12. 11. 2023 byl střih nahrazen novější verzi, vyskytla se nám totiž chybička a bylo nutné opravit díl spodní podsádky předního dílu, děkujeme za pochopení:-)
Střih na dámskou bundu, která má mnoho variant a zvládne ji ušít i mírně pokročilá švadlenka. Obsahuje variantu bez kapes a variantu s jednoduchými kapsami.
Doporučuji před šitím bundy mít zkušenost se šitím mikiny či bundy s kapsami.
Bunda má ale i mnoho pokročilejších rozšíření, takže postupně se můžete vypracovat i k variantě s přestřiženými rukávy a náprsní kapsou na zip. Ke všemu najdete u mě návody.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střih:
34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68
Nejlehčí šití
Dámská sportovní bunda s běžným rukávem XS-XXXXL
Original price was: 200.00 Kč.169.00 KčCurrent price is: 169.00 Kč.Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, 39 stran včetně přehledného schématu, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0 (dvě strany), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.
Varianty střihu:
Střih obsahuje:
- verzi bez kapes
- verzi s jednoduchou kulatou kapsou
- s kapsou hranatou, možno šít na zip
- náprsní kapsu
- kapuci bez kšiltu, se zvýšením na krk
- stojáček
- podsádky předního dílu u zipu, kapuce, podsádky spodního zakončení bundy
- bundu lze šít s předělením rukávu a předního i zadního dílu v horní části
Upgrady:
K bundě lze použít také zvětšenou a špičatou kapuci, která je součástí střihu na delší bundu – kabátek, a které najdete také samostatně mezi upgrady:
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Rozměry a spotřeba:
Součástí střihu je PDF příloha s polohováním pro verzi s kapucí, se stojáčkem může být spotřeba maličko menší.
Vždy měřte!
Materiál:
Softshell, šusťák, micropeach a další látky vhodné na bundy. Střih je volný a prostorný, určený pro podvlékání, lze jej tedy šít i ze silnějších látek než je softshell nebo podšívat. Pokud budete podšívat, střihněte podšívku o maličko menší.
Zipy
V tabulce výše jsou uvedeny délky zipů v centimetrech pro obě verze mikin. Mikinu není problém prodloužit, po linii střihu můžete pokračovat dále. Nezapomeňte prodlužovat v délkách zipů, tedy vždy o 5 cm. Mikinu lze též o 5 cm zkrátit.
Moje zkušenost se šitím je taková, že běžné zipy nevydrží, u mě je 95 % zipů, které jsem kdy do mikin a bund za svůj život našila a nebyly YKK nebo Opti, porouchaných. Zkoušela jsem různé, Stoklasu, VTC, galanterii, spirálové, kostěné… Kostěné vyjede jezdec nahoře a nebo se zuby nedovírají, u spirály se vytrhují dole.
Je to moje osobní zkušenost, pak mě mrzí, když musím zip přešívat. YKK ani Opti se mi v životě nerozbil, stejné ruce, které to zapínají. To samé u dětí… ale není to exaktní test, jen můj názor.
Proto doporučuji, když už koupíte střih, látku a trávíte čas šitím, zkuste pořídit kvalitní zip. YKK zipy koupíte například u Batani. A nebo v obchodě YKK zipy. Oba obchůdky jsou nadšenkyně a každá má trochu jiný sortiment, určitě si vyberete. Občas jsou zipy vyprodané, YKK se dělají na zakázku, dodání trvá minimálně měsíc, ale holky vždy objednávají nové várky, takže průběžně sledujte nabídku!
Další pomůcky
Kousek nápletu do rukávů – v případě, že zvolíte zakončení rukávů do nápletu / kousek suchého zipu, pokud zvolíte zakončení rukávů na suchý zip.
Lemovací gumičku na začištění okrajů bundy zevnitř, popř. i na začištění rukávů atp. Na začištění bude stačit u menších velikostí 3 m gumičky, pokud gumičku použijete i na spodek bundy, tak 4-6 m. U větších velikostí i více. Na stažení kapuce na pevno se bude hodit klasická prádlová guma, na stažení regulovatelné pak cca 2 m kulaté gumy nebo šňůrky (guma je určitě praktičtější při používání a dá se sehnat v běžné galanterii). Dále pak 4 brzdičky popř. také koncovky na tyto šňůrky.
Kousíček decovilu na vyztužení kšiltíku (lze nahradit např. kusem popruhoviny nebo silné gumy – běžně k dostání v galanterii, decovil v galanterii asi neseženete, dá se koupit ale třeba na Fleru nebo v e-shopech zaměřených na patchwork).
Jehly – budete potřebovat č. 80 na prošívání švů z líce a popř. našívání aplikací a pak č. 90 – jeansovou jehlu na šití bundy jako takové (když budete prošívat už více vrstev, tak mi 80 nevydrží). Jehlu 90 a jeansovou nepoužívejte ale na prošívání švů např. na ramenou nebo na našívání aplikací – dělá moc velké díry, tak abyste neměli místo softshellky cedníkovku:) Já na softshell občas používám u prošívání mnoha vrstev třeba u krku (kde je zip a ještě léga a to vše ve švu zdvojnásobeno) jehly Jeans 100 od firmy Akra. Některé stroje lépe softshell šijí jehlami stretch.
Článek o šití softshellu zde:
Polyesterové nitě – začátečníkům doporučuji co nejbližší odstín nitě barvě softshellu, aby nebyly znát případné nepřesnosti v šití, pokročilí nechť zvolí kontrastní nit, vypadá to bombasticky! Ale každá chybka leze na světlo:) Nitě můžete použít i nitě žíhané (jsou bavlněné, ale při správném nastavení napětí nití a když spodní nit použijete polyesterovou, to není při šití problému příliš velký problém, sama občas používám, žíhaná nit má vyšší sílu, takže doporučuji jehlu 90, ale jde šít někdy i s 80, záleží na stroji).
Zpevňovače otvorů (průchodky) (používám většinou 4 ks) + kladivo a prkýnko, nebo kleště na aplikaci průchodek (softshell se netřepí, takže možno provléct jen tak dírkou udělanou v softshellu, ale zpevňovače dodají bundě profesionální vzhled.
Plastové druky na zapínání na bundě (třeba z www.sijemdetem.cz – je třeba k nim mít kleště na patentky!). Na 1 – 2 vrstvy softshellu stačí patentky obyčejné standartní, na více vrstev doporučuji ty s dlouhým bodcem. Nahradit je lze suchým zipem – v tom případě doporučuji černý suchý zip ze Šijem dětem, je hodně kvalitní a nevysuchá se:-)
Užitečné odkazy:
Jak přidávat na švy a záložky:
Jak šít zip:
Návod, jak šít krytku na zip (postup najdete i v návodu na kombinézu):
Zakončení podsádky:
Jak šít náplet:
Zakončení rukávů na stahování na suchý zip:
Zakončení rukávu podhrnutím:
Začištění rukávů lemovací pruženkou:
Náplet s dírou na palec:
Nejčastější chyby při šití a jejich řešení:
Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku
Výběr jehel:
Jak vybírat, šít a nosit softshell:
Videonávod:
Videonávod na bundu s raglánovým rukávem:
Také můžete shlédnout návod na mikinu s běžným rukávem:
Fotonávod:
Pro tuto bundu prozatím fotonávod krok za krokem není nafocen. Pokud byste měly chuť se s námi o nějaké fotky z procesu podělit, budeme rády:-)
Převzato z dětské verze bundy, která má jinak tvarované přestřižení dílů, rozhodně je ale v mnohém využitelný.
Schéma přídavků na švy a záložky u jednotlivých verzí.
Příprava dílů
Přidáme na švy a záložky dle schématu výše. Záleží na vás, jakou verzi rukávů zvolíte, pokud budete šít skryté náplety, tak musíte asi 5 – 7 cm přidat na podhrnutí rukávů + ještě na švy. Rukávy lze zakončit též lemovací gumičkou, jen založením rovně klasicky a nebo stahováním na suchý zip.
VŽDY PŘIDÁVÁME NA ŠVY, NIKDY NEŠIJEME VĚTŠÍ VELIKOST BEZ PŘIDÁVÁNÍ NA ŠVY!
Aplikace
Chcete-li našít na bundu nějakou aplikaci, můžete to udělat hned na jednotlivé díly. Šablony si tvořte buď dle fantazie a svého kreslířského nadání nebo zkuste vyhledat nějakou předlohu na internetu. Vystřihejte ze softshellu a nalepte lepidlem Kores na softshell. Nechte zaschnout.
Na softshell se kreslí dobře křídami Tomy nebo mizícím fixem.
Aplikace přišívejte rovným stehem, jehlu max. č. 80 s ostrým hrotem (ne úpletovou), Délku stehu nastavte tak na 2 – 2,5 cm. Nitě používejte zásadně polyesterové. Pro našívání použijte průsvitnou patku nebo otevřenou patku, abyste viděli, co šijete.
Hotové ptačí aplikace pro mladou zanícenou ornitoložku:-)
V návodu níže šiji bundu s prostřihy a všemi kapsami, které střih obsahuje, a aplikace jsem se rozhodla šít až na “hotový” přední díl. Sluníčko na kapuci jsem však našila ještě před sešitím!
Kapsy
Střih obsahuje díly pro jednoduchou kapsu ve švu bez váčku, kapsu ve švu s váčkem (na zip nebo bez zipu) a na kapsu náprsní.
Jednoduchá kapsa – je shora přišitá k přednímu dílu.
Kapsa do švu s váčkem (váček je skrytý ve švu).
Kapsa s váčkem na zip.
Náprsní kapsa.
Kapsa s váčkem na zip
Důsledně si na vystřižených dílech poznačím kam přijde kapsa, značku pro rukáv atd., však to znáte:-)
Připravím si také díly kapsy – dva zrcadlově střižené na každou kapsičku;-) Komplet celé díly kapes a také společnou stranu dělených předních dílů jsem si začistila na overlocku (softshell se netřepí, takže nutné to není, je to věcí estetiky). Vyztužovat tentokrát netřeba, materiál je tuhý sám o sobě, pokud byste ale takovou kapsu šili například z pružné teplákoviny, určitě vyztužte!
Kapsa patří umístit takto, váček směřuje dolů a ideální velikost je, aby se u zipu chytil do prošití a neplandal, a aby dole zasahoval tak akorát do záložky bundy, tím je hezky fixovaný. Můžete použít místo váčku i obdélník. Otvor kapsy musí být větší jak délka zipu.
Zde je zhruba naznačení všití zipu, budeme ještě měřit přesněji.
Nad zip umístím váček tak, jak jsme si psali výše a naznačím si okraje kapsového váčku. Musíme mít tyto značky na obou předních dílech stejné.
Naznačené okraje váčku.
A naznačím si délku zipu – kde bude končit otvor na zip.
Zde jsou 2 značky – vnitřní jsou okraje otvoru na zip, vnější je okraj přišití kapsy.
Nejprve budeme našívat kapsu na vnitřní přední díl (ten, co je u zipu). Kapsu přiložíme LÍCEM K LÍCI! do značek, které jsme si předem připravili.
Změříme si přesně délku zipu – otvor pro kapsu dělám tak 1 mm širší než je přesný rozměr délky zipu (záleží na síle materiálu – šev předního dílu a kapsy trochu místa při ohnutí totiž zabere:-).
A změřím si šířku zipu – spirály!
Nanesu si otvor kapsy – délku zipu – přesně podle pravítka.
A též šířku otvoru.
Zde máme naznačenou linii otvoru, po které budeme šít.
Odšiji přesně podle naznačené linie.
Nyní je třeba opatrně, ale velmi přesně nastřihnout růžky – stříháme až ke švu, aby byl roh pěkně rovný, ale nesmíme přestřihnout šev!
Takto přesně k růžku.
Rozložíme našitou kapsu a otočíme ji na opačnou stranu.
Obrátíme a pořádně srovnáme. Pokud šijete z materiálu, co lze dobře žehlit, nyní si kapsu vyžehlete tak, aby hezky byla vidět lícní strana a kapesní váček byl zatažený. Softshell žehlit můžete též, např. přes pečící papír, může se tím porušit membrána, záleží na vás, nažehlovací obrázky se taky nažehlují. Někdo žehlí, někdo nežehlí. Případně lze použít tzv. studenou žehličku, kterou můžete švy “uhladit”.
Takto si zafixuji svorkami, aby byla kapsička hezký a nelezl váček ven.
Proštepujeme po lícní straně, pěkně rovně, v rozích určitě zvolte polohu jehly v látce – ať už manuálně, či automaticky.
Zip by se přesně měl vejít do otvoru.
Zip si pečlivě svorkami přichytím k připravenému průhmatníku tak, aby byly zoubky zipu schované. Pokud máte jiný materiál, můžete špendlit, stehovat nebo použít lepící pásku (např. Wonder Tape).
A za pomoci zipové patky těsně vedle zoubků prošiji. Na fotce vidíte jehlu těsně vedle spirálových zoubků, které jsou schované pod látkou.
V průběhu šití je nutné si “uhnout” jezdcem.
Došiji na konec…
…zbytek švu kolmo k okraji dílu už vedu v předešlém šití.
Zip máme přišitý.
Aktuální pohled z rubu.
Přiklopíme druhou částí kapsového váčku.
K vnitřnímu kapesnímu váčku si přišpendlím i vnější…v případě softshellu dávám přednost svorkám.
Kapesní váček po oblouku (pouze tam!:-)) sešiji.
Je třeba kapesní váček na obou stranách zipu jakoby “nadzvednout” nad přední díl, nesmíme ho k přednímu dílu přišít! Musí zůstat na volno!
Prošitá celá kapsa po obvodu.
Zde je přišitý váček – je na volno – za přední díl drží pouze zipem:-)
Kapsička už se rýsuje:-)
Nyní si svorkami spojím přední díl kapsou s jeho druhou částí.
Svorkami nešetřím, aby se mi po sobě díly opravdu nepohnuly.
Pro představu pohled dovnitř…šití povedeme těsně vedle zoubků zipu. Je to důležité, aby byl zip dobře schovaný! Přední díl přiložte tak, aby takto přišití vyšlo.
Oba díly sešiji. Šiji běžným rovným stehem za pomoci zipové patky, na fotce vidíte jak těsně míjím zoubky zipu.
Při šití opět je potřeba zipový jezdec posunout, abychom šily rovně, neobšívat jej!
Sešité díly k sobě.
Kapsička z líce. Vidíte, jak nekouká ani kus stuhy od zipu – šila jsem těsně u spirály.
Zbývá proštepovat tento šev po líci.
Opět bude třeba si popojet jezdcem, aby výsledný šev nebyl křivý.
Hotovo!:-) Nenápadnou kapsu ve švu se zipem bychom měli.
Náprsní kapsa
Díl pro kapsu si celý začistím na overlocku. Na rub si poznačím linii střihu.
Potřebovat kromě dílu kapsu a kusu oděvu budeme také zip a pravítko.
Změříme si přesně délku zipu – otvor pro kapsu dělám tak 1 mm širší než je přesný rozměr délky zipu (záleží na síle materiálu).
A změřím si šířku zipu – spirály!
Nyní si narýsujeme přesné okénko pro zip. Míru přenesu na kapsu – délka otvoru je rovna délce zipu + 1 mm z každé strany, šířka otvoru je rovna šířce spirálu zipu!
Důležité je šířku otvoru na kapsu udělat stejnou jako je šířka spirály zipu.
Můžeme si poznačit i linku ve středu – zde budeme stříhat otvor po obšití.
Kapsu si svorkami přichytím k dílu, rubem kapsy na líc předního dílu. Zde je to pohodlné, protože přední díl máme dále dělený a jeho horní část se teprve bude přišívat, teď mi tedy nezavazí:-) Pokud šijete např. z teplákoviny, můžete použít samozřejmě i špendlíky:-)
Přesně podle linie naznačeného zipu budoucí otvor odšiji.
Výsledek;-)
A teď budeme stříhat! Tak hluboký nádech a jdeme na to.
V krajích budeme nastřihávat takto šikmo v obou směrech.
Nejprve si opatrně otvor nastřihneme, abychom se tam dostaly nůžkami.
Prostřihneme obě vrstvy po celé délce…
… v krajích uděláme šikmé nástřihy. Pozor na šev!
Je třeba dostříhnout opravdu až přímo do rohu švu, ale nesmíte v žádném případě prostřihnout šev! Je třeba velké pečlivosti a opatrnosti.
Otvor bychom měli, teď budeme převracet kapsu do rubu.
Kompletně přetočím kapsu do rubu.
V této fázi můžete kapsu vyžehlit – tak, aby se hezky podšívka zatáhla dovnitř a nevykukovala ven na lícní stranu. Softshell někdo kvůli citlivosti membrány nežehlí, můžete použít rychložehličku – ta žehlí tlakem. Ale na softshell nefunguje úplně perfektně. Pokud byste softshell žehlili – lze to – tak ideálně přes pečící papír a ne na plný výkon, a jen chvilku:-)
Využít můžete i svorky – pokud nežehlíte – jimi si zafixujete vrstvy tak, aby podšívka nevykukovala a můžete pak pokračovat dál.
Přesně pod otvor si pečlivě našpendlím zip. Toto se bez špendlíků bohužel udělat nejde, zde špendlím i softshell. Pokud máte materiál, který se dobře stehuje, doporučuji si toto místo nastehovat. Já osobně softshell ale nestehuji – avšak lze to!:-)
A přišiji. Jezdcem si popojedu, aby nebylo šití křivé.
Všitý zip.
Pohled z rubu. Teď uděláme z kapsy kapsu. Zatím zůstává “podšívka” = kapsový váček – nesešitý.
Kapsový váček přeložím…
…a sesvorkuji/sešpendlím.
Důležité je zde hlídat, abyste kapsu obšily samostatně – tedy nepřišily ji k přednímu dílu!
Při šití si stále kontroluji, že je kapsa “oddělená”.
Kapsový váček mám sešitý. Odděleně od předního dílu:-)
A kapsu tím hotovou:-)
Kapsa s váčkem bez zipu (Přinechané kapsy – tip ze střihu na projmutou bundu/kabáte)
Kapesní váčky nemusíte stříhat zvlášť, ale můžete je nechat “přinechané” přímo předním dílům.
V tomto případě si střih na kapsu přidejte k přednímu bočníku i přednímu střednímu dílu (musí být na obou stranách). Řiďte se značkami pro sesazení kapsy. Přední díl a kapsu budete stříhat v celku. (Mezi kapsou a předním dílem tedy není šev).
Zde jsou připravené oba přední díly.
Nyní sešijete oba přední díly v tomto místě. Šijeme rovným stehem a začistíme cikcakem nebo na overlocku. V “laloku” vznikne v rubu kapsa.
Sešitý a začištěný kapesní váček.
Když si díly rozložíte od sebe, bude to vypadat takto.
Místo v kapse, kde bude průhmatník (kudy půjde ruka do kapsy – nebude to celý otvor, který nám nyní vznikl, ale jen část), je třeba prošít po líci, aby si hezky sedl. Softshell nejde v tomto ohledu dobře zažehlit. Můžete si prošít nyní a nebo i před sešíváním předních dílů k sobě – prošijeme kousek od rantlu přední díl, který bude u zipu v místě kudy půjde ruka do kapsy (pozor, musí to být tak, aby rantl byl přesně v linii střihu).
Část otvoru kapsy zůstává zatím nesešitá.
Nyní si sešijeme spodní část laloku kapsy (aby z kapsy nic nevypadávalo). Nejprve si kapsu prošijeme z rubu – opět v linii střihu.
Proštepujeme z líce celý šev, který spojuje obě části předního dílu až k průhmatníku. Důležité je si konec průhmatníku z obou stran začistit ještě tak, aby se namáhané místo neponičilo při používání (můžete použít třeba cikcak bez posunu a nebo existuje přímo zpevňovací steh na konce kapes – mají lepší stroje s mnoha stehy).
Ušitý otvor kapsy.
Jednoduchá kapsa bez váčku
Vezměte si díl látky, který bude tvořit kapsu, přiložte k předním dílům a označte si, kde má kapsa začínat a končit – je to třeba označit na oba přestřižené přední díly – při jejich sešívání se to velmi rádo šoupe a toto vás bude držet v představě, které místo patří k sobě.
Takže položte si oba díly přesně k sobě a označte místo, kde bude kapsa. Na oba dva díly (Fotku dodám)
Začistěte kapsičky overlockem nebo podobným stehem. Nyní “kapsičky” (na fotce zelené) k boční části předního dílu tak, aby po “vyklopení” tvořila jakoby pokračování. První sešijte z rubu a pak z líce. Prošívejte z líce tak, že rubový šev bude složen směrem dovnitř do budoucí kapsy – tzn. směrem k zipu. Pozor na správné směrování kapsiček🙂
Vezměte vnitřní část předního dílu (tu u zipu) a v místech, kde je naznačená kapsička, založte rantl a prošijte rovně. Tímto provedeme začištění vstupu do budoucí kapsy.
Nyní sešijte k sobě obě části předního dílu – začínáme od průramku. Dobře si to našpendlete, aby pasovala “kapsa ke kapse”. Je tam oblouček, tak bez dobrého našpendlení vám na menším díle kapsa ujede nahoru, tak pozor!
Nyní prošijeme z líce. Stačí obyčejný rovný steh nebo použijeme nějaký steh okrasný. V místě, kde začíná pod látkou kapsička, obšijeme dokola po jejím okraji do obloučku.
Místa, kde bude končit a začínat vstup do kapsy zafixujte ještě kolmým stehem. Pár cm odspodu ještě kapsičku sešijte k sobě, aby vznikla “komůrka” směrem dolů a z kapsy nevypadávaly předměty. Viz foto.
Kompletace dílů s prostřihy
Doporučení pro šití prostřižené varianty: Díly u prostřižené varianty od sebe po nastříhání bundy už moc nemáte šanci poznat a velmi doporučuji si dobře poznačit, co je která část – např. co je pravý rukáv a co levý a kam co patří přišít.
U dílu předního horního se může stát, že se vám poplete linie křivky průkrčníku a rukávu, proto doporučuji opět si poznačit, kam přijde rukáv, jak patří díl našít.
Do prostřihů budu vkládat reflexní paspulku, jak s ní pracovat najdete v článku zde:
Paspulku je fajn přišívat pomocí zipové patky.
Švy před štepováním začistím na overlocku, ale není to nezbytné, softshell se netřepí.
Sešijeme rukávy. Všechny tři díly k sobě našpendlíme, aby dobře seděly, jak mají, sešijeme a pak z líce proštepujeme rovným stehem.
Doporučení pro paspulku: Ve střihu na bundu navazují švy rukávů, předního dílu a zadního dílu na sebe, problém je, že při šití s paspulí je pak v tom místě už extra silné místo (2x paspule a 2x šev složený k 1 straně), které neprošije už ani opravdu hodně dobrý domácí stroj, proto já jsem bundu šila tak, že jsem vždy kousek paspulky na konci z paspulky vytáhla a ustřihla a paspulku ve švu bundy jsem měla “bez provázku”, i tak bylo prošití míst náročné – pomáhala jsem si páskou Wonder Tape, aby mi šev neujížděl při šití. Stroj mi šev takto prošil – případně volte tlustší jehlu.
Proštepovaný šev s paspulkou.
Stejným způsobem sešiji i zadní díl a jeho sedlo.
Vertikální prostřih předního dílu jsem sešila v rámci šití kapsy výše, pokud by kapsa přítomna nebyla, sešila bych analogicky jako díly níže…
K předním dílům budu nadšívat ještě sedlo.
Přichytím svorkami…
…a rovným stehem sešiji.
Zde na koncích vidíte povytažený provázek paspulky (v okrajích je paspule plochá:-).
I tento šev z líce proštepuji. Přední díly mám nyní kompletní.
Teď je ta pravá chvíle pohrát si s aplikacemi, pokud jste to neudělali už dříve – já potřebovala, aby byli delfíni dobře umístěni na sešitých dílech, abych věděla, jak budou přesně vysoko a daleko, proto jsem našívala až po sešití předních dílů. Bunda pro Kryštofa bude mít mořskou tematiku….spousta veselých hopsajících delfínů:-)
Připravila jsem si papírové šablonky, které nyní obkreslím na softshell.
Na zádech budou palmy…
Aplikace obyčejným rovným stehem přišiji.
Doplním reflexními nažehlovačkami!:-) Vyhrát si jde i s “výšivkou” v jiné barvě nitě – zde otvor na čele a očko.
Sešití těla bundy
Nyní sešijeme obě náramenice a opět z líce proštepujeme.
Dále postupujete podle volby zakončení rukávů, pokud volíte verzi do nápletu, šijte dále podle návodu, pokud zakončujete lemovací gumičkou nebo na suchý zip, upravte nejprve konce rukávů (olemujte gumičkou nebo připravte zapínání na suché zipy, a pak teprve všijte rukáv do průramku, bude se vám s nimi lépe manipulovat).
V dalším kroku pečlivě dle značek vsaďte rukávy do průramků a následně přišijte. Doporučuji vždy šít po kulaté straně rukávové hlavice!
I tento šev můžete z líce proštepovat. Šev rukávu skládám do těla bundy, šiji tedy po těle bundy a ne po rukávu, šev se hezky rozloží.
“Správný” postup šití běžného rukávu je sešít si nejprve náramenice a boky a sešitý rukáv pak všívat jakoby do vesty. Obzvlášť u malých obvodů dětských kousků je to však poměrně náročné…”
Zbývá sešít boky rukávů a těla a korpus bundy máme hotový. Dobrý pozor si dejte na sesazení švu v průramku. Můžeme postupovat od průramku na konec rukávu a od průramku na konec bundy. Opět si švy prošijeme po přídavku švu složeném na jednu stranu po lícní straně.
Sešité tělo bundy.
Pokud budete chtít šít naspod bundy stahování na olivky (skryté v bundě!), tak si na přídavek švu (před štepováním z líce!) našijete maličké poutko. Tím pak provléknete gumičku určenou k regulaci stažení dole. (Viz konec návodu.)
Poutko takto našijete na přídavek švu.
Takto vypadá poutko po následném proštepování z líce – schová se pod přídavek švu.
Když mám bundu sešitou, můžu dokončit poslední část naplánovaných aplikací… Zde to byl docela oříšek, položila jsem si pruh softshellu na bundu na zemi a snažila jsem se dokreslit vlny, aby to ladilo s pohybem a umístěním delfínů – někteří skáčou nahoru, jiní chodí po vlnách, jiní skáčou do vln dolů… 🙂 No a navíc musí “voda” navazovat u zipu…
Zakončení rukávů
Lemovací pruženkou – hodí se zejména pro letní varianty, ale použít lze i pro zimní softshell. Gumičkou můžete rukáv i mírně stáhnout – čím silnější látka, tím méně ji dokáže gumička stáhnout.
Výhoda suchého zipu je, že můžete rukáv celkem dobře regulovat, bunda může mít tak delší rukávy a je dobře rostoucí. Nevýhoda je, že je ze zimního softshellu “packa” trochu tlustší a není to tak hezké, případně můžete šít z tenčí látky. A také ne vždy děti menší s tímto “zařízením” umí pracovat.
Zakončení do nápletu má velkou výhodu, že zabraňuje foukání do rukávu, drží paže v teple, též působí trochu rostoucím efektem, pokud náplet hezky k dlani přiléhá. Nevýhoda je, že v mokru nasákává vlhkost, pokud šijete z bavlněného nápletu. Pak je lepší se poohlédnout po jiném materiálu, např. funkční počesané úplety.
Náplet můžete šít buď tak, že jej k rukávu přišijete na pevno – je to těžší, ale náplet je pak více schovaný před mokrem. Pokud je pak dítěti rukáv kratší, stačí šev vypárat a rukávy vám tak “vyrostou”:-)
Některé děti milují tzv. díru na palec. Je to vlastně obměna nápletu s otvorem na palec. Zde musíte náplet do rukávu přišít dovnitř. Doporučuji nešít z bavlněných látek, tento náplet vždy kouká z bundy ven a vlhkost není jeho kamarádem. Zde je funkční počesaný úplet.
a) lemovací gumičkou
Nyní vyřešíme zakončení rukávů. Buď použijeme lemovací gumičku a olemujeme nesešitý spodek rukávu lemovací gumičkou (je dobré si předem zkontrolovat, zda je rukáv ustřižen přesně a lícují oba konce rukávu dobře).
Poslední část je začištění rukávů. Já prošívám cikcakem na místě na koncích a mezi tím kus rovně.
b) na suchý zip
Doporučuji zapínání nešít až na konec rukávu jako je to na fotkách, neosvědčilo se mi to, protože se “zapínací proužek svléká”:-) Při oblékání pak musím vždy rozepnout a pak utáhnout znovu, Jasmí je celkem na proužek spadlý z rukávu alergická stejně jako já u své bundy, takže budu muset přešívat. Ideální je tak 5 cm udělat na konci prostor.
Zapínání je možné udělat také rozšířené – lépe to sedí i vypadá. Určitě doporučuji.
Na fotce je naopak zapínání moc vysoko, to taky není ideální:) Prostě je to kumšt!:-)
Stažení lze udělat i na patentky, lépe to drží, hůře se to zapíná:)
Zapínací proužky dělám jen z jednoho kusu, ve finále přeloženého.
V prvním kroku našiji suchý zip na jednu polovinu proužku, ze kterého bude zapínání.
Reflexní kytička bude v mém případě na vrchní straně zapínání:)
Zipy našité zrcadlově.
Poté sešiji proužky k sobě… Jsem lempl líný a sešívám rovnou z líce, podhrnu a prošiji po líce.
Suchý zip očka našijeme na konec rukávu – u rukávu je třeba počítat s podhrnutím dovnitř, cca 4 cm, pak 5 cm od kraje výsledného rukávu našijeme očka. Zapínání lépe vypadá tak, že se proužek zapne zezadu rukávu – nakrabacení u rukávu je tedy vzadu a zepředu bunda vypadá hezky…
Proužek si našpendlíme na očka a rovně ke konci rukávu, který přeložíme a sešijeme.
Konec rukávu začistíme, buď obnitkou a nebo (já radši:) lemovací gumičkou, nejlepší je ta široká 25 mm.
Začištěný konec rukávu podhrneme dovnitř a prošijeme po líce. Ideální je využít volné rameno na šicím stroji. Začátečníci nastehují a nebo dobře našpendlí, my lemplové si to chytneme na dvou místech a zbytek dáme po hmatu:-)
Ve verzi na fotce je našit suchý zip na konec rukávu, což se mi neosvědčilo, vy budete našívat suchý zip 5 cm od konce, podhrnutý rukáv budete mít cca 4 cm, tzn. budete prošívat pod suchým zipem, jako je to na fotce v úvodu článku (kde je zase zapínání moc vysoko), no jo, učíme se chybami všichni, že:-)
c) do nápletů
Na rukáv si ustřihneme kousky patentu nebo fineribu. Sešijeme z rubu k sobě, zdvojíme a našijeme do rukávu – patent přeložený na líc vložíme dovnitř do rukávu, který máme otočený na rub. Patent rovnoměrně natahujeme a všíváme.
Všitý rukáv.
Na rukávu si naznačíme od místa, kde přechází soft v patent 5 cm a ohneme, zašpendlíme rukáv dovnitř, patent přehrneme úplně dovnitř, aby nepřekážel.
Opatrně prošíváme k sobě s použitím zipové patky – kousek po kousku, posouváme látkou, když máme jehlu zabořenou v látce.
Tento krok je vyšší level, začátečníkům doporučuji neničit si nervy:)
Rukáv z líce po prošití.
Obměna: Náplety s otvorem na palec:
Nyní sešijeme na rovnostehu (overlock nedoporučuji, musíme zde šít hodně přesně a na rovnostehu je šití přesnější a citlivější – okraje máme právě proto případně už začištěné z prvního kroku;-) – a to od kraje k první zarážce, kde bude začínat díra na palec, zapošijeme a vynecháme celou díru na palec, od druhé zarážce ušijeme ke třetí zarážce (zachycuje fotografie), opět zapošijeme, vynecháme celou díru na palec (jedna díra je pro rub a druhá po přetočení líc) a opět došijeme od poslední zarážky do konce.
Pro dokončení otvorů máte dvě možnosti, jak postupovat:
- Oba otvory můžeme následně obšít v rozloženém přídavku kolem dokola…
2. Otvory můžete složit k sobě a otočit zpět na rub tak, že dosešijete jakoby “opačně” otvory z rubu. Nyní budeme sešívat k sobě zbylé nesešité části otvoru na palec tak, jak k sobě patří – nejlepší je si to zkusit, ve fotkách to sdělit moc dobře nejde:-)
Takto bude patřit šev na šev k sobě – zde nesešité – je třeba nyní otočit a sešít obě části otvoru na palec z rubu.
Musí se šít velmi opatrně – došít přesně k hraně švu, kterou máme už ušitou z kroků výše. Proto šiji zipovou patkou!
Zde je hotový náplet s otvorem v této variantě – máte sešity přídavky švu “dokola” a pak navazují sešité přídavky otvoru na palec z rubu k sobě:-) No, zkuste a uvidíte, v praxi to určitě pochopíte hravě:-)
Náplet všijeme do rukávu.
Náplet vnoříme do rukávu a prošijeme.
Hotový náplet…
Kapuce
Připravíme si kapuci. Vždy špendlíme / stehujeme a šijeme po kulaté části. Díly přikládáme na sebe a musí nám přesně vyjít. Tentokrát, stejně jako u dílů bundy, vkládám mezi středový a boční díly paspulku.
Připravím si také výztuhu kšiltíku. Kšiltík je nejlepší stříhat z výztuhy Decovil. Použít můžete ale třeba i Ronar a další. Více o výztuhách zde. Kšilt ale celkem dobře drží i bez výztuhy, případně se dovnitř našije ještě další vrstva softshellu.
U kapuce prošíváme po lícní straně tak, že přídavek švu složíme do kapuce do středového pruhu. Jen tak se dobře rozloží kulatá část a kapuce netrčí.
Sešitá a prošitá kapuce, ve středové bublinkové části vidíte kulatý tvar pro budoucí kšiltík. To je tak správně! Pokud nemáte kapuci s kšiltem, máte toto místo rovné.
Hotová kapuce s aplikací, připravená na všití do těla bundy.
Přiložíme k sobě kapuci a tělo bundy. Naznačíme si u obou částí středové značky.
Velmi pečlivě přikládáme jednu část k druhé. Přikládáme nestejné oblouky a proto je špendlení těžší. Vždy přikládáme linii střihu na linii střihu. Pokud jsme šili přesně podle linie střihu všechny díly, musí nám tyto dvě části do sebe přesně vyjít.
Když přišijeme kapuci k tělu bundy, můžeme ještě zapravit průkrčník, například lemovací pruženkou. Je to však pouze estetická záležitost.
Všitá a začištěná kapuce.
Na přídavek švu můžeme opět přišít poutko. Na fotografii je rypsová stuha z Nejlepsizipy.cz, kterou jsem si oblíbila a používám všude, kde to jde (mají v mnoha barvičkách). Před našitím zapravím konce raději zapalovačem, maličko se třepí.
Průkrčník poté z líce proštepujeme.
Sešijeme si podsádku kapuce a předního dílu tak, jak k sobě patří, a složíme přídavek švu na opačnou stranu než máme složený přídavek po sešití kapuce k tělu (ten by měl být směrem dolů, takže tento skládáte směrem nahoru do kapuce).
Nyní vešpendlíme nebo svorkami připevníme podsádku do bundy líc na líc tak, aby přesně sedla švem na šev v průkrčníku. Podsádku přišijeme ke kapuci v oblasti obličeje. Na fotce kšiltík. Zbytek podsádky předního dílu je zatím volný. Podsádku začistíme – na overlocku, lemovací pruženkou nebo šikmým proužkem.
Kšilt vložený v kapucce uvnitř. Než přetočím podsádku kapuce přes výztuhu, nastříhám si oblouk přídavku na švy.
Poté podsádku přetočím do líce… Kšiltík musíte hezky “napasovat” až ke kraji (nad čelem). Někdy je potřeba tvar sestřihnout, aby přesně seděl (vlivem šití se může tvar kšiltíku trochu hnout).
I přídavek kolem obličeje jemně v oblouku nastřihnu.
Kapucku i celou bundu kolem dokola kolem zipu nyní proštepujeme z líce.
Nyní si prošijete též kšiltík takto rovně, aby hezky držel tvar – výztuha je uvnitř.
Zip
Teď nás čeká zip!
Do softshellu by se měl špendlit jen opatrně po přídavku. Jak šít zip se dozvíte v tomto videu. Softshell lze též stehovat (po přídavku švu) a nebo použít Stylefix či Wonder Tape.
V tomto kroku si prošijeme zip jen po rubu! Po líci až dále v návodu!!!
U zipu se někdy hodí našít krytí zipu. Moje zkušenost je, že kvalitní zipy neškrábou a není to vlastně potřeba.
V návodu jsem použila výše zmíněnou pásku Wonder Tape od Prym. Pásku si nalepím od švu mezi kapucí a její podsádkou až dolů (nebo si od spodního okraje odměřím, kde bude zip končit a co už bude zahnuté).
Odlepím svrchní vrstvu pásky a pečlivě nalepím zip (viz video výše). Obzvlášť horní část zipu, kde bude koneček zahnutý do švu, je vhodné si pojistit svorkou.
U varianty bundy se přestřižením je klíčové, abyste šili přesně, protože zip musí navazovat jak ve švu průkrčníku, nahoře u kapuce, tak ještě i v přestřižení na prsou. Na 3 místech. Doporučuji si před šitím zipu zkontrolovat, zda vám po přiložení k sobě díly sedí, pokud ne, tak je třeba odpárat a opravit. Bohužel tyto nepřesnosti, i když jsou jen 1 mm, tak jsou na výsledné bundě opravdu hodně vidět a kazí to zbytečně celkový dojem.
Zip si nalepím…dokonale mi musí lícovat všechny švy, lepicí páska umožňuje jistou míru korekce, takže upravuji, dokud to není dokonalé.
Poté zip rozepnu a před šitím ještě pojistím svorkami.
Přes zip si ještě položím i podsádku, opět pečlivě šev na šev. Pokud si však netroufáte šít podsádku v jednom kroku zároveň se zipem, můžete to udělat ve dvou krocích a nyní přišít jen zip.
Zip přišiji – zde v detailu vidíte onen přešitý koneček.
Stejný postup zopakujeme i na druhé straně. Dávejte si pozor, aby byl zip rovnoměrný – druhou část zipu špendlete od krku – aby u krku byl zip přesně proti sobě a nebyl nakřivo. Dole se to zarovnává lépe. Pokud budete stříhat a šít přesně, tak by vám to mělo vyjít přesně z obou stran:)
Podsádka zipu, průchodky, kšiltík
Pokud jste nešili podsádku zipu v jednom kroku rovnou se zipem, nyní si překlopíte přes zip zbytek podsádky, který doteď byl volný. Pečlivě sesaďte šev podsádky šev podsádky se švem průkrčníku!
Přišitá podsádka.
Švy perfektně navazují.
Před štepováním zipu a podsádky z líce si olemujeme gumičkou spodní okraj bundy…
…a založíme jej přes zip.
Přes toto založení teprve přijde podsádka…
Já podsádku šiji ve 2 krocích – někomu může vyhovovat ji šít po straně, co máme již našit zip – zde je nahoře přední díl. Jehlou pak šijete přesně v linii šití zipu, tím pádem je šití přesné tak, jak kdybyste šili v jednom kroku, pokud byste šili po podsádce, tak nemusí být šití tak přesné, protože linii šití nevidíme.
Zde šiji po podsádce, abych vám ukázala, jak dole patří. Důležité je, že podsádka při našití musí přijít takto přes spodní založení bundy, po otočení na líc bude pak uvnitř:-)
Podsádka předního dílu nemusí být až dolů, může končit (zejména z důvodu počtu vrstev) tak, aby se tak akorát schovala do podsádky. Prošijeme.
Rožek je dobré zastřihnout, aby se dal pěkně otočit na líc a srovnat…
Přetočíme na líc a srovnáme.
Stejně srovnáme i horní rožek ve zvýšení kapucky.
Zde našitá podsádka po přetočení.
Stahovací kapucka
Fotky z návodu na raglánovou bundu:
Pokud chcete kapucku pohyblivě stahovací, můžete nyní aplikovat průchodky – kousíček od kraje kapucky.
Více o aplikaci průchodek najdete ZDE nebo přímo v tomto časovaném videu:
Též aplikujte průchodky dolů na podsádku nebo do založení spodní části bundy – vždy k bočnímu švu.
Průchodkami provlékáme tkaničku, zde je kulatá pružná. Na konci dělám dva uzlíky a zapravím zapalovačem, aby se netřepila. Průchodkami nejde provlékat gumičku dodatečně, protože s nimi neprovléknete zavírací špendlík.
Gumičku s uzlíkem vložíme ke konci kšiltu mezi podsádku a kapucku.
Já si ji zajistím špendlíčkem.
Místo pak prošijeme několikrát tam a zpět rovně, pod uzlíkem. Za gumičku zatáhneme, zda pevně drží a půjde stahovat.
Nyní mám gumičku na jedné straně našitou uvnitř mezi podsádkou a kapucí.
Gumička je navlečená uvnitř a při prošití ji nesmíme prošít:-)
Jednou průchodkou si vytáhnu gumičku.
Umístíme brzdičku, uděláme dva uzlíky (lze navléci i korálek) a provlékneme zpět.
Zpět do průchodky a opět dvojí až trojí uzlík.
Spodní uzlík též několikrát prošijeme – pod průchodkou. Nejlépe se prošívá zipovou patkou.
A zde prošitá podsádka s gumou v tunelu.
Stažení kapucky však můžete provést třeba také gumou napevno jako je tomu na následujících fotkách:
Stažení kapucky je nejbezpečnější napevno všitou gumou. Všívám na vnitřní krytí kapuce z rubu. Gumu dávám dlouhou u největší velikosti střihu 110/116 8 cm, u menších velikostí dejte kratší. Všívám nad krk u zipu jeden konec a u konce kšiltíku druhý konec. Gumu přišiji rovně na obou koncích. Guma není po celém obvodu kapucky, ale jen po stranách.
Nyní začistíte kapuci, našpendlíte si důkladně krytí kapuce z rubu a z rubu prošijete (v této chvíli dávám do spodní nitě stejnou barvu, kterou jsem prošívala bundu).
Stahování spodního lemu bundy
Ten samý postup jako u kapuce na olivku zopakujeme dole u zipu ve spodní části bundy. Zde je uzlík zajištěný špendlíčkem. Prošiji před uzlíkem a zatáhnu pro kontrolu…
Takto se navléká gumička do spodního okraje – průchodka, brzdička tak, aby pak nebylo tlačítko uvnitř bundy ale vně, pak očkem, které jsme si zašili do švu bundy, a zpět… do podsádky…
Přišívám gumu v tunýlku napevno u zipu a brzdičky dávám skrytě dovnitř bundy – viz foto. Zde vidíte uchycení váčku kapsy – dole ji chytím za přídavek švu do lemu bundy a u zipu je kousek přídavku švu chycený do štepování zipu po líci. Ani jedno není nutné, za mě je tak kapsa stabilnější. Kapsa má ale tak dobrý tvar, že může být v rubu i “na volno”. Ve střihu je navrženo umístění tak, aby bylo možno ji do lemu bundy za přídavek švu chytit:-)
Připravená bunda na šití.
Založení bundy rovnoměrně našpendlím/nastehuji….a prošiji.
Takto vypadá zakončení u zipu z rubu. Boulička uprostřed je uzlík na kulaté gumě, která je vpravo prošita modrou nití aby držela.
Hotovo! (povšimněte si prošití ladícího k aplikacím:-))))