Hledáte vhodný střih pro první šití oblečení? Pak se vám možná budou hodit jednoduché tepláky pro začátečníky.
Pro miminka a školkové děti. Velikosti 56 – 110

Střih, fotonávod a videonávod na tepláky s volnějším sedem. Součástí je videonávod jak ušít tepláky i na obyčejném šicím stroji.

Střih je k dispozici ve vel. 56 – 110.

Střih je obdobný jako střih na tepláčky s kulatým sedem do vyššího pasu.  Liší se ve výšce sedu a mírně je střih v nové verzi upraven velikostně zejména ve větších velikostech, střihy nejsou stejné, ale jsou obdobné, jen se zásadně liší výška sedu. Střihy je možno koupit ve výhodném setu.

Dne 28. 8. 2018 byl střih inovován novou verzí, která má ještě jako součást i přední díl s podstřižením, vhodný pro děti bez plen. Střih si stáhnete ze své objednávky nebo svého účtu po přihlášení. Pro děti s plenkami doporučuji šít, jak je v návodu, oba díly stejné. Lze obojí, záleží na vás, vyzkoušejte:)

Do 22.1.2019 nebylo součástí souborů PDF se střihem na A4 černobíle, od 22. 1. už jsou nově zakoupené střihy kompletní. Černobíle lze tisknout i z barevné verze tak, že si v nastavení tisku dáte černobílý tisk. Pokud s tím budete mít problém, pište na strihy@caramilla.cz tak, že přepošlete původní mail s objednávkou a Martina vám zašle soubor v PDF na A4 do mailu.

Dne 4. 3. 2019 Byl střih nahrazen novou, lépe graficky zpracovanou verzí s náhledy jak vykopírovat střihové díly a jak přidat na švy a na lemy. Střih je nyní zpracován ve vrstvách. Do střihu byly přidány též střihové díly na náplety pro úplné začátečníky. Střih sám o sobě se nezměnil. Střih si stáhnete ze své objednávky nebo z odkazů v e-mailu. Datum poslední verze: 1. 3. 2019

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A1, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Rozměry a spotřeba:

Materiál:

Střih je koncipován pro pružné materiály!!! Je vhodný pro všechny typy pružných materiálů: teplákovina, úplet, microfresh, warmkeeper, … pro méně pružné materiály (flíz, svetrovina) je třeba přidat více do šířky (zejména na nohavicích!).

Látky

Video: Teplákovina (druhy, typy, pružnost, zkušenosti, rady)

Upozornění! Nepružné materiály nejsou pro tento střih vhodné. Po přidání do šířky (na boky 1 – 2 velkosti, na nohavicích 3 – 4 velikosti) je střih nositelný z nepružných materiálů (plátno, micropeach, softshell, riflovina, prací kord, manšestr, …) pro děti, které se moc nehýbou (miminka). Pro děti, které již vyžadují pohyb a nohy dávají při pohybu od sebe, tento střih vhodný není (vlastní praxe, vydržel mi na Rozárce v cca 2 letech – je dost živá – asi 20 minut, zkoušen micropeach a prací kord).

Pro ilustraci, jak dopadly jinak slušivé kalhoty z micropeach na Rozárce po 30 minutách běžného pohybu po zahradě…

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Střihové díly / přídavky na švy

Střih obsahuje univerzální střihový díl, který je vhodný pro malé děti s plenkou, pak jej stříháme 2x stejně (tak je tomu i ve videu), pro děti bez plen je někdy lepší, když je přední díl tzv. podstřižen. Pak střihneme 1 a 1 díl. Oba díly složíme na přeložku látky, vyjdou nám takto v celku. Na švy přidáme přesně tolik, kolik budeme na švy šitím potřebovat.

Srovnání: tepláčky vpravo šity z 2x univerzálního dílu, tepláčky vlevo s předním dílem podstřiženým.

Ve střihové příloze (po 4. 3. 2019) máte též střihové díly nápletu. Ty jsou orientační, pro úplné začátečníky, lepší je vždy se řídit bříškem dítěte!

Střih si připravíme podle návodu na tisk a lepení střihu a můžeme si jej vykopírovat i na složený papír rovnou na celý díl, nebo nanášíme na sklad látky (tam, kde je střihu přerušovaná čára).

Díly jsou stejné, naneseme 2x a vystřihneme, na švy přidáváme rovnoměrně. Rozložení dílů na látku najdete v e-mailu se střihem. Odměříme gumu podle pasu dítěte a sešijeme dokola (obyčejným nebo pružným stehem)


Připravíme si náplety – do pasu odměřuji dle obvodu pasu dítěte, aby byl akorát, na nohavice je třeba náplet o trochu užší, aby stáhl nohavici a nebyl moc volný. Výška obou nápletů cca 15 cm.

Sešpendlíme dokola tepláčky na bocích a v rozkroku.

Šijeme na běžném stroji nebo overlocku. Na běžném stroji podle materiálu, pružným stehem nebo obyčejným stehem, případně overlockovým stehem.

Prošito rovným stehem.

Začistíme si přídavky švu. (Pokud šijeme overlockovým stehem, uděláme to ještě před šitím)

Začistíme švy cikcakem.


Cikcak se musí pěkně trefit za linii rovného šití – na přídavek švu.

Porovnání rovného stehu s cikcakem (vpředu) a overlockového stehu z obou stran uzavřeného (vzadu).

Sešijeme si náplety k sobě. Rovným stehem.

Složíme si náplety k sobě a přídavky na švy oddálíme od sebe, aby byl šev hladký.

Dovnitř do nápletu do pasu vložíme navolno sešitou gumu.

 

Rovnoměrně vešpendlíme náplet do pasu – většinou boky / boky / střed / střed a pak mezi špendlíky (lépe je toto vidět ve videu).

Stejně tak i náplety v nohavicích.

Prošijeme opět stejně jako tepláčky. Náplet při šití natahujeme, aby hezky vyšel do pasové linie tepláků. Pasovou linii lze šít přes volné rameno.

Začistíme si přídavky švu. (Pokud šijeme overlockovým stehem, uděláme to ještě před šitím).

Obšijeme cikcakem.

Poslední krok jsou spodní náplety. Musíme kousek po kousku, jsou úzké.