Legíny jsou velmi oblíbeným kouskem šatníku mnoha žen a dívek všech věkových kategorií – třeba moje šestiletá dcera odmítá nosit tepláky, protože ty jsou prý pro kluky (co na tom, že jsou růžové a se Šmoulinkou) 🙂 Pokud jste si i vy oblíbily nošení legín a plánujete si je s námi ušít, možná se vám bude hodit přehled vhodných a nevhodných materiálů pěkně na jedné hromadě.
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Bavlněný úplet s elastanem
Klasika vhodná na legíny všech délek od jara do podzimu. I náš průzkum mezi vámi ve skupince ukázal, že po tomto materiálu saháte nejčastěji:-) Čím vyšší gramáž úpletu zvolíte, tím lépe se s ním bude pracovat, legíny budou pevnější, budou lépe držet tvar a méně bude hrozit že vám bude prosvítat…nějaká část těla:-).
Bavlněný úplet s elastanem je ale stále široký pojem – můžete použít klasický jednolíc, oboulíc, ale také třeba finerib na teplejší verzi kalhot. Tyto materiály mívají většinou podíl elastanu (Lycry, Spandexu) kolem 5%, ale existují i úplety s vyšším podílem, například tento materiál Elastika s 10% pružného vlákna (děkujeme za rozšíření obzorů!).
Jednolícní úplet s elastanem.
Legíny z fineribu (Moraviatex).
Bavlněný žakárový náplet z Unuodesign, momentálně bohužel vyprodaný. Krásné žakáry ale koupíte například v e-shopu Látky Kracíková – recenzi najdete zde:
Viskóza
Skvěle poslouží také viskóza. Legíny budou jemné a budou mírně chladit, pro děti však my osobně volíme raději přírodnější bavlnu s elastanem. Jedním z důvodů je i náchylnost viskózy k prodření:-)
Teplákovina, warmkeeper
Legíny z teplákoviny jsou bezva na zimu, to je jasné. Ale je třeba dát si pozor na pružnost toho kterého materiálu, ne každá teplákovina je na šití legín vhodná, a bohužel vám to nezaručí ani vyšší podíl elastanu. Dokud tedy nemáte látku v ruce, nikdy předem s jistotou nevíte, jak pružná v reálu bude. Podívejte se na Petřino video o různých druzích teplákoviny a udělejte si obrázek sami.
Nepočesaná elastická teplákovina.
Obzvlášť zákeřná umí být teplákovina s počesem. Sama jsem se setkala jak s počesanou teplákovinou, která i přes podíl elastanu nepružila téměř vůbec (a můžete hádat, co jsem z ní ušila:-D ), tak s takovou, která pružila celkem slušně, ale třeba do délky místo do šířky.
Vhodný na zimní legíny je také warmkeeper, pružnost je bezvadná a vnitřní chloupek extra příjemný. Je však náchylnější na vytahání v oblasti kolen.
Legíno-suknička z warmkeeperu od švadlenky Lucii, děkujeme:-)
Širší chlapecké legíny po sezóně nošení, za fotku děkujeme paní Petře.
Funkční materiály
Stálicí mezi funkčními materiály, kterou všude a všem doporučujeme, je prémiový funkční úplet z Unuodesign. V případě legín můžete použít jak verzi nepočesanou, tak počesanou, melírovanou i jednobarevnou, která působí “plavkovitějším” dojmem, což ale v případě sportovního oděvu nemusí být na škodu. To už je na preferencích každého z nás.
Dalším funkčním materiálem vhodným pro šití legín je microfresh plavkovina z Unuodesign, která se bude hodit na extra sportovní fitness kousky (a proto s ní já osobně zatím nemám žádnou zkušenost:-D). Krásné plavkoviny má například i Domatex. Obecně je plavkovina chladivá a hezky obepíná postavu, výsledek stojí za to, je však velice kluzká a při šití živá, nelze ji proto doporučit začátečníkům.
Na trhu jsou i další funkční materiály, jako například tato Lombardia, osobní zkušenost však zatím nemáme:-)
Bambus, modal, merino vlna
Velice příjemné legíny můžete ušít i z těchto svým způsobem funkčních přírodních materiálů (pozn.: bambus i modal jsou vlákna přírodního původu, avšak uměle zpracovaná).
Legíny ze silného sportovního bambusového úpletu (tolik oblíbeného na spodní kalhotky) jsou skvělé především na léto, mají chladivý efekt, úplet je dostatečně pružný a drží tvar.
Merino vlna má naopak tendence žmolit a vytahávat se, přesto jsou její kvality především na zimní podvlékací legíny zcela nezpochybnitelné 😉
Dětské legíny ze silného merino oboulíce.
Dámské legíny z tenkého merina ze Šijem dětem.
Dámské legíny ze silného merino oboulíce.
Z čeho ne?
Na legíny se bohužel nehodí úplně každý materiál. Samozřejmě není možné šít legíny z nepružných materiálů – tkané bavlny, 100% úpletu bez podílu elastanu a dalších. Vhodná na legíny není ani svetrovina, má tendence se zdrcnout v délce.
Ani podíl elastanu však není záruka. Jak je psáno výše a jak můžete vidět i ve videu o druzích teplákoviny, objednávání přes eshop podle složení je trochu sázka do loterie. Co z dané látky ušijete se rozhodujte teprve až ji máte doma a zkusíte si v ruce její pružnost. A raději dvakrát měřte a jednou stříhejte:-)
Pokud se přesto rozhodnete šít legíny z málo pružného materiálu, nezapomeňte střih dostatečně rozšířit. No a pokud jste už střihli, a zjistili, že tudy cesta nevede a materiálu je vám líto, poslední šancí je tímto způsobem rozšířit hotové střihové díly – určitě vznikne originální kousek:-)
Na závěr si můžeme zopakovat Petřino video o různých materiálech, kde je patrné, jak se jejich pružnost liší: