Střih na overálek pro miminka a děti. Šití overálku nepatří k těm nejjednodušším, proto jsem pro vás připravila velmi užitečný a podrobný videonávod.

23. 11. 2022 byl střih nahrazen novou verzí – rozměry zůstaly stejné, úpravy jsou kosmetické:-) 

20. 11. byla nahrazena první verze novou verzí (datum verze – zapsáno nahoře na střihu) 19. 11. 2018. Tato verze je výrazně delší než první verze, která ve větších velikostech byla krátká. Děkuji za zpětnou vazbu. Střih si všichni stáhnou ze svých objednávek z odkazů nebo z profilu po přihlášení. Nově je střih zpracován i k tisku jednotlivých vrstev, což u tohoto střihu je velmi praktické!

Velikost 52 na 4týdenním miminku v látkové plence (už při porodu mělo 52 cm a 4 kg) 🙂

Střih:

overal

104, 110, 52, 56, 62, 68, 74, 80, 86, 92, 98

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Je k dispozici ve formátu A0 a A4.

U overalu doporučuji tisknout ve vrstvách kvůli přehlednosti značek:-)

Rozměry a spotřeba:

Tabulka k verzi z 18. 11. 2022.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Jersey (s elastanem, bez elastanu, jakýkoliv materiál: bavlna, bambus, modal). Na zimu jsou skvělé overálky z oboulícního úpletu, například z Wendy. Na léto pak z modalu nebo tenkého bambusu.

Kromě látky budeme potřebovat proužek na lemování bodýčka, na velikost 52 necelých 90 cm, na velikost 110 necelých 135 cm. Nejlépe se lemuje hladkým patentem nebo fineribem.

Látky

Druky

Na overálek jsou nejlepší kovové druky. Nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na bodýčko ani overálek ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:

Druky

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Ve videu není úplně přesně přidáváno na přídavky na švy, hodně jsem s tím sama bojovala, abych to vychytala, přesné fotografie, jak přidat na švy v oblasti klínku najdete níže ve fotonávodu.

Fotonávod:

   – Příprava dílů

   – Průkrčník

   – Lemování

   – Aplikace druků

Úprava overalu na zip

Příprava dílů

Důležité je poznačit si ze střihu na látku všechny značky – já značím jako značky, můžete dělat zástřih nůžkami. Všechny body jsou očíslovány a pečlivě popsány. Věnuji se jim též ve videonávodu. Fotonávod je starší jak střih, fotila jsem na overálek Rozárky.

Přídavky na švy: Modrá linie je standardní přídavek na šev – dáte tolik, kolik uberete sešitím, já šiji dětský overal na overlocku a ubírám 0,5 – 0,7 mm. Červená je linie, kde budeme lemovat a bude tam zapínání, tam přidáme šířku výsledného lemu, lemuji proužkem 4 cm širokým, takže přidávám 2 cm.

Overal šijeme z jersey a musíme tedy použít pružné stehy, ten, kdo bude šít overal, již toto vše zná z šití trička.

Správné přidání u předního dílu, vidíte že je přidání na lem kvůli zapínání střižen šikmo!

Zde je správné přidání na šev a záložku v oblasti klínku u zadního dílu a rozepínání vnitřní nohavice. Vidíte, že přídavek je “zešikma” – zkosený, přesně jak je to ve schematu výše. Toto je velmi důležité!

Klínek má z jedné strany přídavek na lem kvůli zapínání. Zde je přidáno 0,7 mm na švy. Pokud přidáváte více na běžné švy, nebude rozdíl tak velký.

Zkosená místa se odšijí celá, vč. zkosení.

Zde vidíte všitý klínek a vlevo je připravená zadní a přední nohavice na sebe, přijde prošít až do zkoseného “L” (v místě špendlíku).

Takto je to sešité (vlevo je nohavice).

Přetočení na lícní stranu.

Začistíme si konce rukávů – zde coverlock, ale stejně poslouží dvojjehla nebo tříkroký cikcak.

Jak zakončit rukávy a nohavice

Na zadní díl si našijeme “ťapičku”, musíme přesně dodržet značky na sesazení zadního dílu a paty.

Sešijeme si ramena.

Všijeme rukáv, opět respektujeme značku na sesazení ze střihu.

Všijeme klín do zadního dílu, máme v něm značku středu klínu, ten přijde do středu zadního dílu a pak značky na sesazení “cípků” klínu k zadnímu dílu.

Sešijeme od rukávu dokola, dáváme pozor, abychom daly správné značky vždy k sobě, vše musí sedět. Často overálek nevyjde v ťapičkách, nesmí se přetáčet. Střih je přesně, kdo přesně stříhal a šil, vyjít mu to musí:)

Ťapičku musíme sešít tak, aby přesně na sebe seděly značky ze střihu, kde přechází  ťapička / zadní díl / přední díl. Ťapičku šijeme tak, aby byla naplocho, šev skládáme směrem do zadního dílu, více ve videonávodu.

Výsledek, končíme tam, kde bude začínat lem – tedy místo, kde jsme přidávali více na šev.

