48
Náš závěsný panenkový sponkovník je krásný a úžasný, ale bohužel Jasmíně už nějak malý… Navíc když vstává do školy a Kryštof v pokojíčku ještě někdy i spí, tak potřebuji něco, co rychle popadnu a donesu do obýváku na světlo, abychom mohly vybrat sponky na nový den. Takže jsme začátek září strávili s chumlem sponek v kufříčku. Pak jsem uviděla organizér na sponky od Susu Sufik a hned bylo jasno, že tohle je řešení přímo pro nás. Ne malý na cesty, ale velikánský na všechny sponky, co doma máme (pro Jasmínku a do budoucna i pro Rozárku).
Pro šití jsem se inspirovala u klasického penálu do školy:) Pro ty z vás, kdo nechtějí zkoumat penál, tak jsem nafotila, jak jsem šila já…
Návod lze použít na šití klasického penálu do školy nebo na šití jakéhokoliv organizéru, třeba na sponky jako u nás.

Budete potřebovat:

Látku (ideální je plátno) – my použily zbytečky, které jsem sešila (jednak, aby to bylo barevné, jednak, protože si Jasmí nemohla nějak vybrat a jednak, abych využila krabici odstřižků).
Výztuhu (použila jsem Decovil a Ronar – obojí z jedné strany zažehlovací).
Zipy ideálně spirálové jemnější (tenčí) – dlouhý na zavírání penálu a kratší na kapsičky (vše dle rozměrů, jak váš penál má mít, naše zipy měly 75 cm a 16 – 17 cm) – pro méně pokročilé bych doporučila spíš zapínání třeba na přezku a magnetek.
Lemovací gumičku – cca 3 – 4 metry.
Síťový materiál na kapsičky (já použila kus staré záclony, kus polyesterové podšívky a kus krajky na šaty, ale myslím si, že dobře by sloužila i tato síťovina).
Stuhy na cvakačky (já použila krásné drahé z Farbenmix, protože nevím, co s nimi, ale použít jdou i obyčejné stuhy třeba ze Stoklasy, jablíčková je stará syslící zásoba právě odtud), pokud nechcete brát velká balení, stuhy se prodávají běžně v galanteriích a můžete mít organizér pestřejší.
Prádlová guma (za ni se dá zasunout třeba hřeben, případně pokud budete šít penál na tužky, tak na zasunutí pomůcek) – prádlové gumy se dělají i barevné;-)
Na okénko třeba na rozvrh můžete použít tuto folii.
Nit (klasickou polyesterovou, já šila tenkou 120, ale lepší určitě bude silnější 80)
Jehlu použijte univerzal 80 na šití, kde nebude pod jehlou výztuž, na výztuž už pak 90 (sama jsem dvě jehly zlomila, než jsem se poučila:-D).
Žehličku na zažehlení výztuh.
1
My jsme šily z odstřižků:)
2
Jednotlivé látky k sobě si poskládala Jasmínka sama a musím říct, že mám radost, že to vypadá, že je po mě, protože je poskládala tak, jak bych to udělala taky:)
3
Sešité a vyžehlené díly. Rozměry organizéru jsou čistě na vás, my potřebovaly velké “desky”, takže naše rozměry byly cca 34 * 50 cm vnější desky (je třeba mít dvě látky – dovnitř a ven) a 22 * 29 cm vnitřní “karta”.
4
Síťky na kapsičky – u nás rozměr 18 * 13 cm plus přídavky na švy.
5
Stuhy můžeme použít i na začištění kapsiček – případně začistíme klasicky podhrnutím.
Pokud našíváme stuhu, našijeme ji k zipu tak, aby nevadila při otvírání a nedostávala se do zoubků.
6
Pod stuhu vsuneme síťku.
7
Připravíme si na šití.
8
Přišijeme.
Konce všech zipů a stuh je třeba zatavit zapalovačem, aby se netřepily.
10
Kapsičky připravené na šití.
11
Připravíme si výztuže. Dávala jsem vždy na jednu vrstvu Ronar a na druhou Decovil (ale hlavně proto, že jsem měla Ranaru málo). Ronar je ideální, protože nejde “zlomit” a nedeformuje se, navíc je silnější a měkký, takže dělá hezkou výplň na deskách. Decovil je tenoučký a když se moc přehne, tak se v míste jakoby “zlomí” a už se to nikdy nevrátí. Dvě vrstvy Ronaru jsou ale zase celkem silné.
Dávala jsem na vnější vrstvu desek Ronar a na vnitřní Decovil (aby shora byly desky měkké). Vrchní vrstvu můžete i různě ozdobně prošít a nebo na ni našít aplikace, knoflíčky, kapsičky…
Na fotce je Ronar.
12
Výztuhy zažehlíme.
13
Přižehlený Decovil.
14
Přišijeme kapsičky. Já našívala horní zip jakoby z rubu. Ale je možné zip našít klidně z líce jen tak a nebo ho začistit stuhou.
15
Zip po přehnutí na líc.
16
Přišijeme celou kapsičku.
17
Sešijeme si k sobě obě strany vrchních desek a obě strany vnitřní desky.
18
Připravíme si stužky (my máme různě široké pro různě velké sponky, různě daleko od sebe). Doporučuji všechny stuhy zatavit zapalovačem a já je při šití ještě podhrnovala, aby se určitě nevytřepily.
19
Stužky našijeme na koncích a já jsem ještě i prošila uprostřed, aby dobře udržely větší množství sponek – toto nemusíte dělat, když budete mít menší rozměr kazety.
20
Vnitřní desku olemujeme lemovací gumičkou. Místo, kde bude kazeta přišita k deskám lemování vynechte, lemovala jsem všechny 4 “rohy” (zastřižené do obloučku), ale jednu delší stranu mezi tím jsem nechala volnou – viz další obrázek.
21
Nyní našijeme dvě lemovací gumičky na místo, kde bude kazeta přichycena k deskám – každou z líce jedné strany kazety.
22
23
24
Takto vypadá připravená kazeta k našití, konce lemovacích gumiček jsou podhrnuté.
25
Všijeme dovnitř kazetu (je možné ji přichytit do středu jako to máme my a nebo z boku jako je to u většiny penálů).
Z jedné i druhé strany – jako když vlepujeme vypadlou stránku do knihy:)
26
Nyní všijeme zip – zde je důležité zkontrolovat, aby šel penál dobře rozevírat! Všíváme tedy zip od konce.
Zip našíváme kousek od kraje desek a po vnější straně – dál od zoubků, protože výška stuhy bude důležitá pro výšku penálu.
27
Když zip nevyjde úplně na konec, nevadí, alespoň se lépe otvírá:)
28
Konec zapošijeme do penálu.
Nyní olemujeme lemovací gumičkou tak, abychom sotva zakryli stuhu – tedy co nejdál od zoubků. Lemovala jsem na šířku obyčejné patky, viz. foto.
Lemuji nejdříve tak, že si gumu našiji z rubu – tak aby naznačená půle byla na okraji.
30
Začátek a konec lemování necháme kousek stuhy volný na pozdější zakončení.
31
Lemovací gumu mírně u šití napínáme, aby nám při šití z druhé strany dobře seděla. Toto je důležité zejména v “rozích”, kde by volná guma dělala neplechu, natažená krásně sedne.
32
Takto si sama krásně guma sedne po přehnutí.
33
Volné konce sešijeme na rubu k sobě (opět gumičku mírně natáhneme, aby si dobře sedla).
34
Konce zastřihneme a doporučuji i zatavit zapalovačem proti třepení.
35
36
Přehneme a lemujeme z horní strany penálu. Ideální je snažit se trefit jehlou steh, který vznikl našíváním gumy z druhé strany a vidíme ho pod lemováním.
37
Pozor na rohy – je třeba ohlídat zip, nejlepší je si ho na rubu hezky složit a při šití se důrazně držet místa, kde je vidět steh z druhé strany našití lemovací gumičky, který jsme udělali, když jsme přišívali lemovací gumu z vnitřní strany desek. Takto dosáhneme nejlepšího a nejhezčího výsledku a spodní steh současného šití nám bude korespondovat s vrchním stehem při našívání gumy z vnitřní části.
38
Spoj lemovací gumy jsem si umístila v místě, kde je zavírání zipu u zavřeného penálu a přikryla jsem ho takto poutkem:)
39
A máme hotovo, UF!:)
40
Toto jsem myslela tím, že stuha dělá “výšku penálu”:) Čím širší stuha, tím vyšší penál. Pokud nám je stuha málo, můžeme nastavit kusem látky nebo všít ozdobnou stuhu.
41
42
43
A tady už čeká penál na Jasmínku, aby ho zabydlela svým “bordelem”:)
44
45
Pořádání a třídění sponek byl pro Jasmí perfektní kurz předmatematických představ a musím říct, že i mě to velmi bavilo:)
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
Do penálu házíme hřeben na volno, ale můžete si na něj ušít držací gumičku:)
58
Sponkovník je úžasně praktický, děkujeme Alče za úžasnou inspiraci😉