Střih na overálek pro miminka a děti. Šití overálku nepatří k těm nejjednodušším, proto jsem pro vás připravila velmi užitečný a podrobný videonávod.

20. 11. byla nahrazena první verze novou verzí (datum verze – zapsáno nahoře na střihu) 19. 11. 2018. Tato verze je výrazně delší než první verze, která ve větších velikostech byla krátká. Děkuji za zpětnou vazbu. Střih si všichni stahnou ze svých objednávek z odkazů nebo z profilu po přihlášení. Nově je střih zpracován i k tisku jednotlivých vrstev, což u tohoto střihu je velmi praktické!

Velikost 52 na 4 týdenním miminku (už při porodu mělo 52 cm a 4 kg:-)

Velikost 52 na 4 týdenním miminku s látkovou plenkou (kalhotková plena novorozenecká s vkládačkou a PUL svrchňáčky).

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

   – Druky

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

   – Příprava dílů

   – Průkrčník

   – Lemování

   – Aplikace druků

 

Střih:

Overal pro miminka a děti 52 – 110

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Je k dispozici ve formátu A0 a A4.

U overalu doporučuji tisknout ve vrstvách kvůli přehlednosti značek:-)

Rozměry a spotřeba:

Tabulka k verzi z 19. 11. 2018

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Jersey (s elastanem, bez elastanu, jakýkoliv materiál: bavlna, bambus, modal). Na zimu jsou skvělé overálky z oboulícního úpletu, například z Wendy. Na léto pak z modalu nebo tenkého bambusu.

Kromě látky budeme potřebovat proužek na lemování bodýčka, na velikost 52 necelých 90 cm, na velikost 110 necelých 135 cm. Nejlépe se lemuje hladkým patentem nebo fineribem.

Látky

Druky

Na overálek jsou nejlepší kovové druky. Nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na bodýčko ani overálek ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:

Druky

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Užitečné odkazy:

Mám přidat na švy? A jak?

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Jak zakončit rukávy a nohavice

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

Šití nerovných tvarů (rohy, oblouky)

Videonávod:

Ve videu není úplně přesně přidáváno na přídavky na švy, hodně jsem s tím sama bojovala, abych to vychytala, přesné fotografie, jak přidat na švy v oblasti klínku najdete níže ve fotonávodu.

Fotonávod:

Příprava dílů

Důležité je poznačit si ze střihu na látku všechny značky – já značím jako značky, můžete dělat zástřih nůžkami. Všechny body jsou očíslovány a pečlivě popsány. Věnuji se jim též ve videonávodu. Fotonávod je starší jak střih, fotila jsem na overálek Rozárky.

Přídavky na švy: Modrá linie je standardní přídavek na šev – dáte tolik, kolik uberete sešitím, já šiji dětský overal na overlocku a ubírám 0,5 – 0,7 mm. Červená je linie, kde budeme lemovat a bude tam zapínání, tam přidáme šířku výsledného lemu, lemuji proužkem 4 cm širokým, takže přidávám 2 cm.

Overal šijeme z jersey a musíme tedy použít pružné stehy, ten, kdo bude šít overal, již toto vše zná z šití trička.

Správné přidání u předního dílu, vidíte že je přidání na lem kvůli zapínání střižen šikmo!

Zde je správné přidání na šev a záložku v oblasti klínku u zadního dílu a rozepínání vnitřní nohavice. Vidíte, že přídavek je “zešikma” – zkosený, přesně jak je to ve schematu výše. Toto je velmi důležité!

Klínek má z jedné strany přídavek na lem kvůli zapínání. Zde je přidáno 0,7 mm na švy. Pokud přidáváte více na běžné švy, nebude rozdíl tak velký.

Zkosená místa se odšijí celá, vč. zkosení.

Zde vidíte všitý klínek a vlevo je připravená zadní a přední nohavice na sebe, přijde prošít až do zkoseného “L” (v místě špendlíku).

Takto je to sešité (vlevo je nohavice).

Přetočení na lícní stranu.

Začistíme si konce rukávů – zde coverlock, ale stejně poslouží dvojjehla nebo tříkroký cikcak.

Jak zakončit rukávy a nohavice

Na zadní díl si našijeme “ťapičku”, musíme přesně dodržet značky na sesazení zadního dílu a paty.

Sešijeme si ramena.

Všijeme rukáv, opět respektujeme značku na sesazení ze střihu.

Všijeme klín do zadního dílu, máme v něm značku středu klínu, ten přijde do středu zadního dílu a pak značky na sesazení “cípků” klínu k zadnímu dílu.

Sešijeme od rukávu dokola, dáváme pozor, abychom daly správné značky vždy k sobě, vše musí sedět. Často overálek nevyjde v ťapičkách, nesmí se přetáčet. Střih je přesně, kdo přesně stříhal a šil, vyjít mu to musí:)

Ťapičku musíme sešít tak, aby přesně na sebe seděly značky ze střihu, kde přechází  ťapička / zadní díl / přední díl. Ťapičku šijeme tak, aby byla naplocho, šev skládáme směrem do zadního dílu, více ve videonávodu.

Výsledek, končíme tam, kde bude začínat lem – tedy místo, kde jsme přidávali více na šev.

Průkrčník

Lem u krku musí navazovat přesně po zahnutí olemované části dovnitř. Ve videonávodu šiji opačně, lem až nakonec;-) Lem postupně vylézá.

Lze si odměřit šířku proužku na lemování, ve videu šiji opačně, takže tam ten proužek už mám našitý a vím, kde má začínat průkrčník.

Lem pozvolna vylézá až je vidět celý. Našijeme, nejlépe se to šije na běžném stroji kvůli přesnosti. Overlock je zrádný.

Z rubu.

Z líce po zahnutí.

Zde je vidět, jak průkrčník končí v místě, kde bude lem na zapínání.

Lemování

Lemovací proužek je nejlepší si zažehlit na půl, složíme půlkou na okraj dílu a připravíme si ho na šití. Je třeba mírně natahovat, ne moc, ale zase maličko ano.

Lem lze našít na coverlocku, i rovnostehu. Můžete si ho z jedné strany začistit overlockovým stehem, pak šít dvojjehlou. Skvěle ale vypadá našití cikcakem – ve videu.

V místě klínu mezi nohami musíme více natahovat, aby proužek sedl na oblouček.

Olemovaný overal. Zde vidíte, jak proužek kopíruje přesně ta místa, kde jsme si na začátku přidávaly více na švy (červené linky).

Podhrneme lem předního dílu a začistíme k průkrčníku (průkrčník vlevo, přední díl vlevo).

Prošijeme jen rovně.

Takto to vypadá z lícní strany.

Průkrčník lze ještě prošít po lícní straně.

Lem předního dílu, který jde okolo overálku, kde bude zapínání patří zahnout. Zde vidíte nezačištěný proužek našitý jen coverlockem. Vůbec ničemu to nevadí, Rozárka nosila úspěšně:)

Začištění rukávů.

Před aplikací druků si overálek takto připravím k sobě, aby všechny díly seděly a vynesu si na hotovém značky na druky. Více si vysvětlíme v návodu.

Aplikace druků

Zde je rozkres, jak aplikovat a rozměřit druky na overálek, to kam a jak se nacvakávají, uvidíte ve videonávod.

Aplikace druků – sledujte buď video k aplikaci druků a nebo videonávod k overálku, tam si vše vysvětlíme. Zde je lis, tím aplikuje nejradši druky náš Kryštof:-)