Návod, jak si vytvořit střih pro své dítě a jak ušít nákrčník na běžném šicím stroji.

Videonávod:

Budeme potřebovat:

Pro začátečníky je nejlepší látka flíz, protože se s ním dobře pracuje, netřepí se, nekroutí se při šití, není třeba šít jej speciálními stehy. Pokud si troufáte, můžete zvolit kombinaci dvou materiálů jako já (flíz a úplet) nebo jen úplet. Použít lze i jiný materiál. Pokud budete šít z nepružného – například minky, musíte na oblékání přes hlavu na obvod hlavičky ještě přidat, zhruba 2 – 5 cm (odhaduji, nešila jsem).

Dvě výšky nákrčníku + přídavky na švy.

Vytvoříme si střih:

Martina: Každý máme jiné preference, takže já na děti, které už snesou nějaké to přetahování přes hlavu, šiju tak, aby byl obvod naopak o pár cm menší než obvod hlavičky (samozřejmě úměrně pružnosti materiálu), aby pak nákrčník hezky na krk přilehnul. Na výšku zase proti Petře trochu přidávám. Zkuste, uvidíte, co bude vyhovovat vám 🙂

 

Připravíme si látku, šila jsem ze dvou materiálu a chtěla jsem, aby byl úplet na okrajích nákrčníku “přes”, tzn. že výšku flízu jsem dala 20 cm a výšku mašinek 25 cm.

1.Nejprve budeme sešívat delší stranu / strany – pečlivě si k sobě díly našpendlíme nebo nastehujeme  nebo nasvorkujeme.

Sešijeme si delší stranu/strany.

Flíz stačí obyčejným rovným stehem, úplet je lepší šít pružným stehem.

Přetočíme si nákrčník na líc a nyní k sobě dáme oba konce z lícní strany a našpendlíme dokola. Necháme si ale asi 8 cm mezeru na přetočení zpět.

Naznačení otvoru  pro přetočení.

Před šitím.

Sešijeme k sobě, výhodou je volné rameno, lépe se tam nákrčník natáčí.

Máme sešito kromě otvoru. Tím přetočíme nákrčník na líc.

Sešijeme v ruce otvor skrytým stehem.

A je hotovo:)