Střih na dámské volné kalhoty s kapsami nebo i bez kapes ve velikostech 32-56.

Kalhoty jsou volné – mají široké nohavice a rozšířený přední díl, který dělá při nošení balon. Některé postavy tento střih rozšiřuje, není to zeštíhlující střih. Přesto i ženy, které mají větší velikost tyto kalhoty rády na doma nosí, protože jsou pohodlné, proto je střih konstruován až do velikosti 56. Variantu do pevného pasu doporučujeme šít tak do vel. 40. Větší velikosti do pásku nejsou moc slušivé.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Verze pro tisk na A4: po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu (střih je rozměrný a obsahuje 35 stran)

Verze pro tisk na A0 : můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotru (obsahuje 2 strany)

Varianty:

Střih obsahuje varianty:

  • Kalhoty do pevného pasu – varianta s rovným páskem + varianta s tvarovaným páskem
  • Kalhoty do nápletu
  • Kalhoty do nápletu s těhotenským snížením
  • Varianta s kapsami
  • Varianta bez kapes
  • Zakončení dolů do manžety
  • Střih lze šít se sámky nebo nabírané

Pěkně vypadají kalhoty do nápletu i ve variantě s kapsou do švu. Návod najdete zde:

Kapsa ve švu

Rozměry a spotřeba:

Jak vybrat velikost

Součástí střihu je podrobná tabulka se všemi potřebnými rozměry pro výběr velikosti. Součástí střihu jsou schémata polohování pro šíři látky 150 cm obousměrně.

Před výběrem velikosti je třeba pozorně měřit a vybrat správně velikost, případně střih upravit. Střih je koncipován jako volný.

Co bude potřeba upravit u většiny žen, je délka kalhot! Střih je rozměrný a proto je délka kalhot kratší než je u mě běžné – je na výšku postavy cca 165 cm. Ve střihu jsou kolenní značky, které jsou pro výšku 175 cm – od těch můžete délku střihu upravovat nebo krátit na 3/4, 7/8, … délku kalhot. Pro postavy výšky cca 175 cm musíte dole na nohavice ve střihu přidat 10 cm navíc!

Varianta pro pevný pas má vyšší pas, nejsou to bokovky. Varianta pro náplet má linii vršku cca jako bokovky – náplet pak sahá výš:-)

Jak měřit a vybrat velikost najdete v tomto článku:

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Střih je konstruován pro tkaniny (použité látky tedy nemusí pružit). Hodí se pro jemnější látky, ideálně trochu splývající. Hodí se jemné plátno, prací kord, ideální je tkanina z viskózy. Hodí se i pro jemné lněné plátno, jemnou riflovinu nebo třeba satén nebo šusťák. Střihu sluší splývavost. Velmi spokojené byly testerky při ověřování střihu s kalhotami z mušelínu. Lze využít i micropeach (ten ale dělá celkem balon a střih provzdušňuje – je třeba počítat, že přidá na kilech). Micropeach bych používala spíše u varianty do nápletu.

Pozor – např. u pracího kordu bude větší spotřeba, musíte jej polohovat jen jedním směrem.

Pro variantu do nápletu lze využít i pleteniny – např. úplet či tenčí teplákovinu. U těchto materiálů můžete volit menší velikost.

Šicí stroj a pomůcky:

Na šití vám stačí obyčejný šicí stroj.

Jehlu dle materiálu – střih je určen pro tkaniny, volila bych jehlu 70 standard.

Varianta do pasu potřebuje všít skrytý nedělitelný zip. Doporučená délka je cca 18 cm. Používám zipy YKK, které vydrží zápřah. Nejlepší výběr zipů a skvělé vyhledávání má Biaska.

Více o tématu jehel a nití:

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

Další užitečné odkazy:

Videonávody:

Jak ušít přední kapsy s váčkem:

Jak ušít záševek:

Jak ušít kalhoty do nápletu:

Jak šít náplet:

Fotonávod:

   – Příprava střihových dílů

   – Verze s kapsami

   – Sešití kalhot

   – Pas, zip, poutka

   – Manžety nohavic

Příprava střihových dílů

Schéma přídavků na švy u jednotlivých variant střihu.

Schéma výsledných střihových dílů.

Podle schémat si připravíme střihové díly, které budeme potřebovat pro naši variantu – pozor, některé díly jsou na přeložku, jiné potřebujeme zrcadlově:-) Dáváme pozor na linii směru niti – zábavné je to zejména u tvarovaného pásku:-)

Jak přidat na švy a pracovat s linií střihu najdete v tomto článku:

Mám přidat na švy? A jak?

Střih polohujeme na látku buď podle nákresu ze souboru s polohováním a nebo podle svého polohování, pokud máme např. jinou šíři látky než je polohování zpracováno, látky na kalhoty mají šíře různé:-) Zde je polohováno na přeložku látky – spotřeba je ale větší jak v polohovacím schématu, které jste dostali se střihem.

Respektujte linii vlákna – na fotografii vidíte křídou vyznačenou linii útku, látka byla křivě ustřižena po dodání z e-shopu, a proto jsem si linii musela zakreslit, aby mě nemátl křivý střih okraje.

Díly vystřihneme. Stříháme s přídavky na šev, můžete si je dopředu naznačit, aby byly přesně, ale není to potřeba, protože musíte zejména mít přesně linii střihu a po té přesně šít, přídavky nemusí být na milimetr přesně, jsou uvnitř oblečení rozžehlené. Na přídavky nemusíte přidávat všude stejně. Na boky přidáváme určitě 1,5 cm, v pase také je lepší přidat 1,5 cm nahoru.

U spodního lemu si vyberete, jak jej budete zakončovat – budete pouze zakládat, nebo přišívat manžetu? Nejlepší je si spodek nohavice odměřit nad linii střihu pravítkem.

Pozor na délku kalhot  – pokud jste vyšší jako já, je třeba přidat na délku nohavice ze střihu 10 cm. Delší se na přílohu A0 bohužel nevešla 🙂 Pokud budete šít dole rovné nohavice (ne do manžety nebo nápletu), je třeba přidat na záložky.

Spodní část nohavic – takto může vypadat buď prodloužení kalhot nad délku střihu nebo přídavek na záložku, pokud se nenašívá manžeta.

Pokud jsme stříhaly na přeloženou látku, bude třeba přenést si linii střihu také na druhé díly.

Důsledně na všechny díly přeneseme také značky pro záševky na zadním díle a sámky na předním díle.

Připravené díly kalhot.

Na zadních dílech si pečlivě do ztracena odšijeme záševky. Jak na to najdete zde:

Záševky

Sámky na předním díle. Stejně (stejným směrem) je šijeme i na nohavici dole, pokud chceme balonový styl nohavic (v návodu níže).

Sámky šiji asi 4 cm dlouhé od střihové linie (tedy cca 5,5 cm včetně švové linie). Délku sámku lze i upravit, kratší sámky dělají větší balon na předním díle, delší sámky sice zužují, ale mohou vypadat pak trochu divně, můžete si stehovkou vyzkoušet.

Upozornění k sámkům:

Ve střihu jsou naznačeny sámky v určitém odstupu, ale já osobně doporučuji si to vyzkoušet na své postavě – každému totiž sedí jiné umístění sámků, každá postava je trochu jiná (někomu sluší víc ke středu, jinému víc na boku – podle tvaru břicha). Ve střihu jsou sámky pro všechny velikosti stejně, u větších velikostí jsou 3 na celkem velký střihový přední díl a můžete zkusit spíš udělat více menších sámků, aby byly rovnoměrnější. Nejlepší je vyzkoušet si to na postavě.

Verze s kapsami

Budete-li šít verzi s kapsami, připravte si podle nákresu také díly pro kapsy a u předního dílu zvolte linii střihu s průhmatníkem.

