Střih na jednoduché úpletové sportovní kraťasy (v podstatě legíny) do nápletu. Vhodné i pro těhotné a pro začátečníky:)

10. 3. 2023 byl střih nahrazen verzí s vrstvami.

Od 25. 7. 2018 je střih k dispozici v nově zpracované verzi 34 – 50 a s možností tisku též na A1, barevně i černobíle. Novou verzi střihu A4 si můžete stáhnout kdykoliv ze své objednávky.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě, celý střih má včetně náhledu 9 stran A4. Střih obdržíte též ve formátu A1, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Rozměry a spotřeba:

Potřeby: 0,6 m úpletu s elastanem, šňůrky nebo mašličky

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Tento střih se hodí pouze pro úplety, a to s vyšším podílem elastanu (5 a více %). Použít můžete úplet s elastanem, funkční úplet s elastanem, plavkovinu.

Leginy lze šít i z pružné teplákoviny (s vyšším procentem elastanu), zde ale upozorňuji, že teplákovina velmi málo pruží (i přes obsah elastanu třeba 8%) a je třeba volit tedy širší velikost – zvolte o 1 – 2 velikosti širší velikost a délku ponechte.

Střih naopak v žádném případě není vhodný pro tkaniny, a to ani lehké džínoviny či pružné plátno s obsahem elastanu! Pro takové kraťasy volte střih na jakékoliv dámské kalhoty a zkraťte na požadovanou délku.

Inspirovat se můžete i zde:

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Pro začátečníky doporučuji videonávod, pro pokročilé jsem nafotila fotonávod, jak ušít boky kraťasů na šňůrky.

U střihu postupujeme jako běžně – slepíme, přeneseme na látku a přidáme na švy. Na založení dole asi 3 cm. Pokud budete šít boky na šňůrky, přidáte asi 3 cm na šev na každém boku – ukázáno ve videonávodu.

Více o přidávání na švy zde:

Mám přidat na švy? A jak?

Šijeme pružnými stehy (vysvětleno ve videonávodu) – kdo nemá overlock a coverlock, šije pružnými stehy na rovnostehu – dvojjehla, tříkroký cikcak, cikcak, třírovný steh, overlockový pružný steh, a další…

Kdo nebude šít šňůrky, nejprve si sešije boky, a pak dole nohavice sešité do jednoho dílu založí.

Postup při šití šňůrek je opačný – nejprve si založíte všechny 4 díly dole – pružným stehem – vysvětleno ve videonávodu.

Sešijete boky – již založených dílů – viz foto níže.

Boky máme sešité a oddělíme od sebe přídavky na tunýlky.

Můžeme prošít jen tak a nebo ještě podhrneme, vypadá to lépe.

Tunýlek prošijeme opět pružným stehem.

Hotové tunýlky z lícní strany.

Vsuneme šňůrku nebo mašličku. Je třeba předem ošetřit konec, oblíbené je zatavit zapalovačem:)

Do každého tunýlku jednu.

Šňůrku si shora maličko stáhneme zpět do tunýlku a přichytíme špendlíkem a zde několikrát rovně prošijeme, aby šňůrka držela. Názorně ukázáno na videu:)

Máme prošito a šňůrka nám drží. Nyní postupujeme dále již běžně, sešijeme vnitřní nohavice, začistíme šev dole u vnitřní nohavice na rovnostehu a všijeme náplet. Do nápletu nedávám gumu. Podrobnosti ve videu:)

Povedly se vám kraťasy, budu moc ráda, když se pochlubíte jako to udělala paní Veronika, která byla moc ochotná a nafotila kraťásky i na svém nádherném těhotenském bříšku, moc děkujeme. Na fotce níže paní přidala na délku kraťas, nechtěla je úplně krátké.