Proč roušku nosit a jak si ji ušít, už víme, ale pojďme se také podívat na to, JAK ji správně nosit a jak ji správně UDRŽOVAT, aby její používání nenadělalo víc škody, než užitku.

O tom, proč roušku nosit a jak si ji ušít, se dočtete zde:

Šité roušky / ústenky

JAK ROUŠKU SPRÁVNĚ NOSIT

1. Roušku je nutné nasazovat čistýma rukama! Proto si nejdřív pečlivě umyjte a ideálně i dezinfikujte ruce. Aby se viry zachycené na rukou nepřenesly na roušku.

2. Roušku si nasaďte přes nos a ústa a přesvědčte se, že mezi obličejem a rouškou nejsou žádné mezery. Nos a brada nesmí zůstat odkryté.

3. Během nošení se roušky nedotýkejte a nesahejte na ni! Pokud se jít dotknete, hned si ruce vydezinfikujte nebo umyjte.

4. Při sundávání roušky je potřeba s ní zacházet jako s infekčním materiálem. Sundávat zezadu za šňůrky (nebo gumičky) a nedotýkat se přední části.

5. Jednorázovou roušku vyhoďte do uzavřeného koše. Pratelnou odložte do samostatného koše na prádlo nebo jiné uzavíratelné nádoby. Pokud jste někde v terénu, odložte ji do igelitového sáčku, abyste nekontaminovali nic a nikoho, co chcete chránit.

Třeba takto:-)

6. Po sundání roušky je opět důležité si důkladně umýt nebo vydezinfikovat ruce!

Ke zvýšení hygieny rukou je dobré nosit třeba do obchodu také rukavice, protože na rukách ulpí virů a bakterií nejvíce, dotýkáme se dveří, klik, nákupních vozíků, atd. Rukavice lze použít buď jednorázové nebo si je lze také ušít. Střih zde.

Jak správně roušku nasazovat a sundávat je také pěkně vidět ve videu od WHO (je anglicky s anglickými titulky, ale dostatečně názorné, znalost angličtiny není nutná).

Roušku můžete mít s gumičkami (jednoduché na nasazení, ale nevhodné pro sterilizaci, gumičky vysoké teploty nevydrží) nebo se zavazovacími tkaničkami. Bavlněné tkaničky jsou vhodnější s ohledem na následnou sterilizaci a jsou výhodné i pro regulaci velikosti, lépe pomocí utažení zajistíte, aby rouška správně seděla na obličeji.

Různé způsoby nošení ukazuje obrázek:

 

Jak často roušku měnit?

Často! Ihned, jak zavlhne! Ideálně cca po hodině.
Ale i když ji použijete třeba jen na nákup nebo cestu MHD, která bude trvat kratší dobu a rouška nestihne navlnout, i v takovém případě ji nepoužívejte podruhé a vyměňte! Rouška je prostě vždy „na jedno použití“, a to i ta pratelná, kterou je právě před dalším použitím nutné sterilizovat.

Pokud do roušky vkládáte nějaký filtr, je potřeba vyměnit celou roušku, nikoliv jen filtrační část!

 

Jak roušku udržovat aneb Co s rouškou po použití?

Pratelnou roušku je po použití nutné dezinfikovat (sterilizovat), aby bylo možno ji znovu použít.

Bavlněnou roušku můžete:

  • Vyprat na vysokou teplotu (90 °C), případně na nižší teplotu (60 °C), ale s použitím dezinfekčního prostředku vhodného na prádlo (např. Sanytol), odděleně od ostatního prádla!
  • Namočit do roztoku Sava nebo do peroxidu vodíku přes noc a následně vymáchat v čisté vodě.
  • Namočit a vypařit v mikrovlnce, 5 minut na maximální výkon v nádobě s volným víkem. POZOR, nelze provádět nasucho, hrozí požár!!! Správně má dezinfikovat pára. Pro mikrovlnku je tedy ideální parní sterilizátor třeba na dětské lahvičky. Po zahřátí nechce vychladnout. Dezinfekční efekt tu má pára, tak pozor na opaření.
    Při sterilizaci v mikrovlnné troubě vždy vyndejte kovový drátek a nesmíte používat žádné kovové součásti na roušce (třeba průchodky na tkaničky atp.)

  • Vyvařit ve vodě v hrnci na sporáku, několik minut. Kdo zažil vyvařování plínek, ten ví :-).
  • V každém případě pak suchou roušku ještě důkladně vyžehlete na maximální teplotu.

 

Co nefunguje:

  • Dezinfekce lihem funguje pouze pro koncentrovaný etanol. Vodka nebo slivovice sice zahřejí, ale vir neničí, a to ani na roušce.
  • Mrazák vir spíše zakonzervuje, ale nezničí.
  • Horká voda z varné konvice také není dost silná.

Roušku z jakékoliv syntetické látky lze po použití pouze vyhodit. Stejně tak jednorázovou.

Vysterilizované roušky je pak vhodné ukládat na místě, které bude také co nejlépe vydezinfikované, aby zůstaly co možná nejvíc sterilní.

O údržbě roušek si rovněž můžete poslechnout ve videu (spustí se v místě, kde se o údržbě mluví):

A zde video přímo o nošení roušky a péči o ni.

Rouška virus 100% nezastaví, ale omezí šíření kapének, kterými se šíří – snižujeme tedy možnou pravděpodobnost přenosu, chráníme hlavně ostatní! Když bude každý roušku nosit – chráníme se navzájem. 

Motto na závěr:

MOJE rouška chrání TEBE.
TVOJE rouška chrání MĚ.

Rady a tipy poskytli nebo pomohli dát dohromady Ing. Eliška Kováříková, Ph.D., Eliška Matoušková, Libka Apolenka, Andrea Kotoulková, obrázky a další rady jsou posbírané různě po internetu. Pokud objevíte z odborného hlediska nějaký nesmysl, neváhejte na něj upozornit v komentářích, opravíme!