Střih na polodupačky s ťapkami pro miminka od novorozeneckého věku do vel. 80. Střih sedí na látkové plenky, na jednorázovky u hubených dětí je v konfekční velikosti (podle délky miminka) přes boky volný. Lze zúžit. V návodu je schéma.

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy. Střih je složitější v oblasti našívání ťapiček, tepláčky jsou pro začátečníky určitě jednodušší a doporučuji jimi začít.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

Střih:

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy. Střih je složitější v oblasti našívání ťapiček, tepláčky jsou pro začátečníky určitě jednodušší a dopouručuji jimi začít.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané)

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A2, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné. 

Rozměry a spotřeba:

Střih je určen na látkové plenky, lze nosit i na plenky jednorázové, ale nejsou to pak dupačky na tělo, jsou volnější. Naše děti nosily tak i tak. Pokud chcete užší střih dupaček na jednorázové plenky, tak zužte boky.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním. 

Je třeba dobře zvolit velikost.

Jak vybrat vhodnou velikost?

Takto lze zúžit tepláčky pro děti drobné a s běžnou plenkou. Dávejte pozor, že boční šev musí být stejně dlouhý, bude třeba upravit možná i výšku. Před střižením do látky si změřte zúžený střih.

Materiál:

Střih je určen pro pleteniny. Pro miminka je fajn kojenecký plyš, velur (bavlněný nebo bambusový – prodává se pod pojmem aksamit). Lze šít i z teplákoviny. Na léto lze šít z úpletu. Z oboulícního, jednolícního, s elastanem, bez elastanu. Lze šít i z merina. Určitě by šlo šít třeba i z flízu, ale nejsem zastáncem tohoto materiálu na dupačky.

Látky

Fotonávod:

Přidáme u střihu na švy a naznačíme si na střihové díly všechny body ze střihu – výše jsou čísla a schéma, jak patří střih k sobě. Též je tam naznačeno, jak máte přidat na švy. Více o tématu přídavků na švy najdete zde:

Mám přidat na švy? A jak?

Na přeložku látky si přeneseme střih na přední a zadní díl polodupaček.

Důkladně si načrtneme přídavky na švy.

Na dvojitě přeloženou látku si přeneseme i střih na ťapičku a špičku, potom jednou střih na klín.

Nezapomeneme veškeré značky ze střihu přenést i na látku.

Na zadní díl si pečlivě našpendlíme ťapičku a to tak, že značky blíže k patičce budou korespondovat se značkami na zadním díle.

Ťapičky si přišijeme k zadnímu dílu. Osobně šiji tříkrokým rovným stehem s tímto nastavením.

Stejně jako jsme přišili k zadnímu dílu ťapičky, tak přišijeme špičky nožiček k přednímu dílu, nezapomeneme pořádně našpendlit, tak aby se značky potkaly s výkrojem v předním díle.

Takto máme přišité části nožičky.
Fotky našívání ťapiček:
1
Zde je ťapička vrchní na předním díle.
2
Zde je k ťapičce nahoře přišita ťapička spodní (oválek).
3
Pohled z boku.
4
Převrácené na líc zepředu.
5
Převrácené na líc z boku.
6
Zde je ťapička sešitá již k zadnímu dílu.

Klín:

Ta nejtěžší část, kterou hravě zvládne i začátečník, našpendlit a přišít klín. Osobně si klín našpendlím jen na zadní díl a to tak, že si našpendlím značky včetně středové, pak přidám špendlíky mezi a přišiji.

Máme skoro hotovo, už jen sešít 🙂 Začnu tím, že si sešpendlím jednotlivé značky na nožičkách a klínu, potom došpendlím boky a středy polodupaček.

Začneme postupně polodupačky sešívat, začínám u jednoho boku k nožičce, ke klínu, k druhé nožičce a končím druhým bokem. Nožičku sešívám na části, abych nemusela přišívat přídavky na švy a mohla je potom odstřihnout na minimum. Vždy došiji ke značce, zapošiji a za švem začnu znovu.

Náplet:

U miminek, která nelezou, do pasu dávám náplet BEZ GUMY! Je třeba volit obvod, aby na těle držel. Ale guma malá miminka tlačí. Novorozencům vůbec gumu fo nápletu nedávám. Dětem od půl roka lze, ale já osobně dávám gumu do pasu až od doby, kdy děti lezou a tepláky vlivem většího pohybu bez gumy sklouzávají.

Návody, jak šít náplet,  najdete zde:

Náplet v pase

Pas lze řešit též gumou v tunýlku  (tunýlek se našije buď jako oddělený “náplet” a nebo je třeba zvýšit střih cca o 5 cm a přídavek na tunýlek. Celkem to může být třeba 8 – 10 cm.

Na fotce jsou polodupačky z fleece s tunýlkem a z teplákoviny s nápletem. 

10
Zde je bavlněný velur s nápletem.
11
Toto je můj synovec Matouš:-) Léta Páně 2013. Má na sobě látkovou plenku a je to vel. nejmenší.