Akce šití bodýček pro nedonošená miminka s organizací Nedoklubko vyvolala velký zájem, z čehož jsme nadšené a velmi vděčné za všechna nedonošeňátka a jejich rodiče.
Rozhodly jsme se tedy přidat další střih v nedonošenecké velikosti, který je možné ušít a darovat (za jeho konstrukci a vůbec téměř celou přípravu patří velký dík Petře Urbanové!).
Zároveň přidáváme další oblast, kde je nedonošeneckých věcí nedostatek a jsou velmi potřeba. Jsou to děti v přechodné pěstounské péči.
Co to ta přechodná pěstounská péče je a proč nemají pěstouni dostatek času si potřebné oblečení sehnat třeba někde po bazarech?
Pro ohrožené děti, které z nějakého důvodu nemají rodiče, kteří by se o ně byli v tu chvíli schopni postarat, existují v zásadě dvě možnosti, kam mohou být umístěny. V té horší variantě jdou do “ústavu” (dětského domova, buď klasického, nebo pro děti do 3 let věku), kde se střídá jedna směna za druhou, a byť jsou tety v ústavech pečlivé a snaživé, nikdy dětem nenahradí péči jedné osoby. Proto je veliká snaha umisťovat děti do pěstounské péče na přechodnou dobu (PPPD). Pro pěstouny je to zaměstnání na 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a jdou do téhle dočasné náhradní péče s tím, že neví dne ani hodiny, kdy jim bude takové potřebné dítě svěřeno, a neví ani to, o jak staré dítě budou muset dočasně pečovat. Mohou si určit věkové rozmezí, o které se dokáží ve svých podmínkách spolehlivě postarat, ale stejně nevědí, jestli například miminko bude novorozené, nebo půlroční. Do roka od převzetí by pak mělo být rozhodnuto, co s dítětem bude dál – jestli se vrátí do své původní rodiny (kde se podařilo za tu dobu vytvořit podmínky pro péči o dítě), jestli bude adoptováno, anebo bude svěřeno do dlouhodobé pěstounské péče. Poslední, bohužel reálnou variantou je pak umístění do dětského domova. A pro přechodného pěstouna začíná nová štace, opět čekání na telefon a opět překvapení, jaké dítě budou v následujících dnech a týdnech provázet.
Protože není výjimkou převzetí úplného novorozeněte, o které rodiče nemají zájem (ale před adopcí musí uplynout určitá doba, kdy dítě ještě není právně volné), a protože se nezřídka stává, že jde o děti s nízkou porodní váhou (vlivem patologického životního stylu matky), přijde k přechodnému pěstounovi děťátko, které i v té nejmenší běžné velikosti plave. Děti se z péče porodnice propouštějí, když překročí hranici 2 kg a nemají žádný zdravotní problém, který by vyžadoval jejich další hospitalizaci.
A teď nastupuje vzájemná výpomoc pěstounů i dalších dobrých lidí. Existují sklady pro přechodné pěstouny, kde je uskladněno oblečení všech velikostí, a když takový přechodný pěstoun dostane svěřeno dítě, na které doma nemá ani ponožku, nemusí kupovat celý šatník, ale zajede do skladu, vybere oblečení, a když dítě předává dál, oblečení zase do skladu vrátí a třeba za týden už vybírá jinou velikost pro další dítě, které mu bylo svěřeno. Běžného oblečení jsou sklady plné, ale oblečení na nedonošeňátka je nedostatkové.
A tady nastupují Caramillky, které mají srdce na pravém místě a chtějí pomoci dobré věci.
Pro tyto děti můžete tedy ušít bodýčko nebo overal a zaslat ho skladu pro pěstouny.
1. Střihy
Vybrat si můžete ze střihů v e-shopu vhodných pro miminka, kde je logo “ušij a daruj”.
8
Slevový kód na střih pro dobročinné účely zdarma je NEDOKLUBKO2019. Kód zadejte v pokladně nebo v košíku, odečte se vám cena celého střihu a střih budete mít zdarma. Nápověda k zadávání kódu je zde.
2. Materiál s atestem pro děti
Oblečení šijte z materiálů, které mají atesty pro děti do 3 let. Použít můžete i příměs elastanu. O nezávadnosti materiálů pro děti se informujte u prodejce látek. Látka musí mít buď atest pro děti do 3 let a nebo Ekotex I. třídy (nejpřísnější, pro děti do 3 let, ne jen pro styk s kůží). Druky můžete použít Baby Roland 9,7 mm.
3. Kontakt
Kontakty na jednotlivé sklady naleznete v grafice:
…a pokud Vás téma pěstounské péče zaujalo, koukněte třeba na stránky organizace Dobrá rodina, která se tímto tématem zabývá: