S pravdou ven! Myju si vlasy i tělo bahnem. Možná to zní nechutně, možná spíš nereálně – jak se dá bahnem umýt hlava? Poprvé, když jsem o lávové zemi četla, představila jsem si hned opálený kotlík, potok a písek. Má to něco do sebe… Jelikož environmentální rozměry používání lávové země a slibované účinky na mastné a jemné vlasy v komentářích některých nadšenkyň mě přesvědčily, objednala jsem si před rokem a půl pokusnou malou pixličku tohoto prášku. Nyní po roce a půl mé nadšení trvá, tak se musím podělit.

lavaerde2

Lávová zem (LavaErde) je přírodní směs jílu usazená v moři na území dnešního Maroka (pohoří Atlas) přibližně před 60-70 miliony let. Není vulkanického původu. Lavare = latinsky mytí, umývání, Erde = německy země, půda. V severní Africe byla tato směs po mnoho staletí užívána jako tradiční prostředek pro očistu pokožky a vlasů. Byla také velmi oblíbeným zbožím, které dovážely velbloudí karavany ze saharské oblasti do Indie. Také v současné době má v Maroku význam – je tradiční součástí věna marockých nevěst a marocký král vlastní dokonce soukromý důl, sloužící pouze pro potřeby jeho dvora.

Lávová zem je alternativa bez tenzidů k šamponu a mýdlu:

U produktů obsahujících tenzidy – šampon a mýdlo, se čistící účinek zakládá na snížení povrchového napětí vody, kdy se nečistota a mastnota odloučí a opláchne.

Čistící účinky lávové země se naproti tomu zakládají na fyzikálním mechanismu. Lávová zem se skládá z iontů křemíku a magnesia, stejně jako z oxidů železa a vápníku. Při spojení s vodou se vytvoří příjemná gelová konzistence. Jemné částečky lávové země mají vlastnost “nasát” nečistotu a přebytečný maz jako savý papír. Díky této jedinečné vlastnosti se pokožka a vlasy nikdy úplně neodmastí, jako tomu bývá u zvlášť agresivních produktů s tenzidy. Tím se nepoškodí přirozený ochranný kyselý film pokožky a nedráždí mazové žlázky.

 

lavaerde3Přednosti : nedráždí a pokožka ji velmi dobře snáší – vlasy a pokožku umyjete bez poškození ochranného kyselého filmu – po umytí jsou vlasy hedvábně měkké, lesklé a pružné – u lupů a mastných vlasů můžete dlouhodobě korigovat tyto problémy díky šetrným mycím schopnostem, protože vám nikdy úplně neodmastí a nepodráždí vlasovou pokožku – při citlivé a podrážděné pokožce hlavy lávová země nedráždí a velmi jemně myje, při velmi jemných “létavých” vlasech dostanou konečně vlasy plnost a lesk – při pravidelném používání se prodlužují intervaly mezi jednotlivým mytím vlasů – je naprosto šetrná k životnímu prostředí – neobsahuje nic, co by zatěžovalo odpadní vody.

Zkušenosti z praxe:

Na používání lávové země si musíte zvyknout. Není to láska na první pohled, alespoň pro většinu uživatelů. Musíte se s ní naučit zacházet a vychytat, jak přesně ji umíchat, použít a jak smýt. Používám ji rok a půl, několikrát týdně a šampon mám už jen na cesty, kdy se mi nechce tahat mističku a pytlíček s práškem.

Jak na to:

lavaerde4

V mističce rozmíchejte prášek lávové země s vodou. Na mojí délku vlasů (něco mezi ušima a ramenama:-) stačí 2 lžičky (plné, ale úplně vrchovaté) prášku + cca 2 – 3 lžičky vody. Vymícháte jemnou kašičku – neměla by být tekutá ani moc tuhá (prostě něco jako poctivé bláto:-). Na prstech by měla být jakoby krémovitá, aby se dobře vetřela do vlasů. Konzistenci si musíte vyzkoušet – pomoci vám může obrázek.

Vlasy si velmi dobře namočte a naneste prsty do vlasů blátíčko. Dělám to tak, že pečlivě a systematicky vtírám na různá místa hlavy (třeba na temeni trochu vlasy přizvednu a do místa jakoby na kůži vtírám). Až všude máte “natřeno”. Nechte působit. Čím déle, tím lépe. V rychlosti stačí podle mě ale i minuta, ač se doporučuje min. pět. Dělám to tak, že se mezitím umyji celá (také lávovou zemí – co zbyde:-) a pak už smývám.

Před smytím lávové země vlasy ještě navlhčete (dělám to jakoby vodu ve dlaních) a mněte je rukama – jako byste se mydlili šamponem. Utvoří se tak jakoby emulze z lávové země. Pak vlasy opláchnětě – DŮKLADNĚ! – vodou. Opravdu je třeba hodně pečlivě vymýt všechny zbytky emulze.

A pak už jen sušit a česat.

Občas se na internetu objevují stížnosti, že po lávové zemi se vlasy nedají rozčesat. Já mám úplně opačnou zkušenost, ale asi je to i typem vlasů. Lávová země může vlasy vysušovat, máte-li je už tak suché, doporučuje se vetřít do konečků nějaký olejíček. Osobně na konečky vlasů vůbec lávovou zemi nenanáším, jen ke kořínkům.

Největší výhoda lávové země je, že je to jediná mycí záležitost na vlasy, po které mě nesvědí hlava ani když mám vlasy už ošklivé a špinavé a mastné. Prostě geniální! Výborná je na celé tělo a také pro děti.