Střih na jednoduchou čepičku ve 4 variantách. Můžete šít různé čepičky, střih zůstává podobný. Ve střihu najdete 2 verze střihu, podle kterých lze ušít s obměnami 4 druhy čepiček.

Čepičky jsou ideální pro začátečníky a pro spotřebování zbytků. Začátečníkům doporučuji méně pružné materiály na šití, ideální je flíz.

Střih není nový, je to jen nové zpracování původního střihu na jednoduchou čepičku a mohou si ho všichni ve formě A4 barevně stáhnout ze své objednávky nebo z účtu po přihlášení. Oproti předchozí verzi je více velikostí a je i do větších velikostí. 

Obsah stránky:

(kliknutí na odkaz vás přenese na vybrané místo zde na stránce)

Střih

Varianty střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Návody

– obecné šití vršku čepičky

– čepička s podhrnutým lemem (B1) – videonávod i fotonávod

– čepička s přišitým lemem (A1) – fotonávod

– oboustranná/podšitá čepička (A2, B2) – videonávod, fotonávod

Střih:

Jednoduchá kulatá čepička – obvod 34-60

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Varianty střihu:

A1) čepička s přišitým lemem

A2) oboustranná/podšitá čepička

B1) čepička s podhrnutým lemem

B2) vysoká čepice – homelesska (oboustranná/podšitá)

A) Verze střihu na 1. straně střihové přílohy (A3, u A4 je první v pořadí) – je zde zvlášť čepička a lem):

A1) čepička s přišitým lemem:

 Verze jednovrstvá s lemem (dvojitým) na obvodě hlavičky. 

A2) oboustranná/podšitá čepička

FOTO HOTOVÉ ZATÍM NEMÁM

Verze oboustranná (můžeme šít ze dvou látek a nebo z jedné na přeložku), díl “lem”, nepoužijeme. Nemá samostatný návod krok za krokem. Šije se podobně jako čepička patchworková, jen se “růžky” nedošijí do konce, ale jen do ztracena jako v návodech A a B.

B) Verze střihu na 2. straně střihové přílohy (A3, u A4 je druhá v pořadí) – je zde jeden střihový díl s přerušovanou čárou):

B1) čepička s podhrnutým lemem

Čepička z jedné vrstvy, podhrnutá jednoduše na čele (cca v místě přerušované čáry ve střihu, lepší je ale dítěti zkusit! Pokud zkusíte, bude sedět střih všem:-) Čepička je vhodná pro začátečníky, je na ni zpracován videonávod i fotonávod.

B2) homelesska

Homelesska – nebudete si všímat přerušované čáry ve střihu a střihnete z celého dílu 2x (buď odděleně nebo na přeložku látky).  Nemá samostatný návod krok za krokem. Šije se podobně jako čepička patchworková, jen se “růžky” nedošijí do konce, ale jen do ztracena jako v návodech A a B. Homelesska má výhodu, že sedí na hlavě vždy všem a nevadí ani nedokonale ušité “rohy”, prostě nejlepší čepice na šití.

Rozměry a spotřeba:

Jak vybrat správně velikost:

Tvary hlav se bohužel liší, nedá se řídit věkem a bohužel se nedá 100% řídit ani obvodem hlavičky. Některé děti i dospělí mají hlavu kulatou a nízkou, jiní úzkou a vysokou. V tabulce jsou uvedeny míry hotové čepice. Čepička lépe sedí, když se na hlavu natáhne. Uvedená doporučení mám vyzkoušená na naší rodině (nemáme všichni stejný typ hlavy:-), dětem s kulatou hlavou může být střih delší do čela (nebo dostává špička). Nejlepší je čepičku před dokončením zkusit. Homelesska bude sedět zaručeně všem, tam je výška větší z principu.

Bavlněný úplet s elastanem se více na hlavu natáhne a čepice tak stačí o číslo menší, doporučené obvody jsou uvedeny v tabulce.

Jak upravit výšku čepičky:

Jak upravit výšku střihu čepičky

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

a) PRUŽNÉ: úplet s elastanem (bavlna, bambus, umělé funkční úplety), hladký patent nebo finerib s elastanem, merino

B) MÉNĚ PRUŽNÉ: flíz, warmkeeper, wellsoft, teplákovina.

Látky

Užitečné odkazy:

Mám přidat na švy? A jak?

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Záševky

Přídavky na švy a lemy u různých variant střihů:

Střihová příloha 1. střih v pořadí.

Střihová příloha 1. střih v pořadí.

Střihová příloha 2. střih v pořadí.

Střihová příloha 2. střih v pořadí.

Střihová příloha 2. střih v pořadí.

Obecné upozornění na šití vršku:

U šití čepičky je záludné místo, které pak na čepičce někdy dělá “rohy”:

 

Toto místo je třeba šít velmi, velmi do ztracena a to tak, že končíte na hraně látky a postupně vyšíváte pryč až jste mimo sklad látky. Vždy si u čepičky značte linii střihu! Mohl by vám pomoci i tento článek a video věnované záševkům:

Záševky

Čepička s podhrnutým lemem (verze B1)

Přeneseme střih na látku – v místě, kde je ve střihu naznačeno “sklad látky”, stříháme látku dvojmo, ale v jednom celku. Výsledný díl vypadá jako na fotografii výše. Na švy přidáváme všude, nemusíme přidávat dole v rovné části, ale přidáním na švy nic nezkazíte.

Pružným stehem sešijeme “véčko” na čele a celou zadní část od “špiček” až dolů. Nejlepší pružný steh je buď třírovný pružný steh a nebo pružný overlockový steh, lze využít i nějaký cikcak – obrázky stehů najdete ve videonávodu.

Čepičku si spojíme v místě “křížku” nahoře, kde se budou potkávat dva stehy, které jsme právě ušily. Ze všech sil se snažíme, aby se zde stehy potkaly do křížku, ale pro začátečníky to není lehká věc, když se nepovede poprvé, vůbec to nevadí, příště to bude lepší a pak zase lepší, čepiček děti stejně potřebují hodně:)

Pečlivě našpendlíme nebo i nastehujeme.

Takto máme sešito. Není třeba začišťovat, úplet ani náplet se netřepí a zbytečně by tak čepička na hlavě více tlačila, takto je měkčí – můj názor. Pokud máte overlock, tak určitě můžete šít na overlocku, i když “véčka” se velmi špatně šijí na overlocku “do ztracena” a je v tomto případě lepší rovnosteh, lépe se šití jehly reguluje. Osobně to dělám tak, že šiji na overlocku a pak “véčka” / záševky ušiji ještě do ztracena na rovnostehu – tak aby po přetočení na líc čepička v přechodu záševku do nesešité části nedělala “rohy”. Je potřeba šít velmi pozvolna, aby se záševek pomaloučku vytrácel.

Čepičku otočíme v místě, kde je ve střihu naznačen “sklad” na podhrnutí. Pozor – jak je uvedeno ve videu, každé dítě má jiný typ hlavy, někdo kulatou s velkým obvodem, ale nízkým “čelem”, někdo oválnou s malým obvodem, ale vyšším čelem. Čepička dokonale nemůže sedět všem na výšku přesně podle “čáry” ve střihu. Je lepší buď vzít míru výšky čepice z aktuálně padnoucí čepičky a nebo vyzkoušet dítěti na hlavičce “ohnout”. Tak dosáhnete ideální vaší čepičky a výšku si pak můžete zapracovat do střihu pro to své unikátní dítě. Píši to proto, že sama mám 3 děti a každé má jiný typ hlavy, na obvod má tříletý syn víc jak sedmiletá dcera, její čepice jsou mu na obvod malé a na výšku velké.

Už víte, proč mám ráda čepice s regulací na uzlík?:-)

TIP: NEJEN! ? začátečníkům se v tomto bodě velmi špatně prošívá úplet na úplet tak, aby do obvodu přesně sedl a moc se nevlnil. Coverlock pomůže, ale kdo z nás ho má? Navíc já se přiznám, že na něm nešiji ráda… pro nás čepičky takto šiji na rovnostehu, byť mám průmyslový profi coverlock… Výhoda je jednak ta, že člověk nemusí kvůli jednomu švu měnit 3 nitě a regulovat napění všech těch nití, ale mimo jiné i ta, že čepička prošitá shora tříkrokým cikcakem podle mě lépe vypadá, lépe pruží a je pohodlnější na nošení – šev netlačí na hlavičce a nedělá tam “hady”. Za nás tedy takto doporučuji.

Aby se vám čepička lépe šila, použijte lepidlo na papír typu “Kores”, je pratelné, rychle schne. Podlepíte si “podhrnutou část” – stačí cca 2 cm její konec a přilepíte na čepičku. Vrstvy se vám od sebe tak nehnou a navíc se čepička zpevní a při šití se úplet už nevlní! Před šití necháme trochu zaschnout.

Čepičku prošijeme tříkrokým cikcakem.  Lze použít i jiné pružné stehy, ale toto je můj nejoblíbenější.

Čepička z rubu. A je hotovo:)

Čepička s přišitým lemem (verze A1)

Šiji nejradši z fineribu nebo hladkého patentu a lem dělám z designového úpletu s 5% elastanu.
1
Střih naneseme na látku, kterou máme dvojmo – ve střihu je naznačeno přerušovanou čárou, kde bude sklad látky. Tam nepřidáváme na švy, zbytek ano. Zde je sklad vpravo.
2
Takto vypadá celý vystřižený díl na čepičku.
3
Sešijeme “záševky” nebo jak to nazvat. Lze to ušít třeba i jen na rovnostehu, čepička pak lépe vypadá z líce a finerib ani úplet se netřepí. Já jsem šila na overlocku, ale konce uvnitř čepičky jsem “zjemnila” na rovnostehu, aby to nedělalo nevzhledné “boule” uprostřed čepičky. Více uvidíte ve videonávodu na čepici ušanku.
4
Čepičku přeložíme na sebe a prošijeme po obvodu. Opět rovnosteh a nebo overlock a nebo kombinace, jak jsem to udělala já. Dáme pozor, aby nám švy nahoře hodily “křížek”.
5
POZNÁMKA KE STŘÍHÁNÍ LEMU: Aby se dobře přizpůsobil při šití a nevlnil se, ustřihněte ho tak, jak je ve střihové příloze, bez přídavků na švy! Do čepičky se hezky o těch pár cm natáhne.
Na fotce je trochu starší střih, váš lem bude nižší.
6
Lem sešijeme na boku a pak přehneme napůl a přišijeme k okraji čepičky.
7
Nyní můžeme přichytit na pár místech a nebo prošít celé dokola. Pozor, pružným stehem!
8

Oboustranná čepice (verze A2, B2)

Návod je původně k patchworkové čepičce (najdete též v e-shopu).

Videonávod:

U čepičky všude přidejte na švy. Střih počítá u dané velikosti i s malým přehrnutím, jak vidíte na fotkách na konci návodu.

Na oboustrannou čepičku potřebujeme 8 dílů, já mám zbytků hodně, tak mám každý díl jiný, ale můžete čepičku ušít jen z jedné látky.

Sešijeme vždy dva a dva díly k sobě.

Nyní přišijeme vždy dva a dva dvojdíly k sobě, tak nám vzniknou dvě čepičky. U jedné čepičky necháme malý kus nesešitý – tudy budeme provlékat čepičku na líc.

Jednu čepičku otočíme na líc.

Čepičky vložme do sebe. Našpendlíme tak, aby přesně vyšly švy k sobě.

Sešijeme k sobě.

U šití obvodu čepičky skládáme přídavky švu cikcak.

Dírou v čepičce provlečeme na líc.

V ruce dírku zašijeme.

A máme hotovo.

Čepička má neuvěřitelné množství podob:)