Poklopec se zdá být na šití hodně složitý, ale když znáte postup krok za krokem, tak to vlastně vůbec složité není.

Videonávod krok za krokem:

Fotonávod je provizorní, vzatý ze sukně pro holčičky.

 

První pozor u poklopce musíte dávat už u stříhání!!! 

1. Odměříme si délku obdélníčku, který patří k poklopci (u kalhot dámských je to příloha D1), stejnou délku si zaneseme do střihu u přednímu dílu – na sed (u dam na pravém předním dílu, dívám-li se na položený střih shora, ne z pohledu, jak  mám kalhoty na sobě:), pokud chcete zachovat dámské zapínání. Dnes se šije i dámám pánský poklopec, ten je opačně, je to tedy na vás)  – tam budeme všívat onen obdélníček. Nezapomeneme přidat na švy – u obdélníčku nahoru (je vyznačeno ve střihu) i u předního dílu nahoru.

2.  Po této délce vyznačené v prvním bodu si přidáme na švové přídavky 2x!

3. Vykousnutí si obšijeme na overlocku a nebo cikcakem.

4. Před šitím poklopce máme začištěné všechny části – oba přední sedy, obdélníček složený napůl, i poklopcovou kulatou část. Šijeme-li poklopec třeba z rifloviny nebo plátna, kulatou poklopcovou část si podžehlíme vlizelinem.

Pokud budeme našívat zip, tak nyní našijeme zip zkraje obdélníčkové části – tak, aby se pak zasunula stuha zipu pod podehrnutou část předního sedu, kde jsme přidávali 2 x na šev. Vše je krásně vidět na videu výše.

5. Nyní sešijeme sed, kde nebude poklopec (od konce poklopce dolů), našijeme obdélníček k přednímu dílu – k sedu, kde jsme měli “vykousnutí” v podobě dvojích přídavků na švy (pokud máme zip, tak našitý zip na obdélníček schováme pod přídavek švu navíc). Druhou část poklopce našijeme na druhou část předního dílu. Na obrázku je vidět výsledek při šití poklopce na knoflíky.

6. Zde z druhé strany.

7. A takto to vypadá, když díly dáme k sobě a poklopec zasuneme.

8. Zde je vidět podžehlení kulaté poklopcové části. Pracujete-li se zipem, v této části našijete zip na obloučkovou část poklopce.

9. Nyní si rozešijeme oba díly poklopce – u obdélníčku tak, aby se hezky šev srovnal a držel, u kulaté části linii obloučku poklopce, ale ne celou, jen do místa, kde se nám bude potkávat obdélníček naspod a kulatá poklopcová část.

 

10. Uděláme dírky na knoflíky.

12. Páráčkem je rozřízneme.

13. Našijeme knoflíky na obdélníčkovou část tak, aby vyšly přesně do dírek.

14. Nyní došijeme obloučkovou linii už přes všechny části poklopce – takto vypadá poklopec sešitý a zapnutý.

15. Z rubu nám vyjde toto.

16. V místech přechodu šití poklopce jen v obloučkové části a v části i přes obdélníček dole zafixujeme velmi hustým cikcakem. To samé v místě, kde se začíná poklopec otvírat, toto bude namáhané místo.

17. Odměříme si horní obvod kalhot nebo sukně – nezapomeneme, že to není jen obvod pasu, ale pasový díl (proužek) musí být delší o překryv na poklopci:)

18. Ustřihneme si proužek látky podle instrukcí ve střihu(dámské kalhoty). Pracujeme-li s přírodním materiálem (bavlna, bambus, len, konopí…), zažehlíme si proužek na obou stranách, bude se nám tak lépe pracovat. S trochou štěstí toto můžete přes pečící papír udělat i se softshellem. Podle tuhosti materiálu, ze kterého šijete, si tuto část podžehlíte pasovou zažehlovací páskou (pasovka).

19. Zde postup při šití regulace na knoflíkovou dírku (mohou dámy použít u těhotenských kalhot). První uděláme dírku a našijeme knoflík, pak navlékneme gumu a tu za knoflíkem zafixujeme.

20. Pas našijeme. Můžete stehovat a nebo šít nejprve pas z jedné strany nepřeložený a pak z druhé strany prošít už na jistotu, že se trefíte:)

20. A jste-li frajeři, dáte si do pasu poutka:) Skládají (podehrnují) se nahoře na pase a dole pod pasovou částí. Přišívat je nejlepší hustým cikcakem nastaveným na malou šířku stehu. Na fotografii pro dítě, které nenosí pásek, jsem si postačila s rovným stehem.

POZOR! U softshellu (zimního s flízem) je toto místo kritické, většina strojů i jehle už nezvládá tolik vrstev tohoto softshellu na sobě, aby se jehla nelámala, provazovala a nit se netrhala. Pokořit to lze, ale může vám to trochu cukat nervy.

Doporučuji jehlu Jeans.