Střih na bodýčko s raglánovým rukávem, je oblíbené pro kombinování vzorů, na šití je kvůli zapínání na rameni složitější. Pro starší děti lze body šít již bez zapínání.

Podle střihu lze ušít bodýčko i tričko, krátký u dlouhý rukáv.

Střih lze koupit buď v celém setu výše a nebo odděleně jen menší velikosti 50-80 a nebo větší velikosti 86-110.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již nic lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné variantě.

Střih je určen pro soukromé účely. Více o možnosti využití střihů i pro komerční účely v Nápovědě.

Varianty střihu:

Pouze bodýčko s raglánovýmu rukávem. Zde s krátkým rukávem. (A)

Bodytričko s raglánovým rukávem (bodýčko je pod kalhotami, ven kouká část tričko). Verze E.

Tady Kubík ukazuje, jak kouká bodýčko pod tím. Výhoda je, že se obléká “jednou”, ale je to taková frajeřinka, tričko jako velký kluk, ale bodýčko na plenky a na krytí zádíček.

Tuhle jsem sem prostě musela dát:-)

Tento naprosto dokonalý úplet je z DaJa látekZde vidíte, jak kouká bodýčko zpod trička. Rukávy jsou jen jednoduché. 

Zde je vidět zapínání v raglánovém švu, které je na šití těžší. Je k němu video a foto návod, ale není vhodné toto šití pro úplné začátečníky.

Body pod tričkem.

Střih obsahuje i krátký rukáv a verzi tričko.

Rozměry a spotřeba:

Body je navržené, aby bezpečně pojalo látkovou plenku. Lze nosit i na běžné plenky. Pokud se lemování kolem nožiček stáhne hladkým patentem s elastanem, nosíme bez úprav, pokud upřednostňujete lemování úpletovým proužkem (já osobně nemám ráda, protože málo stáhne nožičky a navíc málo pruží a dítě může pak při pohybu tlačit, já lemuji výhradně hladkým patentem a nebo merinem), je třeba na délko bodýčko zkrátit. Je třeba ale zkrátit celkově tělo! Střih tedy vykopírujte od průramků na délku v menší velikosti.

Já osobně dávám bodýčko na běžné pleny bez úprav, ale lemuji hladkým patentem a kolem nožiček stahuji, tím hezky drží kolem stehýnek a je pohodlné na nošení.

Pokud chcete látky kombinovat, tak věnujte pozornost popisu pod tabulkou.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Bodýčko je konstruováno na pružné materiály – pleteniny. Je vhodné jej šít z úpletu jednolícního i oboulícního /interlock/ (jakéhokoliv složení – 100% bavlna, podíl elastanu, bambus, umělé materiály, funkční materiály, merino…). Bodýčko lze šít i z teplákoviny, která dobře pruží, zde je třeba ale velmi dobře zvolit velikost, aby bylo do šířky i délky akorát dlouhé a pružné.

Pro miminečka je naprosto nejlepší biobavlna, bez elastanu. Velkou nabídku materiálů ideálních pro miminka najdete na ŠijemDětem. Skvělé látky má také Amwa. Ale ŠijemDětem je zaměřeno vysloveně na ekologické certifikované látky přímo pro děti.

Na lemování doporučuji hladký patent s elastanem. Nepoužívejte patent rib, špatně se s ním pracuje a při nošení není vůbec pohodlný. Někdo lemuje bodýčko běžným úpletem s elastanem. Hůře se s ním pracuje a hůře pruží. Jde méně stáhnout kolem nožiček a naopak při pohybu se málo natáhne, může tedy děti v tříslech táhnout a omezovat, nebo naopak nedoléhat tak, aby bodýčko v nožičkách bylo dobře „kolem stehýnek“. Na lemování lze využít též předem připravený koupený proužek z viskózy na čtvrtiny. Prodává například Biaska. Za mě je ale nej hladký patent s elastanem.

K orientaci v materiálech vhodných na tričko obecně můžete využít tento článek:

Z čeho šít tričko

Druky

Na bodýčko jsou nejlepší kovové druky. Přes hladký patent v lemu na třetiny nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm (Kohinoor), musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na bodýčko ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:

Druky

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Načasováno na pasáž o zapínání, určitě si ho pusťte!:-)

Fotonávod:

Zadní díl bodýčka má na ramínku přídavek na zapínání. K tomu patří “výčnělek” jednoho rukávu. Takto to patří k sobě. Je důležité přesně vykopírovat přídavky na záložky. Zde u střihu je výjimka a střih obsahuje v zapínání již přídavek na podhrnutí (nikoliv na švy!). Je to proto, že přidat přesně na ramenní podhrnutí pod zapínání je velmi složité, tak abych vám šetřila práci.
Výše je tedy zadní díl a jeden rukáv, kde bude zapínání. Podrobně toto vysvětluji ve videu uvedeném výše.

Na fotografii je nová aktuální verze střihu, nicméně i stará verze střihu je v tomto stejná. Zadní díl obsahuje i podhrnutí – záložku. Přidáte standardně na švy, ale u záložky již nic nepřidáváte! Končí okrajem střihu. To samé rukáv. Také nepřidáváme na šířku “zubu”. Na fotografii máte zároveň šipkou vyznačené, jak se podhrnutí skládá, jako záložka zpět. Podle šipky. Rukáv se nikam nezakládá!

Extrémní pozor si dejte, abyste rukávy opravdu střihli zrcadlově a navíc stejně směrované, jako zadní díl:-) Tak, aby vám záložka na zadním díle korespondovala s tou na rukávu.

Toto je složená záložka (podhrnutí) u zadního dílu. Cípek záložky přesně kopíruje průramek.

Takto to vypadá z líce – zadní díl.

Nyní si založené místo na zadním díle našpendlíme (lze jej i začistit na overlocku třeba i podžehlit tenkým vlizelinem). Na složenou záložku přiložíme rukáv a jeho “zub”. Od průramku přikládáme…

Od průramku špendlíme nebo i stehujeme přesně do místa “zubu”. Průramek do sebe vyjde přesně po složení záložky zadního dílu a nesložení zubu rukávu.

Zde se potká záložka na zadním díle se “zubem” na předním díle. Přesně to vyjde.

Zde ukazuji prstem místo zadního dílu, kam až vyjde “zub” rukávu. Je to tedy ta “červená čára”. To “černé” (cípek) je to, co jsme složili jako podhrnutí zpět do zadního dílu a našpendlili nebo proštepovali.

Zde se snažím jednou rukou ukázat, jak přijdou díly “průramku” na sebe.

Našpendleno.

Nyní celý projekt “otočíme” a složíme do sebe:-) Tím pádem se nám “složí” “zub” na rukávovém dílu dovnitř a udělá nám “zapínání”. Našpendlená část dole je zadní díl – ona záložka.

A takto to na sebe přijde z líce, je to rovné a ve švu to pak vypadá jako druhý raglánový šev na druhé straně, kde není zapínání.

Pokud šijeme jednoduché body, můžeme si tuto našpendlenou část sešít a stejně tak ostatní švy mezi rukávy a předním a zadním dílem a postupovat jako u klasického body, tedy sešít boky zároveň s rukávy atd.

Pokud budeme šít vrstvené bodytriko, budeme mít záložku na zadním díle trička.

Spodní vrstvu, body, stříháme podle kratší linie.

Body zadní díl a na něm položený zadní díl trika.

Jak už bylo napsáno výše, rovné okraje záložky můžeme začistit overlockem nebo cikcakem. Není to však třeba, úplet se netřepí.

V případě bodytrika musíme postupovat jinak. Nejdříve sešijeme oba boční švy jak na triku, tak na bodýčku. Triko můžeme rovnou v délce založit.

Sešité tělo bodýčka.

Rovněž si můžeme předem založit rukávy, protože u malých obvodů je to rozhodně pohodlnější před jejich sešitím.

Body a triko vložíme do sebe, obojí lícem nahoru, a sešpendlíme.

Dáme pozor, aby nám na sebe pěkně seděly švy průramku.
Výsledek.
Rameno body na straně zapínání “obalíme” záložkou na triku.
Pohled z rubu.
Sešijeme si i rukávy.
Nyní budeme sesazovat tělo bodytrika s rukávy. Rukáv bez zapínání je jednoduchý, na ten druhý se zaměříme více. Sesadíme na sebe průramek – vnitřní šev rukávu na boční šev těla.
Postupně našpendlíme až k “zubu” záložky. Více ve videu.
Takto by nám to mělo vyjít, přesně na sebe. Rukáv všijeme.
Všité rukávy.
Pohled na zapínání z rubu. Pokud jsme šili na overlocku, ponecháme řetízek.
A jehlou ho zapošijeme do švu.
Podle linie střihu složíme záložku na rukávu.
Detail zapínání. Není třeba záložku nijak štepovat, hezky drží sama.
Na fotce je vidět, že šev se zapínáním je skoro k nerozeznání od toho druhého.
V místě začátku “otevření” je možné šev pojistit pár stehy, aby bylo pevnější.
Prošito:-)
Všechno drží na místě.
Nyní si bez natahování změřím obvod průkrčníku.
Doporučuji lemovat proužkem hladkého patentu (nebo fineribu) na poloviny.
Podle vzorečku 0,7 si spočítám jak dlouhý má proužek být a na obou stranách přidáme na šev. Šířka proužku je 4,5 cm. Proužek si můžeme sežehlit, aby na poloviny hezky držel tvar.
Proužek na obou koncích složený líc na líc sešijeme a před otočením sestřihneme rožek v přehybu.
Sešitý a již otočený proužek.
Jeden konec proužku našpendlíme na linii střihu rukávu.
Poté přes proužek zbytek látky – záložku – přeložíme.
To stejné uděláme i na druhé straně, v zadním díle. Dáváme přitom pozor, abychom si proužek nepřetočili:-)
Nyní proužek rovnoměrně natáhneme a našpendlíme do průkrčníku (ideálně si odměřím půlku průkrčníku a půlku proužku).
Našpendleno.
Průkrčník máme sešitý, teď stačí přetočit záložky zpět do líce.
Výsledek z líce.
A z rubu.
Nakonec můžeme průkrčník ještě prošít pružným stehem z líce. Aplikujeme druky a zapínání je hotové.
Spodní část body jsme prozatím nechávali ladem, nyní ji olemujeme proužkem na třetiny.

A rovněž doplníme o druky 😉 Hotovo!

Úprava na body/šatičky

Pro nejmenší slečny můžete ušít šatičky i z bodýčka. Stačí střih na bodýčko ve vhodném místě přestřihnout (nezapomeňte přidat na obou vzniklých dílech na švy!) a při sešívání mezi ně vložit sukénkový díl. K tomuto účelu se nejlépe hodí nařasený nebo naskládaný pruh látky. Případně pokud chcete jen malé šatičky bez zapínací bodyčásti mezi nohama, použijete z bodýčka jen vrchní část.

Pokud nechcete mít šatičky vypasované tak jako body (a šijete zcela od začátku, nepřešíváte již hotové body), je vhodné střih i mírně rozšířit. Záleží samozřejmě na konstituci dítěte a jak mu sedí základní střih na body (najdete ho zde). Tuto úpravu i postup všívání sukénky pro vás nafotila zákaznice Jitka.

Šatičky vlevo jsou šité podle základního střihu na body, šatičky vpravo jsou už mírně rozšířené.

Postup šití bodyšatiček:

Střih předního dílu si v naznačeném místě rozdělíme na dvě části, případně mírně rozšíříme. Stejně musíme upravit i zadní díl! 

Horní a dolní polovinu body ušijeme běžným postupem. Fotonávod zde.

Připravíme si pruh látky na sukénku, dolní okraj začistíme a sešijeme do tunelu.

Sešpendlíme k sobě vrchní část body, sukni (nařasenou nebo naskládanou) a dolní část body (líc horní části body k líci sukně, líc dolní části body k rubu sukně). Sešijeme pružným stehem.

Hotové body a šaty dva v jednom 🙂

Kromě šití zcela nového kousku můžete tímto způsobem například i prodloužit životnost bodýčku, u kterého ještě dobře sedí rukávy, ale v těle je již krátké – stačí pod sukni mezi oba díly bodýčka všít ještě prodlužovací pruh 🙂 (to lze samozřejmě udělat i bez sukně a prodloužit body jen tak).