Školní rok sice pomalu končí, ale nový začne co nevidět….a navíc začíná období výletů! Proto přinášíme inspiraci, jak ještě víc omezit produkci jednorázových sáčků či alobalu výrobou trvanlivějších kapsiček na svačinky:-)
Materiál
Na nepropustné svačinové kapsy budete potřebovat kousek látky s polyurethanovým zátěrem, tedy PULu (PolyUrethane Laminated fabric), který se používá například pro výrobu svrchních kalhotek na látkové pleny. Já jsem zvolila tkaný prodyšný PUL ze Šijemdětem (momentálně jsem tam tkané našla jen tyto veselé proužky), který není tak pružný jako klasický plenkový PUL.
Dále budete potřebovat kousky suchého zipu, případně pár plastových patentek (pozor, nutné podložit!) a pokud se rozhodnete pro variantu lemovanou ještě také lemovací pruženku.
Článek je veskrze inspirativní, protože velikost a tvar si můžete zcela přizpůsobit účelu – můžete dětem vyrobit veselé kapsičky akorát na jeden rohlík nebo třeba na jejich oblíbený zapečený toast…
Varianta skládaná
Nejjednodušší verze svačinové kapsičky a ubrousku zároveň dosáhnete prostým ustřižením čtverce, obdélníku, nebo třeba kruhu. PUL není třeba začišťovat, ale pokud chceme, můžeme jej obšít na overlocku nebo overlockovým stehem, nebo třeba olemovat lemovací gumičkou (v případě oblejších tvarů). Jak na to se dozvíte zde:
Na jednoduchý ubrousek jsem využila zbytek PULu o velikosti 22 x 22 cm, tak tak se vejde půlka rohlíku nebo třeba dva kousky domácí bábovky…
Takto bude vypadat kapsička poskládaná a na toto místo je nyní třeba našít suchý zip…
Suchý zip přišijeme rovným stehem, zvolíme spíše delší.
Stejným způsobem přišijeme i opačnou stranu zipu.
Hotová kapsička.
A po rozbalení rovnou ubrousek na drobečky:-)
Varianta šitá
Jinou možností je ušít si kapsičky přímo na míru svačince. Nevýhodou je, že se v jejich útrobách snadněji usadí drobečky. Otestujete to se mnou?:-)
Připravíme si obdélník velikosti podle toho, jak má vypadat výsledná kapsička.
Jednu z kratších stran můžeme olemovat lemovací pruženkou. Natahovat spíše pouze tak, aby si pěkně sedla, já jsem natáhla příliš a celá kapsička se mi docela dost stahuje.
Opačnou kratší stranu sestřihneme dokulata aby vznikla klopa.
A teď!! je ten okamžik, kdy je vhodné přišít smyčkovou stranu suchého zipu na tělo kapsičky (já jsem na to při šití zapomněla a složitě cpala hotovou kapsičku do stroje).
Nyní si kapsičku našpendlíme nebo sepneme svorkami a sešijeme – buď takto na overlocku, nebo líc na líc a otočíme, nebo opět můžeme olemovat pruženkou (návody na další kapsičky budou následovat v brzké době).
Odměříme háčkovou stranu suchého zipu a přišijeme.
Kapsička je hotová, místo přišití suchého zipu můžeme “začistit” třeba kouskem hezké stuhy.
V dohledné době bych ráda doplnila ještě lemované kapsy na svačinu a také sáčky třeba na oříšky nebo sušené ovoce…
ludmirena
Myslíte, že by šel pul použít i místo potravinářské fólie?
A lepší asi nefunkční pul, že?
Kristýna
Chce to vyzkoušet, místo fólie bych použila právě spíš klasicky pružný PUL, ale jestli to opravdu udrží před vlivy tak dlouho jako folie, to Vám nepovím…dejte vědět:-)
Dominika.pazoutova
Místo potravinářské folie jsou bezva voskované ubrousky
velkam
Díky za návod, k tomu podložení ještě – podkládáte i suchý zip, nebo bylo myšleno podložit případné patentky?
Jana Chybová
Dobrý den, myslíte, že by to šlo z kočárkoviny? Zbytky doma mám. Děkuji.
Lucie
Já dělám i z kočárkoviny, ale nejvíc se mi osvědčilo jako vrchní vrstvu použít nějaké veselé bavlněné plátno a vnitřní vrstva bílé bambusové froté se zátěrem – kdysi jsem to někde viděla v návodu a je to např. na zapečený toustík v první uvedené variantě “skládaného ubrousku” super, protože ten bambus pojme vlhkost a toust se nezapaří, přestože ho tam dám ještě teplý – na stydnutí není ráno čas… 🙂