Průkrčník

Lem u krku musí navazovat přesně po zahnutí olemované části dovnitř. Ve videonávodu šiji opačně, lem až nakonec;-) Lem postupně vylézá.

Lze si odměřit šířku proužku na lemování, ve videu šiji opačně, takže tam ten proužek už mám našitý a vím, kde má začínat průkrčník.

Lem pozvolna vylézá až je vidět celý. Našijeme, nejlépe se to šije na běžném stroji kvůli přesnosti. Overlock je zrádný.

Z rubu.

Z líce po zahnutí.

Zde je vidět, jak průkrčník končí v místě, kde bude lem na zapínání.

Lemování

Lemovací proužek je nejlepší si zažehlit na půl, složíme půlkou na okraj dílu a připravíme si ho na šití. Je třeba mírně natahovat, ne moc, ale zase maličko ano.

Lem lze našít na coverlocku, i rovnostehu. Můžete si ho z jedné strany začistit overlockovým stehem, pak šít dvojjehlou. Skvěle ale vypadá našití cikcakem – ve videu.

V místě klínu mezi nohami musíme více natahovat, aby proužek sedl na oblouček.

Olemovaný overal. Zde vidíte, jak proužek kopíruje přesně ta místa, kde jsme si na začátku přidávaly více na švy (červené linky).

Podhrneme lem předního dílu a začistíme k průkrčníku (průkrčník vlevo, přední díl vlevo).

Prošijeme jen rovně.

Takto to vypadá z lícní strany.

Průkrčník lze ještě prošít po lícní straně.

Lem předního dílu, který jde okolo overálku, kde bude zapínání patří zahnout. Zde vidíte nezačištěný proužek našitý jen coverlockem. Vůbec ničemu to nevadí, Rozárka nosila úspěšně:)

Začištění rukávů.

Před aplikací druků si overálek takto připravím k sobě, aby všechny díly seděly a vynesu si na hotovém značky na druky. Více si vysvětlíme v návodu.

Aplikace druků

Zde je rozkres, jak aplikovat a rozměřit druky na overálek, to kam a jak se nacvakávají, uvidíte ve videonávod.

Aplikace druků – sledujte buď video k aplikaci druků a nebo videonávod k overálku, tam si vše vysvětlíme. Zde je lis, tím aplikuje nejradši druky náš Kryštof:-)

Úprava overalu na zip:

Pokud chceme šít overal se zapínáním na zip, musíme si nejprve upravit přední díl uprostřed podle zadního dílu. To znamená ho trochu zkrátit a zúžit. Na fotce naznačuje tuto úpravu na původním střihu overalu s druky fialová čára.

Takto upravený přední díl vykopírujeme na přeložku látky a přidáme si po obvodu všude stejně na švy. Nezapomeneme si přenést i značku na sesazení rukávu a značky pro sesazení ťapiček.

Na přeložku si vykopírujeme i zadní díl a opět zaneseme všechny body na sesazení ťapičky a přidáme standardně na švy.

Zrcadlově si přeneseme na látku rukávy a přidáme na založení. Já přidávám 2,5 cm. Zrcadlově vykopírujeme i ťapičky a opět zaneseme všechny body na sesazení a přidáme si standardně na švy.

U klínu si ve verzi overalu na zip přidáme po obvodu na šev všude stejně. Vyznačíme si střed klínu, který přijde přišít mezi nohy do středu zadního dílu. Stejně tak si na látce vyznačím i střed klínu, který přijde všít do středu předního dílu. Snáze a přesněji se nám pak bude klín do obou dílů vsazovat.

Dále budeme potřebovat pruh látky na krytí zipu. Pruh si odměřím delší než je zvolený zip, aby se nám pod něj celý zip schoval a zbylo nám i na přehnutí krytky pod bradou směrem do líce. Já šiji velikost 92, zip (nedělitelný) mám dlouhý 50 cm a pruh na krytku jsem stříhala 10 cm široký (po přehnutí na půl a sešití bude mít asi 4-4,5 cm) a dlouhý 56 cm.

Na přední díl si vyznačím linii zipu od středu průkrčníku stranou do nohavice.

Tuto linii zipu si podžehlím vlizelínem. (Zde použita vlizelínová páska s tkanou osnovou.)

A když už máme vytaženou žehličku, předpřipravíme si rovnou i rukávy. Založím lem, sežehlím ho a prošiji ho pružným stehem, cikcakem, dvojjehlou nebo na coverlocku.

Lem rukávů prošitý plástvovým stehem a žíhanou nití.

Sešijeme si náramenice předního a zadního dílu.

Nastřihneme si kousek předního dílu po linii zipu, aby se nám dobře lemoval průkrčník.

Lemujeme proužkem nápletu širokým 5 cm.

Připravený náplet si přehneme na polovinu a vešpendlíme do průkrčníku. Začínáme špendlit až kousíček od kraje, protože asi 0,5 cm budu potřebovat pro našití zipu. Lem postupně z průkrčníku vylézá.

Pro představu by to mělo po přetočení a prošití zipu dát asi toto.

Výsledek po ušití – lem postupně vylézá, není úplně u kraje, kam přijde všít zip.

Připravíme si krytku zipu: připravený pruh látky si přehneme na polovinu, sešijeme po straně a na jednom konci do obloučku. Linie šití je naznačena modrou čárou. Část s obloučkem bude přehnutá do líce pod bradou.

Krytka po sešití.

Přetočíme si krytku na líc a přežehlíme. Krytku si pak ještě po celé dlouhé straně s obloučkem prošijeme z líce.

Detail prošití.

Odměřím si po linii zipu z rubu přesnou délku zipu – horní okraj zipu přiložím k průkrčníku a špendlíkem si vyznačím, kam až přesně zip bude sahat.

Tuto značku si přenesu i do líce.

Zip otočím k přednímu dílu lícem k líci a „hlavou dolů“. Prošiji ho těsně vedle kovové zarážky zipu a jen ve střední části, ne až ke krajům.

Linie prošití z detailu naznačená modrou čarou.

Nyní si po linii zipu, kterou máme nakreslenou z rubu, přední díl rozstřihneme. Nestříháme až úplně ke švu pod zipem, ale asi 6 mm nad šev a pak do stran, jakoby do „véčka“. Opět naznačeno modře.

Detail nastřižení pro zip.

Zip si protočím opět směrem nahoru a našpendlím z rubu k prostřihu v předním díle. Použít můžu i oboustranně lepicí vypratelnou pásku Wonder tape od Prym. Takto to vypadá našpendleno z rubu.

To samé z líce.

Ještě k zipu došpendlíme krytku tak, aby byl celý zip schovaný a neškrábal. Krytku špendlíme od shora: kousek zipu u průkrčníku opět odšpendlím a mez zip a přední díl vsunu konec krytky tak, aby zaoblená část směřovala dolů. Zbytek zipu nechám našpendlený. Krytku zafixuji špendlíkem nebo přilepím samolepicí páskou.

Přes krytku si znovu položím a přišpendlím zip. Přečnívající cancourek zipu nahoře odstřihnu a zatavím zapalovačem.

Krytku přeložím přes horní okraj zipu a došpendlím ji směrem dolů po celé délce zipu. Špendlím tak, aby krytka přesahovala přes okraj zipu, a ten se tak pod ni úplně schoval. Krytka našpendlená po celé délce zipu. Úplně dole je přední díl, na něm zip, pak krytka)

Detail krytky v průkrčníku: ve vrstvách přední díl, na něm krytka, pak zip, pak zase krytka.

Nasadíme si zipovou patku, zip si otevřu, aby mi jezdec nebránil v šití, a zip si po celé délce prošiji.

Zip po přišití z jedné strany.

Zip si pak úplně otevřu a stejným způsobem našpendlím k druhé straně. Horní okraj zipu znovu založím, zastřihnu a zatavím zapalovačem.

Sešívám jen zip s předním dílem, krytka zůstane přišitá jen k jedné straně.

Zip si zapnu a zkontroluji (pohled z rubu) – krátká spodní strana krytky je ještě neprošitá, tu budeme přišívat až při prošívání zipu z líce.

Pokud vše sedí, mohu si prošít obvod průkrčníku a obvod zipu z líce. Zip prošívám nejdříve po obou dlouhých stranách. Na závěr prošiji samostatně spodní krátkou stranu zipu spolu s krytkou, kterou tak dole zafixuji. Pokud chceme, můžeme ještě z líce na spodní konec zipu našít malý čtvereček látky jako záčistku.

Detaily prošití spodku zipu a průkrčníku.

Dál už v šití overálku postupujeme klasicky: sesazením ťapiček, všitím rukávů, klínků a sešitím vnitřních švů nohavic a boků.

Do zadního dílu si přesně podle značek na sesazení vešpendlím ťapičky. Patu prošiji po linii střihu z bodu 1 přes bod 3 do bodu 2.

Pohled po prošití z rubu a líce.

Dále budeme všívat klín do zadního dílu – opět musím přesně sesadit značku středu klínu se středem zadního dílu. Od středu klínu špendlím ke straně přesně po nakreslené linii střihu. Nejlepší je si toto obtížné místo nastehovat.

Všitý klín.

Všijeme si rukávy do průramků. Opět respektujeme značky na sesazení.

Sesadíme si střed přední části klínku se středem na předním díle. Našpendlím vnitřní nohavici až k ťapičkám. Pokud jsme šili přesně, musejí nám vyjít body 1 a 2 na předním díle na body 1 a 2 na ťapičkách.

Šev na patě skládám dozadu do zadního dílu. Po sešití postupuji stejně i na druhé straně.

Už nám zbývá jen sešít rukávy a boky overálku.

Na závěr si ještě začistíme boční šev na konci rukávu – složím ho směrem dozadu a prošiji několik centimetrů dopředu a dozadu, aby se šev položil. Pokud jsme šili na rovnostehu, můžeme si také zastřihnout přídavky švů, aby byly co nejmenší. To je vhodné zejména v ťapičkách.

A máme hotovo!