Velký set střihů na šaty (případně tuniku) s překříženým výstřihem. Ušijete podle něj tuniku, šaty, triko. Vše ve verzi těhotenské (nosím ráda i mimo těhotenství, protože nabírání nad prsy zakryje nedostatky po dětech) a hladké netěhotenské (vhodné pro ty, co nedostatky nemají nebo se za ně nestydí, což rozhodně není špatně!:-), sama mám nabíraných věcí někdy po porodu dost a radši své vyvalené břicho prostě ukážu, není za co se stydět, jsem matka 4 dětí). Set obsahuje několik typů horního dílu, rukávů i sukní.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střih a jeho varianty:
Šaty / tunika s překříženým výstřihem – set všech variant (34-56)
Original price was: 267.00 Kč.199.00 KčCurrent price is: 199.00 Kč.
Obsahuje tyto verze spodní části šatů/tuniky:
- S nabíráním nad břichem (vhodná i pro těhotné i pro zakrytí nedostatků) – vhodná na kojení.
- S hladkým předním dílem bez nabírání (je naznačeno ve střihu, kde máte přední díl zmenšit).
- Falešně zavinovací na jednu stranu.
- Zavinovací na obě strany.
- Falešně zavinovací širší vhodné na těhotenské bříško.
Obsahuje tyto verze vrchního dílu:
- Verze vrchního dílu pro větší prsa s nabíráním pod prsy.
- Verze vrchního dílu pro větší prsa se záševkem.
- Verze vrchního dílu na menší prsa.
Obsahuje tyto verze rukávu:
- krátký balonový rukáv
- běžný krátký rukáv
- krátký vykrojený rukáv
- dlouhý rukáv
- bez rukávu:-)
Střih dostanete ve formátu tisknutelném na A4 i ve formátu tisknutelném na A0 (copycentrum, plotter) – ve verzi pro barevný nebo černobílý tisk (zvolíte si).
Součástí střihu je schéma polohování na látku.
Možné upgrady:
Střih lze kombinovat s upgradem na šaty Symfonie:
Úpravy střihu:
Článek o tom jak si upravit střih přímo na míru najdete zde:
Jak upravit horní díl, aby byl více krycí přes prsa:
Některé z vás mají radši méně otevřené výstřihy, záleží též na proporcích, pokud je velký rozdíl ve velikosti prsou a obvodu pod prsy, může se výstřih více rozevírat.
Zde je návod, jak si střih jednoduše upravit na intimnější variantu:
Střihu lze přidat i v oblasti ramenou (pak musíte úplně stejně upravit i zadní díl!!!). Linii od ramene do boku lze zanést buď rovně a nebo vykrojit tak, jak vám to bude vyhovovat.
Lehké přidání do výstřihu lze udělat našitím širšího proužku třeba 3 cm po zašití (tzn. proužek stříháte 6 cm + přídavky na švy).
Další možností pro nekojící ženy je oba díly k sobě sešít po “překryvu” předních dílů.
Rozměry a spotřeba:
Vždy měřte!
Materiál:
Jersey viskóza, bavlněný úplet s elastanem, bambusový úplet. Na kojení jsou šaty potřeba šít z pružného materiálu, v plně zavinovací verzi, která se bude otevírat vpředu a zavazovat na obou stranách lze použít střih i pro běžné nepružné materiály vhodné na šaty, musíte ale dobře volit velikost střihu – míry jsou uvedeny v tabulce.
Užitečné odkazy:
Videonávod:
Fotonávod:
Ze střihu si naznačíte všechny značky – pro záševky i sklady:
Střih obsahuje linii předního spodního dílu (sukně) pro netěhotenskou verzi, můžete si díl tak trošku zúžit. Též obsahuje značky, kde přední spodní díl zúžit pro verzi bez nabírání pod prsy – vhodné pro štíhlé.
Záševky
Přeneseme a sešijeme záševek předního dílu (verze pro větší prsa). Jak na záševek se dočtete zde:
Ušitý záševek z druhé strany.
Sklady
Sklady skládáme jedním směrem, vždy vedlejší k sobě, jak je na obrázku. V tomto místě, jak jsou naznačené sklady, můžete tuniku také jen jednoduše nařasit.
Našpendlené sklady.
Postupně jeden po druhém pár cm prošijeme.
Prošité sklady.
Přední díl si připravíme jako třeba tričko – sešijeme ramena a olemujeme proužkem na polovinu. Lemuji jeden přední díl, zadní díl a pak přední díl. Je třeba proužek rovnoměrně natahovat zejména v oblasti “véčka”, aby nebyl každý přední díl jinak “nařasen” lemem. Lem v oblasti obloučku, kde kde přes prso, natahuji mírně více než v ostatních místech (hlavně třeba dole jakoby pod prsem, tam natahuji méně, ale natahuji. K této části bude ještě videonávod u střihu na šaty s rukávem.
Připravíme si oba díly na sebe – křížem, navazují přesně od kraje do kraje, překryv je dole 100%.
K přednímu spojenému dílu nyní přidáme i přední spodní “sukňový” díl. Opět, pokud jsme stříhaly a šily přesně, sedí díly přesně na sebe.
Máme sešito.
Sešití boků tuniky
Balonový rukáv
Přidáme na švy dle nákresu ve střihu. Fotky jsou vyňaty z fotonávodu na triko s balonovými rukávy.
Vyznačíme si značky ze střihu – jak pro vsazení rukávu do předního dílu (abychom po nařasení poznali, jaká část rukávu patří k přednímu dílu), tak pro oblast řasení rukávku. Stejné značky jsou i na předním dámském dílu.
Značky můžete udělat buď jako maličké zástřihy, křídou nebo fixem.
Zde je značka pro sesazení rukávu k předním dílu, pak při vsazování rukávu tyto značky patří k sobě.
V oblasti značek pro řasení nařasíme.
Nejlépe se řasí tak, že se prošije místo na běžném šicím stroji 2x rovně s povolenou jednou nití. Pro majitele overlocku může být jednodušší řasit na overlocku.
Více o tom, jak řasit, naleznete v tomto článku:
Při řasení musí být kličky horní nitě povolené.
Nyní stáhneme spodní nit a postupně místo zřasíme na požadovaný obvod.
Řasení.
Rukávek se nám tak pěkně nařasí.
Obvod přizpůsobíme v horní části obvodu průramku. Průramek si změříme a rukáv nařasíme do stejného obvodu.
Aby se vám řasení pro šití zafixovalo, prošijete si nyní již běžně zregulovanou nití šev mezi pomocnými řasícími nitěmi. Po té můžeme pomocné nitě odstranit.
Rukáv si sešijeme.
Nyní je třeba našít na rukávek lem. Zde u dámského je to lem na poloviny, dívčí triko lemuji proužkem na třetiny, aby byl lem decentní. Šířku lemu máte nejlepší odměřit přímo na své paži, protože pak budete s výsledkem nejvíce spokojené. Já to dělám tak, že si vezmu proužek, složím jej na polovinu a na ruce si ho našpendlím, zahýbu paží, abych věděla, že mi neodstává a neškrtí, a to je můj výsledný lem rukávu. Jemu pak přizpůsobím obvod řaseného rukávu.
Proužek předem sešijeme a rukáv do něj vešpendlíme. Nikde nic nenatahujeme, musí být zregulován obvod rukávku přesně do lemu.
Našitý lem.
Rukávek dělá balonek.
Nyní je třeba rukáv vsadit do průramku.
Nyní přijde rukáv vsadit do průramku. Ve střihu i na tričku k tomu máte značky (viz. začátek návodu a střihová příloha).
Značku sesadíme na značku – konkrétně to bude značka sesazení rukávu k přednímu dílu a značka sesazení rukávu k rameni.
Vešpendlený rukáv.
Hotovo:-)
Poznámka
Aby rukáv vyšel do průramku, můžeme postupovat buď tak, že si první průramek změříme a pak měříme obvod rukávové hlavice, dokud nemá stejně. Nebo můžeme nařasit od oka a vešpendlit do průramku – přichytíte si střed rukávu (ve střihu je značka) a konce. A pak postupně špendlíte nenařasenou část, nakonec pak řasenou a tu přizpůsobíte do obvodu, aby vyšla přesně. Osobně to dělám druhým způsobem, pomocnou nit vytahuji až po finálním našití do průramku, abych s ní ještě mohla regulovat obvod.
Zavinovací verze
Přední horní část na prsa buď šijete ve verzi na menší prsa, pak nic neřešíte, nebo ve verzi na větší prsa, tam odšijete na boku záševek. Jak na to vám poradí tento článek:
Přední části k obě, jeden vrchní díl patří u těhotenské verze takto k rovné verzi, bude sešito na obou bocích. U netěhotenské verze, plně zavinovací, můžete použít 2x díl výše (kulatý) a přední část bude tak stejná na obou stranách.
Zadní část šatů se skládá ze dvou dílů u všech verzí. Díly, tak jak jsou výše k sobě přiložené si nyní sešijeme. Budeme mít 3 díly šatů jak jsou výše (levou přední, pravou přední a zadní část).
Všechny 3 velké části spojené v ramenou.
Vešpendlíme rukáv. Řasení je třeba uzpůsobit průramku, hýbeme s řasením na rukávu, ne s průramkem! Nic nikde nenatahujeme!!! Viz video o řasení (dole).
U verze plně zavinovací, která nebude na pevno si sešijete takto oba dva boky – jeden mám sešitý (nahoře) a vy v této verzi si sešijete stejně i ten druhý (zde dole nesešitý). Přední díl nahoře budete mít vykrojený do obloučku stejně jako je ten dole. DO BOKU POD PRSA SI JEŠTĚ MUSÍME PŘIPRAVIT TKANIČKU. U zavinovacích šatů na obě strany budete mít tkaničky na obou stranách – na jednom díle uvnitř, na druhém díle nad horním zavinovacím díle u boku a na obou dílech na konci zavinovacího dílu.
Takto si sešijete i druhý bok u verze plně zavinovací.
U verze pro těhotné a nebo netěhotné, které chtějí mít šaty sešité na obou bocích a zavinování pouze falešné, si sešijete na druhém boku všechny 3 díly k sobě. Před tím je třeba ale šaty olemovat. Viz další body. Tzn. že v této fázi ve verzi falešní zavinovací, jeden bok necháváme volný a lemujeme šaty:)
Pro lemování jsem použila třírovný pružný steh na běžném šicím stroji. Viskóza se netřepí a v jedné vrstvě se velmi špatně začišťuje, proto jsem nezačišťovala. Lemovat můžete různě, můžete šaty založit, nicméně na viskóze by se lem otáčel, můžete šaty lemovat lemovací pruženkou nebo proužkem úpletu – na třetiny, na poloviny… já zvolila pružnou krajku.
Pružnou krajku našijeme takto na lícní stranu úpletu – krajka je lícem dolů, rubem nahoru.
Zde je místo, kde se potkává lemování šatů, které bude v přední části (vlevo u ruky je část kulatá zavinovací ze spodní části šatů).
Toto místo je třeba zapravit, začistit. Krajku lze pojistit buď cikcakem proti párání nebo zapalovačem.
Krajku si můžete prošít ještě z lícní strany. V místech, kde budete kojit, doporučuji pružný steh, v místech, která nebudou natahovaná, můžete použít i normální steh.
V průramku krajku takto spojíte, švy rozložíte od sebe, začistíte. Pozor, pokud šijete tkaničku z pružného materiálu, musíte šít velmi dobře pružnými stehy!!!!!
Připravíme si tkaničku do tunýlku. Já jsem připravovala takto z líce, ale můžete též šít z rubu a protáhnout pak pomocí všité tkaničky, videonávod v přípravě, pak se octne odkaz níže:)
Tkaničky si ušijeme dvě, jednu kratší a jednu delší (kratší bude na boku a delší bude od druhého boku tunýlkem až k té kratší:). Můžeme též použít nějakou koupenou tkaničku, stuhu…
Tkaničky si zapravíme do švu. – do místa pod prsa. Bude horní díl šatů a pod ním šev a pod švem připravíme tkaničku, každou z jedné straně. Delší tkanička musí jít mezi dvěma předními díly, protože prošitím dvou předních dílů, které nám půjdou přes sebe, získáme tunýlek. Kratší tkanička je na straně, kde končí přední zavinovací díl (tedy to místo, které jsme zakončovali krajkou).
Tkanička přesně v tom místě, které je pod dílem na prsa – vidíte tam lemování, které končí z jednoho předního dílu přes prso, pak kousek předního dílu, šev a pod švem je tkanička.
Šaty jsou celé olemované krajku, máme připravené tkaničky a můžeme přistoupit k sešití boku, díky dáme do sebe tak, jak budou patřit – zavinovací díl bude takto “uvnitř”.
Přední celý díl přiložíme k boku, tam se nyní potkávají 3 díly šatů – zadní díl, bok kulatého dílu (ten je pod tímto dílem – viz fotka výše) a rovný celý díl, který bude po přetočení směrem k tělu.
Zde je vidět tkanička, která půjde mezi oběma díly a zašijeme ji do tunýlku, to je ta delší.
Zde je druhá tkanička, co vychází z druhé strany pod prsem.
Delší tkaničku si takto narovnáme nad celý přední díl (ten nevykrojený, z obou stran přišitý) a podsuneme pod prsa.
Přes tkaničku položíme zavinovací díl a našpendlíme si tak, aby tkanička byla v tunýlku.
Místo, kde nám tkanička “vyleze”:) Tam musí potkat druhou menší tkaničku – viz fotka, trochu se to ztrácí ve vzoru.
Prošijeme do tunýlku, pozor, abychom tkaničku nepřišly, tunýlek musíme udělat dost volný, aby tkanička volně v tunýlku putovala při zavazování.
Oba díly pod prsy si prošijeme z obou stran – přesně po švu pod prsy a pak pod ním na tunýlek.
Inspirace – verze s půlkolovou sukní
Paní Miriam nám poslala fotky svých šatů ze sportovního úpletu, které ušila podle horního dílu s rukávem a bez rukávu. K obojím šatům připojila půlkolovou sukni s volánem na konci a posuďte sami, nám se výsledek moc líbí:-)