný též na tepláky.
Střih obsahuje verzi s kapsami, bez kapes, se sedlem, bez sedla. Pas můžete šít do tunýlku, se všitou gumu, na stahování na tkaničky.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střih:
Dětské kalhoty do gumy kraťasy + dlouhé / s kapsami + bez kapes 74-170
Original price was: 147.00 Kč.99.00 KčCurrent price is: 99.00 Kč.Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Střih Vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.
Střih je možno koupit i odděleně po méně velikostech za nižší cenu zde.
Střih obsahuje verzi pro kraťasy a verzi pro dlouhé kalhoty, u A4 máte napsáno, které stránky stačí vytisknout, pokud budete šít jen kraťasy a nebo menší velikosti.
Střih má přední díl s linií střih bez kapes a s linií střihu s kapsami.
Součástí je příloha s polohováním střihových dílů v různých verzích a velikostech.
Lze šít na běžném šicím stroji.
Spotřeba a rozměry:
Vždy měřte!
Materiál:
Jemná riflovina – Batani, Tkadexa, …, plátno, micropeach, silver, šusťák, prací kord, lněné plátno s viskózou, úplet, úplet s elastanem, tenší teplákovina,…
Užitečné odkazy:
Videonávod:
Fotonávod:
Podle střihu můžete šít jednoduchou verzi kalhot, která je vhodná i pro začátečníky, bez sedla, bez kapes. Zde máte díly, které budete mít, pokud vykopírujete ze střihu jen jednoduchou verzi. Ve střihové příloze máte vše podrobně popsáno, co přesně vykopírovat a kdy a jak díly budou pak vypadat:-) Výše jsou přídavky na švy. Po obvodu si dáte tolik, kolik budete potřebovat na švy na vašem stroji, doporučuji cca 1,5 cm, šít budeme rovným stehem a začistíme cikcakem nebo overlockovým stehem proti třepení.
Složitější verze je s kapsami a sedlem. Pro verzi se sedlem si rozdělíte zadní díl na dva díly a u sedla přidáte ještě v části “rozstřižené” stejně na švy. Pokud byste zapomněly, nevyšly by vám k sobě pak přední a zadní díly! Pro verzi s kapsami podle videa budete mít díly výše – přední díl s vykrojenou kapsou, zadní díl se sedlem, jednu vykrojenou kapsu a jednu celou kapsu. Šití si můžete usnadnit tak, že kapsu u předního dílu olemujete pruženkou nebo založíte a našijete jen jeden díl kapsy – ten nevykrojený a ten prošijete na předním dílu, stejně jako je to v návodu na softshellové kalhoty s jednoduchými kapsami. Bude tak i nižší spotřeba látky.
Jednoduché kapsy, které jsou jen přední díl + nevykouslý díl kapsy.
Takto vypadá šití z rubu. Návod, jak tyto kapsy ušít najdete například u dámských sportovních kalhot ve videu a nebo u jednoduchých dětských kalhot ve fotonávodu nebo v samostatném videu.
Kapsa se takto založí, vnitřní se začistí a jen na přední díl přišije.
Zde je naznačeno sedlo a místo, kde musíte přidat na švy na obou dílech zadního dílu.
Zde je naznačeno, jak přidat na lemy, lemy musí kopírovat linii střihu, aby po přehnutí přesně pasovaly. Červená je linie ohnutí. Nahoru přidávám podle šířky gumy, střih je konstruován na šířku gumy 3 cm u menších velikostí a 4 cm u největších velikostí. Pokud byste použili širší gumu, po ohnutí se vám může už dostat při prošití do linie sedla na boku. Pokud nebudete šít kalhoty se sedlem, můžete gumu zvolit libovolně širokou. Pokud budete šít jen do tunýlku a guma v tunýlku bude volně, pak střihněte na založení nahoře více než šířku gumy, protože v založení bude šev a ten musí být dál než je guma.
Na lemy se nejlépe přidává tak, si naznačíte konec střihu a pak střih “přetočíte” na přídavek a znovu vykopírujete “zpět”. Ve videu ukázáno. Pokud budete podhrnovat 2x, musíte toto udělat 2x:-)
Vystřihneme.
Zde je naznačené sedlo.
Sedlo si našpendlíme a přišijeme rovně a začistíme. Nejlepší udělat hned, aby se nám díly nepomíchaly.
Vnitřní kapsy.
Prošijeme po linii kraje kapes.
Přetočíme a prošijeme po lícní straně.
Takto vypadá výsledek.
Přiložíme druhou část kapsy, strana mírně dokulata patří na bok.
Pečlivě si kapsu našpendlete a zkontrolujte několikrát, že perfektně sedí.
Prošijeme po linii střihu.
Zarovnáme přídavky švu, pokud je to třeba, abychom mohli začistit.
Začistíme, cikcakem a nebo overlockovým stehem. Nebo pokud máme overlockem.
Sedlo po sešití a začištění ještě rozešijte po lícní straně. Někdy prošívám jen jednou, někdy dvakrát (riflově). Lépe vypadá silnější nit, kontrastnější nit… používám sílu 80 nebo 40.
Sedlo si nyní připravíme k sobě – toto je zadní sed. Používám fintu, která vám zaručí, že bude steh sedla navazovat. Sešívám první zadní sed, ač se má sed správně šít až nakonec. Důvod je ten, že takto si pohlídám, že sedlo bude navazovat. První si našpendlím velmi pečlivě (nebo i sestehuji) jen místečko, kde je šev – tak, aby šev navazoval na šev přesně v místě linie střihu. Toto místo si sešiji pár stehy. Pokud sedí, pokračuji dál, pokud jsem se netrefila, tak vypářu a šiji tak dlouho, dokud nesedí dokonale. Není tak neobvyklé, že to pářu 3x.
Zde si přikládám právě šev na šev a špendlím.
Když máte sešité toto místo perfektně, tak došpendlím zbytek sedu a došiji sed. Ze začátku je lepší šít od sedla nahoru a od sedla dolů. U nepružných materiálů by se vám to při přesném špendlení ale při šití nemělo moc hýbat a sešívám už na jeden zátah, od kratší části, přes sešité místo, do rozkroku.
Připravený zadní sed na sešití.
Přední sed – zde můžete a nemusíte vyšívat poklopec. Lepší je poklopec ještě z rubu podložit začištěným jedním dílem ve tvaru poklopce (vykopírujete si ze střihu jen poklopec a přidáte na švy, začistíte okolo a podložíte toto místo již ve chvíli, kdy sešíváte přední sed.
Hezké prošití kontrastní nití (žíhaná nit z Batani) ve stylu riflí.
Přidaný díl z rubu, aby poklopec byl pevnější, toto musíte udělat hlavně u jemných látek jako je právě silver. Přiložila jsem ho na jeden přední díl a pak pokračovala dále.
U sešívání vnitřní nohavice postupuji tak, že si připravím sed na sed (rozkrok), abych měla jistotu, že tam se mi šití potká. Pak si zarovnám konce nohavic, aby byly rovně.
Musí sedět po osnově, pokud je jedna delší než druhá (stává se vlivem nanášení střihu na látky a přídavku na šev), tak musíme kratší rovnoběžně zarovnat.
Zde je ukázka, jak zarovnáme, když jedna k druhé přesně nesedí.
Přebytek srovnáme, abychom vnější nohavici měli rovně, po osnově a nepřetáčela se nám.
Sešijeme vnitřní a vnější nohavici (bok).
Začištění dole je u těchto kalhot nejlepší podhrnutím. Stačí konec začistit a podhrnout jednou, já začištění ještě podhrnu podruhé, nebo můžete dát záčistku.
Všijeme gumu. Odměřuji kolem pasu dítěte, na pevné všívání jako je v tomto návodu používám galonovou gumu 3 cm širokou, u největších velikostí 4 cm. Musí se dát celkem dost úzká, protože vlivem všití do kalhot se hodně natáhne. U všívání gumy do tunelu na volno, dávám gumu 2 cm širokou dětskou plochou, galonová se shrnuje a překládá, nefunguje do tunelu dobře.
Galonovou gumu seženete na Unuodesign.
Gumu si sešijeme dokola a sešitou část dávám na zadní sed. Rovnoměrně si do kalhot našpendlíme nebo nastehujeme.
Prošijeme po kraji (musíme i začistit, zde jsem volila overlockový steh), při šití látku musíte natahovat.
Pro šití stahování si nyní ohneme pas v oblasti gumy a naznačíme si místa na průchodky. Zde se dočtete o průchodkách více:
Uděláme co nejmenší dírku, aby tam prošla průchodka, ale otvor nebyl moc velký. Pak by se průchodka mohla vytrhnout.
Nejlepší průchodky, co mám vyzkoušeno, jsou Prym 5 mm s podložkou (ne bez podložky). Obsahují nástavce do kleští Vario (i Vario Love, Vario Plus…) a též aplikátor pro kladivo. Průchodky se nevytrhávají.
Aplikuji nejradši Vario kleštěmi. Jak na to uvidíte v tomto videu:
Do průchodek navlečeme kulatou gumu (3 mm) a odměříme si ji tak, aby vyšla do obvodu kalhot ve volném stavu + na konce ven z průchodek.
Gumu v pase přehneme a do vzniklého přehybu našpendlíme gumu tak, aby guma kulatá byla směrem k látce, která bude navenek. Tzn. že z pohledu fotografie je látka, co bude na těle, galonová guma, pak bude kulatá guma a pak vnější část kalhot.
Rovnoměrně našpendlíme a gumu si natáhneme na maximum. Dávám v této části již olivku, aby mi guma nevyjela při šití.
Prošijeme po kraji galonové gumy.
Pak narovnáme uvnitř obě gumy a prošijeme nahoře – nejlépe se tak šije zipovou patkou.
Pěkně si gumu natahujeme a rovnáme, aby byla přesně rozprostřená, a hlídáme, abychom neprošili kulatou gumu. Galonovou nahoře prošít musíme, kulatou naopak ne, na tu musíme nechat uvnitř tunýlek.
Stahování šiji většinou jen u pánských kalhot, u dětských šiji gumu takto napevno a dávám na ozdobu knoflík.
Ajuna
Dobrý den,
někde na Vašem blogu jsem zaregistrovala, že jste šila koupací kraťasy pro chlapce z prem. funkčního úplety. Je na ně vhodný právě tento střih?
Díky
Caramilla
Ano, sila jsem presne podle nej, bez kapes?
Ajuna
Děkuji, ušila jsem je také a jsem překvapená, jak perfektně coby plavky fungují. Šila jsem vel. 92 a šlo o využití zbytků, což vždy považuji za další bonus.
Díky za tip a střih
Pingback:Šití – U Marků
Martina Hričková
Dobrý den, mam prosím dotaz ke kratasum do gumy. Jakou zvolit v3likost pokud ma dite obvod boku 56 cm. Obvykle nosi 104. Predem dekuji Martina
Kristýna
Dobrý večer, záleží i na materiálu. Ideální je přeměřit padnoucí kalhoty, v tabulce u střihu jsou uvedeny míry hotových kalhot.
Hana Polreichová
Dobrý den, je střih vhodný i pro děti s jednorázovými plenami? Děkuji
Caramilla
Určitě dají, počítejte, že jsou kalhoty volnější, případně zúžit a nebo vzít menší velikost. Měřte:-)
Veronika Pavlová
Dobrý den, chtěla bych ušít tyhle kraťasy ve vel 122 a 98, vejdu se do půl metru látky šíře 150cm (jednosměrný vzor látky)? Nebo kolik látky bych měla objednat? Děkuji
Caramilla
Určitě nevejdete, i kdybyste je šila bez kapes, tak by to byla spotřeba 2*šíře přes boky 98 (to je polovina obvodu) + 2* šíře přes boky vel. 122. Když budete chtít i kapsy, tak je to na šířku víc. A to se vám do 150 cm nevleze. Objednala bych součet spotřeby v tabulce pro 98 + 122. Pokud pro vás je důležitý každý cm objednané látky, tak bych doporučila si střihové díly připravit a vypolohovat např. na koberec a pak změřit, je možné, že třeba 10 cm uspoříte, když díly dobře poskládáte. U toho jednosměrného polohování to nejde úplně ideálně.