Obsáhlý videonávod, jak ušít body různých typů a střihů. Různé způsoby lemování. Ve videu najdete též, jak upravit střih, jak vybrat správnou velikost. Pod videem dole je časování na jednotlivé části, abyste se podívaly na to, co přesně potřebujete vědět.
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Videonávod:
Ve videu najdete postup šití body s obálkovým výstřihem, běžným rukávem a raglánovým rukávem – všech bodýček přetahovacích přes hlavičku dítěte. Na zavinovací body zatím videonávod neexistuje.
Odkazy na střihy:
Body s obálkovým výstřihem
Střih
Návod
Body s běžným rukávem
Střih
Návod
Body s běžným rukávem a zapínáním na rameni 50 -110 (střih a návod)
Body s raglánovým rukávem
Střih
3v1 Body / tričko / bodytričko s raglánovým rukávem (50-110)
Návod
Body / triko / bodytriko s raglánovým rukávem 50-110 (střih a návod)
Body zavinovací křížem
Střih
Střih bude ještě vydán v nové verzi v PC. Snad brzy:-)
Návod
Body zavinovací bokem
Střih
Střih bude ještě vydán v nové verzi v PC. Snad brzy:-)
Návod
Body pro nedonošená miminka
Materiál:
je konstruováno na pružné materiály – pleteniny. Je vhodné jej šít z úpletu jednolícního i oboulícního /interlock/ (jakéhokoliv složení – 100% bavlna, podíl elastanu, bambus, umělé materiály, funkční materiály, merino…). Bodýčko lze šít i z teplákoviny, která dobře pruží, zde je třeba ale velmi dobře zvolit velikost, aby bylo do šířky i délky akorát dlouhé a pružné.
Pro miminečka je naprosto nejlepší biobavlna, bez elastanu. Velkou nabídku materiálů ideálních pro miminka najdete na ŠijemDětem. Skvělé látky má také Amwa. Ale ŠijemDětem je zaměřeno vysloveně na ekologické certifikované látky přímo pro děti.
Na lemování doporučuji hladký patent s elastanem. Nepoužívejte patent rib, špatně se s ním pracuje a při nošení není vůbec pohodlný. Někdo lemuje bodýčko běžným úpletem s elastanem. Hůře se s ním pracuje a hůře pruží. Jde méně stáhnout kolem nožiček a naopak při pohybu se málo natáhne, může tedy děti v tříslech táhnout a omezovat, nebo naopak nedoléhat tak, aby bodýčko v nožičkách bylo dobře „kolem stehýnek“. Na lemování lze využít též předem připravený koupený proužek z viskózy na čtvrtiny. Prodává například Biaska. Za mě je ale nej hladký patent s elastanem.
K orientaci v materiálech vhodných na tričko obecně můžete využít tento článek:
Druky
Na bodýčko jsou nejlepší kovové druky. Přes hladký patent v lemu na třetiny nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na bodýčko ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.
Jak aplikovat druky Baby roland tak, aby nám nevypadávaly, najdete v těchto návodech:
Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:
Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří: