Kdo má malé školkáčky tak ví, že školka je na výbavu oblečením a botami jako hluboká studna:-) Jestli někde jako matka spatřuji výhodu šití, tak je to přesně tato oblast.

V článku vám povím své tipy a triky, co se mi osvědčilo do školky i do školy. Poradím, podle čeho vybírat materiály a střihy. Které oblečení se na co hodí a podle čeho se zařídit. V komentářích budu ráda za vaše tipy a postřehy.

Naše děti chodí do Církevní základní a mateřské školy Archa v Petroupimi. Škola je na vesnici a hodně času děti tráví venku.

Proč je výhodné oblečení do školy dětem šít?

Šití může být ekonomické

Oblečení “za babku”. Pokud volíme levnější látky a máme ověřený střih, který použijeme na mnoho tepláčků, tak je vybavení do školky z mého pohledu ekonomické. Naše děti nemají jediné kupované tepláky a legíny do školy, o softshellu ani nemluvě. Zde samozřejmě záleží, co s čím srovnáváte. Zda nejlevnější textil a velmi kvalitní látku, třeba z biobavlny, pak se nemusí tento aspekt naplnit.

Ušité oblečení je originální

Originální oblečení, které se ve školce pozná. Hromady oblečení na poličce “k rozebrání” pro rodiče, protože nikdo neví, čí které oblečení je nebo naopak zaměněná bunda, kalhoty, tričko… to je úplně běžný jev ve školkách. Pokud budete šít své vlastní oblečení z originálních látek a ještě ho ozvláštníte svými cedulkami, vaše oblečení se pozná. Poznají si ho děti, poznají ho pedagogové, poznají ho cizí maminky.

Doma si ušijeme oblečení přesně na míru

Aby dítě mělo do školky dvoje kalhoty na teplý podzim, dvoje na chladný podzim a dvoje na zimu, to je opravdu ekonomicky náročné, nehledě na to, že kdo to má pořád kupovat. Pro nás, maminky více dětí, je někdy jednodušší večer prostě zaplout ke stroji a ráno může jít dítě v novém. Můžeme tak reagovat na aktuální potřeby dítěte vzhledem k počasí i programu školky.

Podle čeho vybírat, jaké oblečení ušiji?

Při výbavě dítěte ve školce se musíte řídit samozřejmě tím, jakého typu školka je a jaká vyžaduje pravidla. Na třídních schůzkách většina školek dává seznam povinné výbavy do školkové skříňky. Některé školky nedávají prioritu pobytu venku a uvnitř je naopak třeba přetopeno. Pak je třeba volit zejména vhodné oblečení do třídy, aby dítěti nebylo horko. Oblečení vrstvit, aby se třeba mohlo svléknout do trička s krátkým rukávem i v zimě.

Některé školky kladou velký důraz na pobyt venku a chodí s dětmi za každého počasí a do každého terénu. Pak je třeba dítě vybavit dobrým oblečením do terénu.

Lesní školky

Do lesních školek je dobré oblékat dítě vhodně do daného počasí. Někdy je velmi dostačující a vyhovující softshell. Někdy ale nestačí, je potřeba, aby dítě mohlo jezdit 3 hodiny po mokrém sněhu a nebo sedět v blátě bez toho, aby se promočilo. Pak jsou vhodné gumové kalhoty nebo oblečky. Ty je lepší koupit.

Gumové oblečky z obchodního řetězce.

V lesních školkách a školkách, které jsou s dětmi venku v jakémkoliv počasí a jakémkoliv terénu (některé školky mají tzv. bahniště přímo na školní zahradě) přijdou děti každý den jak blátivá koule. Není třeba obleček vždy znovu prát! To bychom se upraly! Proto je dobré zvolit oblečení, které zůstává ve školce (ve školce, kde chodí takto ven, je to nepřekvapí, oni jsou na ty zablácené oblečky hrdí!), a pak oblečení, ve kterém dítě jezdí domů (přeci jen kusy bahna ve školním mikrobuse nebo autě, to není nic moc…).

Moje děti mají vždy ve školce obojí, jak softshellové kalhoty, tak gumové, a oblékají se dle volby paní učitelky pro konkrétní počasí.

Škola / školka

Oblékání dětí ve školce a škole se může lišit, ale také nemusí. Některé maminky mají potřebu oblékat děti ve škole “slušněji”, nosí tedy kalhoty, rifle, šaty, sukně… Toto ale velmi záleží také na typu školy, na jakémsi místním klimatu. Někdy je třeba se na školu naladit. Myslím si, že pro některé děti je velmi důležité, aby zapadly. Aby chodily oblékány tak, jak se ve škole chodí většinově. Některé děti naopak rády vynikají odlišností. Na to je třeba dbát. Osobně dítě nikdy nenutím, aby bylo oblečeno tak, jak já si představuji. Priorita pro mne je, aby se cítilo dobře, jako ono samo. Aby oblečení vyjadřovalo jeho osobnost. U nás si děti oblečení vybírají už od malička samy (Rozárka od 2 let). Já jen doporučuji “krátké rukávy, krátké kalhoty…”, někdy doporučím do kostela vybrat něco jiného než děravé tepláky, někdy řeknu Jasmínce, že je to slavnostnější příležitost vhodná na vyvětrání šatiček. Sem také patří oblíbenost dětských komerčních postaviček, což je pro mnohé z nás velmi těžké téma. Osobně se na to snažím jít trochu lišácky a tyto postavičky máme na pyžamkách. Když je vkusná látka, ze které se dá ušít oblečení s populární postavičkou, kterou polovina třídy na oblečení má, tak ušiji. Pokud není, hledáme v rámci možností vkusné oblečení koupené. Minimálně, ale nezakazuji to. Stačí jedna věc, aby dítě cítilo, že zapadlo. Nemyslím si, že to uškodí jeho výtvarnému vkusu, pokud jinak je rozvíjeno po všech stránkách kreativně. Snad… 🙂

U nás se tedy neliší oblečení ve škole a školce, i ve škole Jasmína nosí legíny a kluci tepláky. Protože cílem je, aby se dětem pracovalo v pohodlném oděvu dobře, hodně se pohybují, jsou pořád venku, nejen o přestávkách, ale také v hodinách. Tělocvik mají v naprosté většině venku.

 

V naší škole jsou děti venku každý den od 1. do 9. třídy, a to nejen na tělocviky a velké přestávky, ale i v hodinách. 

Jaké střihy dětem šít / jak je oblékat?

Cesta do školky / do školy

Při cestování do školy nebo do školky je třeba se řídit vždy podle vaší situace. Pokud dítě chodí delší trasu pěšky, je zimomřivé a nebo musí čekat na hromadnou dopravu, je třeba v zimě zajistit, aby se mohlo ušpinit, nenamočilo se a ve školce nebo škole pak bylo suché a čisté. Nejpraktičtější mi přijde systém “cibule”.

Moje preference je, že dítě přijde ve školce do šatničky, svlékne vršek a rovnou pokračuje do třídy. Děti jezdí do školy i do školky školním mikrobusem a není mnoho času na převlékání.

Osobně oblékám tak, že dětem dávám legíny nebo tepláčky a na ně dávám softshellky tak, aby šly dobře natáhnout i sundat. Můj syn nosí instantní tepláky nebo volné tepláky a přes ně v pohodě natáhne softshell kalhoty širší střih. Ale je štíhlý. Holky chodí v legínách. Pokud chcete klukům zajistit lepší vrstvení, můžete použít střih na legíny širší střih a použít tak legíny i na kluka.

I klukům můžou legíny moc slušet! Děkujeme za svolení použít fotografii:-)

 

Moje dcera miluje do školy střih na punčocháče, nosí je místo legin, k nim jen triko nebo tuniku. Nevýhoda je, že punčocháče se musí často prát kvůli oblasti dole na nožičce, která se velmi rychle…zasmradí 🙂 Nicméně školkové děti stejně mají po hodině a půl na koleni rajskou, takže je to asi jedno…

Interiér

Pro oblékání v interiéru je třeba se zařídit podle zvyklostí dítěte, školky a zároveň podle místního režimu topení a větrání. Některé děti jsou otužilé, jiné zimomřivé, některé se potí, jiné ne.

Oděv do školky musí být pohodlný a koberci-odolný. Některé materiály se velmi snadno prodřou na kolínku.

Myslím, že dávno již odzvonilo oblékání všech do punčocháčů…je to tedy můj názor. U nás ve školce navíc učí děti, aby se od malička oblékaly samy, takže punčocháče pro malé děti jsou nepřítel číslo jedna… 🙂 Také záleží, zda se děti ven a na spaní převlékají nebo ne. Podle toho bych se zařídila.

Pro malé holčičky jsou nejlepší legíny a tunika (prodloužené triko a nebo i šatičky). Případně sukénka. Některé holčičky jsou ale teplákové. Já oblékám v zimě holky do legín ušitých z teplákoviny.
Legíny nebo kraťásky se hodí i pod sukénku. Přece jen, při některých pohybových aktivitách se sukénka plete, tak aby holčička nezůstala jen v kalhotkách.

Pro kluky jsou nejlepší pohodlné tepláčky, ve kterých si mohou hrát na koberci a lézt všude možně, neomezují je v pohybu a jsou pro ně komfortní. Nikde je nic netlačí. U nás jsou největším hitem instantní tepláky a pak tepláky volné. Nicméně fajn jsou i tepláky podle střihu na softshellové kalhoty.

Někdo rád obléká kalhoty jiné než teplákové. Tam záleží velmi na střihu a materiálu. Kalhoty nosí Kryštof také rád, podle střihu na širší verzi softshellových kalhot a nebo podle střihu na kapsáče či kalhoty do gumy. Všechny střihy jsou volné a prostorné.

Jasmínka kalhoty nosit nechce, je legínová. Holčičí kalhoty lze šít podle střihu na softshellové kalhoty užší. Pokud je holčička štíhlá.

Pobyt venku

Oblékání na pobyt venku ve škole nebo školce, která je venku často a za každého počasí a nebrání dětem ve svobodné hře, je zaručeně nejnáročnější.

Na léto je naprosto nejlepším materiálem micropeach / mikrovlákno / microfibre  (prodejci značí různě). Je to vlastně satén, který má na povrchu úpravu tzv. peach (broskev – tedy chloupky jako na broskvi), která odpuzuje vodu. Je prodyšný, vodoodpudivý, rychle schne, je skladný. Je naprosto skvělý, když je dopoledne chladno a pak se oteplí, ani v horku se v něm dítě neupeče. Používám jak na dlouhé kalhoty, tak na krátké. Do terénu je tento materiál prostě k nezaplacení, protože i když je od bahna, po zaschnutí se bahno jednoduše “vypráší”.

Na přechodové období podle aktuální teploty dávám letní softshell, a pak jarní softshell. Dá se různě podvléknutý nosit ve větších teplotních rozpětích. V zimě pak zimní softshell. To, jak já osobně děti oblékám, najdete v tomto článku:

Softshell v ročních obdobích

Do bahna a rozmočeného sněhu dávám já osobně už oblečení koupené gumové. Při mrazech přes den naopak dávám koupené oteplovačky. Naše děti jsou venku třeba 2 hodiny, a nemusí se nutně hodně pohybovat – jelikož s dětmi ve školce nejsem a nemohu hlídat dostatečný pohyb, dávám raději oteplovačky. Lze ale s dobrým podvlečením nosit softshell i celý rok, i v mrazech, ale chce to pod něj už merino kamaše a to si nemohu být jistá, že ve školce v chaosu oblékání 25 dětí mému dítěti obléknou.

Ven opět oblékám děti systémem “cibule”. Mají tedy legínky nebo tepláčky a přes to si dají venkovní vrstvu, aby se nemusely celé převlékat. Lze též děti převléknout a dát jim podvlékací vrstvu, třeba právě merino.

Čepičky

Čepičky a rukavičky, to je speciální kapitola. Myslím, že v každé školce je skřítek, který požírá rukavičky (někdy jen po 1 kuse) i čepičky. Na chladnější jarní a podzimní dny dávám jednoduchou čepičku z úpletu s elastanem, z jedné nebo dvou vrstev. Na chladnější dny dávám čepičky z flízu nebo teplákoviny. U těchto materiálů dávejte pozor na pružnost, na výšku nepruží a je třeba zvolit většinou o 1 velikost větší střih.

Jednoduchá kulatá čepička – obvod 34-60

Patchworková oboustranná čepice 8dílná 68 – 140

Na zimu jsme si nejvíce oblíbili střih na čepici ušanku. Holky mají rády ten s “chapadly”, protože zakryje i krk. V zimě mi prakticky odmítají jiné už nosit.

Čepice ušanka (3 verze) pro obvod 40-60 cm

Pro menší děti leckdo preferuje i do školky kuklu, děti se velmi rychle naučí si ji obléct a zase vysvléct a máte jistotu, že mají ouška i krk v teple.

Kukla (novorozenec – dospělý)

Pokud na jaře nebo v létě fouká, hodí se ušít holčičkám šáteček, ten mohou nosit celodenně, i jako čelenku. Chlapečkům na “foukání” šiji jednoduchou ušanku z velmi tenkého úpletu (například bambus s elastanem).

Šáteček / čelenka 37 – 60

Na léto je pak do školky nezbytná ochrana hlavy před sluníčkem. Zde se preference mohou lišit, řídím se názorem dětí, starší nosí bekovku a klobouček, Kryštof nosí kšiltovku. Klobouček také má, ale není ve školce “in”. Záleží na dětech a kolektivu, nejdůležitější je, abyste si byli jistí, že čepičku dítě ve školce nezatají nebo neschová jen proto, že ji nosit nechce. Takže šiji to, co děti nosit chtějí! Jasmínka nosila ve školce také kšiltovku, nyní by ji na hlavu nevzala. To, co se nosí a dětem se líbí, se od věku i kolektivu liší, myslím, že pokud to není úplně mimo mísu, je dobré v tom vyjít  dětem vstříc za předpokladu, že budou splněny všechny požadavky – tedy že dítě má ochráněné důležité části těla.

Více o materiálech na letní pokrývky hlavy a přehled všech možných variant a střihů najdete v tomto článku:

Letní pokrývky hlavy: Jaké střihy a z jakého materiálu šít?

rukavičky

Šití rukaviček má nespornou výhodu v tom, že můžeme došít jen tu jednu ztracenou. Do sněhu jsou skvělé rukavičky ze softshellu s vysokým parametrem voděodolnosti. Vhodný je spíše tenčí softshell, aby se neztrácela jemná motorika. Nicméně třeba letní softshell je třeba pak podšít. Já šiji většinou z běžného zimního softshellu. Do větších mrazů je třeba rukavičky navíc podšít třeba wellsoftem. Zimní softshell ale v palečku u malých velikostí už není po podšití příliš komfortní, takže lepší volit třeba tenčí látku nahoru s membránou a hodně teplý materiál na podšití. 

Dětské (nejen) softshellové rukavice 2 – 8 let

Pro starší děti tak předškolního věku a školáky jsou na chladno skvělé prstové rukavice. Nicméně nejsou do sněhu a do mokra, spíš na zateplení:-) Maličkým dětem prstové rukavičky do školky nedávejte, pokud si je neumí samy obléknout, představte si, jak jde 30 dětí na procházku a všechny mají prstové rukavičky na oblečení… 1 – 2 – 3- 4 – 5 … 1 – 2 – 3- 4 – 5 … * 30 😀

Jednoduché prstové rukavice dětské 98-162

Nákrčník

Nákrčník je nezbytnost do školky na zakrytí krku. Děti si ho jednoduše samy obléknou, nikde nepřekáží. Stejně jako u čepiček můžete šít různě teplé varianty – dvě verze úpletu, úplet + teplákovina, úplet nebo teplákovina + flís,…fantazii se meze nekladou. Jedinou nevýhodou je, že je to další kus oblečení, který se lehko někde ztratí nebo zapomene:-)))

Jak ušít nákrčník (Fotonávod + popis střihu)

Ponožky

Ponožky, ty se stěhují pravidelně ze skříňky do skříňky a nikdo se k těm černým od bahna nehlásí. Někdy se dokonce stěhují i v páru! Pokud dětem našijete originální ponožky a ještě je třeba opatříte cedulkami, tak se vám zaručeně vždy vrátí (pokud si je nikdo nebude chtít adoptovat). Navíc spotřebujete zbytky.

U nás frčí hodně merino ponožky. Děti chodí v barefoot obuvi celý rok, a v zimě, když mrzne a děti jsou venku na zahradě, tak se merino do bot hodí.

Ponožky střih ve velikostech 19 – 46

Pyžamko

Na spaní nebo odpočívání je potřeba ve většině školek také pyžamko. Moje zkušenost je, že ve školkách bývá celkem teplo a je dobré dávat pyžamko z tenkých prodyšných materiálů. U nás vede modal bez elastanu, jednolícní tenký úplet a nebo 100% bavlněný jednolícní úplet.

Pyžamko (SET triko s raglánovým rukávem + instantní tepláky)

Obecně k veškerému oblečení doporučujeme šít tak a vybírat takové střihy, aby se i malé školkové dítě dokázalo obléct samo. Paní učitelky sice pomohou, ale než by při velkém množství dětí pomohly se všemi knoflíky, zapínáním, úzkými nohavicemi atd…. bylo by to na dlouho. Především do školky je tak lepší upřednostnit praktičnost, i třeba na úkor “designu”.
A samozřejmě vést dítko k samostatnosti a oblékání trénovat. 🙂

Pomůcky, zástěrky, svačiny

Kromě všemožného oblečení se Vám ale rukodělný um může hodit i při výrobě různých dalších propriet pro školní a školkové děti. Některé z nich jsme Vám tu sepsaly, zcela jistě ale přijdete na další, podělte se s námi v komentářích, budeme rády!

Pytlík na přezůvky

Ve většině škol a školek mají děti určitě k dispozici skříňky nebo při nejmenším botníky v šatničce. Ale pokud by si Vaše dítko přeci jen potřebovalo přezůvky nosit (třeba jen do kroužku), můžete mu ušít originální pytlík na přezůvky. Jednou z možností je úplně jednoduchý pytlíček na stahovaní, na který najdete návod zde:

Pytlíky na cokoliv (inspirace a návody)

Sofistikovanější variantou by pak byl pytlík – batůžek na šňůrky, který může dítě (nebo rodič) pohodlně nést na zádech. Na ten však návod zatím nemáme, ale je v plánu!:-)

Pytlíky ale nevyužijete jen na přezůvky, ale také třeba na cvičební úbor, u nás ve škole má většina dětí v šatně “tělocviky” právě v těchto pytlíko-batůžkách (Kristýna).

Svačinové obaly

Školákům, ale také třeba školkáčkům do některých lesních či soukromých školek, je třeba také denně připravovat svačinu. Některé věci se dají řešit vhodnou zdravotně nezávadnou svačinovou krabičkou, ale někdy se hodí i nějaký ten sáček nebo ubrousek. A pokud nechcete používat jednorázové obaly, můžete si je ušít a používat opakovaně:-)

Svačinové ubrousky a kapsičky (inspirace a návod)

Kapsáře, tašky, zástěrky, pláště,…

Ve školce bývají velmi oblíbené kapsáře do skříňky na náhradní oblečení a podobné nezbytnosti. Střih na toto u nás sice nenajdete, ale pro úplnost přesto uvádíme:-)

Kapsáře našich milých zákaznic pro isnspiraci, děkujeme!

Podobně můžete vyrobit kapsáře nebo tašky na potřeby do výtvarné výchovy, kam se dětem zcela jistě budou hodit i zástěrky či pláště, které jim ochrání oblečení před barvičkami, lepidlem atd 😉

Využít můžete i tento návod na jednoduchou plátěnou tašku:

Jednoduchá nákupní taška (návod)

plavky

A nakonec se vrátíme ještě trochu i k tomu oblečení. V mnoha školkách a školách mají děti v rámci tělesné výchovy nebo volitelně formou kroužku lekce plavání. Dokonce ani plavky nemusíte kupovat, ale můžete je doma ušít – hezky barevné, přesně takové, po kterých dítě prahne (pokud tedy neprahne právě po těch pohádkových postavičkách, ty jsme na plavkovině zatím neobjevily:-)).

Všechno o šití plavek i o dostupných střizích najdete v souhrnném článku zde:

Jak šít plavky (střihy, materiály, komponenty, stehy)

Jaké materiály použít?

Do školky i do školy se hodí materiály, které se dobře udržují (lze je hodit do pračky, případně do sušičky).

Rizikem oblečení do školek je “koberec na hraní” (toto neplatí jen pro školky, u nás většinu děr na kolenou má Jasmína ve 3. třídě:-).

Koberce jsou “ostré” a odírají dětská kolínka, to známe asi všichni. Některé materiály mám vyzkoušené, že opravdu vydrží i zátěž koberce, některým stačí dva dny. Jako rizikovou jsem shledala například teplákovinu s počesem a elastanem. takovou tu hodně pružnou a měkkou. Na té má Jasmína díru 1. den. Naopak držáky jsou teplákoviny bez elastanu (máme kolínka jen šislá, ale díru ani na jedněch), úplet s elastanem je něco mezi. Díra se neudělá hned, ale časem to riziko je. Jasmí díry na kolenou má tak po roce nošení, Kryštof na teplácích ani po dvou letech. Možná je to ale tím, že legíny se na kůži natáhnou a tím je vazba náchylnější na vznik děr. Exaktně jsem to nezkoumala… ono to ani nejde, každé dítě je prostě jiné a nemohu s ním po školce chodit a sledovat, kolikrát si kleklo na koberec:-)

Z čeho šít legíny se dočtete zde:

Z čeho šít legíny?

Zevrubný pohled na teplákoviny všeho druhu najdete zde:

Video: Teplákovina (druhy, typy, pružnost, zkušenosti, rady)

Na díry na kolenou je také velmi náchylné merino. Ušila jsem Jasmínce krásné merino punčocháče k šatům na zimu, aby jí bylo teplo, ale dírky bohužel jsou. Vzhledem k ceně merina to zamrzí.

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

Podle čeho vybírat softshell se dozvíte zde:

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Na léto by děti mohly využít, obzvlášť v lesních školkách, oblečení s UV faktorem, jako je tento Jakoubkův obleček:

Koupací ochranný dres

 

Jak oblečení označit?

Ke školkám i školám patří mixování oblečení mezi skříňkami. Není divu, nejhorší je oblečení z řetězců, které má půlka třídy stejné. I to ale můžete opatřit cedulkami, které pozná samo dítě. Já mám našívací etikety se jmény, které našívám tak, aby je vidělo na první pohled i dítě.

Pokud si doma oblečení šijete, nejlepší je si nechat vyrobit svou originální etiketu a tu našívat na vše, co je vaše. Výhoda je, že se dá našít i zvenku (já dávám dokonce i cedulky se jménem a obrázkem ven:-), a je vidět na první pohled, že to je dílo vaše a oblečení vašeho dítěte. Takže v takových tepláčkách opravdu další den nikdo nepřijde:-)

Etikety na oblečení

Bezpečnost dětského oblečení

Při šití oblečení pro děti nejen do školek je třeba dbát zásad bezpečnosti. Ve školkách o to pečlivěji, protože pedagogové mají na starosti 20 – 30 dětí a ač se snaží opravdu mít oči i vzadu, tak nemohou vždy ohlídat úplně všechno. Navíc čím víc dětí, tím větší pravděpodobnost, že i jinak opatrné dítě někdo strčí a ono zůstane viset kolem krku za tkaničku, kterou by si jinak možná před tím vyprostilo. Rozhodně zde platí: “opatrnost především”.

Více o tématu bezpečnosti najdete v tomto článku:

Tkaničky na oblečení pro děti

Dalším tématem je bezpečnost látek. Určitě je dobré šít dětem z kvalitních látek, s atestem a nebo s certifikátem Bio či GOTS. Atestované látky ani nemusí být moc drahé, třeba Moraviatex nebo Produktservis prodávají atestované látky pro děti, jsou kvalitní a nejsou drahé:-)

Co mají děti Caramilly ve skříňkách

  • Softshellové kalhoty podle ročního období (1 – 2)
  • Softshellovou bundu podle ročního období nebo nepromokavou bundu šusťákovku
  • Gumové kalhoty “kšandy”
  • Gumovou bundu
  • Náhradní ponožky 2x
  • Náhradní spodní prádlo 2x
  • Náhradní tričko, náhradní tepláky / leginy 2x
  • Náhradní čepičku
  • Rukavičky 2x (a to víceméně celý rok vyjma letních dní na konci školního roku)
  • Pyžamko
  • Barefoot nebo kompromisní bačkorky s neklouzavou podrážkou
  • Holinky
  • Školák: převlečení na tělocvik do tělocvičny / ven + boty na tělocvik

Fotografie: Petra Macháčková, Facebook CZŠ a MŠ Archa Petroupim