Čepička ideální pro miminka, která si ráda stahují vše, co mají na hlavě. Střih má tři verze – klasickou kulatou, na dva růžky a na jeden chobot nahoře, kde se reguluje výška čepičky uzlíkem.

Střih je k dispozici na čepičky v obvodech 35 – 55 cm

13. 3. proběhla aktualizace střihu – byl přepracován v PC. Střih sám o sobě zůstává stejný, rozmezí 35 – 55 cm obvod také, ale je více velikostí, abyste si mohly lépe vybrat. Střih je i na velkých formátech (k těm se dostanou ti, co mají profil, postupně se je pokusím do profilu nahrát, ostatní mají jen A4 v odkazech tak, jak zakoupili, benefit střihů na A1/A2 jsou pro registrované zákazníky). Střih je zpracován do vrstev.

Datum poslední verze střihu: 8. 3. 2018

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A1, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Úpravy střihu:

Čepičku můžete jednoduše zbavit tkaniček a udělat z ní ušanku. stačí jen zaoblit klopy přes ouška:

Upgrade

K čepičce si můžete dokoupit upgrade kšiltíku:

 

Fotonávod na takovou čepičku s kšiltíkem pak najdete zde:

Fotonávod: Čepička s kšiltíkem

Snížení výšky čepiček

Děti mají různý tvar hlavy, takže i mladší dítě může mít obvod odpovídající staršímu dítěti, ale čepička je mu pak veliká na výšku a padá mu do očí. Čepička na jeden uzel je v tom dost univerzální, dá se regulovat zavázáním uzlíku. U ostatních typů je možné postupovat podle návodu na snížení výšky:

Jak upravit výšku střihu čepičky

Obecná rada, jak šít vršek čepiček

U šití čepičky je záludné místo, které pak na čepičce někdy dělá “rohy”:

 

Toto místo je třeba šít velmi, velmi do ztracena a to tak, že končíte na hraně látky a postupně vyšíváte pryč až jste mimo sklad látky. Vždy si u čepičky značte linii střihu!

Rozměry a spotřeba:

Spotřeba látky: 40 – 45 cm dle velikosti čepičky + přídavky na švy a na srážení.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Pružný úplet (min. podíl elastanu 5%), šít lze i z hladkého patentu (nápletu) nebo fineribu. Pružná teplákovina méně pruží, i když má 5 a více procent elastanu, na tuto látku střih není konstruován, můžete použít, ale pravděpodobně bude potřeba ušít čepičku trochu větší.

Šila jsem z pružného úpletu z Bubulákovo.

Na tkaničky je ideální použít úpletový šikmý proužek. Spotřeba na jednu čepičku je necelý metr.

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

   – Čepička na dva rohy

   – Čepička na uzel

   – Čepička kulatá

Jak šít: Pokud vlastníte overlock, ideální je šít na overlocku. Pokud vlastníte stroj s overlockovým pružným (!) stehem, můžete použít ten. Pokud nemáte, šijte jakýmkoliv pružným stehem, ideálně třírovným pružným stehem. Úplet ani patent se netřepí, není třeba začišťovat, pokud chcete, můžete cikcakem. Pokud můžete, uberte na přítlaku patky u vašeho stroje. Na pružné materiály doporučuji použít kráčející patku nebo horní podávání. PODROBNĚJI VŠE VYSVĚTLENO A UKÁZÁNO VE VIDEONÁVODU.

Jehla: Stretch 75

Střih si vytiskneme a zkontrolujeme měřítko. Střih položíme na látku složenou napůl, naznačení, kde látka musí být přeložená, je ve střihu. Na švy přidáváme všude podle toho, kolik budeme potřebovat na šev na svém stroji. Jediné místo, kde nepřidáváme, je místo skladu látky, tam je střih přesně na ohybu.

Připravíme si také podsádku, tam nepřidáváme na švy v horní části (rovné), ukázáno ve videonávodu.

Podsádku si sešijeme v zadní části.

Předpříprava hlavního dílu

Čepička na dva rohy

Sešijeme zadní díl čepičky.

Odměříme si polovinu obloučku a přiložíme čepičku na sebe nyní “opačně”.

Pečlivě si to nastehujeme nebo našpendlíme.

Čepička na uzel

Předpřipravený střih – složíme “opačně” a sešijeme zadní část.

Složíme opět opačně a přiložíme si k sobě obě části jednoho “rohu”.

Sešijeme dokola. (Fotonávod je zkušební verze, ve finálním střihu je čepička na bocích více vykrojená).

Čepička kulatá

Sešijeme si liché záševky:-)

Záševky složíme “do křížku” k sobě a prošijeme dokola až do zadního dílu. Pokud budete šít na overlocku jako já, je ideální ještě po tomto kroku “zkrojit” záševky více do “ztracena” na běžném šicím stroji, aby nebyly tak prudké (na overlocku tak do ztracena šít nejde), tím se docílí toho, že záševky z líce nejsou vypoulené v “rohy”.

Připravíme si šňůrky – asi 4 cm široké a 30 – 40 cm dlouhé. Podhrneme a prošijeme na lícní straně – důležité je šít pružným stehem!!! Jak šít šňůrku krok za krojem si ukážeme ve videonávodu. Tkaničky jsem šila z úpletového šikmého proužku.

Konce šňůrek si můžeme zakončit uzlíkem.

Do čepičky si našpendlíme podsádku – zadní šev na zadní šev… pečlivě našpendlíme, ideálně i nastehujeme.

Do míst na tkaničky zasuneme zevnitř tkaničky – musí být mezi vrchní látkou a podsádkou.

Prošijeme dokola. Ideálně tuto část šít třírovným pružným stehem. Pokud šijete na overlocku, tak doporučuji si část kolem tkaniček ušít na rovnostehu, lépe se tak reguluje, aby steh navazoval přímo na rozhraní připojení tkaničky.

Takto vypadá vytočená tkanička zpět:-)

Otočíme podsádku dovnitř a pečlivě našpendlíme. Nyní můžeme buď nastehovat a nebo přilepit podsádku k čepičce lepidlem na papír (tyčinkou typu Kores), krásně se tím čepička před šitím zpevní a ani se při šití od sebe obě látky nehnou. Ideální šiji tak také ač nejsem začátečník:) Nebojte, lepidlo se vypere.

ÚPRAVA KULATÉ ČEPIČKY NA “HRANATOU” S MALÝMI RŮŽKY

Pokud by pro vás stále byly možnosti střihu nedostačující, můžete se inspirovat úpravou jedné z našich zákaznic:-)