Jednoduché prstové rukavice pro dámy a děti. Šít zvládnete na běžném šicím stroji pružným stehem.

Máte prostřihy od triček a legín a hledáte využití? Pak by se mohl hodit tip, jak ozvláštnit svůj zimní šatník, většina lidí má rukavice černé, tak proč to trochu nerozzářit!

Střih je jen ze dvou dílů a je vhodný pro ty, kteří máte štíhlé prsty, pro širší prsty zejména v oblasti kořenů prstů je třeba použít střih s všitými mezičástmi.

Střih:

Jednoduché prstové rukavice dětské 98-162

Jednoduché prstové rukavice dámské

Materiál:

  • Rukavice musíte šít z pružného úpletu s elastanem (ověřený mám jednolícní úplet s min. 5% elastanu). Nesmí se šít z ničeho, co málo pruží, nedoporučuji ani pružnou teplákovinu ani flíz, na to bude třeba využít mnohem složitější střih s mezičástmi. Na dámské rukavice výška 30 cm, na dětské méně.
  • Pružný steh na vašem stroji (nejlépe se šije na běžném šicím stroji třírovným pružným stehem).

 

třírovný pružný steh neboli trojitý pružný steh

Ostatní pružné stehy. (Liší se stroj od stroje, některé mají i další nebo jiné, případně trochu jiné symboly).

Videonávod:

Tip na jednoduché šití od paní Veroniky:

Jednodušší šití než v návodu níže vymyslela paní Veronika, když bojovala s tím, že jí jehla brala látku pod patku, střih si nakreslila na látku dvojmo a takto rovnou prošila a pak odstřihla. Jednoduše geniální a já děkuji!

Postup:

  1. Připravíme si střih. Součástí střihu v PDF je i postup, jak vybrat správnou velikost a střih doladit podle délky vaší ruky nebo ručky dětí.

2. Nejlepší je si střih našpendlit na úplet dvojmo zrcadlově k sobě a podle střihu vystřihnout malými ostrými nůžkami. Nechte si přídavky na švy, ale málo, tak 2 – 3 milimetry max, a stejně tak pak musíte šít, důvod je, že rukavičky musí být ve švech měkké a úsporné, aby švy uvnitř nezabíraly místo (hlavně na konečcích prstů) a netlačily.

3. Mezi prsty u dětských rukaviček vlastně jen “nastřihneme”. Meziprstový prostor ušijeme do mírného obloučku až pak na stroji.

4. Rukavice přišpendlíme k sobě, dělám to takto že si každý prst zafixuji špendlíkem (u dámských dávám i dva). 

5. Šiji třírovným pružným stehem ideálně ty 2 mm od kraje. Pokud nemáte, použijte jiný pružný steh, ideálně co nejužší a co nejhustší (nejkratší na délku).

6. Při šití vnitřních obloučků prsty odtáhneme od sebe, abychom oblouček více vyrovnali a tím se nám bude lépe šít.

7. Při šití špiček prstů naopak točíme látkou k sobě a šijeme pomalu, aby byl steh dokolečka, občas nadzvednout patku a volit polohu jehly v látce.

8. Přídavky na švy obstřihneme.

9. Přehneme kraj rukavičky, přídavky švů rozkládám od sebe, aby byl šev měkký.

10. Našpendlíme si postupně obvod kolem ručky.

11. Prošijeme postupně opatrně dokola tříkrokkým cikcakem nebo jiným pružným švem. Lze olemovat pruženkou a nebo řešit gumou do tunýlku nebo všitou gumou, volila bych ale galonovou, aby rukavička neškrtila. 

12. Obšitý konec rukavičky.

13. Přetočíme rukavičku.

14. Přetočená rukavička je výrazně menší než rukavička z rubu:)