Střih na sukni s kapsami a sportovním sedlem. Nahoře do nápletu – je vhodná pro těhotné i netěhotné.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Variabilnost a kombinovatelnost střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

 

Součástí střihu je i schéma polohování u daných velikostí.

Střih je určen pro nekomerční soukromé využití, není určen pro šití za úplatu.

Ve verzi tisku barevném i černobílém. Vyberete si dle své potřeby.

Verze pro tisk na A4: Po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A0: Můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.

Variabilnost a kombinovatelnost střihu:

Sukně ve své netěhotenské verzi je kombinovatelná s některými tričky v Caramilla nabídce:

Vzájemná kompatibilita tílek, triček a sukní

Rozměry a spotřeba:

Materiál:

Ve verzi “sportovní”  volte pružné materiály, aby se v ní dalo opravdu dobře pohybovat a sportovat: Silver (ze silveru je šedá sukně na fotografii), prémiový funkční úplet (také z něj sukni mám a je báječná), běžný úplet s elastanem, pružná plátna…

Více o sportovních materiálech zde:

Z čeho šít sportovní oblečení aneb Funkční materiály

Sukni lze šít též jako běžnou minisukni, není do A. Šít lze z jakéhokoliv materiálu vhodného na sukni – z plátna, kepru, rifloviny, jemnější i středně silné, manšestru, pracího kordu, saténu od světových návrhářů (Amy Butler atp.), …

Náplet do pasu dle vašeho uvážení (spotřeba 15 – 30 cm), do pasu lze použít i úplet s elastanem a prémiový funkční úplet, pro štíhlejší lze pas též šít ze silveru (tunýlek), gumu dle vaší preference – 2 – 5 cm širokou, plochou (ne galonovou), podle obvodu pasu cca 1 – 1,5 m.

U pevného materiálu volte běžné stehy a sukni šijte rovným stehem a začistěte okraje overlockovým stehem nebo cikcakem. U pružných materiálů šijte pružnými stehy, jinak se sukně při pohybu může ve stehu poničit. Úplet šiji pouze overlockovým pružným stehem, silver rovným stehem i overlockovým pružným stehem, přidávám ozdobné prošití z lícní strany. U sedla i boků tak sukně funguje i při sportu dobře. Dole je třeba ale u silveru použít pružný steh na zapravení délky sukně! Pružná plátna šijte podobně jako silver.

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Přídavky na švy a na založení dole (přidejte dle vaší potřeby, na švy cca 1,5 cm, dle toho, kolik spotřebujete přídavků při šití, na založení 4 – 8 cm, dle toho, kolik a jak budete zakládat).

Vykrojenou kapsu si připravíme do předního dílu.

Prošijeme rovným stehem. Pokud máme třepivou látku, tak ještě začistíme, silver se téměř netřepí.

Přetočíme toto místo na lícní stranu, srovnáme a prošijeme po lícní straně.

Přiložíme druhou stranu kapsy.

Připravíme si kapsu na sešití.

Prošijeme rovným stehem a začistíme – cikcakem, overlockovým stehem.

Srovnáme si pečlivě kapsu do předního dílu a našpendlíme si ji na boku a nahoře.

V těchto místech prošijeme, blízko okraji, aby se nám tento šev ztratil pak při dalším šití (sešívání).

Zadní díl – přispendlíme si sedlo – špendlím od prostředka, aby mi sedlo vyšlo rovnoměrně, a nikde látku nenatahujeme. Špendlíme kulatou částí nahoru (tedy sedlem dolů), tak budeme i šít.

Nejčastější chyby: všívání sedla

Sedlo přišijeme po větší části (sedlem dolů), začistíme, přídavek švu složíme směrem nahoru (do sedla – k pasu) a ještě můžeme prošít po lícní straně – ozdobným stehem nebo ozdobnou silnější nití (síla 80 a více).

Prošité sedlo z lícní strany. Duhové nitě jsou z Batani.

Zadní díl.

Přiložíme si k sobě přední a zadní díl – střih je konstruován tak, aby se potkala přesně kapsa a sedlo, začneme tedy špendlit od tohoto místa, které by mělo přesně na sebe navazovat.

Takto si na sebe přiložím “šev na šev”.

Pokud jste stříhali, přikládali a šili přesně a měli dobře seřízený stroj, musí vám to vyjít, často se stává, že uděláme nepřesnosti a je třeba díly mírně odstřihnout (nemělo by to být ale o moc!), je třeba zarovnávat zejména spodek rovnoměrně, po osnově!

Sešitý bok.

Volitelná část – sukni lze po boku ještě prošít také po lícní straně. Šiji po zadním díle – tzn. přídavky na švu od kapsy směřují do zadního dílu).

Založení sukně dole.

Sukni dole prošijeme. Pokud máme nepružný materiál, stačí obyčejný steh, pokud šijeme z čehokoliv pružného, volíme pružný steh, u silveru třírovný pružný steh, u úpletu je nejlepší volba tříkroký cikcak nebo dvojjehla / coverlock.

Náplet si odměříme dle svého pasu nebo pasu osoby, co sukni bude nosit. Poměr pasu k bokům v dané velikosti se velmi liší, v řádu více velikostí, též se liší tažnost použitého nápletu / úpletu a gumy. Výšku nápletu volte dle svých preferencí a sezony. Můžete šít od nízkého letního nápletu jako je to ve videu, přes vyšší náplet cca 10 – 15 cm po přeložení až po vysoký náplet (střih je samostatně v e-shopu v kategorii rozšíření střihů / upgrade). Gumu do nízkého nápletu volím 5 cm širokou s menší tažností (ne galonovou!), do vyššího pasu do 15 cm volím 2cm širokou plochou dětskou pruženku navolno, vysoký pas se šije ještě jinak, video najdete u střihu na vysoký náplet.

Gumu si sešijete, širokou gumu sešívám rovně, rozložím si přídavky švu, konce zatavím zapalovačem a ještě prošiji rozložené přídavky švu na gumě – tedy každý na jinou stranu, aby guma netlačila.

Náplet si sešiji a rozložím přídavky švu od sebe, aby byl hezky hladký.

Gumu si vložím dovnitř.

Vešpendlím náplet do sukně. Půlka nápletu přijde na jeden bok, druhá na druhý bok.

Pak odměřuji vždy půlku a půlku a doprostřed špendlím, a tak dále, až mám našpendleno na více místech – viz video.

Všití nápletu – je třeba náplet natahovat do sukně, aby hezky vyšel. Natahujeme od špendlíku ke špendlíku. Šijeme overlockovým stehem a nebo rovným stehem a pak začistíme.

U tenkých látek ve chvíli, kdy volíte celkem úzký pas jako je to u mé sukně, dojde k efektu zřasení. Guma látku navolno stáhne. Na postavě se vše ale narovná. Řešení je volit větší náplet nebo silnější látku, nebo kombinace. Místo přechodu nápletu a sukně lze ještě prošít rovným stehem, tím se řasení mírně vyhladí. Jak vypadá sukně oblečená vidíte na úvodních fotkách, vidíte, že balonová není:-) Záleží samozřejmě též, jak moc máte zvolený střih navolno, pokud by byla sukně na postavě volná, řasení se tolik nenarovná.

Sukně z prémiového funkčního úpletu.

Sukně z úpletu s elastanem – kapsy lze řešit i takto s použitím nápletu. Náplet se všije mezi dva díly kapsy, návod bude u sportovních šatů.