V poslední době přibylo mnoho střihu na různé typy tílek a triček a možností jejich rozšíření na šaty. Snažím se o nejvyšší kompatibilitu střihů, tedy abyste nemusely kupovat znovu části střihu, které již jednou máte. Ne vždy to ale jde a tak některé střihy jsou vzájemně kombinovatelné a některé ne. V tomto článku se pokusíme srovnat aktuálně dostupné střihy a naznačit jejich kombinovatelnost.

Vrchní díly

Sportovní tílko

Tílko se sportovním vykrojením je novější střih a je konstruován přímo se záměrem možností rozšíření a skládání. Tílko tak lze zkombinovat se sportovní sukní a rovnou sukní. Pro přehlednost si tyto sukně označíme jako typ A.

Dámské sportovní tílko (32 – 56)

Tílko na špagetová ramínka

Tílko na špagetová ramínka je novější střih a je konstruován přímo se záměrem možností rozšíření a skládání. Tílko tak lze zkombinovat se sportovní sukní a rovnou sukní. Pro přehlednost si tyto sukně označíme jako typ A.

Dámské tílko se špagetovými ramínky (32 – 56)

Tílko s lodičkovým výstřihem

Sportovní tílko s lodičkovým výstřihem je součást střihu na sportovní šaty. Tílko pasuje do střihu na sportovní sukni i do střihu sukně rovné (A). Do střihu na sukni sportovní pasuje i v těhotenské verzi. Do střihu na rovnou sukni (A) pouze ve variantě netěhotenské.

Upgrade: Tílko s lodičkovým výstřihem ke sportovním šatům 34 – 56

Triko s nabíraným vrškem

Triko s nabíraným vrškem nepasuje do žádné sukně, je dole přílož široké!

Triko s netopýřími rukáva / vršek šatů s netopýřími rukávy

Triko a vršek šatů je stejný střih (stejná střihová příloha, identický soubor) a pasuje do rovné sukně varianty B. Lze vsadit do sukně z šatů s přinechaným rukávem.

Dámské triko s netopýřími rukávy (32 – 56)

Vrchní díl šatů s nabíraným vrškem

Mají stejnou sukni jako šaty s tílkem se špagetovými ramínky – rovnou sukni. Obvod vrchního dílu je stejný jako obvod sukně sportovní a můžete tedy vzájemně kombinovat. Případně vrchní část šatů dokoupit ke sportovní sukni a nebo naopak ke střihu s nabíraným vrškem dokoupit tílko s lodičkovým výstřihem ze sportovních šatů v netěhotenské verzi (!).

Upgrade: Vrchní díl šatů s nabíraným vrškem 32 – 56

Triko s přinechaným rukávem

Triko a šaty s přinechaným rukávem mají trochu jiné škálování velikostí. První zádrhel nastává v rozšíření trika na šaty. Bohužel nešlo jako u dětských udělat rozšíření jen upgradem na sukni, takže kdo chce šaty, musí si koupit celý střih na šaty. Druhá věc je, že celkově je střih na šaty s přinechaným rukávem o něco širší než střih na šaty se špagetovými ramínky. Tudíž rovná sukně, které je u šatů s přinechaným rukávem, není kombinovatelná se střihem na tílko, v diagramu je označena jako sukně B. (Respektive tvar je stejný, liší se jen škálování. V menších velikostech není rozdíl příliš patrný, ve větších velikostech už jsou odskoky větší. Pokud si někdo troufá si sukni a obvod tílka přeměřovat a podle toho vybrat správnou velikost sukně, případně upravit obvod tílka, směle může.)

V této tabulce jsou zaznamenány obvody obou „rovných sukní“, abyste mohly vidět, které veliksti byste mohly zkombinovat a nebo mírně upravit:

Takže: kdo má sportovní sukni či sportovní šaty a chce šaty se špagetovými ramínky se sportovní sukní, nemusí kupovat celé šaty, stačí tílko. Kdo ovšem chce šaty se špagetovými ramínky s rovnou sukní (bez sportovního sedla), musí si koupit přímo střih na šaty, nebo upravovat obvody ze sukně ze šatů s přinechaným rukávem.

Pro názornost tabulka kombinovatelnosti:

Spodní díly

Sportovní sukně

Je součástí střihu na sportovní šaty s tílkem s lodičkovým výstřihem a můžete ji kombinovat s vrchním dílem šatů s nabíraným vrškem, tílkem s lodičkovým výstřihem v těhotenské i netěhotenské verzi a s tílkem se špagetovými ramínky. Nelze ji bez úprav kombinovat k šatům s přinechaným rukávem viz výše.

Sportovní sukně s kapsami (i těhotenská) (34 – 56)

Rovná sukně varianta A

Je součástí střihu šatů s nabíraným vrškem a šatů s tílkem se špagetovými ramínky. Lze ji kombinovat též se střihem s lodičkovým výstřihem, ale jen v netěhotenské verzi. Lze ji koupit i samostatně jako sukni:

Rovná sukně s kapsami (32 – 56)

Rovná sukně varianta B

Je jinak škálovaná a je součástí střihů: šaty s přinechaným rukávem a šatů s netopýřími rukávy. Sukni B lze vsadit do vršku šatů s přinechaným rukávem a do trika s netopýřími rukávy.

Jak se liší sportovní a rovná sukně?

Konstrukce střihů je víceméně stejná, ani jedna sukně není do A. Sportovní sukně má vzadu sedlo, rovná sukně má vzadu záševky. Někdy vypadá šmrncovněji sedlo a jindy je lepší volit elegantnější vzhled, proto dva střihy. Rovná sukně začíná již velikostí 32 a pro atypičtější postavy se lépe pak střih upravuje. Sportovní sukně nesedí příliž dobře postavám „bez zadku“, protože počítá s pozadím:-) Rovnou sukni si lépe upravíte modelací záševků a boků.

Sukně do mírného A

Sukně do mírného A je samostatný nekombinovatelný střih, který bez úprav nejde kombinovat.

Pro názornost tabulka kombinovatelnosti:

Více o tom, jak kombinovat i střihy, které bez úprav použít nelze, najdete v tomto článku:

Jak upravit střih na tričko na šaty