Střih na populární pohodlné tepláky vhodné na všechny akční sporty nebo jen tak. Testované jsou tak, aby vyhověly i nejnáročnějším sportovním aktivitám pružných dětí s vysokým pohybovým rozsahem. Vhodné na parkour.

Tepláky pro děti a štíhlejší postavy žen a mužů.

Tepláky mají velmi volný a prostorný sed, dovolí jakoukoliv pohybovou aktivitu. Mají užší nohavice. Ve střihu naleznete ve verzi s kapsami nebo bez kapes. Šít lze do nápletů a nebo prodloužit nohavice a šít běžně založené.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schema, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Rozměry a spotřeba:

Střih je od dětské 104 do 164. Největší velikosti jsou ověřeny i na ženách, v tabulce naleznete doporučené číslování (je orientační, každá žena má ráda jinou volnost), na délku pro vyšší postavy je třeba střih upravit (stačí prodloužit). Největší velikosti lze též šít na drobnější muže. Přímo dospělý střih v případě zájmu necháme otestovat. 

Vždy před výběrem velikosti měřte:

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Střih je koncipován pro pružné materiály. Je vhodný pro všechny typy pružných pletenin: teplákovina, úplet, warmkeeper, … pro méně pružné materiály (flíz, svetrovina, nepružná teplákovina) je třeba přidat více do šířky (zejména na nohavicích!). Nejlepší je teplákovina / french terry s obsahem elastanu.

Střih je velmi volný, je možné je šít i z méně pružných materiálů, jediné, co je třeba ohlídat, jsou nohavice, které jsou užší.

Do nápletu dávám 2 cm širokou plochou dětskou pruženku.

Na šití kapes můžete využít vlizelin, vlizelinový zažehlovací pásek s osnovou atp.

Více o výztuhách v tomto článku:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Přímo na parkour tepláky návod krok za krokem není. Velmi podobný návod je zde na šití baggy. Najdete v něm, jak šít náplety, ale i kapsy. Jak šít pružné na běžném šicím stroji. Street tepláky mají 4 díly a je třeba sešít i sedy, baggy mají jen 2 díly.

Fotonávod:

Vykopírujeme si střihové díly a přeneseme je na látku, přidáme na švy a na založení podle schématu ve střihu a typu zakončení. Pokud nechcete šít náplety, je třeba nohavice (dle proporcí dítěte) protáhnout cca o 5 cm. A přidat na záložky (asi 3 cm).

Jak přidat na švy se dočtete v tomto článku:

Mám přidat na švy? A jak?

Kapsy si dejte lícem kapsy na líc předního dílu. A našpendlete k sobě.

Před šitím je nejlepší okraj průhmatníku zpevnit vlizelinovým proužkem s osnovou.

Prošijeme. Pokud zpevňujeme proužkem s osnovou, stačí běžný rovný steh.

Průhmatník si sežehlíme tak, abychom zatáhli přední díl mírně do kapsy. Toto je pohled ze strany kapsy (tedy budoucí rub), přední díl je tam mírně vtažen.

Prošijeme.

Kapsový váček nyní přeložíme (linie přeložení je naznačená ve střihu). Nyní si prošijeme oblouček kapsy dole. Jen dole! Tento šev musí být pevný, aby se kapsa neničila poklady v kapse.

Nyní si kapsu přichytíme špendlíky k přednímu dílu.

A prošijeme.

Hotový přední díl s kapsou (kapsa je vzhůru nohama, víme o tom 😉 ).

Sešpendlíme si přední sedy.

A zadní sedy.

Sešijeme k sobě v sedech oba přední díly a oba zadní díly.

Přední a zadní díl si položíme lícem na sebe a postupně sešijeme oba boční švy a vnitřní šev nohavice.

Nezapomeneme vložit cedulčičku 😉

Všijeme náplet do pasu (jak na to najdete v odkazech výše). (U dámské varianty, pokud chceme, aby byla elegantnější, uděláme sklady – viz dále.)

A náplet nohavice. Zde použita stejná teplákovina, jako na celé tepláky, ale samozřejmě můžete zvolit i náplet.

 

A máme hotovo:-)

Dámská varianta

Střih je možné využít i na dámské kalhoty. Je potřeba dobře zvolit velikost – kalhoty jsou hodně široké, ale mají úzké nohavice. Sama (píše Martina) nosím velikost XS a zvolila jsem na šířku dětskou velikost 152 (aby v pase nedělaly velkou bouli, ale zároveň aby nebyly ještě příliš úzké nohavice) a protáhla nohavice až na vel. 164 (podle svojí výšky, vyšší postava by musela protahovat samozřejmě více).

Kalhoty, pokud mají vypadat elegantně, je lepší šít dole na založení, ne do nápletů. V pase je pak možné udělat na předním díle po dva sklady zhruba v místě vnitřního okraje kapesních váčků.