Kapsy si dejte lícem kapsy na líc předního dílu a našpendlete k sobě. Okraj průhmatníku je vhodné zpevnit vliselinovým proužkem s osnovou.

Kapsa přišitá k průhmatníku.

Začistíme například cikcakem, nebo na overlocku, pokud jej vlastníme:-)

Po rozložení.

Průhmatník si sežehlíme tak, abychom zatáhli přední díl mírně do kapsy. Toto je pohled ze strany kapsy (tedy budoucí rub), přední díl je tam mírně vtažen.

Prošijeme. Takto bude poté vypadat přední díl z líce.

Pohled do rubu.

Kapsový váček nyní přeložíme (ve střihu je přesně linie, kde má jít přeložit:-)

Kapsu si sešpendlíme a sešijeme její spodní oblouk. Pouze kapsu jako takovou, nepřišíváme ke kalhotám!

Sešitou a začištěnou kapsu nyní pečlivě našpendlíme na přední díl. Rozhodně nešijte kapsu jen na overlocku, protože steh se povolí. Je třeba šít rovným, pevným stehem, ne moc velké délky a obšít dobře obnitkou (cikcak, overlockový steh).

A prošijeme. Máme hotový přední díl s kapsami.

Sešití kalhot

Nyní si nastehujeme přední a zadní sed. Určitě doporučuji pouze nastehovat a vyzkoušet, aby bylo možné bez velkého párání kalhoty doladit na postavu.

Sestehujeme i vnější a vnitřní nohavice (ponechám otvor na zip, jinak bych na sebe kalhoty neoblékla)….a můžeme zkoušet:-)

Pokud by bylo třeba provést nějaké úpravy, přijde vhod tento článek:

Úpravy střihů: kalhoty

Nyní můžeme kalhoty sešít “na ostro”.

Sešijeme klasickým rovným stehem a začistíme na overlocku nebo cikcakem. Já jsem sedy nejprve sešila a potom oba švy dohromady začistila, lze to ale i naopak. Švy  vnitřní a vnější nohavice jsem sešila rovným stehem a začišťovala každý zvlášť až po sešití.  Můžeme zvolit i opačný postup, a tedy nejdříve začistit jednotlivé díly na overlocku a až potom sešít, pokud ale existuje možnost, že budete ještě i po sešití párat a pokračovat v úpravách, doporučuji výše zmíněné:-)

Sešívám nejprve sedy, poté vnější nohavice, u kterých rozžehlím švy od sebe a nakonec nohavice vnitřní.

Oblouček sedu je vhodné před začištěním nastříhat…

Kalhoty máme nyní sešité…

Samozřejmě kromě otvoru pro zip. (Zde na foto ještě nezačištěné)

Přední díl s našitou kapsou – kapsu si prošiji i nahoře:-)

U nohavic závisí na typu zakončení. Možná jste přidali pouze na založení a nohavice necháte volné. Případně lze dole zakončit do tunýlku a do něj dát gumu. Další možností je všití do manžet a vytvoření balonového efektu. V tom případě si odšijeme sámky i na nohavicích. Lze též dole všít do nápletů.

Pas, zip, poutka

Pas přeměřte, doporučuji střihový díl pásku stříhat až na konec a případně délku upravit podle obvodu kalhot. Ve střihu je pásek přesně podle obvodu dílů, ale během šití může dojít k nepřesnostem.

Ve střihu jsou dva typy pásků – jeden je klasický rovný. Druhý je tvarovaný tak, aby neodstával na zádech. Tvarovaný byl do střihu doplněn na prosbu některých testerek. V návodu níže šiji rovný.

Pro pásek budeme potřebovat také nějakou výztuhu. Ideální je vliselinový pásek přímo pro tyto účely perforovaný.

Pásek stříháme ideálně podle pravítka, aby byl skutečně rovný a pravoúhlý:-)

Přižehlíme výztuhu….

…a pokud jsme zvolili pasovku s perforací, můžeme zažehlit všechny sklady.

Pásek máme připravený pro všití…ještě jej ale na chvíli rozložíme a začistíme cikcakem, overlockovým stehem nebo přímo na overlocku.

Rovněž začistíme celý obvod pasu kalhot.

Všijeme pásek a zip – jako zde v návodu na sukni do pevného pasu:

Pásek přišijeme do obvodu kalhot lícem k líci.

Otvor pro zip doporučuji začistit vliselinovým proužkem.

Sežehlený pásek z rubu. Záložka je složená směrem nahoru, do pásku.

 

Připravený otvor pro všívání zipu.

Z líce našpendlím jednu stranu zipu.

Šít budu touto bezkonkurenční patkou na skrytý zip.

 

Doporučuji klidně i nastehovat, ať se ani nehne:-)

Nastehovaný zip.

Zoubky jakoby odtáhnu od stuhy a nasadím patku. Došiji co nejdál do půjde.

Jedna strana je přišitá. Takto se mi potkává přišití zipu se sešitím bočního švu.

Zapnutý zip pečlivě našpendlím i na druhou stranu. Hlídám si pásek a taky vzor:-)

 

Jednu stranu máme za sebou:-D

Zapnutý zip pečlivě našpendlím (nastehuji) i na druhou stranu. Hlídám si pásek a případně taky vzor:-) Před šitím zapnuté z líce zkontrolujeme!

Před šitím ještě zkontroluji.

Zip rozepnu, jezdce si prostrčím ven, aby nezavazel, a přišiji i druhou stranu.

Zip máme přišitý a sežehlený. Žehlím nejprve z rubu.

Poté z líce.

To by šlo:-)

Zip opět rozepnu. Konec zipu ohnu “pryč” a přehnu přes něj do líce sukně druhou polovinu pásku.

Tuto část prošiji – ideální je na to klasická zipová patka.

Detail prošití. Totéž udělám i s druhou stranou zipu (respektive pásku).

Teď můžu pásek opět přetočit zpět a zip mám krásně začištěný.

Pásek bychom tedy v podstatě měli, zbývá však přichytit jeho vnitřní polovinu.

Na toto je skvělá patka pro overlockový steh. Pokud ji ke svému stroji máte, určitě to vyzkoušejte:-) Vodiček na patce jedu přesně mezi páskem a sukní.

Steh je téměř neviditelný.

Ale je tam:-)

Pokud mám tenčí látku, nemusím se spokojit s přiznaným overlockem začištěným vnitřkem pásku, ale můžu ho vevnitř založit a přišít jako vidíte na fotce.

 

Připravíme si poutka.

Našijeme poutka, šiji hustým cikcakem.

Poutka je možno vložit i v kroku našívání pásku dovnitř riflí. Vložíte je mezi pásek a rifle.

Prošijeme si pásek bezpečně tak, aby byl prošit i rovnoměrně uvnitř! Abychom tohoto dosáhli, vyplatí se pečlivě zažehlit a nastehovat / hustě našpendlit.

Poutka můžete prošít ještě pod páskem, zejména zde v úrovni kapsy, aby se kapsa nevytahovala ven a nerozevírala!

Poutko složím nahoru a podhrnu a prošiji už běžně cikcakem. Tady na fotce vidíte poutko všité rovnou při šití pásku.

A tady poutko našité až posléze.

Manžety nohavic

Stejně jako jsme si přeměřovali (pro jistotu 😉 ) obvod pasu, přeměříme si i obvod nohavic.

A připravíme manžety. Manžety na rozdíl od pásku podžehlovat nebudeme:-)

Manžety sešijeme rovným stehem, švové přídavky každý zvlášť začistíme a rozžehlíme.

No a rovnoměrně všijeme do nohavic:-)

Manžetu mám všitou, nyní si připravím plochou gumu.

A s vloženou gumou manžetu založím.

Vevnitř dvakrát zahnu. Ale můžete i začistit na overlocku a už nezahýbat…

Prošiji a jupí, hotovo!:-)