Střihy na tílko a šaty v celku, které mají vypracovaný pas záševky nebo nabíráním na boku. Lichotící střih, který se hodí i na slavnostnější příležitosti. Špagetová ramínka vhodná pro dny letní pohody;-). Střih na šaty je skvělý u látek, kde nechceme kazit přestřižením vzor. Oba střihy jsou vhodné pro těhotné (ve variantě nabírané se přizpůsobí rostoucímu bříšku) i na kojení.

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy.

Verze pro tisk na A0 (3x A0 pro šaty, A0+A1 pro tílko): můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotteru.

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih má barevné čáry, ale zároveň různé typy čar, které na černobílém tisku od sebe poznáte, po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu. Celý střih na šaty má včetně náhledu 41 stran A4, v případě tílka je to 23 stran.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Varianty střihů:

Šaty

Střih obsahuje:

  • Přední díl hladký
  • Přední díl s nabíráním na boku
  • Kratší vnitřní přední díl
  • Zadní díl se záševky

Top/tílko

Střih obsahuje:

  • Přední díl hladký (obsahující linii krátkého vnitřního dílu pro obě varianty)
  • Přední díl s nabíráním na boku
  • Zadní díl

Jak upravit výstřih na méně hluboký:

Některé z vás mají radši méně otevřené výstřihy, záleží též na proporcích, pokud je velký rozdíl ve velikosti prsou a obvodu pod prsy, může se výstřih více rozevírat.

Zde je návod, jak si střih jednoduše upravit na intimnější variantu:

Červená úprava vede přední díl přes prso (někomu to vadí), modrá úprava není tak “zahalující”, ale jde pod prsem.

Střihu lze přidat i v oblasti ramenou (pak musíte úplně stejně upravit i zadní díl!!!). Linii od ramene do boku lze zanést buď rovně a nebo vykrojit tak, jak vám to bude vyhovovat.

Lehké přidání do výstřihu lze udělat našitím širšího proužku třeba 3 cm po zašití (tzn. proužek stříháte 6 cm + přídavky na švy).

Další možností pro nekojící ženy je oba díly k sobě sešít po “překryvu” předních dílů.

 

Rozměry a spotřeba:

Střih je konstruován jako obepínající postavu (upnutý), není myšlen jako plandající. Pokud si přejete volnější střih, volte větší velikost nebo si střih v oblastech, kde potřebujete větší volnost, upravte.

Střih je konstruován pro pružné materiály (pleteniny). Je třeba vhodně vybrat velikost (ze silnějších a méně pružících materiálů je třeba vzít o velikost víc).

Šaty

U tohoto střihu je důležitá linie pasu. V tabulce najdete výšku postavy, na kterou cca odpovídá linie pasu (ta se ale může měnit i v rámci výšky u každé jednotlivé postavy, proto vždy měřte spíše linii pasu než výšku postavy – odměřte svůj pas od ramene). Do pasu si můžete uvázat šňůrku, abyste přesně věděly, kde linie pasu je. Některé z vás jistě budou muset s linií pasu hýbat výš nebo níž.

Pokud byste potřebovaly linii pasu posunout, zde najdete, jak na to:

Jak upravit střih na triko

V pase má přední díl možnost šít záševek. Pro ženy a dívky s úzkým pasem určitě doporučuji záševek odšít. Pro nás, která již pas po více dětech nemáme, se bohužel záševek odšít nedá:-D

Top/tílko

 

Střihy obsahují i přílohu polohování na látku.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Úplet, pro střih více na tělo s příměsí elastanu (může být i s vyšším podílem – prémiový funkční úplet, plavkovina, microfresh). Lze šít i z méně pružného úpletu (bez elastanu), je třeba volit o 1 č. větší velikost – měřte!

Na letní šaty je skvělý také prémiový funkční úplet nebo microfresh úplet, úplet z bambusové viskózy, …

Můžete vycházet víceméně z tohoto článku:

Více o funkčních materiálech zde:

Z čeho šít sportovní oblečení aneb Funkční materiály

Užitečné odkazy:

Videonávod:

K tomuto střihu prozatím videonávod krok za krokem není zpracován.

 

Fotonávod:

   – Příprava dílů

   – Záševky

   – Začištění délky

Příprava dílů

Šaty

Top/tílko

Zde jsou střihové díly pro jednotlivé varianty střihu. Přední díl doporučujeme šít 1x zkrácený (zkrácený bude končit pod prsy). Výhoda je výrazně menší spotřeba a taky větší prodyšnost. Spotřeba u střihu je počítána s dílem kráceným, pokud byste šily dva celé přední díly přes sebe, bude spotřeba o necelou 1 délku šatů větší. Pro variantu s nabíráním na boku pro díl “uvnitř” – pokud budete šít celý – využijte variantu bez nabírání!

U předních dílů dávejte dobrý pozor na dámskou variantu křížení. Ve střihové příloze máte napsáno, jak máte střih umístit na látku, aby po ušití měl dámský směr.

U některých vzorů radši polohuji střih na líc látky, abych viděla vzor. Záleží na vás, ani jedno není špatně.

Důležité je přenést přesně ze střihu všechny značky – zde zejména ty pro sklady na boku.

Značky pro sklady na boku přichytíme k sobě – já si je sesazuji špendlíky kolmo k přídavku švu, ale můžete i stehovat.

Následně sklady prošijete hned u kraje, boční šev šatů musí následně vést až za tímto šitím!

Pokud nechcete bok skládat, můžete ho samozřejmě také nařasit:

Pokud šijete hladký přední díl bez skladů, tato část odpadá.

Záševky

Na zadním díle si dobře vyznačte záševky – lepší je to na rub látky, šít budeme po rubu a potřebujeme vědět, kde záševek přesně je. Zde pro lepší fotku je záševek ukázán z líce, aby byl vidět kontrast papírového střihu na látce.

Záševky si značím špendlíčky, které dávám přesně do bodů – vrcholky a šířka záševku. Je třeba, aby byly přesně symetricky oba dva!

Z rubu připravené záševky. Pro lepší šití si je vyznačte třeba fixem, na této látce bohužel křídy ani fixy nedrží dobře, tak jsem použila jen špendlíky.

Odšitý záševek z rubu.

Odšité záševky z líce.

Nyní si olemujeme šikmé části předního dílu, které jdou pod prso – můžete lemovat proužkem na třetinu a nebo proužkem na čtvrtiny, proužek trochu natahujeme.

Já jsem lemovala lemovačem na coverlocku Babylock.

Když máme olemováno, sesadíme si přední díly k sobě tak, aby kratší byl “nahoře” při pohledu z rubu.

Sesazené přední díly přiložíme k zadnímu dílu. Bude k sobě uvnitř lícem k líci zadní díl a delší přední díl. Pro sesazení křížení máte ve střihu značky, lze sesazení odměřit ale i od průramku na druhé straně.

Sešijeme boky – já jsem si sešila boky, abych měla lepší orientaci, co šiji, až budu všívat ramínka (aby byla správně našitá:) a nechala jsem si trochu místa v průramku pro zakončení lemů, dosešiji až nakonec.

Po olemování si sešiji boky tak, aby byly přesně k sobě – nejlepší je to rovným stehem a pak až začistit. Aby se švy nehly.

Takto to vypadá z líce.

A takto začistím, aby si přídavky švu sedly k jedné straně.

Začištění délky

Zbývá poslední krok, začistit délku šatů. Nejlépe podhrnutím a prošitím např. dvojjehlou, tříkrokým cikcakem, coverlockem… Viz odkazy na články na začátku stránky 🙂 Na závěr vyžehlíme.

Někdy se stane, že se okraj trička přetáčí, jak tomu předejít najdete zde: