Kapsa ve švu je pravděpodobně nejjednodušší ze všech všívaných kapes. Kapesní váček můžeme šít ze stejného materiálu, jako je kus oděvu, ale pokud šijeme ze silnějšího materiálu, je lepší jednu část váčku udělat například z podšívkoviny (ta se pak přišije k PD). Následující návod ukazuje kapsu z polyesterové tkané látky s podílem elastanu, podle použitého materiálu je také vždy třeba zvážit nutnost použít výztuhu kapesního otvoru.

Fotonávod:

Připravíme si díly oděvu i kapsy. Kapsičku si můžeme namalovat v podstatě jakou chceme. Dáme pozor na vzor, je-li to nutné, protože jak vidíte na úvodní fotce, vzor v kapsičce bude vidět. Více o sesazení vzoru najdete zde:

Jak sesadit vzor

Detail sesazování vzoru.

Díly mám připravené.

Ideální je kapesní otvor vyztužit, budeme tedy potřebovat také vlizelin na podžehlení. Souhrnný článek o výztuhách najdete zde:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Kapesní otvor podžehlím proužky vlizelinu. Můžete využít již připravený proužek, třeba i s osnovou, nebo jednoduše ustřihnout pruh z metráže.

Díly kapsy začistím na overlocku nebo cikcakem, stejně tak boční šev oděvu. Pokud budete šít kapsu například na tepláčcích nebo úpletové sukýnce, začišťovat není nutné.

Kapesní váčky si našpendlím líc na líc na díly sukně. Dávám pozor, aby byly ve stejné výšce (uložení kapes si můžete zvolit podle sebe, já je mám 6 cm od horního okraje) 🙂

Detail připravených kapes.

Kapesní váčky přišijeme k dílům sukně. Šijeme těsně v šití krajní jehly overlocku nebo těsně vedle, jinak by byl OL vidět ve švu! Nahoře a dole pečlivě zapošijeme.

Přišitý kapesní váček.

Po rozložení. Kapsu si sežehlím.

Nyní si kapesní váčky “vyklopím” ven a sešpendlím k sobě oba díly sukně.

Sešiji boční šev sukně pod kapsou a nad ní tak, abych se mi toto šití kousilínek překrývalo s přišitím kapesního váčku.

Detail sešití dílů a přišití kapesního váčku.

Rozžehlím švy od sebe.

Kapsu sešpendlím.

A sešiji.

Sešitá kapsa.

Když teď sukni otočím do líce, vypadá kapsa takto.

Celý bok pečlivě vyžehlím jak z rubu (kapsu směruji do předního dílu)…

…tak z líce.

Už vyžehlená kapsa. Zde můžete samozřejmě i proštepovat, záleží, jaký výsledek očekáváte, já jsem chtěla sukni hladkou, proto jsem neštepovala.

No a kapsička je hotová!:-)