Střih na dámskou základní mikinu na zip. Ve verzi se stojáčkem nebo s kapucí.

Mikina je určena pro pružné materiály a hezky se přizpůsobí tělu.

Střih:

 

Základní dámská mikina s obyčejným rukávem XS – XXXXL (kapuce / stojáček)

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schema, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0 (dvě strany), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Varianty mikin:

Varianta se stojáčkem. Oválné kapsy. Lze je šít jednoduše (k přednímu dílu se dá jen jeden díl kapsy a ten se prošije po lícní straně) a nebo složitěji (kapsa má dva díly), u této verze ale pozor, je třeba pak kapsový váček přišít do lemu dole u mikiny, aby se vám “nevysouval” ven:-)

Pozor na správné umístění kapes!

Nejčastější chyby: oválné kapsy

Verze s obyčejnou kapucí.

Kapsy, které bezpečně vždy zůstanou “zasunuté”, lze opět šít prošité jednoduché a nebo ze dvou vrstev s váčkem. Mikinu lze šít i bez kapes. Ve střihové příloze máte všechny varianty.

Rozměry a spotřeba:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte! Číslovaná je tak, aby dobře seděla z pružných materiálů hezky kolem těla. Pokud si přejete volnější mikinu a nepružný materiál, tak je třeba volit větší velikost (odhadem o 1 – 2 čísla).

Součástí střihu je PDF příloha s polohováním pro verzi s kapucí a se stojáčkem.

Vždy měřte!

Jak měřit a správně vybrat velikost?

Materiál:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte!

Pro mikinu na tělo můžete použít: pružnou teplákovinu (pozor, to, že při koupi je uvedeno, že má 5 – 10% elastanu, nemusí nutně znamenat, že bude skvěle pružit – viz video níže), warmkeeper, flíz, svetrovina (ta pruží trochu méně, dobře měřte).

Použít můžete i nepružnou teplákovinu, ale je třeba volit větší velikost.

Zipy:

Výše jsou uvedeny délky zipů v centimetrech pro obě verze mikin. Mikinu není problém prodloužit, po linii střihu můžete pokračovat dále. Nezapomeňte prodlužovat v délkách zipů, tedy vždy o 5 cm. Mikinu lze též o 5 cm zkrátit.

Moje zkušenost se šitím je taková, že běžné zipy nevydrží, u mě je  95% zipů, které jsem kdy do mikin a bund za svůj život našila a nebyly YKK nebo Opti, porouchaných. Zkoušela jsem různé, Stoklasu, VTC, galanterii, spirálové, kostěné… Kostěné vyjede jezdec nahoře a nebo se zuby nedovírají, u spirály se vytrhují dole.

Je to moje osobní zkušenost, pak mě mrzí, když musím zip přešívat. YKK ani Opti se mi v životě nerozbil, stejné ruce, které to zapínají. To samé u dětí… ale není to exaktní test, jen můj názor.

Proto doporučuji, když už koupíte střih, látku a trávíte čas šitím, zkuste pořídit kvalitní zip. YKK zipy koupíte například u Batani. A nebo v obchodě YKK zipy. Oba obchůdky jsou nadšenkyně a každá má trochu jiný sortiment, určitě si vyberete. Občas jsou zipy vyprodané, YKK se dělají na zakázku, dodání trvá minimálně měsíc, ale holky vždy objednávají nové várky, takže průběžně sledujte nabídku!

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Užitečné odkazy:

Mám přidat na švy? A jak?

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Videonávod:

Návod na mikinu s raglánem, liší se pouze našití rukávu, jinak je postup stejný.

Fotonávod:

Fotonávod k této mikině není zpracován úplně samostatně, ale postupujte podle návodu na obdobnou mikinu. Liší se pouze všití rukávu!

Mikina s raglánovým rukávem (stojáček / kapuce) 74 – 164 (střihy a návod)

Běžný rukáv je nejjednodušší našít tak, jak je v návodu na triko.

Nejprve sešijte ramenní švy a pak všijte rukáv. Na rukávu máte značku (zástřih), jak patří vsadit k přednímu dílu. (Lze postupovat i sešitím ramene a boku, sešít rukáv odděleně a pak vsadit do průramku, ale pro začátečníky je tento způsob mnohem těžší.)

19

Mezifáze – sešila jsem ramenní šev a pak jsem všila rukáv. Toto je bunda, ale postup je stejný.

Rukáv špendlete a šijte vždy po “kulaté části”. Více čtěte zde.

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu