Taky nesnášíte igelitky? Noste si skladnou nákupní tašku stále sebou, kdo je připraven, není zaskočen 😉

Materiál

Na nákupní tašku budeme potřebovat cca 0,5 metru jemného či pevnějšího plátna, použít můžeme také micropeach nebo třeba tzv. padákovinu. Fantazii se meze nekladou, záleží jak těžký náklad chcete v tašce nosit;-)

Pokud chceme tašku nosit srolovanou v kabelce či batohu, výhodu mají samozřejmě spíše skladné a nemačkavé materiály.

Fotonávod

Připravíme si dva obdélníky na tělo tašky, já jsem zvolila velikost 35 x 45 cm, ale záleží zkrátka na tom, jak velkou si přejete tašku 😉 Dále budeme potřebovat dva dlouhé pruhy na ucha tašky – moje mají 74 x 8 cm – výsledná ucha budou mít tedy zhruba 2 cm (pro velkou zátěž doporučuji ucha širší). Stříháme nebo řežeme co nejpečlivěji z předem vyžehleného materiálu.

Nyní si připravíme ucha tašky. Možnosti máme dvě. Buď si rovnou do líce celé ucho zažehlíme a prošijeme, nebo ušijeme z rubu a otočíme do líce (v tomto případě nám vznikne ucho z 8 cm širokého pruhu širší než 2 cm, já obracení z duše nenávidím, a proto jsem šila ucha zažehlená do líce). Plátno se sice třepí, ale není třeba ucha začišťovat, vše bude pěkně schované a s dostatečnými přebytky ve švech.

Postupujeme v podstatě jako u tvorby šikmého proužku bez zakladače. Pruh látky zažehlíme na polovinu a potom ještě každou polovinu zvlášť (opět na poloviny, nebo více).

Následně v kraji proštepujeme.

Můžeme a nemusíme proštepovat i ve skladu látky.

Nyní si hotová ucha odložíme stranou a vrhneme se na samotné tělo tašky.

Našpendlíme a sešijeme klasickým rovným stehem dno a boky tašky. Švy je třeba také začistit – entlovacími nůžkami, cikcakem nebo overlockem.

Nyní je třeba začistit horní okraj tašky a vložit ucha. Zažehlíme si po celém horním obvodu tašky dvojitou záložku, podle toho, jak vysoký horní okraj chceme. Zažehlovala jsem s taškou navlečenou na žehlicí prkno.

Zažehlený okraj.

Přichází čas měření. Pečlivě si odměříme místa pro našití uch a vložíme připravený pruh pod záložku. Já jsem ucha vkládala zhruba 7 cm od švu.

Zkontrolujeme si, že máme obě ucha stejně dlouhá a našpendlíme si všechny čtyři konce. Dáváme extrémní pozor na to, aby se nám ucha nepřetočila!:-)

Nyní záložku po celém spodním okraji z rubu prošijeme s uchy nadále směřujícími dolů.

Prošitá záložka, v místě přišití uch můžeme pár zpětnými stehy šev pojistit.

Čeká nás poslední krok! ucha tašky přetočíme a našpendlíme do konečného směru a proštepujeme i horní okraj záložky.

A máme hotovo! Jednodušeji už to nejde.