Jak upravit střih na legíny. Délky, výšky, šířky… vše s podrobnými nákresy.
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Zúžení středem dílu
Střih si v oblasti středu rozstřihneme a ubereme o pruh tak široký, o kolik potřebujeme leginy zúžit. Oba díly pak zase spojíme. Po sestavení nového střihu musíme mírně upravit linii nahoře.
Rozšíření středem dílu
Střih si v oblasti středu rozstřihneme a přidáme pruh tak široký, o kolik potřebujeme leginy rozšířit. Oba díly pak zase spojíme. Po sestavení nového střihu musíme mírně upravit linii nahoře.
Zúžení přes boky
Pokud vám například jsou dobře nohavice a máte jen moc volný sed, je také možné odebrat jen část nahoře. Uberete tedy jen „trojúhelník“, pracujete vlastně podobně jako se záševkem. Já si v takovém případě střih složím jakoby do záševku a znovu obkreslím.
Zkrácení
Zkrácení legin – zde je většinou potřeba při úpravě na délku končící na lýtku maličko přidat na šířku, aby šev netáhl přes lýtko.
Prodloužení
Prodloužení legin – u legin je třeba přenést spodní šířku nohavice o požadovanou délku a od kolenních značek prodloužit směrem dolů.
Úprava výšky sedu
První obrázek je podstřižení předního dílu (vhodné pro děti nebo ženy s bříškem a nebo ty, co jim vadí guma v pase a radši mají přední sed nižší).
Druhý obrázek je celkové snížení sedu na bokovější legíny.
Třetí obrázek je celkové zvýšení sedu pro ty, co potřebují vyšší legíny celkově.
Čtvrtý obrázek je zvýšení pouze zadního sedu (bývá potřeba, pokud někdo byl v oblasti pozadí dobře přírodou obdařen:-)
Úprava šířky nohavic
První úpravu používám při úpravě střihu legín, které šiji z teplákoviny a měly by i na mé štíhlé dcery moc úzké nohavice. Celkově je rozšířím od rozkroku.
Druhý obrázek je úprava, kdy rozšíříme jen dole na nohavici, protože třeba máme silnější nohy dole než je střih.
Třetí obrázek je úprava pro ženy a dívky se sportovními lýtky. Tuto úpravu jsem dělala zákaznicím, které si přály legíny obepínající tělo, ale měly velmi silná lýtka z důvodů svalů.
Čtvrtý obrázek je zúžení nohavice na konci. Leginy jsou na konci “na volno”, aby se daly dobře oblékat. Toto místo, jak mám ověřeno na mnoha zákaznicích, se velmi liší! Protože záleží na velkosti kotníku, výšce nártu, také tom, jak dole navolňujeme, zda chceme na tělo a nebo volnější. Někdo prostě na konci leginy na tělo neoblékne přes nárt a patu. Ty, které obléknou a mají nožku jak popelka, mohou tuto úpravu střihu udělat. Ale pozor na spodní obvod:-) A je třeba šít opravdu pružným stehem!
Další zajímavé úpravy legín a kalhot můžete najít zde:
janadvorska.jd
Dobry den, strih uz jsem si vyladila dle svych potreb, ale nekde zrejme delam chybu a prosim o radu: nohavice se mi v oblasti lytek krouti smerem dopredu. Vypada to nehezky. Zkousela jsem volnejsi i tesnejsi upravu pres lytka a nic nepomaha 🙁 Moc dekuji!
Caramilla
Toto vypadá na problém v šití. Špendlíte legíny před šitím a když šijete, je šití přesné? Měl by pomoci postup legín, kde odpsodu do rozkroku sešijete vždy nohavici legíny tak, aby přesně šití vyšlo a pak sešijete nohavice k sobě – sedy. Zde https://www.caramilla.cz/dva-postupy-siti-legin/ Důležité je nastavení stroje tak, aby nepodával jednu látku rychleji než druhou. Dále to může být špatným položením střihu na látku (vždy se musí polohova po vlákně).
janadvorska.jd
Petro, moc děkuji. Jste skvělá. Určitě to bude tím. Vždy si nohavice před šitím špendlím, ale vždy to při špendlení také trošičku “šidím”, aby to sedělo (tj. jednu stranu nechávám lehoulince volnější, aby mi vyšla délka), protože si ušiju samozřejmě nejdřív sed. Ach jo, říkala jsem si, že legíny jsou jednoduché a nemůžu nic zkazit, chce to, jak koukám, ještě více pokory a studia a zkušeností. Ještě jednou moc děkuji, snad už se mi další povedou… 🙂