Špendlení a stehování patří k přípravě na šití, která se pohříchu velmi často vynechává a každá profi krejčová by nás za to pěkně vytahala za uši. Kdo už ví, jak se který materiál chová, kde je potřeba natahovat, kde přidržet, kde stačí jeden špendlík, kde je potřeba špendlíků víc, ten si může dovolit tuhle přípravu trochu ošidit, ale některé části oděvů je i s fůrou zkušeností prostě lepší našpendlit i nastehovat, než několikrát párat, protože to “zase ujelo” (například takový zip).

Video:

Špendlení:

Špendlení je nejrychlejší způsob, jak něco někam dočasně přichytit a velmi rychle přichycení zase zrušit. Zvlášť začátečníkům doporučujeme špendlit opravdu poctivě, zvlášť pokud sešíváte díly s různým tvarem. Pokud totiž nešpendlíte a jen přikládáte látky na sebe, jak vám jdou pod ruku, velmi lehko se vám stane, že to najednou “o pár cm nevyjde”.

Více o problému sešívání nestejných tvarů v tomto článku:

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

A jak se tedy špendlí správně?

Začnu po okrajích, sešpendlím tak, aby na sebe okraje lícovaly. Přidám přichycení přesně uprostřed a pak vždy v polovině vzniklých úseků. Pokud jsou tvary hodně rozdílné, špendlím opravdu hustě, až mám jistotu, že se mi mezi dvěma špendlíky nemůže stát, že jedna látka ujede.

Špendlí se správně kolmo ke švu (při špendlení souběžně se švem můžete při vpichování látku posunout). U klasického stroje můžeme při nízké rychlosti šití šít přes špendlíky (jehla po něm sklouzne). U overlocku je nezbytné špendlíky zavčas před patkou vytahovat! Takové setkání špendlíku a ořezového nože dopadá velmi smutně (jak pro špendlík, tak pro nůž).

Svorky:

U některých materiálů není prošpikování špendlíky nebo stehovkou dobrá volba, protože v materiálu zůstávají díry. To je případ především softshellu. Na tyto materiály jsou vhodné svorky.

Stehování:

nastehovaná kapsa před prošitím (chybí ještě olemování vstupu pro kapsu, to se dělá před našitím kapsy)

Na stehování existuje speciální nit – stehovka – která je silná a málo pevná. Většinou jde přetrhnout jen mírným škubnutím v rukou. Tato nit nepatří do stroje! 🙂 K dostání je většinou v bílé a černé barvě.

Stehujeme ručně ve velkých stezích (resp. čím zrádnější kus stehujeme, tím jsou stehy menší – například zip na hodně tažný úplet musíme stehovat po malých stezích). Šijeme pak na stroji přes stehování a po ušití stehovku vytáhneme.

Stylefix:

Místo stehování můžeme například u zipu použít vychytávku jménem Stylefix. Jde o oboustrannou tenoučkou lepící pásku určenou na lepení textilu. Zůstává pak už nadobro v oděvu a nevadí jí ani praní.

Více o pásce Stylefix i dalších tipech na všívání zipu je pak v tomto videu: