Jednoduché prstové rukavice pro dámy a děti. Šít zvládnete na běžném šicím stroji pružným stehem.

Máte prostřihy od triček a legín a hledáte využití? Pak by se mohl hodit tip, jak ozvláštnit svůj zimní šatník, většina lidí má rukavice černé, tak proč to trochu nerozzářit!

Střih je jen ze dvou dílů a je vhodný pro ty, kteří máte štíhlé prsty, pro širší prsty zejména v oblasti kořenů prstů je třeba použít střih s všitými mezičástmi.

1. 2. 2020 Bylo PDF nahrazeno verzí zpracovanou v PC, ale střih se vůbec neliší. Byl pouze překreslen. Střih lze stáhnout ze souborů.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Rukavice jako ochranná pomůcka

 

Střih ze zpracován na A4 a vytiskne si ho doma tedy každý na běžné tiskárně, není třeba jej lepit.

Materiál:

Rukavice musíte šít z pružného úpletu s elastanem (ověřený mám jednolícní úplet s min. 5% elastanu, vhodné je i merino). Nesmí se šít z ničeho, co málo pruží, nedoporučuji ani pružnou teplákovinu ani flíz, na to bude třeba využít mnohem složitější střih s mezičástmi. Na dámské rukavice výška 30 cm, na dětské méně.

Látky

Rukavice můžete šít na běžném šicím stroji, a to pružnými stehy (nejlépe se šije na běžném šicím stroji třírovným pružným stehem).

 

třírovný pružný steh neboli trojitý pružný steh

Ostatní pružné stehy. (Liší se stroj od stroje, některé mají i další nebo jiné, případně trochu jiné symboly).

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Tip na jednoduché šití od paní Veroniky

Jednodušší šití než v návodu níže vymyslela paní Veronika, když bojovala s tím, že jí jehla brala látku pod patku, střih si nakreslila na látku dvojmo a takto rovnou prošila a pak odstřihla. Jednoduše geniální a já děkuji!

Připravíme si střih. Součástí střihu v PDF je i postup, jak vybrat správnou velikost a střih doladit podle délky vaší ruky nebo ručky dětí.

Nejlepší je si střih našpendlit na úplet dvojmo zrcadlově k sobě a podle střihu vystřihnout malými ostrými nůžkami. Nechte si přídavky na švy, ale málo, tak 2 – 3 milimetry max, a stejně tak pak musíte šít, důvod je, že rukavičky musí být ve švech měkké a úsporné, aby švy uvnitř nezabíraly místo (hlavně na konečcích prstů) a netlačily.

Mezi prsty u dětských rukaviček vlastně jen “nastřihneme”. Meziprstový prostor ušijeme do mírného obloučku až pak na stroji.

Rukavice přišpendlíme k sobě, dělám to takto že si každý prst zafixuji špendlíkem (u dámských dávám i dva).

Šiji třírovným pružným stehem ideálně ty 2 mm od kraje. Pokud nemáte, použijte jiný pružný steh, ideálně co nejužší a co nejhustší (nejkratší na délku).

Při šití vnitřních obloučků prsty odtáhneme od sebe, abychom oblouček více vyrovnali a tím se nám bude lépe šít.

Při šití špiček prstů naopak točíme látkou k sobě a šijeme pomalu, aby byl steh dokolečka, občas nadzvednout patku a volit polohu jehly v látce.

Přídavky na švy obstřihneme.

Přehneme kraj rukavičky, přídavky švů rozkládám od sebe, aby byl šev měkký.

Našpendlíme si postupně obvod kolem ručky.

Prošijeme postupně opatrně dokola tříkrokým cikcakem nebo jiným pružným švem. Lze olemovat pruženkou a nebo řešit gumou do tunýlku nebo všitou gumou, volila bych ale galonovou, aby rukavička neškrtila.

Obšitý konec rukavičky.

Přetočíme rukavičku.

Přetočená rukavička je výrazně menší než rukavička z rubu:)

Hotovo:-)

Rukavice jako ochranná pomůcka:

Rukavice nejsou nezbytně nutné, mnohem efektivnější je velmi často si mýt a dezinfikovat ruce. Na druhou stranu někdo se špatně dokáže soustředit na to nestrkat si prsty na obličej, rukavice v tomto mohou pomoci, že si prostě nesaháme na pusu a do očí. Někdo má velmi citlivou kůži a velmi častá dezinfekce rukou mu může kůži poškodit, pak pro něj mohou být rukavice řešením. Ale musí se s nimi opatrně.

Rukavice jsou při používání opět infekční (stejně jako ruce, kterýma se dotýkáte různých povrchů). Je důležité je používat jen na nezbytně nutnou dobu (např. na nákup) a po příchodu domů ihned správně sundat (od zápěstí chytnutím za rub) a vysterilizovat. Rukavice nelze nosit jako běžné rukavice, že je stočíte do kapsy a pak zase nandáte. Viry, které se usídlí na rukavicích pak při dalším kontaktu přenesete jinam. Stejně jako je to s rukama bez rukavic. Rukavice noste jen, když se vám v nich nepotí ruce, vlhkost virům svědčí a nebylo by to moc efektivní. I po sundání rukavic si ruce vydezinfikujte!

POZOR ZEJMNÉNA NA POCIT FALEŠNÉHO BEZPEČÍ!

Více informací o péči:

Jak roušku nosit a udržovat