V tomto článku si povíme, jaké jsou způsoby zakončení délky oděvu. Nohavice tentokrát necháme stranou, těm se budeme věnovat v samostatném článku spolu s rukávy. Ukážeme si zakončení větších obvodů, jako je spodní lem bundy, mikiny, trička, ale také sukně.

Na zakončení je také potřeba přidat správný přídavek ke střihu:

Mám přidat na švy? A jak?

Mluvit budeme hodně i tom, že si máte něco nastehovat nebo alespoň našpendlit. I když se může zdát, že na tom nic není, koukněte na článek, kde vám ukážeme některé vychytávky:

Stehování, špendlení

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Rovný okraj

   – Úplety

   – Tkaniny

Okraj do obloučku

   – Tenké úplety

        -> Záložka

        -> Obnitka

   – Tkaniny

        -> Záložka

        -> Obnitka

   – Pevné silné látky (např. softshell)

Neviditelné zakončování

Zakončení kraječkou

Rovný okraj

Úplety

Na úpletech zakládáme jednoduše. I když by se mohlo zdát, že dvojité založení bude vypadat lépe, podle našich zkušeností to není dobrý nápad – lem má pak větší tendenci se přetáčet do líce. Jako prevenci proti přetáčení je také dobré dělat lem širší – alespoň 2 cm. Samozřejmě u úpletů, které se nekroutí (např. fleece, oboulíc) to není nezbytně nutné.

Více o kroucení v článku o nejčastějších chybách:

Nejčastější chyby: Okraj trička se přetáčí

 

Na úpletech používáme k prošití lemu některý z plochých stehů (tříkroký cik-cak nebo některý z falešných coverlockových stehů), nebo dvojjehlu. Jak na dvojjehlu, se dozvíte v tomto videu:

Tkaniny

U tkanin máme dvojí možnost – buď okraj nejprve začistíme a potom jednoduše založíme a přišijeme, nebo zakládáme dvojitě. Dvojité založení vypadá lépe, ale zase okraj látky hodně zpevní. U hodně tlustých materiálů je tedy dobré brát v potaz i sílu lemu.

jednoduché založení předem začištěné

dvojité založení

Okraj do obloučku

Tenké úplety

záložka

Okraj do obloučku je výzva. Podle materiálu volíme různé strategie, jak se s takovou výzvou vypořádat. Tenké úplety (typicky při šití trika) se dají “znásilnit” a za pomoci špendlíků, žehličky a případně i stehovky přesvědčit, že se mají vytvarovat v přeložení do obloučku a takhle se i nechat prošít. Je opravdu důležité si minimálně to špendlení udělat, protože pokud jen rovnou ohýbáme a prošíváme, větší vnější obvod obloučku brzy způsobí, že je to celé šejdrem.

Takto vypadá správné našpendlení obloučku

Pokud rovnou šijeme, často se stane, že přídavek na lem ujíždí a lem pak tvoří typickou šroubovici, se kterou si neporadí ani žehlička

Obnitka

U příliš nepravidelných tvarů, nebo tam, kde je ozdobný okraj záměrem, můžeme použít hustou obnitku (hustý cikcak nebo trojnitku na overlocku). Podle nastavení diferenciálu/přítlaku patky/natahování látky jde udělat rovnou obnitku, nebo ozdobné vlnky.

Návod na vlnkovaný okraj najdete zde:

Jak ušít zvlněný okraj – fotonávod

Tkaniny

Záložka

U mírného obloučku můžeme i tenčí tkaniny za pomoci špendlíků a žehličky přesvědčit, aby si pěkně lehly a podařilo se nám lem po jednoduchém založení prošít bez krabacení. Dobrou pomůckou je mírné nařasení vnějšího obvodu před zažehlováním.

Zde ukázka na hodně oblém tvaru, u většiny oděvů není spodní hrana tak dokulata, takže i nařasení, které prošíváme, je pak mírnější

Obnitka

U hodně nepravidelných tvarů lze opět použít obnitku.

Takto vypadá zakončení délky sukně obnitkou na sukni, která je dole “nerovná”.

Pevné silné látky (např. softshell na bundě)

U silných pevných látek je založení v obloučku dost nepěkné. Volíme tedy jednu z variant – buď začistíme jednoduše lemovací gumičkou, nebo vypracujeme podsádku.

Takhle raději ne – založení softu v kraji do obloučku vytvoří vlnky z přebytečného obvodu.

Zakončení softu lemovací gumičkou.

O lemování lemovací gumičkou je jedno starší video:

 

Zakončení podsádkou.

Zakončování dolního okraje podsádkou se řeší v tomto článku.

Neviditelné zakončování

V místech, kde není žádoucí, aby byl vidět prošitý lem, je možné zakončit délku slepým stehem, a to buď ručně, nebo na stroji.

Takto vypadá založení délky sukně šité v ruce z lícní strany.

Jak na slepý steh na běžném stroji si ukážeme ve videu:

Slepý steh lze šít i na overlocku:

Zakončení kraječkou

Pro efekt lze lem zakončit přišitím kraječky. Pro pevné materiály volíme pevnou krajku, pro úplety kraječku na gumičce.