V tomto článku si povíme, jaké jsou způsoby zakončení délky oděvu. Nohavice tentokrát necháme stranou, těm se budeme věnovat v samostatném článku spolu s rukávy. Ukážeme si zakončení větších obvodů, jako je spodní lem bundy, mikiny, trička, ale také sukně.

Na zakončení je také potřeba přidat správný přídavek ke střihu:

Mám přidat na švy? A jak?

Mluvit budeme hodně i tom, že si máte něco nastehovat nebo alespoň našpendlit. I když se může zdát, že na tom nic není, koukněte na článek, kde vám ukážeme některé vychytávky:

Stehování, špendlení

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Rovný okraj

   – Úplety

   – Tkaniny

Okraj do obloučku

   – Tenké úplety

        -> Záložka

        -> Obnitka

   – Tkaniny

        -> Záložka

        -> Obnitka

   – Pevné silné látky (např. softshell)

Neviditelné zakončování

Zakončení kraječkou

Rovný okraj

Úplety

Na úpletech zakládáme jednoduše. I když by se mohlo zdát, že dvojité založení bude vypadat lépe, podle našich zkušeností to není dobrý nápad – lem má pak větší tendenci se přetáčet do líce. Jako prevenci proti přetáčení je také dobré dělat lem širší – alespoň 2 cm. Samozřejmě u úpletů, které se nekroutí (např. fleece, oboulíc) to není nezbytně nutné.

Více o kroucení v článku o nejčastějších chybách:

Nejčastější chyby: Okraj trička se přetáčí

 

Na úpletech používáme k prošití lemu některý z plochých stehů (tříkroký cik-cak nebo některý z falešných coverlockových stehů), nebo dvojjehlu. Jak na dvojjehlu, se dozvíte v tomto videu:

Moc pěkně vypadá také například plástvový steh.

Tkaniny

U tkanin máme dvojí možnost – buď okraj nejprve začistíme a potom jednoduše založíme a přišijeme, nebo zakládáme dvojitě. Dvojité založení vypadá lépe, ale zase okraj látky hodně zpevní. U hodně tlustých materiálů je tedy dobré brát v potaz i sílu lemu.

jednoduché založení předem začištěné

dvojité založení

Okraj do obloučku

Tenké úplety

záložka

Okraj do obloučku je výzva. Podle materiálu volíme různé strategie, jak se s takovou výzvou vypořádat. Tenké úplety (typicky při šití trika) se dají “znásilnit” a za pomoci špendlíků, žehličky a případně i stehovky přesvědčit, že se mají vytvarovat v přeložení do obloučku a takhle se i nechat prošít. Je opravdu důležité si minimálně to špendlení udělat, protože pokud jen rovnou ohýbáme a prošíváme, větší vnější obvod obloučku brzy způsobí, že je to celé šejdrem.

Takto vypadá správné našpendlení obloučku

Pokud rovnou šijeme, často se stane, že přídavek na lem ujíždí a lem pak tvoří typickou šroubovici, se kterou si neporadí ani žehlička

Obnitka

U příliš nepravidelných tvarů, nebo tam, kde je ozdobný okraj záměrem, můžeme použít hustou obnitku (hustý cikcak nebo trojnitku na overlocku). Podle nastavení diferenciálu/přítlaku patky/natahování látky jde udělat rovnou obnitku, nebo ozdobné vlnky.

Návod na vlnkovaný okraj najdete zde:

Jak ušít zvlněný okraj – fotonávod

Tkaniny

Záložka

U mírného obloučku můžeme i tenčí tkaniny za pomoci špendlíků a žehličky přesvědčit, aby si pěkně lehly a podařilo se nám lem po jednoduchém založení prošít bez krabacení. Dobrou pomůckou je mírné nařasení vnějšího obvodu před zažehlováním.

Zde ukázka na hodně oblém tvaru, u většiny oděvů není spodní hrana tak dokulata, takže i nařasení, které prošíváme, je pak mírnější

Obnitka

U hodně nepravidelných tvarů lze opět použít obnitku.

Takto vypadá zakončení délky sukně obnitkou na sukni, která je dole “nerovná”.

Pevné silné látky (např. softshell na bundě)

U silných pevných látek je založení v obloučku dost nepěkné. Volíme tedy jednu z variant – buď začistíme jednoduše lemovací gumičkou, nebo vypracujeme podsádku.

Takhle raději ne – založení softu v kraji do obloučku vytvoří vlnky z přebytečného obvodu.

Zakončení softu lemovací gumičkou.

O lemování lemovací gumičkou je jedno starší video:

 

Zakončení podsádkou.

Zakončování dolního okraje podsádkou se řeší v tomto článku.

Neviditelné zakončování

V místech, kde není žádoucí, aby byl vidět prošitý lem, je možné zakončit délku slepým stehem, a to buď ručně, nebo na stroji.

Takto vypadá založení délky sukně šité v ruce z lícní strany.

Jak na slepý steh na běžném stroji si ukážeme ve videu:

Slepý steh lze šít i na overlocku:

Zakončení kraječkou/paspulkou

Pro efekt lze lem zakončit přišitím kraječky. Pro pevné materiály volíme pevnou krajku, pro úplety kraječku na gumičce.

   

Podobným způsobem můžete využít také nějakou ozdobnou paspulku, na půlkolové či kolové sukně je to skvělá volba, paspulka okraj navíc pěkně vyztuží:-)