Návod, jak si vylepšit mojí čepičku na tkaničky a ouška pomocí praktického kšiltíku. Střih a návod zpracovala paní Michaela, moc děkuji!

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

Střih:

Pokud však již máte některý střih na kulatou čepičku (nebo přímo set viz níže), stačí Vám dokoupit pouze kšiltík:

Materiál:

Pružný úplet (min. podíl elastanu 5%), šít lze i z hladkého patentu (nápletu) nebo fineribu. Pružná teplákovina méně pruží, i když má 5 a více procent elastanu, na tuto látku střih není konstruován, můžete použít, ale pravděpodobně bude potřeba ušít čepičku trochu větší.

Šila jsem z pružného úpletu z Bubulákovo.

Na tkaničky je ideální použít úpletový šikmý proužek. Spotřeba na jednu čepičku je necelý metr.

Na kšiltík budete navíc potřebovat nějakou výztuhu – buď skutečně výztuhu v podobě například zažehlovacího vlizelínu, nebo alespoň kousek plátna do středu kšiltu.

Fotonávod:

Základní návod na čepičku najdete zde:

Čepičky na ouška a tkaničky (střih + fotonávod)

1. Nastřihnu si všechny díly s přídavky na švy. Vždy stříhejte látku tak, aby pružila do stran a ne na délku!

Má čepička je šitá z nepočesané pružnější teplákoviny. Pokud budete šít čepičku z úpletu,je lepší vyztužit kšilt něčím pevnějším. Mě se osvědčilo bavlněné plátno. V tomto případě bude mít kšilt 3 vrstvy – před šitím musí být bavlněná látka zvenku! Pokud by byla uprostřed, byla by po přetočení na líc vidět.

2. Sešiji kšilt po delší straně (ta,která nebude všitá v čepici,ale bude “trčet” ven).

Pokud šijete na rovnostehu, nemusíte začišťovat,ale zkraťte zbylou látku zhruba na 3mm. Pokud by byla delší, dělala by zbytečné vlny uvnitř oblouku. 

3.Přetočím kšilt , pečlivě přežehlím a prošiji rovným stehem zhruba 2mm od okraje -opět jen tu jednu stranu, která nebude všitá v čepičce. Snažím se, abych prošila i přídavek na šev , který mám z rubu. Potom je jistota,že se kšilt nerozpárá ve švu a zároveň to kšilt trochu zpevní. Můžete si kšilt prošít vícekrát, mě to ale u takto malé velikosti přijde zbytečné.

4. Nachystám si samotnou čepičku s podsádkou a všiji si tam tkaničky. Tkaničku dělám tak, že si ustříhnu zhruba 2x20cm proužek po délce látky (ne po šířce, to by se mi stočilo obrázkem dovnitř) a zatáhnu silou za oba konce. Úplet i teplákovina se hezky stočí a jelikož se netřepí, nic víc s tím není nutné dělat. Jen na konci uzlíky, aby to víc lahodilo oku 🙂
5. Když mám všité tkaničky, sešiji i celou zadní část čepičky.

 

6. Přeložím si čepku napůl a vyznačím si na čepičce, podsádce i na kšiltu polovinu. Kšilt dám doprostřed mezi čepičku a podsádku, našpendlím v polovině a postupuji se špendením až ke konci kšiltu a následně až k tkaničce. Zkontroluji, zda mi končí na obou stranách kšilt stejně (aby nebyl v čepičce u jedné strany, ale opravdu uprostřed) a sešiji. Tady bych ráda zdůraznila, že sešíváme 4,nebo 5 vrstev (podle toho,zda mám vyztužený kšilt nebo ne) a je vhodnější přizpůsobit rychlost šití a možná i jehlu. Já to prošívám obyčejnou jehlou stretch, kterou mám stále v overlocku, ale určitě tu hrozí zlomení jehly. Byť se mi to ještě nestalo, raději na to upozorňuji. Přeci jen je to dost vrstev.7. Přetočím celou čepičku na líc, přežehlím a tříkrokkým cikcakem (nebo jakýmkoliv pružným stehem) přišiji podsádku k čepičce. (Super věc je si podsádku přilepit obyčejným lepidlem v tubě na papír k čepičce, lépe se to začátečníkům bude šít, látka se nebude tolik hrnout a utíkat tam, kam nemá. Lepidlo se vypere)