Střih na jednoduchou čepičku ve 4 variantách. Můžete šít různé čepičky, střih zůstává podobný. Ve střihu najdete 2 verze střihu, podle kterých lze ušít s obměnami 4 druhy čepiček.

Čepičky jsou ideální pro začátečníky a pro spotřebování zbytků. Začátečníkům doporučuji méně pružné materiály na šití, ideální je flíz.

Střih není nový, je to jen nové zpracování původního střihu na jednoduchou čepičku a mohou si ho všichni ve formě A4 barevně stáhnout ze své objednávky nebo z účtu po přihlášení. Oproti předchozí verzi je více velikostí a je i do větších velikostí. 

Střih:

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Varianty střihu:

A1) čepička s přišitým lemem

A2) oboustranná/podšitá čepička

B1) čepička s podhrnutým lemem

B2) vysoká čepice – homelesska (oboustranná/podšitá)

A) Verze střihu na 1. straně střihové přílohy (A3, u A4 je první v pořadí) – je zde zvlášť čepička a lem):

A1) čepička s přišitým lemem:

 Verze jednovrstvá s lemem (dvojitým) na obvodě hlavičky. 

A2) oboustranná/podšitá čepička

FOTO HOTOVÉ ZATÍM NEMÁM

Verze oboustranná (můžeme šít ze dvou látek a nebo z jedné na přeložku), díl “lem”, nepoužijeme. Nemá samostatný návod krok za krokem. Šije se podobně jako čepička patchworková, jen se “růžky” nedošijí do konce, ale jen do ztracena jako v návodech A a B.

B) Verze střihu na 2. straně střihové přílohy (A3, u A4 je druhá v pořadí) – je zde jeden střihový díl s přerušovanou čárou):

B1) čepička s podhrnutým lemem

Čepička z jedné vrstvy, podhrnutá jednoduše na čele (cca v místě přerušované čáry ve střihu, lepší je ale dítěti zkusit! Pokud zkusíte, bude sedět střih všem:-) Čepička je vhodná pro začátečníky, je na ni zpracován videonávod i fotonávod.

B2) homelesska

Homelesska – nebudete si všímat přerušované čáry ve střihu a střihnete z celého dílu 2x (buď odděleně nebo na přeložku látky).  Nemá samostatný návod krok za krokem. Šije se podobně jako čepička patchworková, jen se “růžky” nedošijí do konce, ale jen do ztracena jako v návodech A a B. Homelesska má výhodu, že sedí na hlavě vždy všem a nevadí ani nedokonale ušité “rohy”, prostě nejlepší čepice na šití.

Rozměry a spotřeba:

Jak vybrat správně velikost:

Tvary hlav se bohužel liší, nedá se řídit věkem a bohužel se nedá 100% řídit ani obvodem hlavičky. Některé děti i dospělí mají hlavu kulatou a nízkou, jiní úzkou a vysokou. V tabulce jsou uvedeny míry hotové čepice. Čepička lépe sedí, když se na hlavu natáhne. Uvedená doporučení mám vyzkoušená na naší rodině (nemáme všichni stejný typ hlavy:-), dětem s kulatou hlavou může být střih delší do čela (nebo dostává špička). Nejlepší je čepičku před dokončením zkusit. Homelesska bude sedět zaručeně všem, tam je výška větší z principu.

Bavlněný úplet s elastanem se více na hlavu natáhne a čepice tak stačí o číslo menší, doporučené obvody jsou uvedeny v tabulce.

Jak upravit výšku čepičky:

Jak upravit výšku střihu čepičky

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

a) PRUŽNÉ: úplet s elastanem (bavlna, bambus, umělé funkční úplety), hladký patent nebo finerib s elastanem, merino

B) MÉNĚ PRUŽNÉ: flíz, warmkeeper, wellsoft, teplákovina.

Látky

Videonávod:

Videonávod na čepičku s přišitým lemem (A1):

V tomto návodu se šije verze B1 – čepička s podhrnutým lemem:

A tady se můžete podívat na návod na oboustrannou čepičku:

Fotonávod:

– obecné šití vršku čepičky

– čepička s podhrnutým lemem (B1) – videonávod i fotonávod

– čepička s přišitým lemem (A1) – fotonávod

– oboustranná/podšitá čepička (A2, B2) – videonávod, fotonávod

Přídavky na švy a lemy u různých variant střihů:

Střihová příloha 1. střih v pořadí.

Střihová příloha 1. střih v pořadí.

Střihová příloha 2. střih v pořadí.

Střihová příloha 2. střih v pořadí.

Střihová příloha 2. střih v pořadí.

Obecné upozornění na šití vršku:

U šití čepičky je záludné místo, které pak na čepičce někdy dělá “rohy”:

 

Toto místo je třeba šít velmi, velmi do ztracena a to tak, že končíte na hraně látky a postupně vyšíváte pryč až jste mimo sklad látky. Vždy si u čepičky značte linii střihu! Mohl by vám pomoci i tento článek a video věnované záševkům:

Záševky

Čepička s podhrnutým lemem (verze B1)

Přeneseme střih na látku – v místě, kde je ve střihu naznačeno “sklad látky”, stříháme látku dvojmo, ale v jednom celku. Výsledný díl vypadá jako na fotografii výše. Na švy přidáváme všude, nemusíme přidávat dole v rovné části, ale přidáním na švy nic nezkazíte.

Pružným stehem sešijeme “véčko” na čele a celou zadní část od “špiček” až dolů. Nejlepší pružný steh je buď třírovný pružný steh a nebo pružný overlockový steh, lze využít i nějaký cikcak – obrázky stehů najdete ve videonávodu.

Čepičku si spojíme v místě “křížku” nahoře, kde se budou potkávat dva stehy, které jsme právě ušily. Ze všech sil se snažíme, aby se zde stehy potkaly do křížku, ale pro začátečníky to není lehká věc, když se nepovede poprvé, vůbec to nevadí, příště to bude lepší a pak zase lepší, čepiček děti stejně potřebují hodně:)

Pečlivě našpendlíme nebo i nastehujeme.

Takto máme sešito. Není třeba začišťovat, úplet ani náplet se netřepí a zbytečně by tak čepička na hlavě více tlačila, takto je měkčí – můj názor. Pokud máte overlock, tak určitě můžete šít na overlocku, i když “véčka” se velmi špatně šijí na overlocku “do ztracena” a je v tomto případě lepší rovnosteh, lépe se šití jehly reguluje. Osobně to dělám tak, že šiji na overlocku a pak “véčka” / záševky ušiji ještě do ztracena na rovnostehu – tak aby po přetočení na líc čepička v přechodu záševku do nesešité části nedělala “rohy”. Je potřeba šít velmi pozvolna, aby se záševek pomaloučku vytrácel.

Čepičku otočíme v místě, kde je ve střihu naznačen “sklad” na podhrnutí. Pozor – jak je uvedeno ve videu, každé dítě má jiný typ hlavy, někdo kulatou s velkým obvodem, ale nízkým “čelem”, někdo oválnou s malým obvodem, ale vyšším čelem. Čepička dokonale nemůže sedět všem na výšku přesně podle “čáry” ve střihu. Je lepší buď vzít míru výšky čepice z aktuálně padnoucí čepičky a nebo vyzkoušet dítěti na hlavičce “ohnout”. Tak dosáhnete ideální vaší čepičky a výšku si pak můžete zapracovat do střihu pro to své unikátní dítě. Píši to proto, že sama mám 3 děti a každé má jiný typ hlavy, na obvod má tříletý syn víc jak sedmiletá dcera, její čepice jsou mu na obvod malé a na výšku velké.

Už víte, proč mám ráda čepice s regulací na uzlík?:-)

TIP: NEJEN! ? začátečníkům se v tomto bodě velmi špatně prošívá úplet na úplet tak, aby do obvodu přesně sedl a moc se nevlnil. Coverlock pomůže, ale kdo z nás ho má? Navíc já se přiznám, že na něm nešiji ráda… pro nás čepičky takto šiji na rovnostehu, byť mám průmyslový profi coverlock… Výhoda je jednak ta, že člověk nemusí kvůli jednomu švu měnit 3 nitě a regulovat napění všech těch nití, ale mimo jiné i ta, že čepička prošitá shora tříkrokým cikcakem podle mě lépe vypadá, lépe pruží a je pohodlnější na nošení – šev netlačí na hlavičce a nedělá tam “hady”. Za nás tedy takto doporučuji.

Aby se vám čepička lépe šila, použijte lepidlo na papír typu “Kores”, je pratelné, rychle schne. Podlepíte si “podhrnutou část” – stačí cca 2 cm její konec a přilepíte na čepičku. Vrstvy se vám od sebe tak nehnou a navíc se čepička zpevní a při šití se úplet už nevlní! Před šití necháme trochu zaschnout.

Čepičku prošijeme tříkrokým cikcakem.  Lze použít i jiné pružné stehy, ale toto je můj nejoblíbenější.

Čepička z rubu. A je hotovo:)

Čepička s přišitým lemem (verze A1)

Šiji nejradši z fineribu nebo hladkého patentu a lem dělám z designového úpletu s 5% elastanu.

Střih naneseme na látku, kterou máme dvojmo – ve střihu je naznačeno přerušovanou čárou, kde bude sklad látky. Tam nepřidáváme na švy, zbytek ano.

Takto vypadá celý vystřižený díl na čepičku.

Střihovou předlohu na náplet pokládáme ke dvěma skladům…

…takový bude výsledný díl:-)

Čepičku i náplet si takto připravíme na šití. Náplet budeme sešívat líc k líci po kratší straně, u čepičky budeme sešívat k sobě vždy dvě krajní špičky.

Sešijeme “záševky” na vršku čepičky. Ideální je na toto třírovný pružný steh, šijeme od špičky dolů, do ztracena.

Je třeba šít opravdu do ztracena, jako záševek, aby na čepičce nebyly nevzhledné rohy.

Polotovar čepičky s odšitými “záševky”.

Čepičku přeložíme na sebe a prošijeme po obvodu. Dáme pozor, aby vznikl na vršku čepičky přesný kříž. Můžete si ho před samotným šitím “pojistit” stehovkou nebo pár stehu na stroji. Stranu s přehybem látky opět šijeme do ztracena.

Lem i čepičku máme připravené ke kompletaci:-)

Čepičku přetočíme na líc, tento křížek by nám měl vzniknout 😉

Lem sešitý na boku přehneme napůl a vložíme do čepičky.

Rovnoměrně vešpendlíme.

A přišijeme – opět pružným stehem! Šijeme po líci.

Zde je použit třírovný pružný steh.

Nyní okraj začistíme cikcakem.

Šev mezi čepičkou a lemem začištěný cikcakem.

Lem ohrneme nahoru.

Výhoda je, že zevnitř není vidět šev, je schovaný v přehrnutí.

7
Nyní můžeme přichytit na pár místech a nebo prošít celé dokola. Pozor, pružným stehem!
8

Oboustranná čepice (verze A2, B2)

Střihový díl si můžete na papír rovnou vykopírovat dvojitě a nemusíte tedy pak pokládat na sklad látky. Obzvlášť se to hodí, když se potřebujete přehledně vejít do nějakého zbytku:-)

Čepičku můžeme samozřejmě střihnout i na přeložku látky, bez předchozího zdvojování střihu.

Je třeba trefit se střihem opravdu na úplnou hranu látky.

Čepičku budu šít ze dvou různých látek. Připravím si tedy dle schématu ve střihu dva stejné díly.

Každý z dílu si sešpendlím krátkou stranou k sobě, abych “špičky” čepičky dostala na sebe.

Vnější oblouky špiček sešiji. Šít budu pružným stehem – třírovným pružným stehem, máte-li, nebo jemným obyčejným cikcakem.

Je třeba začít od úplné špičky a pokračovat ještě i za linii šití – stejně jako záševky jinde musíme odšít do ztracena, aby nám na čepičce nevznikly rohy. Najdete to krásně ukázané ve videu a rovněž si můžete pročíst článek s videem níže:

Záševky

Po ušití začistím cikcakem (nebo třeba overlockovým stehem). Začištění ale není v tomto případě nutné, úplet s elastanem se netřepí ani nepáře a navíc budou všechny švy pěkně schované uvnitř čepičky.

Detail odšitého “záševku” do ztracena.

Stejnou službu jako tříkroký rovný steh udělá i dobře seřízený jemný obyčejný cikcak.

Čepičku můžete samozřejmě sešívat i na overlocku, tam se dá ale s obtížemi šít úplně do ztracena, proto je dobré potom odšití dokončit na běžném šicím stroji.

Nyní budeme sešívat oba vzniklé oblouky čepičky k sobě…abychom se přesně trefili a vznikl nám na vršku čepičky souměrný “křížek”, můžeme využít například pásku Wonder Tape od Prym, kterou si nalepíme na přídavek švu, stačí malý kousek (uvidíte ve videu).

Před šitím si můžete celou čepičku (nebo jen na pár místech) sešpendlit, nebo klidně i sestehovat.

Tady vidíte vykukovat kousek pásky.

Šít budeme od spodu, kde máme čepičku celou rozdělenou, na druhém konci odšijeme opět do ztracena. Opět volíme pružný steh – cikcak, třírovný steh, overlockový steh.

A máme sešito, zde overlockový steh.

Kýžený výsledek se dostavil – souměrný křížek na vršku čepičky.

Obě čepičky ušijeme stejným způsobem. V jedné z nich si ale musíme nechat otvor na otočení čepiček po sešití v jejich spodní části.

Čepičky si vložíme do sebe líc na líc a pečlivě srovnáme švy k sobě.

Spodní obvod si našpendlím, mělo by to vyjít úplně přesně, pokud jste přesně stříhali i šili:-)

Máme sešito. Zde overlock, opět platí, že je třeba šít některým z pružných stehů! Otvorem potom celou čepičku obrátíme na líc (postupujte pomalu a s citem, ať si otvor nechtěně nezvětšíte 😉 ).

A máme skoro hotovo:-D

Nyní nás čeká sešít obracecí otvor ručně matracovým stehem.

Šev si hezky srovnáme a postupně zašijeme, doporučuji kouknout na video:-)

Takto vypadá otvor po zašití.

Teď už stačí jen vložit čepičky do sebe a máme hotovo:-)

Druhou možností je sešít obě vrstvy čepičky bez ponechání otvoru a ten si nechat až ve spodním okraji.

Otvor si zase můžete pojistit lepicí páskou Wonder Tape.

I zde můžete otvor zašít matracovým stehem ručně…

…nebo můžete pružným stehem prošít celou čepičku:-)