Střih a návod na jednoduchou bavlněnou čepičku.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

 

Střih je rozpracován do 4 velikostí pro obvod hlavičky 35 – 55 cm.

Návod na úpravu výšky čepičky naleznete zde:

Střih je pro mé zákaznice zdarma, ale moc vás prosím za využití pouze pro soukromé účely, střih není určen pro komerční využití – tedy jakékoliv šití za úplatu. Děkuji za pochopení.

Materiál:

Šiji z fineribu nebo hladkého patentu a lem dělám z designového úpletu s 5% elastanu.

Látky

Fotonávod:

Čepičku lze šít buď v této verzi s lemem a nebo ušít celou čepičku dvojmo z designového úpletu bez lemu, pak bych dělala sklad látky naopak dole u čela.
1
Střih naneseme na látku, kterou máme dvojmo – ve střihu je naznačeno přerušovanou čárou, kde bude sklad látky. Tam nepřidáváme na švy, zbytek ano. Zde je sklad vpravo.
Poznámka: Základní střih je ideální na čepičku bez lemu cca 2 – 4 roky s obvodem hlavičky cca 50 cm, výška čepičky bude 18 cm. Při šití čepičky s lemem, je potřeba výšku čepičky snížit cca o 2-3 cm. Lem se nebude ohrnovat tak ve švu, ale trochu pod švem (ty 2 – 3 cm). Lem stříhám cca 6- 7 cm vysoký * 2.
2
Takto vypadá celý vystřižený díl na čepičku.
3
Sešijeme “záševky” nebo jak to nazvat. Lze to ušít třeba i jen na rovnostehu, čepička pak lépe vypadá z líce a finerib ani úplet se netřepí. Já jsem šila na overlocku, ale konce uvnitř čepičky jsem “zjemnila” na rovnostehu, aby to nedělalo nevzhledné “boule” uprostřed čepičky.
4
Čepičku přeložíme na sebe a prošijeme po obvodu. Opět rovnosteh nebo overlock a nebo kombinace, jak jsem to udělala já. Dáme pozor, aby nám švy nahoře hodily “křížek”.
5
Nyní si podle ušité čepičky ustřihnu pruh na lem – mě by být vč. přídavků na šev stejně široký jako čepička, která je již sešitá. Když pruh sešijeme, tak bude o maličko užší než je čepička, což je tak akorát, aby na čepičku lem hezky sedl a nikde se nekrabatil. Je třeba ho mírně na čepičku “natáhnout”. Lem by měl být 2x výška výsledného lemu, na čepičce bude ve výsledku dvojmo.
6
Lem sešijeme na boku a pak přehneme napůl a přišijeme k okraji čepičky.
7
Nyní můžeme buď čepičku už nechat a lem udělat přehrnovací dle potřeby, a nebo na 2 – 4 místech lem přichytit na stranách, aby držel stále na stejném místě. Případně prošít kolem dokola po horní části ohrnutého lemu.
8
Výsledek:)