Střih na dámskou mikinu 3v1 – využijete ji v těhotenství, při nošení děťátka v šátku nebo nosítku a samozřejmě i potom, když už žádné nové přírůstky do rodiny nechystáte:-) Zvládne ji ušít i mírně pokročilá švadlenka. Obsahuje variantu bez kapes a variantu s jednoduchými kapsami.
Odnosila jsem 4 děti v břiše🤰, 4 děti na břiše 👼 a 4 děti na zádech😜.
Takže bych tak nějak řekla, že tahle mikina by se vlastně měla jmenovat “mikina Caramilla”.
Kdo mě znáte delší dobu, tak víte, že střihům “jména” nedávám.
Takže prostě … mikina 3v1… 🙂
Je naprosto skvělá pro těhotné, po porodu – schová nedostatky, tkaničkou si ji stáhnete a neplandá. Miminěcí vsadku pro nošení na břiše má udělanou tak, aby vybalancovala těhotenské rozšíření, takže při nošení miminka nikdo nepozná, že byla dřív mikina těhotenská… stejně, kdo máte přístup k mateřství jako já (tzn. kontakt, blízkost rodiče, pocit bezpečí, ale zároveň jste hyperaktivní a potřebujete volné ruce), tak víte, že bez miminka ji po porodu stejně moc nosit nebudete… Když dítě odroste, tak pěkně na záda. A nebo jako já pokračovat další cyklus… a tak pořád dokola, dokud vás to bude bavit 😁. Já si dala 4 kola. 🛞

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Varianty střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

   – Zipy

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Střih:

mikina_3v1_tehotenska_nosici

34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68

Nejlehčí šití

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, 40 stran včetně přehledného schématu, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0 (dvě strany), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.

Varianty střihu:

Střih obsahuje:

  • Linie předního dílu s kapsami nebo bez kapes
  • Kulatá kapsa pro možnost šití s váčkem nebo bez
  • Linie předního dílu rovná
  • Linie předního dílu prodloužení kulatá pro těhotenskou verzi
  • Kapuce (bez kšiltu, bez zvýšení na krk)
  • Stojáček
  • Podsádky předního dílu u zipu, kapuce, podsádky spodního zakončení bundy
  • Vsadka pro nošení na břiše
  • Vsadka pro nošení na zádech

Rozměry a spotřeba:

Součástí střihu je PDF příloha s polohováním pro variantu 3v1 (těhotenská + 2 nosící vsadky) a pro variantu těhotenskou bez vsadek.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Při výběru velikosti berte v úvahu, jak moc chcete mít mikinu upnutou nebo spíš volnější. Berte v úvahu i typ a pružnost materiálu.

Pro mikinu na tělo můžete použít: pružnou teplákovinu (pozor, to, že při koupi je uvedeno, že má 5 – 10% elastanu, nemusí nutně znamenat, že bude skvěle pružit – viz video níže), warmkeeper, flíz, svetrovina (ta pruží trochu méně, dobře měřte).

Použít můžete i nepružnou teplákovinu, ale je třeba volit větší velikost.

Zipy

V tabulce výše jsou uvedeny délky zipů v centimetrech pro obě verze mikin. Mikinu není problém prodloužit, po linii střihu můžete pokračovat dále. Nezapomeňte prodlužovat v délkách zipů, tedy vždy o 5 cm. Mikinu lze též o 5 cm zkrátit.

Moje zkušenost se šitím je taková, že běžné zipy nevydrží, u mě je  95% zipů, které jsem kdy do mikin a bund za svůj život našila a nebyly YKK nebo Opti, porouchaných. Zkoušela jsem různé, Stoklasu, VTC, galanterii, spirálové, kostěné… Kostěné vyjede jezdec nahoře a nebo se zuby nedovírají, u spirály se vytrhují dole.

Je to moje osobní zkušenost, pak mě mrzí, když musím zip přešívat. YKK ani Opti se mi v životě nerozbil, stejné ruce, které to zapínají. To samé u dětí… ale není to exaktní test, jen můj názor.

Proto doporučuji, když už koupíte střih, látku a trávíte čas šitím, zkuste pořídit kvalitní zip. YKK zipy koupíte například u Batani. A nebo v obchodě YKK zipy. Oba obchůdky jsou nadšenkyně a každá má trochu jiný sortiment, určitě si vyberete. Občas jsou zipy vyprodané, YKK se dělají na zakázku, dodání trvá minimálně měsíc, ale holky vždy objednávají nové várky, takže průběžně sledujte nabídku!

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Další potřeby

Dále využijete kulatou gumu 3 mm 3 – 6 m (pro nosicí bundu je třeba více, pro nenosicí méně), kousek prádlové gumy do nosící vsadky, průchodky 5 mm (1 balení), brzdičky (1 – 2 dírkové, na kapuci dávám 2x dvoudírkovou, dolů do mikiny na stažení 2x dvoudírkovou, do nosicí vsadky 3x dvoudírkovou, pod prsa 2x jednodírkovou).

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Hlavolam jménem průchodky

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Videonávod na mikinu s běžným rukávem:

Fotonávod:

Schéma přídavků na švy a záložky u jednotlivých verzí.

Příprava dílů

Mikina se šije stejně jako běžná mikina dětská, na kterou najdete návod zde.

Specifika nosící a těhotenské mikiny najdete níže v návodu na bundu. Návod na nosící a těhotenskou mikinu je v přípravě.

Mikina s běžným rukávem (stojáček/kapuce) – 74-164 (střih a návod)

 

Specifické nosicí části, převzato z bundy 3v1

V tomto návodu jsou popsány a nafoceny atypičnosti dámské bundy (stahování na šňůrky a zejména nosící verze bundy.

Zadní díl přijde v místech, která máte naznačená ve střihu takto “rozstříhat”. Od čáry nahoře přerušované (má na koncích bambulky) a pak středem zad od čáry, vše máte ve střihu popsané.

V místech “bambulek” uděláme takovéto vidličky. Otvor by se měl otevřít do bambulky, tzn. že bambulka ze střihu by na fotce byla jakoby v zobáčku (ne před zobáčkem:-) Ale je to asi 0,5 cm a nehraje to až tak roli.

Díl na krytí otvoru na zádech máte ve střihu na 2 přeložky látky, takto vypadá vykopírovaný, Uprostřed jej budeme překládat a po obvodu je třeba přidat na švy.

Díl si sešijeme po obvodu a dole uprostřed si necháme otvor na přetočení.

Přetočíme a hezky prošijeme po lícní straně.

Otvor na zádech začistíme, já na overlocku, použít můžete jakýkoliv jiný začišťovací steh. V místech “vidličky” při šití bundu takto roztáhneme a obšijeme, aby se nám celý otvor hezky dostal do stroje.

Takto to vypadá po ušití.

Vsazení zipu do zad. Ve střihu není podsádka k této části, je to jen rovný pruh látky, cca 5 – 7 cm široký + přídavky na šev. Ustřihněte si podsádku rovný proužek o délce 70 cm (S-XXXXL) / 65 cm (XS) a šířce cca 5 – 7 cm + přídavky na šev. Mezi zadní díl a podsádku vložíme zip.

Prošijeme zip z rubu.

Přetočíme a prošijeme z lícní strany už načisto.

Po začištění podhrnete okraje látky dovnitř do bundy a prošijete po lícní straně jen takto rovně. Zkoušela jsem i bundy šít jinak a vsazovat zipy, ale toto je nejjednodušší způsob šití a také nošení dítěte. Bohatě stačí díra a druky.

Takto vypadá místo z rubu. Pod palcem vidíte část zipu, který jde středem zad. Podsádku takto schovám nahoře do začištění otvoru na bundě.

Všití krytí zadního otvoru. Okraje patří přes díru, a z boku mírně prošít tak, aby se “neodchlípávala”.

Krytí zadního otvoru všíváme kousíček nad otvor, cca 2 cm.

Takto vypadá podsádka předního dílu bundy a kapuce, patří takto přišít k sobě. Info najdete ve videonávodu na dětskou jednoduchou bundu. Zde je stříhána podsádka kapuce ve dvou dílech, ale lze střihnout i jako jeden díl na přeložku látky. Jak máte vyznačeno ve střihu a v polohování bundy. Pak by byla podsádka “dokola”.

Všívání gumy pod prsa. Před našitím si zkuste, zda vám vychází guma tam, kde ji potřebujete mít, postavy máme různé, různé položení prsou. U nosící bundy jen pozor, musí navazovat pak na vsadku!!!!

Naznačíme si linii prostředku tunýlku (přerušovaná čára ze střihu).

Můžeme všít tunýlek ze záčistky nebo podhrnuté jiné látky, mě se nejlépe osvědčila lemovací pruženka 25 mm široká. Gumičku pod ní takto z obou stran zašiji. Naznačená čára (přenesená ze střihu) značí prostředek tunýlku a tedy místo, kde je půlka půlené pruženky.

Takto se schová krásně do lemovací pruženky kulatá guma na stažení.

Nosicí vsadka:

Horní krycí díl pro nošení dětí a přidávání na lem u nosící vsadky.

Vsadku můžete šít buď jen z jedné vrstvy a začistit záčistkou okraje zipu nebo případně střihnout podsádku. Já šiji ze dvou vrstev, aby byla z obou stran nepromokavá, když ji odklopím, aby dítě vidělo. Můžete dovnitř použít i jiný materiál (flíz, wellsoft). Pak našijete zip takto na jeden kraj vsadky.

U našívání zipů pozor, abyste je našili správně, před našitím si vždy zkuste vsadku do bundy zapnout!!!

Připojím si vsadku do zadního i předního dílu, pokud jste šili přesně a nedělaly změny, mělo by vám vyjít vše přesně i se značkami ze střihu na vsadce. Tkaničky (tunýlky) na sebe navazují. Raději toto ale ověřte před ušitím vsadky a případně posuňte.

Mám z boků našité dva zipy a nyní si připravím gumy na stažení. Dávám do středu dvě průchodky a provlékám kulatou gumu, na konci udělám uzlíky a chytím si je špendlíky. S aplikací průchodek vám pomůže toto video:

Chycený uzlík na kraji vsadky.

Špendlík, co mi drží uzlík je na lícní straně.

Provlečení gumy – průchodkou ven, dvoudírková brzdička, pak uzlík nebo korálek na stažení a zase zpět.

Dole v úzké části vsadky si všiji takto na volno gumu. Můžete i prošít tříkrokým cikcakem. Použít doporučuji klasickou prádlovou gumu. Asi necelý 1 cm.

Pozor, guma musí jít natáhnout do celé vsadky dolů, aby se dal tunýlek prošít. Zase ale nesmí být volná, aby se softshell, který je tuhý, stáhl.

Když mám připraveno, tak si sešiji vsadku dokola a nechám nahoře na vsadce otvor pro přetočení. Šít musíte ideálně víc ke zoubkům zipu než je první šití ze začátku návodu na vsadku.

Otvor na přetočení – nechávám nahoře v rovné části.

Vsadka po přetočení. Stále mi zůstávají špendlíčky, které drží uzlíčky uvnitř. Vidíte naznačení tunýlku.

Nyní prošiji kolem zipu rovně “načisto”.

V místech špendlíků prošiji několikrát tam a zpět rovným stehem, tím mám uzlíky zafixované šitím.

Dokončím tunýlky, vhodné je nechat zipovou patku, aby dobře prošla kolem průchodek.

Konečné prošití vsadky, začistíme po lícní straně díru na přetočení vsadky.

Foto hotové ušité bundy

Prsní záševek z rubu. Záševek střihnete v celku a neprostřiháváte, jen sešijete. Jak na záševek se dozvíte zde.

Prsní záševek a pod ním stahování na tkaničky.

Podsádka u krku schovává zip, který vede až k bradě. Podsádky na sebe navazují.

Do bundy můžete dát stažení na šňůrky, návod, jak šít tuto část najdete zde:

Softshellová delší bunda / kabátek s běžným rukávem 74 – 164 (Střih a fotonávod)

 

Stahování na olivku v kapuce je lepší šít schované. Vpravo u zipu je opět uzlík, který je zafixovaný stehem vedle průchodky.

Kulatou gumu v kapuci nešiji dokola, ale končím u středového pruhu. Konce opět uzlíky zašití rovnými stehy.

Guma tedy vede od červené olivky až do místa, kde mám palec. A z druhé strany to samé.

Lemovací gumička našitá na rubu tunýlku. Uvnitř pod půlkou pruženky je schovaná kulatá gumička.

Gumička končí takto zasunutá pod podsádku, podsádkou ji přešiji a začistím. V bundě s černým flízem uvnitř je černá gumička z rubu naprosto nenápadná.

Z druhé strany je olivka.

 

Celá podsádka kapuce uvnitř.

Zakončení zipu u předního dílu – podsádka a podhrnutí dole.

Zadní otvor pro nošení dětí – zapínání na druky KAM / Prym Color snaps. Dají se aplikovat kleštěmi Vario, viz odkaz výše a časované video s jejich aplikací zde:

Krytí otvoru na zádech našité těsně nad otvor.

Prošití krytí za zádech tak, aby se bunda neotvírala příliš.

Otvor začíná hned pod linií průkrčníku.

Bunda na zádech z rubu. Fialové proužky jsou pruhy podsádky. Dole bundu jen podhrnuji.

Otvor na nošení dětí na zádech z rubu.

Okraj nosící díry na zádech.

 

Zadní nosící část – díra za krkem pro dítě je zde dole. Toto je fotka místa, kde se začíná rozepínat zadní zip. Schovaná podsádka pod podhrnutí u díry.

Zadní díl – tunýlek opět končí pod podsádkou, z obou stran stejně.

takto to vypadá z druhé strany, pod podsádkou za tunýlkem vidíte rýsující se uzlíky:-)

 

Fotky nosící ušité vsadky – horní je z líce, spodní je z rubu.

Stahování na olivku uprostřed vsadky.

To samé místo z rubu, opět zašitý uzlík na kraji.