Kapsa ve švu nabízí různé možnosti jak se s ní popasovat. Od úplně jednoduchého otvoru v bočním švu tepláků nebo sukně až po propracovanou kapsu na zip třeba v prostřihu předního dílu bundy 😉

Kapesní váček můžeme šít ze stejného materiálu, jako je oděv sám, ale pokud šijeme ze silnějšího materiálu, je lepší jednu část váčku udělat například z podšívkoviny (ta se pak přišije k PD).

 

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Základní kapsa do švu

Kapsa do švu se zipem

 

Základní kapsa do švu

Začneme jednoduchou kapsou v bočním dílu sukně. Následující návod ukazuje kapsu z polyesterové tkané látky s podílem elastanu, podle použitého materiálu je také vždy třeba zvážit nutnost použít výztuhu kapesního otvoru.

Připravíme si díly oděvu i kapsy. Kapsičku si můžeme namalovat v podstatě jakou chceme. Dáme pozor na vzor, je-li to nutné, protože jak vidíte na úvodní fotce, vzor v kapsičce bude vidět. Více o sesazení vzoru najdete zde:

Jak sesadit vzor

Detail sesazování vzoru.

Díly mám připravené.

Ideální je kapesní otvor vyztužit, budeme tedy potřebovat také vlizelin na podžehlení. Souhrnný článek o výztuhách najdete zde:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Kapesní otvor podžehlím proužky vlizelinu. Můžete využít již připravený proužek, třeba i s osnovou, nebo jednoduše ustřihnout pruh z metráže.

Díly kapsy začistím na overlocku nebo cikcakem, stejně tak boční šev oděvu. Pokud budete šít kapsu například na tepláčcích nebo úpletové sukýnce, začišťovat není nutné.

Kapesní váčky si našpendlím líc na líc na díly sukně. Dávám pozor, aby byly ve stejné výšce (uložení kapes si můžete zvolit podle sebe, já je mám 6 cm od horního okraje) 🙂

Detail připravených kapes.

Kapesní váčky přišijeme k dílům sukně. Šijeme těsně v šití krajní jehly overlocku nebo těsně vedle, jinak by byl OL vidět ve švu! Nahoře a dole pečlivě zapošijeme.

Přišitý kapesní váček.

Po rozložení. Kapsu si sežehlím.

Nyní si kapesní váčky “vyklopím” ven a sešpendlím k sobě oba díly sukně.

Sešiji boční šev sukně pod kapsou a nad ní tak, abych se mi toto šití kousilínek překrývalo s přišitím kapesního váčku.

Detail sešití dílů a přišití kapesního váčku.

Rozžehlím švy od sebe.

Kapsu sešpendlím.

A sešiji.

Sešitá kapsa.

Když teď sukni otočím do líce, vypadá kapsa takto.

Celý bok pečlivě vyžehlím jak z rubu (kapsu směruji do předního dílu)…

…tak z líce.

Už vyžehlená kapsa. Zde můžete samozřejmě i proštepovat, záleží, jaký výsledek očekáváte, já jsem chtěla sukni hladkou, proto jsem neštepovala.

No a kapsička je hotová!:-)

Kapsa do švu na zip

Kapsa na zip je už trochu jiný level, ale hlavní je se toho nebát a postupovat krůček po krůčku k vytouženému cíli:-D Na fotkách uvidíte kapsu ve švu dělícím přední díl bundy ze zimního softshellu. Protože zimní softshell je poměrně silná a tuhá látka, kapesní váček budeme žít ze softshellu jarního. Otvory kapsy jsem nepodžehlovala, ale pokud budete šít např. z teplákoviny, úpletu, plátna… tak určitě podžehlete jako v návodu výše.

Kapsa do švu na zip se dá ušít do bočního švu u bundy i kalhot. Můžete ji všít do princess prostřihu na předním díle a nebo si můžete přední díl upravit tak, aby v něm byl šev na předním díle – viz níže.

Přední díl na bundu jsem si rozdělila podle svých představ – nutné je samozřejmě rozdělit si už papírový střih a následně ke každému z dílů přidat potřebné přídavky na švy:-) Důsledně si poznačím také kam přijde kapsa, značku pro rukáv atd., však to znáte:-)

Připravím si také díly kapsy – dva zrcadlově střižené na každou kapsičku;-) Komplet celé díly kapes a také společnou stranu dělených předních dílů jsem si začistila na overlocku (softshell se netřepí, takže nutné to není, je to věcí estetiky). Vyztužovat tentokrát netřeba, materiál je tuhý sám o sobě, pokud byste ale takovou kapsu šili například z pružné teplákoviny, určitě vyztužte!

Kapsa patří umístit takto, váček směřuje dolů a ideální velikost je, aby se u zipu chytil do prošití a neplandal, a aby dole zasahoval tak akorát do záložky bundy, tím je hezky fixovaný. Můžete použít místo váčku i obdélník. Otvor kapsy musí být větší jak délka zipu.

Zde je zhruba naznačení všití zipu, budeme ještě měřit přesněji.

Nad zip umístím váček tak, jak jsme si psali výše a naznačím si okraje kapsového váčku. Musíme mít tyto značky na obou předních dílech stejné.

Naznačené okraje váčku.

A naznačím si délku zipu – kde bude končit otvor na zip.

Zde jsou 2 značky – vnitřní jsou okraje otvoru na zip, vnější je okraj přišití kapsy.

Nejprve budeme našívat kapsu na vnitřní přední díl (ten, co je u zipu). Kapsu přiložíme LÍCEM K LÍCI! do značek, které jsme si předem připravili.

Změříme si přesně délku zipu – otvor pro kapsu dělám tak 1 mm širší než je přesný rozměr délky zipu (záleží na síle materiálu – šev předního dílu a kapsy trochu místa při ohnutí totiž zabere:-).

A změřím si šířku zipu – spirály!

Nanesu si otvor kapsy – délku zipu – přesně podle pravítka.

A též šířku otvoru.

Zde máme naznačenou linii otvoru, po které budeme šít.

Odšiji přesně podle naznačené linie.

Nyní je třeba opatrně, ale velmi přesně nastřihnout růžky – stříháme až ke švu, aby byl roh pěkně rovný, ale nesmíme přestřihnout šev!

Takto přesně k růžku.

Rozložíme našitou kapsu a otočíme ji na opačnou stranu.

Obrátíme a pořádně srovnáme. Pokud šijete z materiálu, co lze dobře žehlit, nyní si kapsu vyžehlete tak, aby hezky byla vidět lícní strana a kapesní váček byl zatažený. Softshell žehlit můžete též, např. přes pečící papír, může se tím porušit membrána, záleží na vás, nažehlovací obrázky se taky nažehlují. Někdo žehlí, někdo nežehlí. Případně lze použít tzv. studenou žehličku, kterou můžete švy “uhladit”.

Takto si zafixuji svorkami, aby byla kapsička hezký a nelezl váček ven.

Proštepujeme po lícní straně, pěkně rovně, v rozích určitě zvolte polohu jehly v látce – ať už manuálně, či automaticky.

Zip by se přesně měl vejít do otvoru.

Zip si pečlivě svorkami přichytím k připravenému průhmatníku tak, aby byly zoubky zipu schované. Pokud máte jiný materiál, můžete špendlit, stehovat nebo použít lepící pásku (např. Wonder Tape).

A za pomoci zipové patky těsně vedle zoubků prošiji. Na fotce vidíte jehlu těsně vedle spirálových zoubků, které jsou schované pod látkou.

V průběhu šití je nutné si “uhnout” jezdcem.

Došiji na konec…

…zbytek švu kolmo k okraji dílu už vedu v předešlém šití.

Zip máme přišitý.

Aktuální pohled z rubu.

Přiklopíme druhou částí kapsového váčku.

K vnitřnímu kapesnímu váčku si přišpendlím i vnější…v případě softshellu dávám přednost svorkám.

Kapesní váček po oblouku (pouze tam!:-)) sešiji.

Je třeba kapesní váček na obou stranách zipu jakoby “nadzvednout” nad přední díl, nesmíme ho k přednímu dílu přišít! Musí zůstat na volno!

Prošitá celá kapsa po obvodu.

Zde je přišitý váček – je na volno – za přední díl drží pouze zipem:-)

Kapsička už se rýsuje:-)

Nyní si svorkami spojím přední díl kapsou s jeho druhou částí.

Svorkami nešetřím, aby se mi po sobě díly opravdu nepohnuly.

Pro představu pohled dovnitř…šití povedeme těsně vedle zoubků zipu. Je to důležité, aby byl zip dobře schovaný! Přední díl přiložte tak, aby takto přišití vyšlo.

Oba díly sešiji. Šiji běžným rovným stehem za pomoci zipové patky, na fotce vidíte jak těsně míjím zoubky zipu.

Při šití opět je potřeba zipový jezdec posunout, abychom šily rovně, neobšívat jej!

Sešité díly k sobě.

Kapsička z líce. Vidíte, jak nekouká ani kus stuhy od zipu – šila jsem těsně u spirály.

Zbývá proštepovat tento šev po líci.

Opět bude třeba si popojet jezdcem, aby výsledný šev nebyl křivý.

Hotovo!:-) Nenápadnou kapsu ve švu se zipem bychom měli.