Páráčky – páradla švů. Jak pářou, jsou všechny stejně ostré? A jak se drží v ruce? Svoje subjektivní dojmy a malou recenzi při vybalování několika nových páráčků přináším v novém článku a videu. Třeba někomu pomůže…

“Recenzi” budu dále doplňovat o nové postřehy a třeba i další koupené páráčky oněch značek:-)

Video:

 

Zleva: Clover nový typ (prodává Galanterie Čendulka, Ragos a určitě další e-shopy s pomůckami na Patchwork), Prym ergonomický malý, Prym ergonomický velký, Prym Love, Clover starší typ z Ragos, páráček z Aliexpressu, dva obyčejné páráčky koupené na VTC.

Ostří z detailu:

Když se podíváte na detailní makro fotografie ostří páráčků uvidíte ve vypracování rozdíly, posuďte sami.

Nový typ páráčku Clover (široká bílá rukojeť). Z obou stran je na páráčku vyražený nápis.

Obyčejný páráček z VTC za pár korun:-) Ostří má vypracované na tu cenu nadstandardně.

Zde je vpravo srovnání červeného a žlutého “obyčejného páráčku” a jeho vypracování ostří. Oba jsou velmi ostré jako nové.

Výše srovnání páráčku Prym Love (tyrkysový) a Prym ergonomický normální. Když se podívám na vypracování ostří zde na makro fotografiích, tak je jasné, že tyrkysový je tupější než Prym tmavě modrý. Oba jsou koupeny v říjnu na VTC.cz, v ten samý den, ten samý velkoobchod. Zda se z toho dají dělat obecné závěry, netuším, musela bych koupit minimálně 5 ks páráčků od každého:-)

Prym ergonomický velký. Ostrý, dobře zpracovaný.

Výše je srovnání ostří Clover staršího typu (s hnědou rukojetí) koupeného na Ragos (tedy originál) a podobně vypadajícího páráčku koupeného na Aliexpressu (právě pro zajímavost, abych páráčky srovnala). Myslím, že není třeba komentovat.

Velikost páráčků:

Ostří je samozřejmě naprosto zásadní pro kvalitu páráčku, ale to, jak se nám páráček drží a jaký má tvar, materiál a velikost je také velmi důležité.

Zde je srovnaná velikost páráčků. Nejlépe se drží Clover bílý nový typ a Prym větší páráček. Dobře se drží Clover s hnědou rukojetí. Hodně si chválíte Prym malý s ergonomickou rukojetí. Oba Prym mají bílou část páráčku gumovou a jsou tedy protiskluzové a tvarované přesně do ruky. Mě toto třeba nevyhovuje, protože musím páráček při párání vždy přesně natočit, aby mi seděl do ruky. Drží se výborně, ale Clovek mám trochu radši:-) Nicméně ale ostrost Prym ergonomického malého páráčku je tak skvělá, že si u mě místo najde. Resp. již několik let ho u mě má. Páráčky žlutý a červený jsou z lesklého plastu, v ruce jsou maličké, špatně se mi s nimi pracuje, velmi mi kloužou a při delším párání (ano, pářu fakt hodně:-) mě z něj bolí vnější hrana dlaně. Mám ale delší prsty a ne úplně maličké ruce.

To, jaký páráček se komu drží dobře, je velmi individuální! Navíc červený a žlutý páráček sice nejsou hit v ergonomii a materiálu, ale ostří mají opravdu skvělé na to, že nebyly vůbec drahé.

Prym páráčky mají gumovou ergonomicky tvarovanou část pro úchyt. Nekloužou tedy v ruce a jsou “měkké” a “teplé”:-)

 

Můj subjektivní závěr

Recenze je čistě neexaktní, subjektivní a nesponzorovaná. Bohužel bych potřebovala koupit od každého typu 5 – 10 ks, aby se daly dělat nějaké větší závěry.

Nicméně z tohoto dnešního malého testu a s nějaké své desetileté zkušenosti shrnuji takto:

Prym ergonomický malý (tmavě modrá barva)

Nejostřejší ze všech (můj testovaný kus), dobře se drží, cena není nepřijatelná. Podele mě vítěz poměr cena / kvalita / praktičnost držení v ruce.

Clover originál

Nejlépe ze všech se drží a je nejlepší v ruce (na delší moje párání pecka:-), je velmi ostrý a co mám zkušenost, tak ostrost vydrží dlouhou dobu. Nový typ s bílou rukojetí se drží ještě lépe jak starší hnědý typ.

Páráčky obyčejné s plastovou barevnou rukojetí

Nejlepší poměr cena/výkon. Jsou ostré, skladné, levné, svou práci odvedou. Jsou skvělé třeba na cestování, protože jsou maličké, mám jeden na každé dovolené s sebou:-) Hůře se drží, plast v ruce klouže, jsou krátké a mě osobně z nich po delším párání bolí vnější hrana dlaně a ruky. Můj naprosto subjektivní dojem je, že se brzy ztupí, ale možná je to jen dojem, budu se na to více zaměřovat a recenzi pak doplním.

Prym Love (tyrkysový)

Zde velké zklamání, ostří není tak dobře zpracované (můj testovaný kus, jiný jsem neměla a nějak si kupovat už prostě nechci, protože jde do koše:-( ). Není rozhodně tak ostrý jako páráčky výše.

Prym love je kolekce od Prym, která hodně cílí na design. Původně jsem si myslela, že je to kolekce naprosto stejných produktů jako Prym prodává běžně, ale s hezčím designem. Nyní si kladu ale otázku, zda není u produktů Prym Love hezčí design, ale… Je to ale divné, že by to tak bylo. Rozhodně to ale není první věc se série Prym Love, ze které jsem trochu rozpačitá… budeme sledovat dále:-) Závěry dělat nechci, mohl to být třeba jen špatný kus…

Aliexpress

Páráčky, které vypadají podobně jako Clover, ale já jim neříkám Clover … tak ty mě vlastně přivedly na recenzi původně. Ve videu o párání jsem zmínila svůj oblíbený páráček a na to konto mi začaly chodit zprávy, že to je teda přehmat a jak to můžu doporučit, že páráčky jsou strašné a tupé… začala jsem pátrat a zjistila jsem, že není Clover jako Clover:-) Objednala jsem si tedy balíček pěti ks páráčků z Aliexpressu, abych se tomu podívala na kobylku. Opět, mohla to být náhoda, špatných 5 ks a třeba jiné Aliexpress páráčky jsou super a nejlepší. Osobně to nebudu ověřovat už i z jiných důvodů, ale to sem nepatří. Z mých 5 ks testovaných byly 4 nepoužitelně tupé, a jeden použitelný, tak středně ostrý (srovnatelný s Prym Love tyrkysovým). Dobře se drží, i když není materiál tak příjemný jako měl starší hnědý originál, ale tvar do ruky mají dobrý. Ostré ale moje kusy nebyly. Cena je “za babku”, ale cenově dostupné jsou i páráčky výše (červený a žlutý) a ostré jsou několikanásobně výše. Oba testované kusy.

Je ještě důležité dodat, že tyto levnější verze “hnědých páráčků” se dají koupit i na českém trhu v českých e-shopech. Originál páráček od Clover mívá obal se zelinkavou barvou tak, jako jsem ukazovala ve videu:-)

Stejně jako u Prym, mohl být i Aliexpress o kusu, nechci dělat žádné závěry ani říkat, co si máte nebo nemáte koupit. Je to moje úvaha nahlas, moje zkušenosti.

Co nejméně párání přeji všem švadlenkám.