Střih na dámskou základní mikinu na zip. Ve verzi se stojáčkem nebo s kapucí.

Mikina je určena pro pružné materiály a hezky se přizpůsobí tělu.

Střih:

mikina damska obycejna

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0 (dvě strany), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.

Varianty mikin:

Varianta se stojáčkem. Oválné kapsy. Lze je šít jednoduše (k přednímu dílu se dá jen jeden díl kapsy a ten se prošije po lícní straně) a nebo složitěji (kapsa má dva díly), u této verze ale pozor, je třeba pak kapsový váček přišít do lemu dole u mikiny, aby se vám “nevysouval” ven:-)

Pozor na správné umístění kapes!

Nejčastější chyby: oválné kapsy

Verze s obyčejnou kapucí.

Kapsy, které bezpečně vždy zůstanou “zasunuté”, lze opět šít prošité jednoduché a nebo ze dvou vrstev s váčkem. Mikinu lze šít i bez kapes. Ve střihové příloze máte všechny varianty.

Rozměry a spotřeba:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte! Číslovaná je tak, aby dobře seděla z pružných materiálů hezky kolem těla. Pokud si přejete volnější mikinu a nepružný materiál, tak je třeba volit větší velikost (odhadem o 1 – 2 čísla).

Součástí střihu je PDF příloha s polohováním pro verzi s kapucí a se stojáčkem.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte!

Pro mikinu na tělo můžete použít: pružnou teplákovinu (pozor, to, že při koupi je uvedeno, že má 5 – 10% elastanu, nemusí nutně znamenat, že bude skvěle pružit – viz video níže), warmkeeper, flíz, svetrovina (ta pruží trochu méně, dobře měřte).

Použít můžete i nepružnou teplákovinu, ale je třeba volit větší velikost.

Zipy

Výše jsou uvedeny délky zipů v centimetrech pro obě verze mikin. Mikinu není problém prodloužit, po linii střihu můžete pokračovat dále. Nezapomeňte prodlužovat v délkách zipů, tedy vždy o 5 cm. Mikinu lze též o 5 cm zkrátit.

Moje zkušenost se šitím je taková, že běžné zipy nevydrží, u mě je  95% zipů, které jsem kdy do mikin a bund za svůj život našila a nebyly YKK nebo Opti, porouchaných. Zkoušela jsem různé, Stoklasu, VTC, galanterii, spirálové, kostěné… Kostěné vyjede jezdec nahoře a nebo se zuby nedovírají, u spirály se vytrhují dole.

Je to moje osobní zkušenost, pak mě mrzí, když musím zip přešívat. YKK ani Opti se mi v životě nerozbil, stejné ruce, které to zapínají. To samé u dětí… ale není to exaktní test, jen můj názor.

Proto doporučuji, když už koupíte střih, látku a trávíte čas šitím, zkuste pořídit kvalitní zip. YKK zipy koupíte například u Batani. A nebo v obchodě YKK zipy. Oba obchůdky jsou nadšenkyně a každá má trochu jiný sortiment, určitě si vyberete. Občas jsou zipy vyprodané, YKK se dělají na zakázku, dodání trvá minimálně měsíc, ale holky vždy objednávají nové várky, takže průběžně sledujte nabídku!

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Návod na mikinu s běžným rukávem v dětské verzi:

Fotonávod:

   – Příprava dílů

   – Kapsy

   – Sešití těla a rukávy

   – Stojáček

   – Zip

   – Dokončení délky a rukávů

Příprava dílů

Upozornění: Pokud šijete verzi do nápletu dole, tak můžete zachovat délku ze střihu a přidat dole jen na šev, mikina pak bude o náplet delší, u tohoto typu mikin se ale předpokládá “nakasání” a nemusí to nutně vadit. Pokud chcete zachovat délku mikiny ze střihu, je třeba přední a zadní díl o výšku nápletu zkrátit! A to přesně o tolik, aby vám vyšel zip!

Střih si přeneseme na látku, zaznačíme i všechny značky – sesazení rukávu, případné kapsy atd. Přidáme standardně na švy a dole na založení (zde na založení 5 cm).

V délce rukávů přidáváme na švy zpět po linii střihu.

Na díly si přeneseme značky pro sesazení rukávu, můžeme jemně látku nastřihnout (pouze tolik, aby zástřih následně nezasáhl do linie šití).

Stejně tak si uděláme značku na rukávech, na střihu je vše podrobně popsáno.

U kapsy typu 2 přidáme do spodního okraje na založení stejně jako v délce mikiny.

Stojáček stříháme na přeložku látky a přidáváme obvyklým způsobem na švy.

Kapsy

Průhmatníky kapes lze olemovat proužkem na třetiny/čtvrtiny nebo i půlenou lemovací gumičkou.

Více k tématu lemování zde:

Různé způsoby lemování

Upozornění: Pokud byste chtěli kapsy lemovat proužkem na polovinu, může být potřeba maličko více vykrojit kapsu, protože proužek ještě k průhmatníku přidá, kapsu oproti střihu více vystřihneme asi o 1 cm.

Díly kapes začistíme na overlocku nebo cikcakem na běžném šicím stroji.

Kapsu pečlivě našpendlím (můžete i nastehovat).

A přišiji v místě překreslené linie střihu. Takto se dobře kapsa šije z líce a můžeme si hlídat vzhled šití a stehu na lícní straně.

Sešití těla a rukávy

Sešijeme náramenice a boky mikiny.

Stejně tak si sešijeme rukávy. Budeme vsazovat hotový rukáv do průramku. (Druhou, a pro začátečníky pravděpodobně snazší variantou, je sešít pouze náramenice, následně všít nesešitý rukáv, a až poté sešít celý boční šev rukávu a těla dohromady.)

Tyto dvě značky nám na sebe musí přesně sednout.

Mikinu si otočíme na rub a do průramku vložíme rukáv – tak, abychom špendlili k sobě rukáv a tělo líc na líc.

Pohlídáme si, aby přesně na sebe seděly švy v průramku.

Našpendlíme.

A rukávy všijeme.

Stojáček

Nyní si k tělu mikiny našpendlíme vnější stojáček – líc na líc. Pokud na sebe díly nevyjdou, možná jste udělali chybu v přídavcích na švy:

Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku

Stojáček přišijeme.

A k jeho hornímu okraji opět líc na líc přišpendlím i druhý kus.

Přišito.

Zip

A jde se na zip! Celý proces najdete detailně vysvětlený zde ve videu:

Zip podlepíme vypratelnou páskou Wonder tape od Prym. Další možností je použít Stylefix, ten můžete vidět ve videu výše (nelze vyprat) nebo zip nastehovat (též ve videu výše). Pásku lepíme od švu mezi díly stojáčku po linii střihu dole (tedy ne už do založení).

Přední díl můžeme vyztužit páskem s osnovou – podél celého dílu včetně stojáčku! Mnohem lépe se bude se zipem v pružném materiálu pracovat.

Upozornění: Nyní je třeba se rozhodnout, kam složíte přídavek švu stojáčku, lze šít totiž oběma způsoby. Při silnější látce je lepší skládat přídavek švu nahoru, aby nešlo více přídavků švů při šití přes sebe. Důležité je při našívání zipu složit přídavek švu stojáčku na obou stranách stejně.

Přídavek švu můžeme složit směrem nahoru do stojáčku – výhoda je, že při prošívání pak nejde více přídavků švů přes sebe.

Přídavek švu lze složit též směrem dolů. 

Sloupneme krycí proužek pásky Wonder Tape…

…a pečlivě rovnoměrně přilepíme zip.

Zapnutý zip si přišpendlím ke druhé straně předního dílu, tak, aby se přesně potkaly švy stojáčku. Na toto místečko si musíme dát extrémní pozor.

Stojáček přeložíme přes zip do líce a podhrneme. Přišijeme. Stejným způsobem je třeba přehnout přes zip i spodní založení mikiny.

Takto vypadá podhrnutí stojáčku.

Stojáček otočíme do rubu a podhrnutý pečlivě našpendlíme.

Prošijeme z líce…jak celý zip, tak stojáček nahoře i dole.

Dokončení délky a rukávů

Zbývá prošít po líci založení délky mikiny a také rukávů.

Hotovo:-)

V tomto návodu uvidíte detailněji popsané zakládání délky mikiny i stojáček, navíc se můžete inspirovat začištěním šikmým proužkem: